18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

FEJETON: Soukromník v kosmu

Soukromá raketa Falcon 9 společnosti SpaceX dopravila na oběžnou dráhu loď Dragon se zásobami na ISS. Je to zpráva asi tak senzační, jako že osobní vlak z Vraného dorazil do stanice na Zbraslavi. No, tohle je hodně přehnané srovnání, ale ne zas tak úplně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Cervenka 6.6.2012 21:03

U.S. ve vesmiru privatne

je to skvele videt to obrovskou americkou prevahu v technologii, ve vede kdyz jeden porad cte o nebezpeci asiatu, brazilcu, indu atd. Jaky nebezpeci, kdyz jedina opravdova demokracie opetovne ukazuje dulezitost liberalniho osviceni a svobodneho ducha.

O. Kadlec 6.6.2012 17:49

Umřel Bradbury.

To je zvláštní - já myslel že je mrtvej. Mám ho v paměti za poválečného spisovatele - a on si žije a žije až do 21.století...každopádně poklona, pane Bradbury.

P. Hlosta 6.6.2012 7:37

Možná skončí poezie kosmu

Občas mě bolí za krkem, když s hlavou vyvrácenou hledím na hvězdnou oblohu nad chalupou. Zdaleka mě nezajímají technické vymoženosti, které se z kosmického výzkumu vyvinou. Faktem však je, že mezi hvězdami na nebi občas putuje nějaká dost rychle na to, aby si toho člověk všiml. Jsou to na orbitu vyslané satelity, možná i nějaká ta loď, případně jen vysoko letící letadlo. V nesmírné pustotě vesmíru, obsazeném jen světly hvězd, tak za mého života, poprvé v dějinách lidstva, nastal téměř čilý ruch.

Jsem rád, že já jsem ten, kdo z té spousty generací za sebou se narodil do doby počátku člověka mimo planetu. Že jsem jeden z těch, kteří hledali na obloze loď prvního člověka letícího nad planetou. Poněkud kalí tuhle radost světélka "padajících hvězd". Ne že by bolidy nebyly od věků ozdobou oblohy v noci "padajících hvězd", jenže dnes člověk neví co je "padající hvězda" a co prachobyčejné smetí zanesené člověkem do kosmu. Přát si při takovém "padání hvězdy" něco, aby se splnil lidský sen, je tedy zpochybněno oním možným smetím, které není "padající hvězda".

Poetično dostává na frak, ruší snění a i toto je důsledek rozvoje civilizace lidí do kosmu. Dost možná, že v budoucnu lidé pro své smetí přestanou i o kosmu snít svá sci-fi. Kdo by také obdivoval skládku smetí a poeticky nad ní rozjímal?

B. Uhlich 6.6.2012 9:51

Re: Možná skončí poezie kosmu

S tím smetím to není zastak žhavé jak se média snaží tvrdit...žijeme v mediální době a bohužel velké množství lidí postrádá trochu racionální myšlení... media si zvykla myslet za nás. Nehodí se tady rozebírat situaci s kosmickým odpadem, protože on to problém částečně je a částečně ne..každopádně pokud něco v budoucnu ovlivní naše létání do vesmíru budeme to spíš my sami a ne nějaké smetí. Hlavním problémem letů do vesmíru je prostě a jasně fyzika a s tím spojená ekonomie těchto letů. Dost často se v poslední době objevuje srovnání s podnikáním na železnici, letectví a pod. Bohužel je to nesmysl, který mohou uvádět lidé s minimální znalostí věci. Na rozdíl od pohybu na této planetě - tedy pohybu ve vodě, vzduchu a na zemi je pohyb ve vesmíru spojen s naprosto neuvěřitelným výdajem energie, který bude vždy technickou (a ekonomickou) překážkou. Kosmická technika bude vždy fungovat na samých fyzikálních dorazech a nikdy nebude létání do vesmíru jak "houska na krámě", vždy se bude jednat o technické dobrodružství a nebezpečnou (životu nebezpečnou) záležitost a nic na tom nemění zda do toho vesmíru poletí státní instituce nebo malý soukromník. Já nevím, na kolik se opravdu podaří zlevnit kosmické létání..to uvidíme až opadne medální závoj, který nás teď všude obklopuje..uvidíme, na kolik se OPRAVDU povede zlevnit náklady na vypuštění 1kg užitečné zátěže na LEO a pak se dá teprve jásat. Navíc bych chtěl ctěné obecenstvo upozornil, že létání do vesmíru má i své další hráče domnívám se , že např, Rusové své náklady snížili opravdu tak, že dost dobře nechápu jak se tomu dá konkurovat a to ještě poslední slovo neřekl asi ten nejdůležitější konkurent a to je Čína. Mám obavu, že pokud se Čína chopí této příležitosti a začne létat komerčně - myslím, že tak jak je obvyklé - tomu už nebude moci konkurovat vůbec nikdo...

Můj názor je takový, že opravdu efektivní létání do vesmíru se bude moci v budoucnu odehrávat jen na základě nějaké těsné všeobecné a mezinárodní spolupráce....

V. Výmola 6.6.2012 9:56

Re: Možná skončí poezie kosmu

A to se o ty padající hvězdy nebojte. Zánik kosmického smetí vypadá v naprosté většině případů jinak, pokud už je vůbec vidět. Samozřejmě tady hraje roli rychlost, úhel vniku a složení zanikajícího objektu, vše z toho velice odlišné od parametrů padajících meteoroidů.