27.5.2024 | Svátek má Valdemar


Diskuse k článku

ESEJ: Mlýnská trocha 7

Minule jsem končil nadsázkou, že umělá inteligence se nakonec může vypracovat do stádia, kdy bude schopna hýbat planetami a možná celými galaxiemi. Taková síla a schopnost by byla skutečně „božskou“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 23.4.2016 19:46

Stalo se před čtvrt stoletim v české umělé inteligenci

1. Terminologie: Umělá inteligence ve skutečnosti není umělá (tzn. nějak uměle vypěstovaná), ale jen naprogramovaná (takže autorovy fyzikální úvahy jsou zcela "mimo mísu"). Nicméně naprogramovaná je umělá inteligence tak dobře, že se může sama učit z okolní reality, nikoliv jen slepě vykonávat zadané příkazy.

Naprogramovaná je i lidská osobnost, kterou za cca dva měsíce již budou obdařeny počítačové asistentky, například Cortana v systému Windows 10. Algoritmickou osobnost navrhoval matematik doc. Václav Polák již v roce 1990. Viz obsah na straně 214 v této knize: http://www.amazon.com/Mathematized-Humanities-Via-Humanized-Mathematics/dp/8085219220

2. Článek o umělé inteligenci z roku 2009 má jeden nedostatek: Nespecifikuje přechodové (hybridní) období (kdy lidé budou vybaveni mozkovými implantáty). Jinak je ten článek ale stále aktuální - a navíc ukazuje jak na české počiny (Václava Poláka), tak i zločiny (Jiřího Zlatušky) v tomto oboru. Zde je ten článek:

http://blog.aktualne.cz/blogy/tenaruv-blog.php?itemid=7277

Rok 2045: „Děkujeme, odejděte!“ Ale co do té doby?

K. Janyška 23.4.2016 11:06

Umělá inteligence je nonsensem, jako umělý

člověk... Dzp.

V. Vaclavik 23.4.2016 9:43

Inteligence

uz kolikrat stacila na veci, o kterych jsme se domnivali, ze stacit nebude. A neni to jen zalezitost optimismu, pesimismu.

-> "mysterie sveta kvantové mechaniky existuje a tu neodbudeme pouhou logikou, protože ta na tento svet nejmenších hmotných cástic, které však hýbou myšlenkami, a tedy i inteligencí, nestací."

Nepouzivate logiku spravne, stejne jako vsichni ostatni lide na svete s vami, tedy krome me. Fakt, ze od zrodu kvantove mechaniky az dodnes nebylo toto tajemstvi odhaleno, prece logicky vubec neznamena, ze odhaleno byt nemuze. Jak jste na to prisel? Mate vy, nebo kdokoli jiny, dukaz tohoto tvrzeni?

A uvedomujete si vubec tu nebetycnou aroganci toho vaseho vyroku? Rikate, ze kdyz cirka za sto let clovek na neco neprisel, tak ze se na to prijit neda, cimz implikujete, ze clovek je tak dobry, ze kdyz na neco dosatecne rychle neprijde, tak to znamena, ze se na to, z principu veci, proste prijit neda? Cili ze clovek je buh, puze s pomalejsim myslenim nez on (protoze Buh nemusi nic ani vymyslet, protoze vsechno vi, vsechno zna, jako nejaky vseznalek?

Vidite v tom tu aroganci? Je to jako kdyz zackove v zakladni skole nemohou vyresit nejaky priklad, vylamou si na nem zuby, jak se rika, a uciteli pak budou tvrdit, ze ten priklad jiste nema reseni, jinak ze by na nej prece uz davno prisli?

"musíme prijít na to, jak se rodí myšlenky"

Znate Randovou, filozofku, spisovatelku, z minuleho stoleti? Ta napsala takovou malou knizecku, ale o to hutnejsi, s nazvem Uvod do objektivisticke epistemologie (Introduction to Objectivist Epistemology) a v ni popisuje proces, jakym clovek tvori pojmy, tedy slova, kterymi oznacuje svet, ve kterem se nachazi. Dle meho nazoru je toto nutne cteni pro kazdeho, kdo by si pral se jakkoli vyslovovat ohledne te zive, o te umele ani nemluve, inteligenci.

V. Vaclavik 23.4.2016 12:28

Re: Inteligence

Achilova pata umele inteligence, kdyby ji bylo mozne zhotovit, by (dle meho nazoru) byla v tom, ze v bode, ve kterem by se robot stal inteligentnim jako lide, by zaroven ztratil schopnost byt robot, jak je zname dnes, tedy schopny strojove prosivat neuveritelny pocet dat, jak to delaji roboti a jak to neumi clovek.

Ono nikdy nebyva vsechno jak by si clovek pral, aby vzdy dostal to nejlepsi ze vsech moznych svetu, jak se rika. To, ze by robot ziskal inteligenci, tedy stal se de-fakto clovekem, a zaroven by si zachoval roboticke schopnosti, je dle meho nazoru nicim garantovany predpoklad (unwarranted assumption).

Dale je tu, opet dle meho nazoru, nicim garantovany predpoklad, ze takovy robot-clovek, tedy android, by nemel emoce jako clovek, nebal by se vrhnout do nebezpeci, na rozdil od cloveka, u ktereho i jen pocit ohrozeni muze i vazne ohrozit jeho schopnost racionalne reagovat na nebezpecnou situaci, na rozdil od robota. Anebo by emoce mel, ale jen pro nasi potechu, abychom se s nim my lide z masa a kosti citili zprizneni, ale v acki by ty emoce v pripade androida nehraly zadnou roli. Proste od androida by se ocekavalo, ze bude kalet na svou sebezachovu, tedy ze nebude mit jako 'stroj' sebezachovny pud, a pokud by jej mel, ze by to nejak nekolidovalo s jeho tak vysnenym fungovanim, jak si jej predstavujeme.

Dale se rika, ze clovek potrebuje atmosferu, potravu a vse co je s tim spojene, ze je krehka schranka, a ze proto posilat do vesmiru je lepsi roboty, a jeste lepe androidy... jenze jak znamo, nemuzeme ani ted poslat tam ven nasi spickovou techniku, ani ne tak kvuli vetsimu riziku neprozkousenych technologii ktere kdyby z toho titulu selhaly, tak by to bylo moc drahe selhani, ale protoze radiace vnejsiho meziplanetarniho prostoru je vaznou hrozbou pro citlive soucastky nasich robotu - a predpoklada se, ze androidi zrejme na tu radiaci citlivi nebudou, byt by urcite predstavovali vubec ten nejvyssi bod lidskeho snazeni, mozna na veky vekuv.

OK, tak android by n

V. Vaclavik 23.4.2016 12:29

Re: Inteligence

OK, tak android by nedychal, nejedl, nevymesoval, ale nesmrtelny by tak jako tak nebyl. A to ani neni treba zvazovat ze by mu dosla 'baterka', ale mohla by se mu treba rozbit nejaka soucastka... a predpoklad toho nejlepsiho sveta je, ze by se android sam opravil, nebo by jej opravili jini androidi... ale to pocita se spoustou prepokladu, tech vyse zminenych a navic dalsich, novych - je to tak siroky problem, byt se lidem muze ted zdat prave jednoduchy, ze tu neni misto na jeho probrani. Zbyva jen rici, ze android by netrpel 'nedostatky' cloveka, ale zase by trpel nedostatky jineho druhu, protoze svet uz zkratka nikdy neni snuska toho nejlepsiho ze vsech moznych svetu.

A je plno dalsich podobnych namitek, pokud se nad touto problematikou clovek jen trochu vazne zamysli. Me osobne me z toho dumani vychazi spise takova budoucnost, kdy clovek si zachova svou vlastni hlavu slozenou z organickych materialu, tedy s jako se ted rodi, ale ta bude uzavrena do ochranne obalky nejake 'prilby' a jeho organicke telo bude nejdrive castecne a pozdeji mozna uplne, nahrazeno telem umelym, robotickym (predchudce budou jiz temer realizovane telu cloveka podpurne strojove, ci roboticke prvky, jak nedavno bylo mozno shlednouti v nasi TV). To jedine me prichazi jako nejspise realisticka vize daleke budoucnosti (a to je snad to jedine, co scifi filmy myslim spravne vyhmatly, i kdyz jinak jsou vzdy pomylene az na pudu).

V. Vaclavik 23.4.2016 12:32

Re: Inteligence

ma byt 'sprizneni', bohuzel chybicky se vloudi, bude jich tam vice.