24.10.2020 | Svátek má Nina


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Vzestup biomasy

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. John 22.9.2020 18:44

Chybí dodat, že EUrovůdci nedodrželi své sliby. Při vstupu ČR do EU slíbili do r. 2007 vyrovnat dotace do zemědělství starým a novým zemím. Dodnes to neudělali a čeští zemědělci dostávají jen zlomek dotací placených na Západě.

Pálení organické hmoty je zločin. Ještě větší zločin je, když se v Kanadě kácí lesy na desítkách tisíc hektarů ročně a dřevo se vozí do Británie, kde se pálí v elektrárně. A EUrovůdci takovým zvěrstvům tleskají RvEURv

D. Rajninec 23.9.2020 7:12

A prečo by mali vyrovnať dotácie zo starými štátmi EU ? Asi neviete , že prevažná časť tých dotácii ide na mzdy pracovníkov na farmách !

Asi sme nesplnili požiadavky EU o rýchlejšom vyrovnávaní životnej úrovne v našich štátoch !

Alebo ste tak naivný , že pri preferende o vstupe do EU , keby vám povedali , že v roku 2020 budeme stále v EU občania 2-3 kategorie , hlasoval by ste za vstup do EU ? ja nie !

Z Kanady sa vozí drevo do Anglicka a tam sa spaluje ? A čo také by sa s tým drevom malo robiť ?

Alebo veríte tým rozpávkam , že dreva je na svete stále menej a menej !

Verte tomu , že aj u nás rastie viac dreva ako sa rúbe ! Pravda je iba to , že to drevo rastie a rúbe sa obyčajne na rôznych miestach !

J. John 23.9.2020 7:53

Europapaláši LHALI. Slibovali a nesplnili. S takovými lidmi je nejlépe nekomunikovat, tedy z toho diktátorského spolku, který začíná používat fašistické metody, co nejrychleji odejít.

Do zvrhlého systému počítání CO2 a placení emisních povolenek se nezapočte doprava dřeva, která produkuje spoustu CO2 nad oceánem. Je to stejná hloupost, jako PHM z řepky, při jehož výrobě se spotřebuje více paliva, než se vyrobí.

Taková je dnešní EU.

J. Ganaur 22.9.2020 13:17

Pálit ve velkém biomasu je zločin!!!

Š. Hašek 22.9.2020 13:23

Pouze bych nahradil slova -ve velkém- slovem -hloupě-.

Poznamenám, že spalováním biomasy (nevím tedy zda "to bylo ve velkém"), jsem se dohrabali od toho pračlověka až ke genderismu. Shořelo toho hodně.

Zločinem je, když humanitářům dáte do rukou sirky a stroje. Stroje patří k ovládání strojařům. Sirky hospodyním u plotny a skautům.

Zkráceno.

J. Ganaur 22.9.2020 20:19

To bylo v malém,lidí bylo málo, popel zůstával na místě.

I. Lyčka 22.9.2020 13:02

Rozšiřování využití biomasy? Ale jo, klidně. Za nějakou dobu se půda vyčerpá, poklesnou výnosy potravinářských plodin a lidstvo vyhyne nebo se aspoň ra8-odikálně zredukuje jeho počet.

J. Jaroš 22.9.2020 12:19

Vážený pane Karpenko, ve Velké Británii uvedli do chodu elektrárny Drax. Drax spotřebuje biomasu z 12000 km2 lesů ročně.. Při rozloze lesů EU 1820 000km2 bychom pokud by si každá země EU pořídila něco podobného spálili všechny lesy v EU za necelých 6 let. Lze uvěřit, že něčemu podobnému se dostává oslavy jako významnému vitězství ekologie. Útěchou mi zůstává že jsem se snad ve výpočtu spletl, či vycházel z chybných dat. To víte novináři.

1820 000km2rozloha lesů v eu :12000km2=151letl, 151let:27eu=5,6let

R. Langer 22.9.2020 13:48

Já bych řekl, že se moc nespletli. Budou v klidu pálit klidně i amazonské pralesy... :-P

S. Rádl 22.9.2020 11:40

Rád čtu příspěvky autora, tady ale bohužel musím konstatovat, že téma biomasy bylo nad jeho síly. Útěchou mu může být, že na tomto tématu pohořela i taková ekologická expertka, jakou byla Kateřina Bursíková Jacques. Pamětníci si vzpomenou...

J. Jurax 22.9.2020 12:16

Souhlas.

Š. Hašek 22.9.2020 12:56

Jo.

J. Pankovic 22.9.2020 11:07

Může mi někdo vysvětlit v čem je výhoda biomasy?

Pokud na výrobu 1 litru bio-nafty spotřebuju asi 1,4 -1,7 litru nafty obyčejné, kde je ta úspora????

Není to náhodou tak, že jsem ZBYTECNĚ vyplýtval asi tak 1/3 nafty??

Pokud spaluji dřevo, teplo vzniká téměř výlučně při proměně C na CO2.

Jediné, čeho docìlìm, je, že zlikviduju stromy, které mohli ten zlý CO2 "sežrat "... a to ještě nepočítám CO2, který vznikne při manipulaci s biomasou...

Netahá mě tady někdo za fusekli, pane Karpenko?? :-)

Š. Hašek 22.9.2020 11:34

Netroufám si vysvětlovat vše, dám Vám jen takové dva příklady:

1. Vyklučený les a potom louky. Louky jak známo, rostou opravdu z vody a Slunce. Na těch loukách pasete kravky a ovce .......... výsledkem je, že jste těžce v plusu. Málo námahy a hodně mléka a masa. Koza je "skutečné" perpetuum mobile, tedy pokud z ní neuděláte vysílenou mašinu pro prachy. Předkové to věděli. Vím to.

2. Pokácíte starší les, topíte, děláte trámy (ty pak vydrží 200 let), postavíte z toho dům ....... zas založíte nový les, nemusíte třeba ani moc pečlivě, seminka doletí, zas to Slunce a voda. Na dřevěný dům nemusíte vypalovat cihly a mít ocel na strop. Předkové to věděli. Vím to.

Dnešní politici určitého typu zjistili, že to lze pěkně domotat, někdy úplně finančně/dotačně zmrvit ..... a ono to vydrží. Protože občané neumí počítat a nedávali majzla ve škole. jednou mrvitelkou je jistá JauJauBiomasa Pajerová/Bursíková. Nyní též Leyenová. Předkové netušili, my to víme.

Netvrdím, že vystihuji celou problematiku všelikých biomas, toku času, stavebních hmot a politických šíbrů.

M. Krátký 22.9.2020 13:45

a EU tenhle nesmysl zadotuje ( z našich peněz ) a vlk se nažral a koza zůstala celá - hezký den R^R^R^

Š. Hašek 22.9.2020 13:55

Mám nejasný dojem, že v bodech 1 a 2 jsem žádný nesmysl nepopsal.

S vymýšlením nesmyslů štrasbruselem, to potom souhlas. Ti by dokázali i připsat dotace veverkám, pokud by jejich výkonnost při hryzání voříšků klesla pod moderní ekologická data. Možná by jim i Leyenová vyhřívala v zimě doupata. Aby tolik nechrněly.

J. Krynický 22.9.2020 11:04

Vzestup biomasy ... to nám takhle v průběhu vývoje opakovaně stoupalo využití biomasy. Některé civilizace s tím přestaly včas, dřív než si komplet vykácely lesy, jiné to štěstí neměly a zničily si jak zdroj paliva a materiálu, tak životní prostředí.

I u nás, a není to tak dlouho, bylo lesů podstatně méně. Využívali jsme biomasu.

Pak jsme přešli na uhlí.

Z. Lapil 22.9.2020 10:40

O rychle rostoucích stromech

Onehdy jsem zvažoval topení dřevem a řekl jsem si, že budu chytrej. Ukázalo se, že - před několika lety - cena palivového dříví docela přesně sleduje jeho výhřevnost neboli hruba "obsah dřeva v poleni" neboli že joule stojí stále stejně nezávisle na tom, je-li schovaný v olši nebo v dubu.

Tak nějak mi vychází, že rychle rostoucí stromy jsou "řidší" takže jejich pěstování proti "solidním dřevinám" moc neušetříte: sklízet budete 2x tak často, ale s polovičním výsledkem.

Oni ti vinaři, co preventivně otrhávají hrozny, aby ty zbylé byly kvalitnější, protože daná plocha listí vyprodukuje dané množství toho, co dělá kvalitní víno kvalitním vínem a více hroznů tu kvalitu více rozředí, nejspíš vědí, co dělají.

Š. Hašek 22.9.2020 10:48

Tak nějak, pane Lapile.

Ona ta příroda si to pilovala stovky milionů let. Kdyby tak mohla křičet a upozorňovat na krátkodeché výmysly dotační. Atd.

Taky si přírodu kolem chalupy "podmaňuji". Ale na části pozemků ji "nechávám dejchat". Říkám tomu "decentně řízená džungle".

Z. Lapil 22.9.2020 10:58

Už kdysi dávno jsem si, pošťouchnut knížkou, uvědomil: my totiž JSME pány světa, ať kdo z nás chce nebo nechce. A pán je povinen péčí hospodáře. Může slepice chovat v prostornějších klecích, ale nemůže jim otevřít dvířka a říct starejte se o sebe samy. Respektive může, ale pak je zodpovědný za ty mrtvé po první letní bouřce.

Jak - skrze Jiránka - pravilo prase praseti: "Vono je to relativní. Když voni budou vegetariáni, tak my nebudeme vůbec".

R. Langer 22.9.2020 13:50

Samozřejmě že JSME pány světa. Ale dobré je si při tom i uvědomit, že větru, dešti a globálnímu oteplování fakt neporučíme. A vo vo tom to je! ;-)

Z. Lapil 22.9.2020 14:38

Taky dávám přednost slušné dohodě.

Š. Hašek 22.9.2020 17:23

Jo, vo tom to je.

Souhlas.

J. Krynický 22.9.2020 11:06

Jedno slovo: dotace!

Není podstatné, kolik využitelné energie vyrobíte, důležitý je objem vyprodukované a hlavně vykázané biomasy a objem dotací.

Š. Hašek 22.9.2020 11:39

Určitě!

Dotace jsou křivárna skrz naskrz. Politicky, dotačně, eko, moderně "vyrobíte" z litru nafty litry dva. Jen podvod, zákon, hlasování, formulář, "čerpadla" ...... a už to jede!

A v televizi se ani nezakuckají a Moravec jen valí obdivně kukadla.

M. Krátký 22.9.2020 13:50

3 x dotace a jsme v piheli - avotomtoje !!!!!!

Š. Hašek 22.9.2020 10:33

V článku jsou jednak fakta a potom dojmy.

Autor správně upozorňuje na bláznivou snahu pěstovat biomasu při minusové energetické bilanci. Nechat kvasit kukuřici na bioplyn (!!!!). Místo pšenice pěstovat "benzín".

S tou Francií a Německem ujel, těžce. Dávat za vzor země, kde výtěžnost z produktu nepokryje náklady (viz dotace !!!!!!) je modernistický kolosální nesmysl a táhne se s dementními politiky štrasbrusele jako smrad.

Kácím si na sadě/od sadem biomasu, do kamen. A pěstuju biomasu cukety .... s tímhle určitě budu v plusu, energeticky. Faktem je, že při práci na tom musím mít špek a pivo ........

Tráva roste sama, všimněte si jak je tráva "nezajímavá". Protože nic (skoro) nechce, geniální machrovina - svítí Slunce, zaprší a ona roste do alelujá.

J. Kalina 22.9.2020 10:24

ten článek je celkově žvást a nějaké podrobnosti jen zamlžují základní fakt, že co biomasa ze vzduchu stáhne (CO2), tak to se spálením nebo jiným využitím musí do oběhu dříve nebo později vrátit. Pokud odmyslíme dopady meteoritů aj. tak je na zemi stále stejný počet atomů uhlíku, kyslíku a dalších prvků (až na poločas rozpadu některých). C, Ca a O tady kolují odjakživa s dočasnými odbočkami v podobě vzniku uhlí, ropy, vápence. Když už bych chtěl něco počítat, tak kolik energie musím vynaložit na získání energie z uhlí, ropy a kolik z biomasy. Celkem je fuk zda tu biomasu sníme my, dobytek nebo se spálí. Také je jedno, zda metan prdí krávy, bizoni, pakoně, lidé. To jsou nuance v koloběhu.

Raději by si měli ekologové zjistit, proč to uhlí vůbec vzniklo a proč nevzniká i nyní. Možná, že bylo na Zemi období, kdy to dřevo nikdo nežral a nerozkládal (schovával zásoby pro nás???), kdežto nyní mu nedáme šanci neb všechno se hned má spálit jako biomasa.

Pálením/využíváním biomasy si ničíme úrodnost půdy, která vznikal po věky věků. Ještě bych přijal zákon, že pokud zakazujeme klecové chovy slepic, měli bychom přijmout i opatření, aby vedle sebe nerostlo více než 10 stébel pšenice a další aspoň o 2 metry dále neb se nyní tísní na obrovských lánech a co potom ten stres, když vidí jak na ni jede kombajn a nenechá ji ani přirozeně vypustit semínka ne zem. ten stres musí být obrovský.

Š. Hašek 22.9.2020 10:43

Už jim docvakává, že odvozem štěpků do spalovny nemají potom v lese humus.

Už jim docvakává, že splachováním WC dešťovou vodou z plochy střechy jim uschne zahrada.

Sousedka občas prská, že kropím pitnou vodou. Když jí řeknu, že pečuji okolí i pro ni a prodlužuji cestu naší vody přes naše území ... tak s klidem odpoví, že se to má dělat nějak odborně/centrálně/řízeně, atd. Tuhle "přišla na to", že mulčovaní kůra není sterilizovaná a může obsahovat nějaká svinstva houbově bakteriální, fuj. A že občas něco potom na zahradě chcípne. Vzdělaná to zahradnice.

V. Braun 22.9.2020 18:02

Porad lepší splachovat dešťovou vodou než ji nechat odteci do kanálu.