6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
zdeněk 19.11.2007 1:30

Re: Re: Re: Páni genetici si hrají na bohy

chyba samozřejmě virus HIV....

ZEPHIR 19.11.2007 1:24

Re: Páni genetici si hrají na bohy

O jednom problému míchání bílkovin z různejch druhu už víme. Lidskej imunitní systém je zvyklej rozlišovat patogeny právě podle výskytu jejich bílkovin. Když do kukuřice zabudujeme toxin z půdní baktérie blízce příbuzný anthraxu je vyděšenej, jako když srnka v lese ucítí nepřitele. Jeho trvalá přítomnost v potravinách vede k imunitnímu stresu a rychlejšímu vzniku alergií. Mícháme si prostě do potravin kombinace bílkovin, který tam miliony let nebyly. Nabízí se taky otázka, jak snadno bude náš imunitní systém rozeznávat toxiny skutečnejch baktérií v případě, že dojde k infekci. Na jedný straně tedy budeme mít "vyděšenej" imunitní systém, reagující přehnaně i na kočičí chlupy aj. běžný alergeny, na straně druhý začneme podléhat pandemiím chorob, který se nám už vyhýbaly. Právě proto, že v GMO potravinách budeme konzumovat proteiny z baktérií. Toto přece nemůže dopadnout dobře.

Dnes již víme, že nárůst alergií v poslední době může mít spojitost s rozšířením GMO potravin, převážně sóji. Např. v Anglii na konci devadesátejch let v souvislosti se zavedením geneticky upravený sóji vzrostl počet případů alergií o 50%. Za jediný rok! A to GMO soja neobsahuje žádnej pesticid jako GMO kukuřice, jenom látky zvyšující odolnost odolnost vůči herbicidům. Bohužel i tyto látky jsou úzce svázany s metabolismem půdních baktérií.

http://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=7277

zdeněk 19.11.2007 1:20

Re: Re: Páni genetici si hrají na bohy

Nejsem volič SZ(spíše je nesnáším) ale zamyslete se - jak je možné že virus AIDS je tak odolný? Nebyl náhodou pro tento účel vyvinut? Anebo je to nějaká mutace vzniklá zkřížením druhů které by se jinak nepotkaly?

Ona totiž jakákoli chyba může stát životy miliónů lidí. Dnes dochází k takové tranformaci živočišné říše že následky nemůžeme ani předvídat.

emersonskej 19.11.2007 1:13

Re: Páni genetici si hrají na bohy

Jo jo - tohle už známe - normální melounistická klasika - a BU BU BU BU BU BU !!!! Strašit, strašit a zase strašit !!!!!!

ZEPHIR 19.11.2007 1:09

Další věc je..

..že i z praktickýho hlediska takovej postup nemá velkou výhodu. Např. biologický pesticidy na bázi BT toxinů se používaj už dávno v ekologickým farmářství. Řada škůdců na ně začíná bejt rezistentní. Proto se vyvíjej nový modifikace. Existuje celá řada kultivarů kukuřice s roznou odolností proti škůdcům, klimatickejm podmínkám a pod. Kombinace biologickejch přípravků a vhodný odrůdy je flexibilnějš z hlediska rychlejšího vývoje i nasazení.

http://www.osel.cz/index.php?clanek=3060

Zabudovávání pesticidu do rostliv ve chvíli, kdy již ztrácí pro řadu škůdců účinnost a vyvíjej se jeho nový generace je svým způsobem anachronismus. Vývoj a testy GMO plodin jsou náročný, drahý a pomalý. Je jednodušší, levnější a rychlejší zkoušet nový kombinace přípravků, než zabudovávat již nefunkční přímo do potravinářskejch plodin, jen proto, aby si Monsanto a výzkumáky s nimi spojený vydělaly. I proto západní země od šíření GMO kukuřice ustupujou. Takovej postup prostě postrádá přináší příliš malý výhody a příliš vysoký rizika a proto postrádá logiku - právě s ohledem na vědecký argumenty.

http://www.enviweb.cz/?secpart=_archiv_ggggc/Kukurice_svaru.html

ZEPHIR 19.11.2007 1:09

Geneticky upravený potraviny maji svoje výhody

Třeba nevidim nic škodlivýho na mandarince se zvýšenym obsahem provitaminu A z rajčat. Ale třeba zabudování toxinů z půdní baktérie příbuzný blízce anthraxu do potravinářský kukuřice už zas tak dobrej nápad nepovažuju, právě z vědeckejch důvodů.  Myslim, že jsou docela dobře shrnutý v tomhle rozhovoru: http://www.enviweb.cz/?secpart=_archiv_gegdf/Geneticky_modifikovane_organizmy.html Zabudovávat pesticid do roslinu je asi ten nejhorší a nejtupější způsob, jak aplikovat výhody genetickýho šlechtění.

Náš organismus je takovou bílkovinou zmatenej, považuje ji za něco, s čim byl odjakživa zvyklej bojovat a vyvíjí protilátky. Díky tomu pak reaguje přecitlivěle i na běžný bílkoviny, stavá se alergickej. Pěstováním pesticidu spolu s rostlinou se zbavujeme možnosti pesticid z rostliny před úpravou oddělit, jíme tu samou koncentraci, jako brouci. Je možný, že pyl z GMO nealergizuje jen nás, ale i včely a ty pak hynou. Ne náhodou se ze sóji, která se GMO upravuje nejdéle stal jeden z nevýznamějších alergenů. Nyní máme šanci rozšířit toto působení i na kukuřici.

http://www.tigis.cz/alergie/aler304/08.htm

http://www.bezpecnostpotravin.cz/default.asp?ch=66&typ=1&val=31916&ids=458

zdeněk 19.11.2007 1:08

Re: Bozinku

hmm... ale že s těmi manipulacemi máme ale stovky let zkušeností?

Nově vyšlechtěné odrůdy nejsou často schopné se množit, rakušáci byli nedávno žalováni za to že oseli pole zrním z obilí... Kam až zajdeme?

NevericiTomas 19.11.2007 0:51

Re: Bozinku

Reakce na zdendu...vmotalo se do toho trochu uprav pro redakci :-)

NevericiTomas 19.11.2007 0:50

Bozinku

To jsou zase blaboly. Genetika je zkoumani sekvenci informaci v genech. Je to jako byste si stezoval, ze vaseho Hrubina infikuji Shakespearova pismenka...a zadal oddeleny provoz v tiskarne. Prusvih muze vzniknout stejne pri genetickych manipulacich jako behem "normalni" mutace. Stejne jako znakovou manipulaci vam ze slova hovorna vznikne mnozne cislo od ho*na....

zdeněk 19.11.2007 0:26

Páni genetici si hrají na bohy

a myslí si že jim to vyjde. Tvrdí že vše je naprosto neškodné, v situaci kdy jde o miliardy. Žádný výzkum za této situace nemůže být nestranný, vždy je třeba se ptát kdo platil tento výzkum.

Na GM potravinách mi vadí jedna věc - kříží se geny druhů které se zkřížit sami nemohou. Rostliny se zvířaty, ryby se savci a podobně. Člověk který není schopen zatím ovládnout fotosyntézu a uměle ji napodobit začíná ovládat podstatu života. Ale jakým způsobem? I v případě jaderné a vodíkové bomby se nejdříve naučil něco ničit a posléze teprve využít k prospěšné činnosti. A teprve časem se odhalovaly vedlejší účinky a případná škodlivost.

Je možné že případným vývojem vzniknou naprosto nezvladatelní mutanti či nové nemoci. Příklad je třeba zabijácké včely (zkřížení afrických a evropských druhů) které by jinak nevznikli. Je zde i otázka vzniku AIDS...

Teď již nejde situaci zastavit, ale uvědomme si že díky dopravě na světě se různé druhy dostávají do prostředí kam by se jinak dostávaly milióny let. A člověk možná stvoří  druhy které by třeba vznikaly desítky miliónů let či by přirozenou cestou nevznikly! Je opravdu tak mocný že případné negativní důsledky může kdykoli zastavit?