29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Lesk a bída energetického využívání biomasy

Když se řekne „obnovitelné zdroje“, většina z nás si v prvním okamžiku představí vrtuli větrné elektrárny nebo solární panel. Následně si vzpomeneme, že mezi tyto zdroje patří i voda. Zajímavé je, že nejméně se v této souvislosti mluví a diskutuje o spalování biomasy. Nabízí se otázka, proč tomu tak je.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Mirek Havranek 10.11.2005 13:19

Re: Já tady zopakuji

Ano v tom článku je to opravdu velmi "přesně" napsáno  - já ten ten článek taky velmi doporučuji moc jsem se nasmál čtouce tvrzení jako:
Miliardové ztráty z využití větrné energie jsou jednou z příčin stagnace německého hospodářství.
(jasně vykácet větrníky a je to - "no big deal" - ono jde spíš o to že ty příčiny nejsou tak jednoduše rozklíčovatelné a nejistoty jsou velké takže do nich šoupneme větrníky a von to stejně nikdo nepozná)
Dalším negativem je přesměrování energie podnikatelů na lobování v parlamentu a vládě místo na produktivní činnost.
("tenhle vtip je fakt dobrej" - zrovna tuhle jsem šel kolem úřadu vlády kde se kupili vyčerpaní podnikatelé znaveni lobováním za ceny energie - jen z nich nebylo patrné kteří že to jsou jestli ti s větrníkama, uhlím, odboráři, jaderníci, JČ taťkové nebo matkové atd.)
Navíc by se musela prokázat podstatná souvislost mezi lidskou činností a nárůstem koncentrace oxidu uhličitého.
("no pravda v blesku o tom ještě nepsali ...." - ale tenhle problém už vyřešen je a poměrně přesvědčivě - změna relatinvní koncentrace radioaktivního C14 v atmosféře odpovídá poměru fosilního uhlíku - poslední dobou se spíš řeší jestli pozorované změny jsou přiřaditlné zvyšujícím se koncentracím GHG v atmosféře - ale to je jeno holinky jako hodinky)
 
Upřímně řečeno Vesmír dost upadá když otisknou takovejhle rádoby analytickej článek. Autor je asi dost mimo a baví ho omílat stará klišé doufajíce, že nikdo neprokoukne že píše o něčem o čem nemá moc anung.
 
Pepa Zdepa 10.11.2005 13:08

Re: NA druhé straně

Hehe, tak to byla taková pěkná tečka za tím naším ekologickým případem, opakuji...
Mirek Havranek 10.11.2005 13:00

Re: Obecně, kdyby se spálilo VEŠKERÉ dřevo, které u nás naroste,

No ten zlomek je to asi vždycky když něco dělíme něčím ne? Číslo by bylo asi lepší  - mě to vyšlo že pro rok 2003 to je 30% (ve zlomcich se to většinou nevyjadřuje ale chceteli dřevo by pokrylo 1/3 uhlí - což je samozřejmě nesmysl, kvůůli dřevu použitému na konstrukční účely papír apod -  ale tu podmínku jste napsal vy). 30%  pokud berete pouze uhlí,  pokud celý PEZ tak cca 17.6%. (beru PEZ ČR, dřevo je bráno jako domácí těžba+přírůst, průměrná GCV, upraveno na 15% obsah vody)
R 10.11.2005 12:39

Re: Pane "R" jak to děláte s tím dřevěným uhlím?

Já to nedělám. Kdysi uhlíři to dělali tak, že milíř oplácaný bahnem rozpálili a potom ucpali. Totéž musíš udělat s kotlem - zamzit po rozhoření úplně přístupu vzduchu. Pak po vychladnutí tam najdeš dřevěné uhlí.
ty studie  jsou hodně podméněné dnešním rozvojem analytických metod, kdy se dioxiny najdou v podstatě ve všem. Otázka je v jakém množství. Každopádně u nás mluvit o nějakém problému s dioxiny při spalování biomasy je nesmysl, když se běžně topí uhlím, ze kterého vzniká těch dioxinů mnohonásobně víc. V rakousku to má smysl možná taky v tom, že o to více zbude slámy pro výrobu bioplynu.
whocares 10.11.2005 12:31

NA druhé straně

by se měl imho zvážit účinek větrných elektráren v boji proti ptačí chřipce. Pokud je nastavíme dokola kolem republiky, to by bylo, abysme těm ptačím vetřelcům nezatrhli tipec !!
Loki_F 10.11.2005 12:16

Re: No, já se domnívám, že těch 8% energie z obnovitelných zdrojů

T. rex a velcí ještěři obecně byli nejznámějšími reprezentanty druhohorní fauny (jura - křída), vyhynuli téměř beze zbytku před cca 65 mil. lety. Kácení stromu rozhodně nepatřilo mezi jejich záliby.
Naše  hnědé uhlí (severočeských pánvích - není to pouze jedna pánev) bylo deponováno velmi "rychle" během asi 5,5 mil. let, před cca 23 - 17,5 mil. lety absolutně. Jinak souhlas. Hnědé uhlí je geochemicky zušlechtěná biomasa.
LOJR 10.11.2005 12:15

Re: Re: Re: Re: Re: Snižování podílu oxidu uhličitého v ovzduší? LOJRovi to nevysvětlíte,

Jojine,  tady se diskutuje o obnovitelných zdrojích energie. Pokud k tomu nic smysluplného nemáte, proč píšete?
AdaMcPetr 10.11.2005 11:57

Re: Re: Snižování podílu oxidu uhličitého v ovzduší?

"Nejjednodušší je stejně fotovoltaika, pokud by byly panely jen na 1/3 ploch střech v ČR, nemusíme mít jedinou velkou elektrárnu v provozu." To jste mne dost pobavil - co v noci nebo pod mrakem? Jasně koupíme velký baterky a budeme na ty panely svítit:-))
kirsha 10.11.2005 11:56

Re: Re: pro milovníky větrné energie

no dobře, když natočila turbína 7000kWh, tak se točila 11h :-)
kirsha 10.11.2005 11:54

Re: pro milovníky větrné energie

když tak na tabulku koukám, tak mi vychází, že i ve dnech kdy se celkem slušně točily (nad 3000 kWh - 5 dní v měsíci) fungovaly větrníky nějakých 5-7 hodin. A to skutečně není mnoho.
Loki_F 10.11.2005 11:52

Re: Re: jsem potěšen, že

Byla jste v těch Krušných horách vůbec někdy? A za posledních 5 let? Byla jste vůbec v nějakých horách?
Jizvy Vám zůstanou, když se necháte vycpat silikonem. Následky těžby se dají zahladit, že nezůstane ani jizvička. Nově vzniklou krajinu zcela mimořádně milují zvířátka všeho druhu...
honzak 10.11.2005 11:51

sorry, nezvládám

multitasking. Chtěl jsem dodat, že akumulace větrné energie v plynu ze suché destilace by se mi líbila. Byl by to typický špičkový zdroj, s náběhem srovnatelným s vodní elektrárnou. Ale ekologisti by určitě řvali - suchou destilací určitě vznikají dioxiny...
Jojin 10.11.2005 11:48

Re: Re: Re: Re: Snižování podílu oxidu uhličitého v ovzduší? LOJRovi to nevysvětlíte,

LOJRe a znáš tu jak poslali vola študovat do vídně?
honzak 10.11.2005 11:42

Re: Hlavní přínos biomasy

jen poznámka -otáčky stíhačkové turbíny (bývaly to MIG 15) jsou poněkud nekompatibilní s běžně vyráběnými generátory (ať synchronními, tak i asynchronními). Jinak myšlenka dobrá, tí
Em 10.11.2005 11:30

Poznámka pro autora a Pergila:

 Kde vzal autor údaj, že koncentrace dioxinu jsou o řád větší, než norma ? Pokud se pamatuji na přednášku v Řeži před dvěma roky o užití štovíku, nic takového nebylo řečeno.
Pergilovi děkuji za jednoduchý výklad vzniku dioxinu.
Petr Vaňura 10.11.2005 11:18

Kombinovaná výroba tepla a elektřiny je třeba prováděna

v teplárně Malešice. Podobně je část Prahy vytápěna teplem z elektrárny Mělník. Samozřejmě, jedno z úskalí je tady fakt, že v těchto zdrojích je výroba tepla a elektřiny svázána nazájem (ač ne úplně), čímž je využitelnost tohoto principu omezená. Celá tato problematika by vydala na několik článků, zajímavé je třeba i porovnání tepelných čerpadel s plynovým kotlem.
Termínem "kogenerační jednotka" se označují malé zdroje pro kombinovanou výrobu tepla a elektřiny ze zemního plynu, fungující na bázi spalovacího motoru. Tady je výroba tepla a elektřiny svázána téměř úplně, což spolu s cenou zemního plynu omezuje jejich využitelnost.
 
R 10.11.2005 11:12

Re: Re: spalování biomasy

To je pravda, že ve dřevě chloridové ionty jsou, tady ale kvantita přechází v kvalitu. V PVC a podobných plastech je chlóru řádově desítky hmotnostních procent. Možná byste mohl uvést, kolik je chlóru v hmotnostních jednotkách procent ve dřevu, já bych to musel někde hledat.
Vzhledem k obrovskému rozmachu analytických metod skutečně lze potvrdit, že takové škodliviny jako dioxiny  vznikají při spoustě takových zatím nenahraditelných lidských činnostech.  Takže s dioxiny je nutné žít. Otázka je v množství. Troufám si odhadnout, že jedno noční zapálení kotle nacpaného plastovými odpady uvolní do ovzduší v okolí více dioxinu než celoroční topení biomasou. A možná než měsíční topení uhlím. Problém je v tom, že dioxiny mají poločas rozpadu v prostředí od 30 do 120 let podle druhu. Takže je reálná možnost, že "plastový" topič během pár desítek let zamoří okolí dioxiny do takové míry, že se to prokazatelně statisticky projeví v zdravotním stavu a výskytu nemocí, zatímco u "biomasového" topiče  zůstane hladina dioxinů pod nějako statisticky škodlivou hranicí.
Pišta 10.11.2005 11:10

Re: Re: Asi si řeknete, že už je to trochu nuda,

Jen "copy" a "paste", jsem naprostý lama.
Hezký den.
Petr Vaňura 10.11.2005 11:09

Obecně, kdyby se spálilo VEŠKERÉ dřevo, které u nás naroste,

byl by to jen zlomek energie, která se u nás získává spalováním uhlí. K využívání  koksu v železárnách mimochodem, přistoupili Angličané poté, co valnou část lesů spálili ve vysokých pecích na dřevěné uhlí.
Samozřejmě, dřevo má také jiné využití, např. při výrobě papíru, na který se třeba dnes používá i dřevo, získáné kácením deštných pralesů.
Pokud jde o produkci biomasy na úkor produkce potravin, nehledě k nedostatečnému potenciálu, je třeba vědět, že zemědělské "přebytky" ve světě, kde většina lidí hladoví jsou pouze výsledkem zemědělské politiky (nejen) EU. Tak se třeba dobytek v EU krmil masokostní moučkou ale pastevci z jižní Ameriky, neměli pro maso ze svých volně se pasoucích stád odbyt, neboť vývoz masa z EU je (nebo alespoň byl) subvencován.
 
Šumavák 10.11.2005 11:07

Pane "R" jak to děláte s tím dřevěným uhlím?

Já topím dřevem a ať dělám co dělám, vzniká mi jen popel( a nějaký sajrajt do ovzduší).Nebude on tam třeba nějaký rozdíl v aerobním a "anaerobním" procesu?****A o těch dioxinech si nedělejte iluse, to je jen Vaše neinformovanost.Studií, potvrzujících dioxiny ze spalování biomasy je spousta.V obnovitelně nadšeném Rakousku dokonce také i z tohoto důvodu zakázali v BL stavbu kotelny na spalování slámy.Nadměrné znečištění ovzduší !
MLOK 10.11.2005 11:00

Re: Re: Re: Snižování podílu oxidu uhličitého v ovzduší?

Pane Honzáku, souhlasím s vámi, konkrétní čísla by byla zajímavá. Tak mě ale napadá, že by bylo možná dobré a výhodné vyrábět pro samoty s fotovoltaickou /větrnou elektrárničkou i elektrospotřebiče (ledničky, kompaktní zářivky, stolní TV s větší úhlopříčkou atd.) na 12V (24V?) stejnosměrných. Domnívám se, že na př. stejnosměrný elektromotor má vyšší účinnost než stávající jednofázové motory v chladničkách, plus účinnost v tomto případě nepotřebné konverze DC/AC. Otázkou, na kterou si nedokážu odpovědět je to, jestli by se to výrobcům vyplatilo, nebo jestli by ty o něco dražší výrobky lidé kupovali.
Petr Vaňura 10.11.2005 10:56

Re: spalování biomasy

diskuse na 25 th International Symposium ”Industrial Toxicology ’05,” Bratislava, 15-17.6.2005.
Šumavák 10.11.2005 10:54

Re: zajímalo by mně, kde

No právě,ty lesy nejsou vidět, protože už jsou tou elektrárnou v rámci vyrovnané bilance CO2 rovnoměrně rozptýleny do ovzduší!
LOJR 10.11.2005 10:54

Re: Re: Re: Snižování podílu oxidu uhličitého v ovzduší? LOJRovi to nevysvětlíte,

Mejlo, CO  mi nikdo nevysvětlí? Zkuste si ještě jednou přečíst mé příspěvky a možná pochopíte, že není co mi vysvětlovat. Mimochodem, jaképak máte vzdělání vy?
R 10.11.2005 10:54

Re: Re: spalování biomasy

To je možné, že se tím zabýváte a že jste se těch konferencí zúčastnil, ale ten článek se mně jeví tak, jak jsem napsal. Nemůžu si pomoct. Možná to chtělo nezveřejňovat tuto verzi článku, ale až následující.
Daneš Burket 10.11.2005 10:46

Re: spalování biomasy

Vážený pane "R" obdivuji Vaši intuici, jak jste schopný odhalit moje postupy. Ujišťuji Vás ale, že se mýlíte. Mám dostatek soudnosti k tomu, abych nepsal články je jako jakési rešerše po "přečtení pár článků".´V poslední době jsem se účastnil konferencí na téma větrné elektrárny i spalování biomasy. Mám čilé kontakty i s odborníky energetického ústavu VUT v Brně, kde pokusnou jednotku na spalování biomasy již léta provozují. Dlouhodobě tuto problematiku studuji, takže v tomto směru mám svědomí naoprosto čisté.
A.S. Pergill 10.11.2005 10:43

Hlavní přínos biomasy

Je v tom, že jde o energii v relativně neomezené míře skladovatelnou. (Tím rozumím řádově měsíce, delší doba skladovatelnosti nemá význam.) Může se proto dobře doplňovat třeba s těmi větrníky. (Na bázi plynu i kapaliny vzniklých suchou destilací dřeva se dá sestrojit jednotka s nástupem činnosti řádově v sekundách, svého času se k podobnému účelu používaly turbíny z vyřazených stíhaček.)
Daneš Burket 10.11.2005 10:40

Re: Pane Burkete, můžete uvést zdroje svých dat ? Bývá to základním rysem seriózních

Uvádění zdrojů dat (použité literatury) jsou základním rysem odborných publikací. V novinách a časopisech na to není prostor - zkuste si někdy otevřít noviny nebo časopis. Nevím jak vy, ale já jsem se s praxí na konci článku uvádět zdroje v novinách a časopisech nesetkal.
Je ctí a odpovědností každého autora si nevymýšlet a používat jen seriózní data. Pokud by tak nedělal, byl by sám proti sobě - dříve nebo později by se to profláklo a pak už by od něho žádné médium článek nevzalo.
Pokud Vás zajímá zdroj, klidně Vám ho odhalím. Jde o výzkum Ústavu energetiky Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, vedený docentem Janem Voštou.
A.S. Pergill 10.11.2005 10:36

Re: spalování biomasy

Nemáte pravdu, bez chloridových iontů by nemohla fungovat žádná živá buňka (alespoň v rámci pozemského života). Proto v tom dřevě vždy nějaký chlór je. Dioxiny se také prokazatelně uvolňují při kouření cigaret; dokonce se dají najít údaje, že v zakouřené hospodě je ve vzduchu víc dioxinů než v komíně spalovny, spalující plasty.
Daneš Burket 10.11.2005 10:34

Re: Re: Ekolog != 'ekoaktivista'

Děkuji za podporu, přesně na tohle jsem chtěl upozornit - že důsledně v těchto souvislostech dávám slovo ekolog do uvozovek. Skutečných ekologů je u nás jen málo a mezi "ekologickými" aktivisty není skoro žádný. Stačí se podívat na vzdělání pánů Beránka, Patočky, Kuchtové a dalších.