3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Brazilské pralesy a český kůrovec

V rámci svého boje za záchranu planety se Česká televize pustila do kritiky kácení amazonského pralesa v Brazílii.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 11.8.2019 11:31

... že civilizace 1000 let zpátky nebyly schopné rychlé proměny krajiny ... no, nevím, jak rychlá je rychlá proměna? Napadá mne třeba Řecko ...

J. Jurax 11.8.2019 11:26

Nevím, ale byla-li před 500 až 1000 lety na území amazonského pralesa pole, kdo je obdělával? Ono to musely být lány jak na celinách, rozloha pralesa je celkem značná.

Mohu se mýlit, neznám všechno a nechce se mi to hledat, nicméně jaksi se mi to nezdá ... mohl byste to "zhruba řečeno" trochu rozvést?

J. Jurax 11.8.2019 11:17

Ne. Pravda.

J. Jurax 11.8.2019 11:16

Hm ... jenže kůrovcového dřeva je moc, ceny klesají a stává se obtížně prodejné. Takže lukrativní kšeft to není.

Celkem pochybuju, že by Babiš, ač je pochopitelně univerzální zloduch, se v tomhle nějak angažoval; na zničení lesů stačí zelená blbost.

L. Novák 11.8.2019 10:46

Re: Kůrovcová kalamita

Otázkou zůstává, proč právě v Česku je neobvykle velký podíl rozlohy lesů ne v soukromých (jak je obvyklé v jiných zemích), ale ve státních rukou. Na co stát potřebuje vlastnit lesy? Aby si z toho mohli dělat byznys darebáci jako Babiš?

L. Novák 11.8.2019 10:43

Zelená blbost ničí deštné pralesy v Brazílii

Potíž je v tom, že v Brazílii se ničí pralesy m.j. i proto, že na získaných pozemcích se pěstuje cukrová třtina, a z ní se vyrábí líh, který se velkými tankery vyváží do USA, kde je přidáván "ekologicky" do ropných paliv. Brazílie je totiž jednou z mála zemí, kde je výroba lihu pro tyto účely zisková, jinde se bez dotací líh nevyrobí, protože to nedává ekonomický smysl.

Takže (jako obvykle) by se zelení komunisté měli chytnout za nos a zrušit všechny ty blbosti, kterými nás zaplavili, aniž by byli schopni předvídat důsledky, které jejich pseudoekologické aktivity přinesou.

M. Prokop 11.8.2019 9:03

Re: Kůrovcová kalamita

Privatizace by nebyl problém, pokud by se Lesy ČR chovaly rozumně a privatizované firmy uživily.

K. Janyška 10.8.2019 21:38

Re: Za kůrovce u nás může Babiš. Jeho ministr životního

Blbost... Dzp.

V. Kotas 10.8.2019 18:29

Re: Kůrovcová kalamita

Tak jest.

B. Hudzieczek 10.8.2019 17:45

Kůrovcová kalamita

v České republice má několik příčin, kromě klimatických podmínek, způsobených vyšší mocí, se na současném stavu lesů významně podepsala neuvážená transformace lesního hospodářství z roku 1992. Státu zůstaly lesní pozemky a porosty, kdežto infrastruktura k jejich obhospodařování se zprivatizovala a v důsledku různých "zeštíhlovacích" opatření u soukromých firem již žádná není. Lesáci zůstali v roce 1992 s holýma rukama a veškeré činnosti, nutné k obhospodařování lesního majetku si museli poptávat. Dále je třeba poukázat na to, že kromě Slovenska nikde ve střední Evropě(t. j. Polsko, Rakousko, Německo)nefungují veřejné lesní majetky jako producent zisku. Vždy se jedná o různé formy veřejnokorporátních institucí, od kterých se nepožaduje tvorba zisku. Lesy ČR si od svého počátku tvořily rezervní fond, který měl sloužit pro krytí náhlých živelných pohrom. Tyto peníze byly solí v oku vládních institucí a cca od roku 2005 byl na generální ředitele Lesů ČR vyvíjen tlak, aby našli způsob, jak tyto finance přelít do státního rozpočtu. To se podařilo vyřešit až zákonnou normou a od roku 2012 každoročně Lesy ČR posílaly do státního rozpočtu několik miliard Kč. Sumárně se jedná cca o 40mld Kč. Tyto peníze nyní erár dluží lesům.

Za celých 25 let od transformace se nikdo nezabýval výchovou lesnického dorostu, lesnická učiliště postupně zchátrala a kvalifikovaný lesní dělník do 30 let je dnes vzácností.

Tyto okolnosti zapříčinily, že dnes v českých lesích je český dřevorubec vzácností a práci vykonávají dělníci z Polska, Slovenska a Ukrajiny, příp. z balkánských států.

Nejsou hájenky, chybí bytové kapacity pro lesní dělníky, nejsou stáje pro ustájení koní, nejsou garáže a servisní dílny pro lesní techniku. To vše padlo na oltář bezbřehé privatizační mánie v první půli 90. let.

M. Prokop 10.8.2019 16:36

Re: "se drancuje"

Se je zájmeno zvratné. Kdo?

M. Krčmář 10.8.2019 13:27

Ono je to úplně všude, místo hospodaření se drancuje a je jedno zdali sedí u vesla levičák či pravičák,tak či tak korumpován.

J. Lepka 10.8.2019 12:36

Doporučuji vyhlásit sbírku na námořní veslici, aspoň triéru

pro Grétu a poslat ji na ní přes Atlantik. Bude to mít hned několik plusů, jednak se na stavbu využije kůrovcové dřevo, jednak ta beruška aspoň na pár dní zmizí ze zorného úhlu novinářů a médií a jednak začne prudit Bolsonara, prostě samá pozitiva!

J. Lepka 10.8.2019 12:31

Re: přesně tak

V jižní Americe by stačilo, změnit zcela odmítavý přístup katolíků vůči prezervativům.

F. Houžňák 10.8.2019 10:51

Vtip je v tom, že na většině území dnešního amazonského

pralesa ještě před 500-1000 lety žádný prales nebyl, ale byla tam pole, zhruba řečeno. A před několika desíti tisíci lety tam nebyl vůbec žádný prales. A amazonský prales nijak nepřispívá k záchytu CO2 a produkci kyslíku, jak před pár dny tvrdil v televizi nějaký ten vědec-ekolog. Co ve dne pohltí a vyprodukuje, v noci zase vydá a pohltí. Co tam rychle vyroste, zanedlouho stejně rychle shnije.

P. Lenc 10.8.2019 10:30

Ano,

pravicová nálepka přece "vysvětluje všechno".O ČT a jiných"pokrokových" novinářích je zbytečné psát.

V. Církva 10.8.2019 9:44

Re: Prales je třeba zachovat

To je zajímavé. Ale pořád platí, že civilizace 1000 let zpátky nebyly schopné rychlé proměny krajiny, takže příroda měla schopnost se nějak přizpůsobovat.

Ona planeta země si samozřejmě poradí, za stovky, tisíce let si vše nějak obnoví.

Ale my chceme přírodu pro naše a blízké generace. Možná je správnější napsat. Amazonie nemusí zůstat netknuta, ale měla by být kultivována, ne rabována. Stejně jako Evropa i USA budou muset začít omezovat pesticidy a budovat zemědělství přátelské k přírodě. Tyto tendence už jsou, tak to snad zvládnou i v Amazonii. Jen se do toho nesmí obout Zelení levičáci. A to lidé nechápou.

V. Kotas 10.8.2019 9:02

Re: Za kůrovce u nás může Babiš. Jeho ministr životního

Kdopak se postaral o zrušení malých regionálních pil, no ? Kdo téměř zlikvidoval hajné/lesáky i prodejem hájenek ? Babiš ne, v té době vládli jiní - novodobí svazáci.

K. Janyška 10.8.2019 8:53

Za kůrovce u nás může Babiš. Jeho ministr životního

prostředí tam sedí sedmým rokem a nahrává Baišovým těžařským firmám, které těží poškozeného suverénně nejvíce... Dzp.

J. Pokoutný 10.8.2019 8:39

Re: přesně tak

Jasně. Marš do Brazílie vysvětlovat, že se nemají množit. A když to zabere, tak ještě třeba do Malajsie a dalších 50 států. Voni sou géňa!

J. Krásenský 10.8.2019 8:33

Re: Prales je třeba zachovat

Není vše takové, jak se nám zdá...

http://www.osel.cz/4773-amazonsky-prales-roste-na-ruinach-zaniklych-civilizaci.html

http://www.osel.cz/9242-v-amazonii-objevili-stovky-velkych-davnych-a-zahadnych-geoglyfu.html

http://www.osel.cz/5348-rozsahle-predkolumbovske-osidleni-vychodni-amazonie.html

I. Polák 10.8.2019 8:16

Tak místo místo Amazonských pralesů uděláme pralesy u nás

... jako na Šumavě

V. Kotas 10.8.2019 7:20

Re: Ekologisté se už dávno stali sami škůdci,

Tak jest.

V. Církva 10.8.2019 7:13

Prales je třeba zachovat

V tomto případě mne politikaření nezajímá. Věc má dvě roviny 1) prales 2) pravicový prezident. Dle mých informací byl prales vysekáván pro dřevo už dávno a to zahraničními koncerny (většinou USA) kvůli podplaceným předchozím vládcům. Nevím jak moc je tedy na vině současný prezident.

Článek trošku zavádí. Naše vláda je svrchovaná, takže nám nemůže brazilský prezident vnucovat co máme dělat s našimi lesy. Varovat nás ale může, vykupovat těžařské povolení od amerických firem může taky. Vzhledem k tomu že se na kácení brazilského pralesa podílí světové firmy a dřevo putuje do celého světa, je to navíc věc globální a svět by to měl ovlivňovat, třeba zákazem použití brazilského dřeva. Podstatnější je ale to, že vykácená pole potřebují Brazilci pro výrobu ekopaliva pro vývoz do USA. Není ani třeba dlouho vysvětlovat že i to způsobily požadavky ekoteroristů míchat do benzínu ekolíh. Takže i tady je příčina globální.

Paralela s naším kůrovcem je teda spíš ta, že naše lesy byly uměle vysázeny jako smrkové, což přírodě moc nesvědčí. stejně tak jí nesvědčí kácení brazilského pralesa. Rozdíl je, že naše lesy a pole byly přes 1000 let měněny a kultivovány postupně. Teoreticky by tak měla být ještě cesta zpátky. Brazilský prales je měněn náhle s použitím moderní techniky. Je jasné že to s přírodou silně zamává. Stomilionová Brazílie nepotřebuje tolik půdy aby takto plundrovala prales.

Takže ať už je celý humbuk namířen proti prezidentovi Brazílie, či ne, podstatné je že ať už pravicovými (třeba vykupováním těžařských povolení, odmítáním surovin z Brazílie) nebo levicovými (nátlak a limitování ničení pralesa) prostředky je třeba prales zachovat!

T. Kohout 10.8.2019 7:09

máme vlastních problémů dost...

Čili, když máme problém u nás, nemáme informovat o problémech jinde?

Máme vlastního divného presidenta, premiéra, vládu, ministry, takže bychom neměli psát o tom, že i jinde je mají podivné?

U nás se to dosud dá schovat pod hlavičku "40 let komunismu" (a BTW 30 let po komunismu) a jinde?

T. Kohout 10.8.2019 7:03

Re: přesně tak

Jasně. Takže je správné a normální, když se vykácí i ten zbytek pralesů jinde.

R. Vacek 10.8.2019 6:52

Ekologisté se už dávno stali sami škůdci,

kteří škodí přírodě. Je jen otázkou, jestli to dělají z vlastní hlouposti, nebo jestli je využívají nějaké síly v pozadí. Stačí vzpomenout na naše bojovníky proti jaderné energii - Jihočeské matky s Kuchtovou v čele placené z Rakouska, a jak je dobře, že jsme na jejich alarmismus nedali. S kůrovcem se alarmistům ustoupilo a lesy nebudou. Teď se na nás chystají další bojovníci za klima placeni z ciziny ?extinction rebellion?

V. Vérosta 10.8.2019 5:58

přesně tak

pokrytectví, my jsme si naše pralesy museli vykácet už dávno, abychom tady vubec mohli zit.