3.6.2024 | Svátek má Tamara


Diskuse k článku

ČERNOBYL: Po 21,5 letech

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
žádoucí 17.10.2007 13:19

Re: Ale jistě mladý muži,

Cca 160 tun. Čtěte pořádně jiné autory, píšící o Černobylu... Proto musejí teď Frantíci postavit ocelový kryt, velký jako dvě fotbalová hřiště... Za dvě miliardy dolarů...

M. Zima 17.10.2007 16:41

Ale vždyť to je přeci právě

ta otázka. Např.: V tom sarkofágu byl Němec a Rus, kteří znali objekt za provozu a ty tuny tam nenašli.

Petr-svetr 17.10.2007 13:34

Re: Pane Štěrba

Pane Zima. Z vašeho textu usuzuji, že disponujete nějakými informacemi, která jaderná lobby (nepochybně) zatajuje. Mimochodem GAU je německá zkratka - že by rakouské zdroje? Tak šup semi s těmi odkazy na informační zdroje, ať si také počtem. Díky.

i.h. 17.10.2007 14:43

Re: Re: Pane Štěrba

Asi Zimu neznate. To je mistni Radobygerman, tezce zkouseny vedomim sveho puvodu z ceskeho naroda Untermenschu.

Jura Jurax 17.10.2007 18:23

Re: Re: Re: Pane Štěrba

A pravidelně strašně blbě kecá a nic mu není recht.

M.Štěrba 17.10.2007 14:50

Re: Pane Štěrba

Pane Zima,

myslím, že jste se zbytečně rozohnil. Já jsem zde popsal svoje dojmy a nikde neuvádím, že jde o vše zahrnující elaborát. K podrobnějším inormacím uvádím odkazy, když vám to nestačí, můžete si najít i jiné. K návštěvě Černobylu nezvu já,  ale mezinárodní Černobylské fórum (i když to podle vás hraničí s debilitou) ve svých doporučeních vládám. Podle mých informací radioaktivního materiálu zbylo 9/10, na údržbě a rekonstrukci sarkofágu se pracuje, jestli, jak uvádíte, je ten kryt zbytečný nemohu posoudit, ale nicméně se staví a o tom obrovském kšeftu nemám  informace. Na výzkumu zamoření čerobylské zóny se stále pracuje, můžete se obrátit na příslušné zprávy pro podrobnější informace. Pokud těm zprávám nevěříte, to je vaše věc.

M. Zima 17.10.2007 16:53

Vaše dojmy sem nebo tam, ale

Vaše zpráva není nestranná, Vaše doporučení jsou nezodpovědná. A co se týká důvěry, Vy snad věříte atomové loby?

Upozorním Vás alespoň na jeden rozpor: Tvrzení, že se na katastrofě podílelo pouze 10% (původně 5%) paliva znamená, že by při pořádné nehodě byly účinky 10x (20x) větší, což nepasuje do atomové koncepce o omezené a přehledné škodě v případě GAU, tvrzení, že to vybouchlo tak, že vylétlo téměř všechno potvrzuje sice japonské výpočty, podle kterých to dostala celá Sibiř až po Japonsko včetně, ale ukazovalo by to na bagatelisaci a lhaní atomových managerů. Proto najdete nejrůznější údaje mezi 5ti a 100%ty.

žasnoucí 17.10.2007 17:30

Re: Re: Pane Štěrba

Vážený pane Štěrbo, zajímalo by mě, co říkáte na fakta v předcházejícím článku o Černobylu: Radiofobie, nebo politické hrátky? Jeho autor byl prý také v Černobylu...

kdokoli 17.10.2007 9:29

příčiny havárie

Jsou popsány v příslušné zprávě MAAE (www.iaea.org). Hlavní příčinou vzniku havárie byl tlak vedení na provedení testu napájení hlavních cirkulačních čerpadel primárního okruhu při doběhu turbogenerátoru, současný požadavek dispečinku na pozdržení odstavování bloku a nekompetence vedoucího testu. Souhra těchto okolností vedla k dlouhému setrvání reaktoru na nižším výkonu, náběhu xenonové otravy a samovolnému poklesu výkonu reaktoru před začátkem testu. Vedoucí testu donutil hrubým politickým a existenčním nátlakem operátory vypnout ochranné systémy, vytáhnout řídící tyče a opětovně zvýšit výkon, čímž uvedl reaktor do nestabilního stavu. Vzhledem ke kladnému výkonovému koeficientu reaktivity, vlastní reaktorům RBMK, došlo ke kladné zpětné vazbě a zvýšení výkonu na stonásobek nominálního výkonu a tím ke zničení konstrukce aktivní zóny reaktoru. Řídící tyče pak nemohly spadnout do aktivní zóny a odstavit reaktor. Následný výbuch odhodil víko železobetonové reaktorové nádoby a způsobil požár grafitových bloků moderátoru neutronů. Pak už přišla ke slovu totální havarijní nepřipravenost místních orgánů a strach sovětských politiků před zveřejněním této události, které vedly ke zbytečné radioaktivní kontaminaci desetitisíců lidí. Na druhé straně je třeba vyzdvihnout hrdinství a sebeobětování hasičů, personálu elektrárny a vojáků, kteří prováděli záchranné práce.

Petr-svetr 17.10.2007 13:29

Re: příčiny havárie

Velice výstižně, stručně a jasně popsáno. Dávám R^.

honzak 17.10.2007 14:10

Re: příčiny havárie

jó kladná zpětná vazba... Udělali z toho takový audion.

Surfer 17.10.2007 9:29

Oprava odkazu

   Odkaz autora Elena Filatova - http://elena.nforce.cz%20/  hlásí chybu, je nutné jít na http://elena.nforce.cz/ (tedy umazat  %20) a pak zvolit  "Město duchů - český překlad".

noone 17.10.2007 15:16

Re: Oprava odkazu

Ahh, Kid of Speed... podla vsetkeho si vela veci na tom svojom webe patricne "upravila"..

http://www.uer.ca/forum_showthread_archive.asp?threadid=8951

svojho casu o tom bolo velke halo ;-)

M.Štěrba 17.10.2007 17:13

Re: Re: Oprava odkazu

To je zajímavé, jak se informace o tomtéž liší, jak se těžko rozlišuje co je fikce a co realita. Elena z Černobylu udělala emotivní záležitost, tak je její příběh třeba brát s rezervou. Nejllepší je, když je možné uvedené údaje si sám ověřit. Snad jsem  se nedopustil tak velkého přestupku, když jsem Černobyl navštívil.

Magor Milda 17.10.2007 9:27

Chybí zde konstatování, že Černobyl vyráběl materiál na bomby

a že tento typ reaktoru se nepoužívá tam, kde jde opravdu pouze o energii. Proto je nehorázné, srovnávat s tímto reaktorem třeba Temelín nebo Ohu (Isar II. v Bavorsku).

kdokoli 17.10.2007 9:34

Re: Chybí zde konstatování, že Černobyl vyráběl materiál na bomby

Je pravda, že RBMK (jednookruhový lehkovodní varný reakor, moderovaný grafitem) naprosto nelze srovnávat s tlakovodními reaktory typu PWR. Primárním důvodem  jeho stavby nebyla ani tak snaha po získání plutonia, ale spíš neschopnost SSSR zvládnout technologii a logistiku výroby velkých tlakovodních reaktorů a také nižší cena. Mimochodem, ruští soudruzi v tom plavou dodnes :-/. Viz zkušenosti při výstavbě VVER-1000 v Tianwan v Číně.

Tokamak 17.10.2007 9:21

Zdravotní stav postižených

není to tak dlouho, co jsem někde četl, že zdravotní stav postižených lidí je lepší (dokonce se dožívají vyššího věku), než u nezasažené populace, nejspíš to souvisí s prevencí a o trochu lepší zdravotní péčí, než je v této části světa zvykem

Jimmy Keen 17.10.2007 6:56

Jenže nějaká fakta nebo snad analýzy

melouny vůbec nezajímají. Ti jednoduše cítí, že je to jinak, že se jedná o katastrofu překonávající Hirošimu s Nagasaki dohromady, že na místě vznikla poušť a tudíž je nutné jaderné elektrárny zakázat. Logické argumenty odmítnou s tím, že píšete v žoldu nějaké hnusné lobby, která se zajímá jen o zisky (peníze jsou pro melouny zvlášť odporné, pochopitelně mimo peněz v jejich kapsách). Navíc úroveň zejména technického vzdělání dlouhodobě upadá, takže společnost je jednoduché balamutit. Babi z Horné Dolní či humanistický nadšenec z velkoměsta radiaci nerozumí, nechápou a jsou velmi lehce manipulovatelní představami šířenými ekologisty, že co jaderná elektrárna, to atomová puma a že lidé bydlící v okruhu jaderné elektrárny v noci světélkují a nedožijí se příštího roku. Tento strach také nahrává hlavnímu cíli zelených. Zastavit jakýkoliv pokrok v řešení globálních problémů lidské civilizace (zajištění výživy, energií a vody), protože by se mohlo ukázat, že problémy jsou řešitelné a přestala by platit jejich premisa, že lidstvo se řítí do záhuby a jen jejich recepty jsou ty pravé a nezpochybnitelné. Zhroutila by se jim totiž říše strachu.

R 17.10.2007 7:44

Re: Jenže nějaká fakta nebo snad analýzy

S těmi melouny máte pravdu. Jenže i autor článku se dopustil nepřesností a extrémů.  Například s tou biomasou.  Docela určitě se dá dosáhnout toho, že pálená biomasa dehtuje více než uhlí a že při hoření té biomasy vzniká spousta dioxinů. Jenže toho by se dosáhlo například tím, že by příslušná polena byla dlohodobě namáčena v  roztoku chloridu sodného a ještě mokrá z té procedury spalována.  Jenomže nikdo takhle biomasu nespaluje. Nikdo ji nesolí, dřevo z okrajů cest obsahuje té soli pro vznik masívního množství dioxinů málo a většina, kdo topí dřevem, to dřevo nechává nejméně rok vyschnout.

Jura Jurax 17.10.2007 18:28

Re: Re: Jenže nějaká fakta nebo snad analýzy

Jenže ta samospasitelná biomasa, co se teď tak prosazuje, nebude dřevo, jímž topíte, natož vysušené, ale štovík, řepka a čertvíco jiného - maximálně nějaké rychle rostoucí keře. Stromy rostou moc pomalu.

honzak 17.10.2007 6:17

hlavní příčinou

černobylské katastrofy byla sovětská ideologie, která do řídících funkcí dosadila nekompetentní odborníky a "vševojskový" způsob řízení velkého technologického celku. Ale to melounisti neradi slyší, sami disponují stejnou ideologií (pouze červená je nahražena zelenou) a stejnou skupinou nekompetentních vůdců. To si dneska počteme výlevy rudozelných mozků.

Zkusím se poptat našich ukrajinských uklízeček, jestli nemají nějaké zprávy "od zdroje".

R 17.10.2007 7:35

Re: hlavní příčinou

No, Černobyl měl být postaven, zprovozněn, potom se zhruba rok měly konat různé provozní a bezpečnostní zkoušky a teprve potom měl být uveden do oficiálního provozu.  Jenže výstavba Černobylu se opozdila nejméně o ten rok, proto byl rovnou jen s pravděpodobně nejnutnějšími bezpečnostními testy uveden do oficiálního provozu. Potřebné zkoušky a měření se proto měly provádět dodatečně během dalších let v době mimo špičku, to jest v noci. Původně měli být při těch testech a zkouškách kompetentní vědci a konstruktéři, kteří reaktor postavili. Jenže ti už mezitím museli být jinde. I noční směny, kdy se měly ty testy provádět, byla "druhá liga" směnařů. Ti dostali zřejmě nějaký písemný rámcový soupis toho, co se má udělat a museli si s ním poradit tak jak dovedli. A oni to nedovedli.

R 17.10.2007 7:37

Re: Re: hlavní příčinou

nejsem odborník, čerpám z článku na www.osel.cz

honzak 17.10.2007 8:13

Re: Re: hlavní příčinou

ani já nejsem jaderný fyzik. Nicméně z dostupnch informací vím, že experiment se prováděl paralelně s údržbou jiné části elektrárny a část zabezpečovacího zařízení byla rozkazem vypnuta.

Kanuk 17.10.2007 5:31

Nic moc společného s radiací

Kde se v Černobylu vzali koně Převalského, kteří - pokud vím - mají domov někde ve Střední Asii?

J.G. Pašek 17.10.2007 5:57

Re: Nic moc společného s radiací

Před 22 lety výbuchem Černobylu to byl normální dostihový kůň . . . .  

Kop 17.10.2007 9:40

Re: Nic moc společného s radiací

Vzali se tak asi tak, jako by se mohli objevit při podobné katastrofě kdekoliv na světě, kde v daném místě mají např. v ZOO reprodukce schopné stádo koní Převalského - tedy například by se to mohlo stát i v ČR, kde stádečka koní Převalského existují.

www racek 17.10.2007 14:12

Re: Nic moc společného s radiací

byly tam uměle vysazeni, v rámci nějakého programu. asi před 10 lety, dále pak ještě do mongolska.

Ivan 17.10.2007 4:48

Hriby z Cernobylu

V Moskve prodava babka na trhu cerstve nasbirane hriby z Cernobylu - lide je kupuji: nekteru pro manzelku. nekteri pro tchyni, nektere pro manzela, jini pro nadrizeneho v zamestnani. Navstevnik Moskvy.