4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

ASTRONOMIE: Včera, dnes nebo zítra?

Především je třeba říci, že se tu budu rozepisovat o začátku astronomického jara. Pro meteorology u nás začíná jaro 1. března a podle toho, co se děje v přírodě, je to zcela v pořádku (mně například pylová alergie na Olši pronásleduje už od konce února). Mnohem složitější to je se začátkem fenologického jara, ale nechci odbíhat, takže zpátky k tomu astronomickému.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. David 23.3.2017 11:29

Ono tam bude astronomických vlivů asi více

Kalendář je jakousi smluvní normou, tabulkově korelující a kovergující k stavům "kolotající vesmírné soustavy". Země rotuje, je "bramboroid" s precesním "čochtáním" (jako osa nevyváženého setrvačníku/káči), obíhá okolo slunce po elipse, kdy se mohou ohniska gravitačně "nano" šoupnout díky konjunkci velkých exoplanet, měsíc má také vliv (zkuste v lavoru s vodou dělat příliv a odliv, zajisté jisté síly setrvačnosti v pazourech ucítíte). Kalendář je pouze matematicko-heuristickým stanovením, co nejpřesnějšího "časoměru", ve smyslu "dne a noci" a "intervalu 4. období" s korekcemi přesného matematického určení, ke stavu deterministickému, pomocí přestupných a nepřestupných časových korekcí v době oběhu Země okolo Slunce v co nekratším rozměru času. Proto jsou tvořeny kalendáře. Proboha, nekamenujte mne, ale za největší zhůvěřilost považuji administrativní alternaci časových pásem (2x za rok). Jako haluzák ve výslužbě a myslivec, to mohu posoudit na zvěři a svém loveckém psu. SEČ a "letní čas". Němá tvář to má zakodováno ve svých biologických hodinách, tedy časový biorytmus v závislosti na astronomickém čase v daném ročním období, vylejzá a zalejzá podle východu a západu slunce, tedy astronomicky. Proč mi ale goverment, jako živočichovi, administrativně przní čas a tím i biorytmy, které ladím na novou frekvenci min.14 dní (kalendářních) a jinou časovou frekvenci s fázovým posunem? Lov, hlad, krmení, peristaltika (s*aní), jízdní řády, děti do školy, etc., nu nevím, zdali je toto jebání s časem zdraví prospěšné, ve smyslu daného dienstreglamá. Malá otázečka, k čemu tato "vyfikundace" vůbec slouží (jako prduch jezdící s komoditami, již jezdím část rajonu za světla, za tejden zase budu jezdit za tmy) a čubina bude na mne čumět, jak na debila, že jí o hodinu dříve tahám z pelechu na vyvenčení. Asi nepochopí, že páníček musí administrativně o hodinu dříve jít fedrovat na berně blba, který čas zmermomocnil. Krapánek jsem bývalý matematik, na penzi prduch. Nekamenujte staříka.

J. Hruška 23.3.2017 13:30

Re: Ono tam bude astronomických vlivů asi více

Jene, souzním s Vámi, v neděli nás to dostane, snad to přežiju. Zatím největší vliv na kalendář měl Mojžíš a jeho Bůh. "Šest dní budeš konat veškerou svou práci, sedmý den si povinně odpočineš", žádná astronomie, ale prokletí člověka, práce.