6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
www racek 10.3.2008 11:06

Re: Re: Re: Nechápu jednodušší věci

no, to by musela startovat v opačném směru, tedy poněkud energeticky nevýhodně.

m.l. 10.3.2008 12:10

Re: Re: Re: Nechápu jednodušší věci

Za urychlení planety se bude platit taky. To je úplně stejný jako kdyby někdo chtěl pohlcovat CO2 ze vzduchu a dostávat za to prachy. Nic takovýho.

SelskyRozum 10.3.2008 23:39

Re: Re: Re: Re: Nechápu jednodušší věci

Budete se divit, ale to uz existuje. Nekteri farmari v USA uz inkasuji za to, ze vazou CO2 do rostlin a pudy. Je to tedy nove zduvodneni podpory farmarum. Dnes jsem se o tom dozvedel.

TOM 10.3.2008 8:15

A co když

gravitační a setrvačná hmotnost není fakt úplně totéž?

Stanislav 10.3.2008 8:42

Re: A co když

Ehm, to by to s fyzikou bylo špatné ... :-)

SelskyRozum 10.3.2008 23:42

Re: A co když

To by tyto nesrovnalosti vubec neresilo. Vse se snad pocita z gravitacniho pusobeni.

fox 10.3.2008 8:01

Záhadná síla ovlivňuje dráhy kosmických sond

Opravdu je přesnost 0,1 mm/s?Jak se to měří?

Stanislav 10.3.2008 8:51

Re: Záhadná síla ovlivňuje dráhy kosmických sond

IMHO Doppler. Čas (frekvenci, periodu, ...) umíme dost přesně, 0,1 mm/s je pro 1GHz posun o 0,3E-3 Hz, tzn. cca o jeden kmit za hodinu.

krmič 10.3.2008 11:37

Re: Re: Záhadná síla ovlivňuje dráhy kosmických sond

Ta frekvence je tak stabilní? Jak si můžeme být jisti, že se ve skutečnosti nezměnila? Když ne nedokonalostí technického zařízení, tak třeba vlivem "neznámé síly" která na ně působí? Proč ta záhadná změna se projevuje v rychlosti sondy a proč ne v té frekvenci? Dovede na to někdo zde odpovědět?

Synkretik 11.3.2008 14:28

Re: Re: Re: Záhadná síla ovlivňuje dráhy kosmických sond

Frekvenci generují "atomové hodiny", které využívají přirozené frekvence kmitání zvoleného druhu atomů. A podle předpokladu všechny atomy (resp. nuklidy) téhož prvku mají tu přirozenou frekvenci stejnou, protože jsou složeny ze stejných elementárních částic (protony, elektrony, neutrony).

Něco jako spektrální čáry ve světlte hvězd, které umožní určit prvky, ze kterých se hvězda skládá (vodík, hélium atd).

krmič 11.3.2008 18:48

Re: Re: Re: Re: Záhadná síla ovlivňuje dráhy kosmických sond

Jo, vlastně jsem si dodatečně uvědomil, že to je nějakých 10 na minus dvanáctou, to není zas takový zázrak.

Navrátil Josef 12.3.2008 9:22

Re: Re: Re: Re: Re: Záhadná síla ovlivňuje dráhy kosmických sond

Už jsem tu řekl řeč, cituji  Proč se jednou za čas musí v Paříži  "do etalonu" času přidat jedna sekunda ? ( tuším, že to dělají jednou za 50 let, že musejí na Silvestra jednu sekundu přidat, že se čas zpomaluje ) ... není to náhodou právě ta spojitost s těmi všemi změnami v genezi vesmíru tedy i v sluneční soustavě ? a prozatím mi to nikdo nezodpověděl. Dodám, že Krmič a Synkretik vyslovili názor, že frekvence kmitů zvoleného atomu je po celou jeho historii existence ve vesmíru stejná, neměnná, stabilní, pak…pak ovšem touto stabilní frekvencí opravdu měříme/zjišťujeme změnu tempa času co běží kolem nás a opravujeme pouze hodiny né to tempo vesmírného plynutí času – to se mění. Mění ?

Stoura 25.3.2008 10:34

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Záhadná síla ovlivňuje dráhy kosmických sond

Důvodem jsou nepřesnosti v rotaci Země. Na vysvětlení stačí newtonovská fyzika.

šrek 10.3.2008 21:14

Re: Re: Záhadná síla ovlivňuje dráhy kosmických sond

Takhle se to má vysvětlovat nám, blbcům, po lopatě!

mjd 10.3.2008 7:41

gravitace

Jakou rychlostí a jakým směrem se vlastně šíří gravitace?

Stanislav 10.3.2008 8:46

Re: gravitace

c, od zdroje furt pryč ... ;-)

Martin 10.3.2008 9:16

Re: gravitace

Gravitace se nešíří, gravitace je základní vlastnost objektu.

Spíše by se mělo hovořit o gravitační interakci.

Navrátil Josef 10.3.2008 10:41

Re: Re: gravitace

Pokud Slunce ztrácí vyzařováním hmotu, pak se mění i gravitace ve sluneční soustavě a tím se mění i rychlosti satelitů kolem Slunce a jejich vzálenosti...a...a nemá to vliv i na tempo plynutí času ? Jak se zpomalí tempo plynutí času na Zemi za 1 miliardu let ? vůči soudobému tempu ?

JJ 10.3.2008 11:07

Re: Re: Re: gravitace

Pro lidi, pokud tu nejaci budou, tak nijak. Budou cas vnimat stejne. Zpomaleni - to musite vztahnout k nejake jine soustave.

Navrátil Josef 10.3.2008 13:18

Re: Re: Re: Re: gravitace

Proč se jednou za čas musí v Paříži  "do etalonu" času přidat jedna sekunda ? ( tuším, že to dělají jednou za 50 let, že musejí na Silvestra jednu sekundu přidat, že se čas zpomaluje ) ... není to náhodou právě ta spojitost s těmi všemi změnami v genezi vesmíru tedy i v sluneční soustavě ?

RomanL 10.3.2008 14:43

Re: Re: Re: Re: Re: gravitace

... ne, nemá! :-)

ZEPHIR 10.3.2008 15:07

Re: Re: Re: Re: Re: gravitace

Vakuum se chová jako houbovitá hmota, její houstnutí vnímáme jako expanzi časoprostoru. Protože je už samo o sobě velmi husté, expanze časoprostoru se na změně jeho hustoty podílí jen nepatrně, ale přece.

V podstatě nejde o nic jiného, než že viditelná hmota je tvořena taky vakuem, ale hustším, je už o něco více stlačená/zkondenzovaná, takže houstne pomaleji. V důsledku toho laserové hodiny pomalu expandují a čas od času se musí popostrčit. Úplně stejně dilatuje etalon iridiového metru (dnes už se k porovnávání délek nepoužívá, ale je stále v metrologických śtavech uchováván) a prototyp kilogramu ztrácí svou váhu.

Všechny tyto jevy lze názorně vysvětlit teorií éteru, anebo o něco méně názorněji geometrodynamickou teorií, založenou na teorii relativity. V podstatě jde o to, že když vesmír expanduje všesměrově, všechny vzdálenosti i časové posuvy se vůči sobě rozjíždějí.

Navrátil Josef 10.3.2008 15:23

Re: Re: Re: Re: Re: Re: gravitace

Vakuum se chová jako houbovitá hmota ( výrok báby kořenářky, důkaz nikde ), její houstnutí vnímáme jako expanzi časoprostoru. ( výrok báby kořenářky, důkaz nikde ) Protože je už samo o sobě velmi husté, expanze časoprostoru se na změně jeho hustoty podílí jen nepatrně, ale přece. ( výrok báby kořenářky, důkaz nikde )

V podstatě nejde o nic jiného, než že viditelná hmota je tvořena taky vakuem ( výrok báby kořenářky, důkaz nikde ), ale hustším, ( výrok báby kořenářky, důkaz nikde ) je už o něco více stlačená/zkondenzovaná ( výrok báby kořenářky, důkaz nikde ), takže houstne pomaleji. V důsledku toho laserové hodiny pomalu expandují ( výrok báby kořenářky, důkaz nikde ) a čas od času se musí popostrčit. Úplně stejně dilatuje etalon iridiového metru (dnes už se k porovnávání délek nepoužívá, ale je stále v metrologických śtavech uchováván) a prototyp kilogramu ztrácí svou váhu.

Ladislav N. :-))) 10.3.2008 15:34

Ad: ZEPHIR

  ;-) Počkejte, až začne plácat o GMO... ;-P

ZEPHIR 10.3.2008 15:41

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: gravitace

Důkazem je právě ten obrázek. Samozřejmě ten samý jev je možné vysvětlit i jinak, pak vám ale jeden obrázek stačit nemusí. Správnost fyzikálních teorií se nakonec posuzuje tak, která z teorií dokáže vysvětlit více jevů jednodušším způsobem, říká se tomu princip Occamovy břitvy.

Z hlediska éterové teorie se teorie taky chovají jako dynamická houba a lidi prostě používají tu, co je dovede k cíli nejkratší cestou. To neznamená, že jiné teorie, nebo jejich kombinace jsou úplně spatně, protože v houbě se energie šíří z místa na místo nekonečně mnoha způsoby.

Takže dokud nenavrhnete nějaké jednodušší vysvětlení, jsou i vaše poznámky jen poznámky dědka kořenáře, navíc v sobě nemají žádnou logiku ("protože..proto"), jsou to jen volné částice, které ty fluktuace obklopují a snaží se je rozbít. K tomu, aby jim lidé dali přednost je musíte propojit do kauzálních gradientů, čili z nich udělat také souvislé fluktuace, propojené logikou.

Éterová teorie je dobrý model i pro obecnou argumentaci, měl byste se z ní poučit, nemyslíte?

Navrátil Josef 10.3.2008 15:57

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: gravitace

Důkazem éterový teorie je právě ten obrázek. Samozřejmě ten samý jev je možné vysvětlit i jinak, pak vám ale jeden obrázek stačit nemusí. Dost…jeden obrázek mi stačí, jen né probůůůůh víc takových obrázků, příliš vzdělání škodí na prostatu Správnost fyzikálních teorií se nakonec posuzuje tak, která z teorií dokáže vysvětlit více jevů jednodušším způsobem, říká se tomu princip Occamovy břitvy.

Éterová teorie je dobrý model i pro obecnou argumentaci ten obrázek, měl byste se z ní poučit, nemyslíte? Jo věda, to je dřina ...( na bednu )

m.l. 10.3.2008 15:59

Re: Re: Re: Re: Re: gravitace

Nedělá se to jednou za padesát let ale asi tak dvakrát za tři roky. Důvod je ten, že se různými vlivy (slapy apod.) rotace Země zpomaluje a protože bylo shledáno praktickým aby se čas UTC (to je mj. ten který poskytují časové servery na netu) lišil o méně než jednu vteřinu od astronomického času UT2 (odvozeného z rotace Země) tak se postupně přidávají "přestupné sekundy" neboli jinými slovy se po celých sekundách postupně zvyšuje odchylka UTC od základního času TAI.

Navrátil Josef 10.3.2008 16:32

Re: Re: Re: Re: Re: Re: gravitace

Aha, takové vysvětlení musím přijmout. Takže když se budou v sluneční soustavě díti věci takové, že Slunce bude „lehčí“ ( odtok hmoty do okolního vemíru ), planety na orbitu „pomalejší“, vzdálenosti od centra „větší“ atd. …čili vše se proměňuje, ale čas má/bude mít stále stejné tempo po věky věkův….dobrá. Ale i tak lze uvažovat o tom, že i tempo plynutí času nemusí být po celou existenci vesmíru stejné…anebo kde je důkaz že je ?

SelskyRozum 10.3.2008 23:47

Re: Re: Re: Re: Re: gravitace

Pro Navratila, co je jinak tak chytrej: ten cas se na vystupu z atomovych hodin posunuje proto, ze se rotace Zeme zpomaluje a tak den uz nema presne celych 60x60x24 sekund, jak mel v dobe, kdyz se definovala sekunda poctem kmitu atomu...

ZEPHIR 10.3.2008 17:29

Re: Jakou rychlostí a jakým směrem se vlastně šíří gravitace?

Gravitace je projev gradientu hustoty vakua -  tedy něco jako když stojíte na svahu - můžete pobíhat jak chcete, ale tomu sklonu neutečete, prostě jste v něm.