6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
pbla4024 13.3.2008 22:57

Re: Re: Re: Záhadná síla

Tak na základě těch vašich fantazií něco spočítejte. Precese perihelia Merkura by byla prima. Pěkně ab initio výpočet.

ZEPHIR 10.3.2008 14:54

Pravděpodobné vysvětlení

vycházející z MOND teorie jsem psal do svého auditu na MAGEO, tak jej sem zkopiruji:

Teorie gravitace nazývaná  MOND (MOdifikovaná Newtonovská Dynamika) byla předložena v roce 1981 Mordecai Milgromem z Weizmannova Institutu v Izraeli pro vysvětlení tvaru a rotačních křivek hvězd galaxí a dlouhou dobu nebyla brána vážně. Poslední dobou ale přibývá efektů, které do této teorie zapadají. Jedním z nich je anomálie sond Pioneer, pro které teorie předpovídá přesně totéž zpomalování, jaké bylo skutečně pozorováno (součin Hubbleovy konstanty a rychlosti světla). Teorie MOND předpovídá formování prstence temné hmoty kolme gravitujících těles. Ten byl také v případě některých galaktických clusterů objeven.

[Dark matter ring picture]  []

Vysvětlení MOND je velmi jednoduché: dejme tomu, že pozorujeme světlo, jak se šíří v expandujícím časoprostoru. Pokud se světlo bude šířit napříč galaxiemi a ty galaxie budou veliké, světlo se na začátku své dráhy bude šířit v postupně houstnoucím prostředí rychleji než je konci, což povede k jevům, které se snaží popsat MOND teorie. Jinými slovy budeme muset zohlednit expanzi vesmíru i na samotnou expanzi časoprostoru, což ve svém důsledku povede k pozorovanému urychlení expanze. Houstnutí vakua s časem má celou řadu dalších důsledků. Např. bude klesat rozdíl mezi hustotou vakua a hmoty, protože hmota je tvořená hustší pěnou, která stlačování odolává více. V konečném důsledku se tedy bude hmota v postupně houstnoucím vakuu rozplývat a rozpouštět.

ZEPHIR 10.3.2008 15:20

Re: Teorie MOND

Když to tedy trochu zjednoduším, teorie MOND předpovídá, že kolem každého objektu se bude tvořit hustší kapka časoprostoru nahloučeného expanzí vesmíru a když se ten objekt navíc bude točit, bude ta kapka sltačená v rovině rotace jako prstenec. Naše Země se tedy chová jako slaboulinká černá díra a proto je dráha všeho, co kolem Země prolétává pod úhlem na rovinu rotace je trochu tím diskem stlačeného časoprostoru nakopnuto šejdrem. Počítám, že až si vědci dají ty svoje teorie trochu dohromady, budou opravovat i výsledky sond Probe B, která zatím na klasickou teorii relativity moc nesedí a tak se hledají různé korekce. Podotýkám ale, že Probe B oblítávala zeměkouli kolem pólů, takže se ty vlivy MOND teorie průměrovaly.

Uvedené vysvětlení navíc neni jediné, v  uvahu přicházejí i efekty geomagnetického pole, nahloučení částic solárního větru v oblasti rovníku a konečně tzv. gravitomagnetismus, předpovídaný Heimovou teorií. Podobně i temná hmota ve vesmíru nemá zřejmě původ jen v teorii MOND, protože její chování je přece jen trochu složitější, než je ta teorie schopná vysvětlit.

Navrátil Josef 10.3.2008 15:35

Re: Pravděpodobné vysvětlení

.... z Weizmannova Institutu v Izraeli pro vysvětlení tvaru a rotačních křivek hvězd galaxí a dlouhou dobu nebyla brána vážně. Poslední dobou ale přibývá efektů, které do této teorie zapadají, jak to ukazuje přesně teorie éteru ....

ZEPHIR 10.3.2008 15:53

Re: Re: Pravděpodobné vysvětlení

Teorie MOND je přitom ve své podstatě pouze zákonitý důsledek teorie relativity, pouze do ní přibrala další postulát, a sice o expanzi časoprostoru. Ta z teorie relativity nevyplývá, ale byla s dostatečnou spolehlivostí ověřen.

Nabalováním postulátů se teorie zpřesňují, aspoň v tom směru, ve kterém to bylo zamýšleno, je to zpřesňování regrese přidáváním dalších parametrů.

Já si tedy myslím, že než kombinovat relativitu s expanzí vesmíru je lepší vymyslet teorii, která odvodí oboje od základů, ale to je prostě běh na delší trať a vědci jsou nakonec šamani jako každý jiní: neřeší, proč nějaký prášek léčí, ale stačí jim, že to funguje a můžou se tím na čas živit. A protože to jsou v podstatě líní šamani, ke zbourání živnosti a přijetí zugrund nové teorie je donutíte teprve tehdy, až jim ta stávající začne padat na hlavu tak, že si toho všimne i laická veřejnost, která je živí.

Takže asi tak.

Navrátil Josef 10.3.2008 16:04

Re: Re: Re: Pravděpodobné vysvětlení

S úvodními dvěma odstavci bych i souhlasil ...

Navrátil Josef 12.3.2008 8:46

Re: Re: Re: Re: Pravděpodobné vysvětlení

svůj souhlas odvolávám.

SelskyRozum 10.3.2008 23:31

Re: Pravděpodobné vysvětlení

Cas (treba i expandujici) ukaze, zda na tom neco je. Ale jeste driv byste mohl vysvetlit, zda vase tvrzeni patri do fyziky nebo metafyziky ci magie, konkretne, cituji "kolem každého objektu se bude tvořit hustší kapka časoprostoru nahloučeného expanzí vesmíru".

Peter 11.3.2008 10:52

Re: Re: Pravděpodobné vysvětlení

Jen strucne: ta tvrzeni patri do te metafyziky a magie, pridal bych i viry. Pan ZEPHIR patri do ktegorie fyzikalnich nadsencu, kteri do svich predstav o usporadani svetla zamontuju jakykoli fakt "za kazdou cenu" bez ohledu na skutecnost. Dobre se to cte ale je to chybne. Peter

jschneider 11.3.2008 6:23

Re: Pravděpodobné vysvětlení

 Pane Zepfire! mám určitousvou představu, není nic jiného než představa. Chtěl jsem Vámji poslat, ale kdyžt nejde nedáse nic dělat. Podle ní a tedy i mně je každá částice neustále obnovována v každém kvantu času. Myslím si, že nejsme nic jiného produkty složitých módů kmitů-vibrací neskutečně malých amlitud o obrovské enrgii, které se nám jeví jako hmota. Tím kdo je produkuje je vakuum. Proto jej pokládám za jiný druh hmoty, tedy další jemnější slupku realit, která vytváří tu naší a je jíž vlastnosti lze do určité míry odvodit od hmoty. Ale jen některé. Vakuum vytváří množstvím svých elementů, ať jsou jakéhokoliv druhu, prostoročasovou síť. Každý z těchto elementů nebo jejich skupina přejímá mód určité částice a předává jej dál. Čili neustále vzniká a zaniká. Interakcemi s okolím je tento mód měněn, díky silnějšímu působení módu jiných částic se dráha přenosu více ohýbá - zvyšuje se působení gravitace a pod.  Proč o tom píši? Jde-li o expanzi časoprostoru, jde současně o řídnuti hustoty vakua. Díky tomu má vakuum stále méně energie na výrobu těch nejsložitějších a tedy nejtěžších módů částic, které by měly zanikatprvní. Plně souhlasím, že hmota našeho Vesmíru a všech dalších zaniká jejím vymizením. Vákuum bude tak řídké, že nebude schopno žádný druh reálné hmoty produkovat.

A nyní další můj zbytečný axiom: Energii, kterou si Vesmír při svém vzniku od vakua vzal musí vakuu opět zase vrátit. Žádná půjčka není na věky.        

qwert 11.3.2008 23:10

Re: Re: Pravděpodobné vysvětlení

Nezlobte se na mne, neuražte se, ale musím reagovat.

Vakuum prostě neexistuje, to je ryze teoretický myšlenkový výtvor. A už vůbec nic neprodukje! Pokud vám někde z "vakua" vyskaují hmotné částice, je to jen potvrzením toho, že se v místě objevení částic nachází elektomagnetické vlny -  jinými slovy  elektromagnetické pole  se  prostě projevuje  přítomností částic, které ovšem nejsou stabilní, takže si zase klidně zmizí.

Jak je známo, neexistuje žádný magnetický izolant a i v sebelepší faradayově kleci bude uvnitř beztak nějaké elmag.pole.

Navrátil Josef 12.3.2008 8:59

Re: Re: Re: Pravděpodobné vysvětlení

Souhlasím, že vakuum nikde ve vesmíru neexistuje. Pokud najdeme ve vesmíru nějaký objem kde není ani jedna částice látky-hmoty, je tam v něm vždy pole ; a tak ani takový objem není vakuem.

SelskyRozum 12.3.2008 0:37

Re: Re: Pravděpodobné vysvětlení

Nejak vam do vasich predstav nezapada nejzakladnejsi fyzikalni zakon - zakon zachovani hmoty. Podle nej se zadna hmota nemuze ztracet, jak se snazite tvrdit vy.

Navrátil Josef 12.3.2008 9:06

Re: Re: Re: Pravděpodobné vysvětlení

Zákon zachování hmoty platí jen pro lokální systémy vesmíru. Pro úplně celý vesmír zákon zachování hmoty nebyl nikde dokázán a ani pozorován. Stále se neví naprosto přesně zda ve vesmíru hmota přibývá či nikoliv a tedy se stále neví kolik jí vzniklo ve Třesku.

jschneider 13.3.2008 8:03

Re: Re: Re: Re: Pravděpodobné vysvětlení

     Pane Navrátil;e

     Zákon o zachování energie platí vždy a všude nikoliv jen někdy a někde.

he 13.3.2008 16:05

Re: Re: Re: Re: Re: Pravděpodobné vysvětlení

možná pro náš makrosvět ;-D;-D

MRKEW 10.3.2008 11:56

záhada?

Pro tuto záhadu existuje několik vcelku věrohodných vysvětlení (věrohodných proto, že jsou v souladu s obecně přijímanými teoriemi, zejména relativistickými).

Problém není v urychlování sondy (problém by spíš byl kdyby nezrychlovala) ale v tom, že nepřesné představy o jejím pohybu vychází z některých velmi sporných spekulací a zřejmě chybných představ o gravitaci ve vesmíru. To souvisí s vírou ve Velký třesk, mýtycké události ve velmi vzdálené minulosti, kdy se nebylo třeba řidit ani fyzikálními zákony ani logikou.

m 10.3.2008 12:01

Re: záhada?

Áááá, pán bude odborník, jak zřejmo :-)

MRKEW 10.3.2008 12:38

Re: Re: záhada?

Populární představa velkého třesku vede k vesmíru který nemá gravitační střed ani nějakou obecnou geometrickou orientaci ("absolutní prostor", ten v praxi ale není většino potřeba). Taková představe je chybná, byť velmi rozšířená.  Pokud má vesmír gravitační střed (je vidět že asi má) tak gravitace v takovém vesmíru působí jinak než ve vesmíru bez středu. To má řadu důsledků a vede k jiné kosmologii než je tamta. Mimo jiné v takovém rámci existují i vysvětlení pro velmi lokální jev (alespoň z hlediska rozměrů vesmíru) jako je ta uvedená "záhada". 

 viditelné. 

pbla4024 10.3.2008 14:45

Re: Re: Re: záhada?

To vám pošeptal velký Cthulhu?

SelskyRozum 10.3.2008 23:34

Re: Re: Re: záhada?

Vesmir prave podle teorie velkeho tresku ma stred. Stejne jako jej ma povrch Zeme. Ten stred zemskeho povrchu nenajdeme v zadnem state, ale uvnitr zemekoule, tedy mimo ten povrch. Obdobne je to s vesmirem.

Pytel 10.3.2008 10:48

elektromagnetismus

Tou "záhadnou silou" je elektromagnetismus. Funguje to stejně jako asynchronní elektomotor. Senzacechtivost novinářů je nekonečná.

Lubomir Ptáček 10.3.2008 8:28

Nechápu jednodušší věci

 Jsem jenom zapálený obdivovatel astronomie, takže se možná budu ptát na zcela samozřejmé věci. Jednak nechápu, jak se může průletem kolem planety změnit rychlost sondy. Myslel jsem, že se od planety vzdaluje se stejným zrychlením, s jakým se k ní přibižovala, pouze s opačným znaménkem. No a taky nechápu, jak se tímto průletem může změnit sklon roviny dráhy sondy vzhledem k rovníku. (Chápu, že se průletem kolem hmotného tělesa změní směr sondy, ale to je to jediné, co chápu :-P) . Takže rychlost a rovina mi unikají.

Jinak si dovoluji kolegům čtenářům astronomických zajímavostí sdělit, že jsem si dovolil zavést do používání novou odvozenou (pochopitelně nikoli základní) jednotku vzdálenosti. Je to jeden pikoparsek a včera jsem ho ujel na kole. Doporučuji všem ujet si jeden jarní pikoparsek. Po převedení na km uvidíte, že je to rozumná vzdálenost.

Stanislav 10.3.2008 8:41

Re: Nechápu jednodušší věci

Je mi trapné kopírovat link na Wikipedii, ale je to tam s obrázkem, což bych opisoval zdlouhavě a nepřesně ...

15 cm? Nic moc šport ...

Stanislav 10.3.2008 8:45

Re: Re: Nechápu jednodušší věci

Sakyš, pletu si to s AU, aú ... 30,8 km je dobrých ... jdu raději tvořit hodnoty ... :-)

Stanislav 10.3.2008 8:43

Re: Nechápu jednodušší věci

A když už ho slibuju ...

http://cs.wikipedia.org/wiki/Gravitační_manévr

gerontusinza 10.3.2008 9:12

Díky Re: Re: Nechápu jednodušší věci

R^

Lubomir Ptáček 10.3.2008 9:42

Re: Re: Nechápu jednodušší věci

No jo, díky moc, snad jsem pochopil. Pořád jsem si tam dosazoval jen jedno vesmírné těleso, moje chyba.

m.l. 10.3.2008 10:47

Re: Nechápu jednodušší věci

K tomu gravitačnímu manévru se váže jeden obrovský a dosud opomíjený problém. Kolik energie se sondě přidá, tolik energie ztratí planeta na svém oběhu kolem Slunce! Opakované používání gravitačního manévru by mohlo nakonec Zemi či jinou planetu zpomalit, přiblížit Slunci a změnit tak délku roku nebo klima. Navrhuji zavést speciální fond, do kterého by se za každé použití gravitačního manévru musel zaplatit regulační poplatek 10,000,000 EUR. Fond by sloužil především jako pojistka pro zamezení zbytečného používání gravitačního manévru. Jako vedlejší užitek bych výnos z fondu použil pro výzkum tohoto jevu a další účely dle vlastního uvážení.

Lubomir Ptáček 10.3.2008 10:56

Re: Re: Nechápu jednodušší věci

No jo, ale sondy lze tímto manévrem i zpomalovat, čímž se zase energie planetě dodá a původce by měl naopak ty euráče zkasírovat.