4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Bertík 18.7.2008 6:33

Kdyby se raději pustili do vesmírného výtahu...

Technologie uhlíkových vláken se už dostala na technologické požadavky, ještě pořešit sice hafo problémů okolo, ale od toho vědci jsou. A můžeme začít levně vynášet náklady do vesmíru...

derik 18.7.2008 6:47

Re: Kdyby se raději pustili do vesmírného výtahu...

The future is closer than it appears

Chris Kelvin 18.7.2008 10:53

Re: Kdyby se raději pustili do vesmírného výtahu...

Geostacionární dráha je 36000 km vysoko, lano by muselo být ještě delší. Průměr zeměkoule je asi 12600 km (méně nežli třetina nebo čtvrtina předpokládané délky lana). Dovedete si představit manipulaci s podobným monstrem....? Vibrace, vlny, statická elektřina... Jo, také jsem četl Rajské fontány, román je to pěkný :-)

Jenda 18.7.2008 19:11

Re: Re: Kdyby se raději pustili do vesmírného výtahu...

Nehlede na to, ze copak se asi tak stane s tou stanici na geostacionalni draze kdyz za ten spagat zatahate? Pokud je na geostacionalni draze tak je pritazlivost a odstrediva sila v rovnovaze, kdyz zatahnete tak tu stanici stahnete dolu.

Takze ona by musela byt jeste o kus dal. O jak velky zavisi na vaze lana (jehoz znacna cast bude bliz k Zemi nez je geostacinarka), ocekavane sile vetru pusobicich na to lano a vaze kabiny a materialu ktere budete chtit posilat nahoru.

Stoura 18.7.2008 21:56

Re: Re: Re: Kdyby se raději pustili do vesmírného výtahu...

tohle je už řešitelné (stanice by musela být dost těžká, řízení by se provedlo dovezeným palivem, větry působí jen na procento délky lana) Horším problémem bude spíš coriolisova síla na kabiny a především hromady šrotu (zvláště neregistrovaných úlomků), ostřelující lano  na nízkých oběžných drahách.