11.5.2024 | Svátek má Svatava


Diskuse k článku

AI: Bojíte se lopaty?

Představte si že máte zahradu, v rohu kůlnu a v ní mezi nářadím lopatu. A vy se bojíte, že jednoho dne se lopata zvedne, postaví se za dveře, počká, až vstoupíte – a mázne vás do hlavy. Sama od sebe, prostě proto, že se jí zamane.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. David 9.5.2023 22:33

Takový blábol zlehčující dopady UI jsem ještě nečetl.

Pisatel článku patrně netuší (či nechce tušit) jaké zlovolné cíle sledují jak původní autoři, tak všichni navazující vývojáři UI.

NEJDE O NIC JINÉHO, NEŽ O VÝVOJ NÁSTROJE PRO NADVLÁDU MANIAKŮ, KTEŘÍ POMOCÍ UI NAORDINUJÍ SVĚTU SVÁ PRAVIDLA PRO DEFINITIVNÍ ZOTROČENÍ LIDSTVA !!!!!!

J. Jurax 10.5.2023 20:35

Paranoia je sviňa věc, i když nebolí ...

J. Kalina 9.5.2023 22:09

Udělat předpoklad k dnešní úrovni UI a říci, že se není čeho bát je tedy velká hloupost. Nikdo neví kam se zvrtne a kdy. Takovou bohorovnost aby jeden pohledal. Abychom se jednou v televizi nedívali na zpravodajství - přímý přenos z války nebo sportovního utkání a nikdo by nepoznal, že to je výrobek studia s UI.

Hajzlové ji zneužijí zcela určitě a je otázkou, kdy se to stane i naopak.

Nějakou dobu jsem se utěšoval, že půjde vytrhnout zásuvku a bude hotovo, ale pak jsem si uvědomil, že to bude nejspíš v době, kdy budeme mít čipy pod kůží, prachy jen na kontě a králem bude ten kdo s těmi konty bude dělat co chce. Takže: jdi a obnov přívod elektřiny nebo ti vynuluji konto a chcípneš, On se někdo najde.

M. Pivoda 9.5.2023 15:52

Bojíte se "úderu lopatou" od budoucí, pokročilejší AI?

Co lze asi čekat od dalšího rozvoje technologie umělé inteligence, AI, (technologie, která nahrazuje funkce lidského mozku, a která kvapem směřuje k té nejvyšší, tzv. obecné lidské inteligenci, AGI) když lidská inteligence (tj. inteligence pozemského druhu Homo Sapiens) se během dlouhé evoluce na Zemi vyvíjela následovně. Viz níže.

Cituji, nejprve anglicky: Given that Homo sapiens has existed in a state of chronic warfare for most of its history, there is every reason to believe that we started as we meant to go on and simply wiped out all the competition.

As recently as 300,000 years ago there were at least nine species of human. But by 10,000 years ago there was only one. The causes of these extinctions were complex, but competition over resources seems to have played a major role.

Google Translate (překlad pomocí aplikace AI, strojového učení, následně poněkud lidsky korigovaného): Vzhledem k tomu, že Homo sapiens po většinu své historie existoval ve stavu chronického válčení, existuje dobrý důvod se domnívat, že jsme my, lidé, jsme postupovali tak, jak jsme sobecky zamýšleli, a přitom jsme vyhladili veškerou svou silnou pozemskou konkurenci (opice na stromech nám nezavazeli).

Proč a jak k tomu došlo? Ještě před cca 300 000 lety existovalo nejméně devět druhů lidí. Ale před 10 000 lety z devíti původních druhů zbyl na planetě Zemi už jen jeden jediný druh (který se považuje za pána světa). Příčiny takového vymírání druhů byly docela složité, ale zdá se, že hlavní roli v tehdejším vymírání hrála KONKURENCE o zdroje (žrádlo a vodu).

M. Pivoda 9.5.2023 16:15

Poznámka: Produktivnější kapitalismus, ano, ten západní kapitalismus, který svou ekonomickou výkonností porazil nedostatkový reálný český socialismus, pohání vpřed právě KONKURENCE.

Poznámka k poznámce: A v údajně komunistické Číně existuje dnes velmi drsný (konkurenční) kapitalismus. Existuje tam také proto, že Číňané (i mezi sebou navzájem) neuznávají původně evropskou laskavou ochranu duševního vlastnictví (patenty, autorská práva).

M. Pivoda 9.5.2023 11:32

Kritická (dosud uspokojivě nezodpovězená) otázka zní: Bude lepší zpomalit technologický vývoj, nebo naopak urychlit společenský pokrok?

Technologický pokrok, hlavně díky exponenciálnímu tempu vývoje IT, ve 21. století, se totiž "utrhl z řetězu" a nekontrolovaně utekl hodně vpřed. Technologie IT hardwarovou podporou strojového/počítačového učení, jakožto dnes dominantního směru oboru umělé inteligence, způsobuje, že dnešní AI (artificial intelligence) už brutálním výkonem IT překonává schopnosti mozku pozemského biologického druhu Homo Sapiens. A do cca 10 let může následovat mnohem více směrem k AGI (artificial general intelligence).

Otázka Pepka námořníka, který v životě strávil hodně času na moři, oproti pobytu na souši: "Proč se tedy v současnosti rozvířila globální debata o umělé inteligenci, ...???"

Správná (a politicky korektní) odpověď zní: Protože dnes je již možno demokraticky diskutovat - tedy alespoň někteří.

Hanlivě/sarkasticky (a politicky nekorektně) bychom snad mohli k tématu AI poznamenat, že do tématu AI dnes (v rámci stávající demokracie) snad mluví každý, kdo má díru do řiti. Ne, že by ty laické názory nestály za zvážení, jenže, který Homo Sapiens to dokáže vše rychle přečíst a vyhodnotit?

J. Plzák 9.5.2023 9:47

...ale jen a jen na povel ničemných lidí, agresorů, zlodějů, podvodníků a politických aktivistů a šejdířů...

A jejich snad okolo nás málo?

R. Meišner 9.5.2023 9:31

autore malá oprava: UI dovede učit sama sebe---viz šachové stroje, které již není možné lidskými silami porazit. ----ovšem vždy bude platit, že stačí vytáhnout zástrčku ze zdi..... a jít třeba na hezkou procházku. jo a obrázky to dělá taky pěkné.;-)

V. Mokrý 9.5.2023 9:48

R^ 1*

M. Pivoda 9.5.2023 17:11

Jenom aby tu zástrčku ze zdi nevytáhla budoucí AGI (možná už za jedno desetiletí intenzivního technologického vývoje), která bude inteligentnější než člověk (Homo Sapiens), který se dnes považuje za pána světa.

Vždy bude platit, že...?

Pamětníci si určitě vzpomenou, že heslo "Se SSSR na věčné časy" platilo v ČSSR jen cca 21 let. Dnes, naopak, kdo nejde proti, není ten správný Čech.

J. Jurax 9.5.2023 9:27

Registr lopat - to je blbý, to by se mohlo EU líbit!

V lopatách vládne anarchie, nejsou normalizovány, registrovány, nemají ekologické certifikáty udržitelnosti aniž není posouzena její uhlíková stopa! Ani gender kvóty na ně nejsou!

Před EK i EP je v tomto punktu ještě mnoho usilovně a užitečné práce!

V. Mokrý 9.5.2023 9:49

;-D;-D

Z. Lapil 9.5.2023 14:27

Určitě nejsou?

Tedy, ne že by tohle byly lopaty, o kterých je řeč, ale přesto: http://www.ydylstandards.org.cn/static/down/pdf/CSN%2027%208036-1985_6875.pdf.

Ale i tak se vsadím, že existují předpisy přinejmenším na způsob, že plech se nesmí ohýbat a násada lámat a rozhodně je přinejmenším zvykově normovaný průměr násady a příslušného otvoru.

J. Jurax 9.5.2023 15:45

Vida, co vše existuje. Furt se učím ... :-)

Nicméně jednak klasické lopaty takto znormované asi nebudou a druhak EU ani tohle dosud neposvětila, jak patrno z absence posouzení uhlíkové stopy a dopadu na klima.

J. Matěna 9.5.2023 16:35

Přesto poctivou klasickou lopatu italku už nekoupíte. Kupodivu, plech se ohýbá. Je pravděpodobně určená pouze k opatrnému přehazování europísku vysušeného na eurovlhkost.

P. Kubáč 9.5.2023 8:46

Dokud každá kniha znamenala rok práce mnicha-opisovače - byla 100% jistota, že v knihách jsou jen ty nejhodnotnější informace.

Pak přišel knihtisk, dalo se tisknout leccos, a mniši-opisovači křičeli - toto je konec lidské vzdělanosti.

Pak přišlo mnoho dalších drobných vylepšení, telefon, rádio, televize, počítače, internet - a vždy to znamenalo usnadnění šíření informací - a také zhoršení jejich kvality.

No a nyní jsme v posledním stádiu - noviny bude psát "lopata" (pardon-software z marketingových důvodů označený jako umělá inteligence) - a my všichni ostatní budeme mrhat svými životy když ten "produkt" budeme číst.

Už teď mi na YouTube vyskakuje reklama - "nechte svůj blog psát umělou inteligencí" - a cekem mě to naplňuje radostí, protože brzy 90% textů na Internetu bude generováno právě takto - a tudíž nebude vůbec stát za to hledat těch zbylých 10%.

L. Písařík 9.5.2023 8:36

Lopata ležící na zemi se zvedne do výše kolen, když na ni šlápnete, tak že není natolik nebezpečná, mnohem horší jsou ležící hrabě, ty vás mohou praštit do hlavy, leč i to je některým - jako třeba L. - prospěšné, protože by se po úderu mohlo rozjasnit v orgánu, který je určen k reálnému kritickému myšlení.8-o

L. Harvánek 9.5.2023 8:51

Ono i užívání nejjednodušších nástrojů vyžaduje přemýšlení. Bohužel, myšlení někdy dost bolí a tak tu máme spoustu příběhů o vrtácích při práci.

P. Pepax 9.5.2023 8:24

Takže k boji proti oxidu uhličitému se začíná přidávat i boj proti AI, žijeme v legračním světě.

M. Kocián 9.5.2023 8:45

Ale ten boj proti suchu a oteplování se aktivistům daří, to se jim musí nechat. Prší obden a teplo taky vypadá jinak.

L. Harvánek 9.5.2023 8:48

Já proti AI výhrady nemám, je to ale s ní jako s ohněm: dobrý sluha, ale zlý pán. Tady jde o to najít způsoby a prostředky, aby lidem jen pomáhala a neškodila. A když uškodí, tak jakými prostředky zamezit lidskému tvůrci zla, aby neškodil.

V. Vidman 9.5.2023 8:06

Kdyby o toho "Poručíka Frýdla" nikdo nestál, neuvažujete o tom, že byste to vydal jako ebook? Dost lidí by za to klidně zaplatilo nějakou rozumnou částku.R^

L. Žaloudek 9.5.2023 9:45

Nebo by to mohlo být na NP na pokračování.

J. Jurax 10.5.2023 20:34

Jo, za ebook bych se taky přimluvil.

F. Navrátil 9.5.2023 8:01

Lidé se nebojí lopaty. Lidé se bojí otevřít Archu úmluvy.

L. Žaloudek 9.5.2023 7:15

Pane Mroži, ještě než to dočtu, mám připomínku ke sci-fi. Znáte povídku Dvěstěletý člověk I. Asimova? Tam je hodný robot. Anebo Robbie? A nakonec, co i ten nejslavnější, R. Daneel Olivaw? Byl hodný? Zlý? Lidský? Nadlidský?

Dobrý spisovatel nemusí ani ve sci-fi jen strašit. Ani Vy jste přece nepsal jen horory (omlouvám se, že Vás necituji zpaměti, takový znalec nejsem, ale mám od Vás, myslím, zrovna Ramax).

Z. Lapil 9.5.2023 7:07

A co takhle: UI je tak trochu jako člověk. Ano, na jiné lidi si TAKY musíme dávat pozor, aby nás nepdvedli nebo nezapíchli, ale když si v novinách přečtu, že Putin tohle, Fiala tamto a Biden, ó hrůzo, dokonce tamhleto, je mi celkem dost jedno, jestli to psal inteligent na bázi uhlíku nebo křemíku.

Z. Žabička 9.5.2023 6:14

Umělouš umí jen to co leží na NETu. A že je tam hodně svinstva! Jak to, že se spousta lidí nechala lapit na zelenej úděl? No přece prachy, umělouš je sice nepotřebuje ale generuje jich hromady pro jisté papaláše. Blackout jej vypne tak jako tak. Zažil jsem blakout v Římě. Ze zdi nešly peníze, nic se nedalo koupit, vlaky nejezdily...Byly zavřené i hajzlíky na letišti, kde je kolem dokola sklo!

V. Mokrý 9.5.2023 6:28

!

R^

J. Pokoutný 9.5.2023 7:59

"no přece prachy" - Myslím, že ne. U vzniku určitě ano, ale jinak už to je "stokrát opakovaná lež se stává pravdou". Když slabší jedinec neustále slyší a vidí ty děsivé zprávy o rizicích, nejprve o děsivém oteplování a pak už jen o klimatické změně, řekne si, že na tom přece jen musí něco být, ne? A dál už nejde, informace si neověří a v nejhorším případně skonší jako místní Rada, nebo přilepený na Severojižní (některým z nich za to platí, ty nepočítám - jde o eko-podnikání).