24.6.2024 | Svátek má Jan


Diskuse k článku

UKRAJINA: Pozadí donbaské krize

Nejprve se uváděl jazykový problém, teda utlačování ruštiny. Podle sociologických průzkumů se na východě hovoří z devadesáti procent rusky, zatímco na západě je poměr zhruba opačný.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Čermák 1.4.2015 21:19

Pan Rambouzek tu pravdu kroutí a kroutí,

ale nakonec to bude jinak, než by si přál.

P. Mach 1.4.2015 22:12

ANo, bude to tak, že vležeš putinovi do řitě,

bez ohledu na fakta.

V. Čermák 1.4.2015 22:53

Ale, ale Machovo hovádko už zase řiťuje.

Raději už se sklidněte a nedělejte rozruch ve Vaší lumpenstáji. Nebo Vás nějaká kravka propleskne přes tlamku.

Z. Rychlý 1.4.2015 18:52

Jinými slovy popíšu totéž,

co autor článku. Ukrajina je jeden velký socialistický svinčík; s továrnami, které  by přímou konkurenci neunesly; korupcí, která byla už za CCCP a ukrajinští veksláci ji pozvedli se svobodou na vyšší level; řízený trh se obrnil systémem dotací a podpor - k volnému trhu má daleko. Jsem si jist, že černý trh zato vesele bují. Prostě socialistická kazajka, která se nedá shodit během chvilky, ani když se hodně chce. Natož, když se moc nechce.

Kdo by z takového státu nechtěl zmizet.

Situace v separatistických državách je podobná situaci v Sudetech během krize a po ní. Čeští Němci ve státě zasaženém krizí koukali na sousední Německo, jehož národní socialisté udělali z hrůzy a děsu blahobytný stát - já vím že na dluh, ale to obyčejný občan nevidí a vidět nechce. Samosebou že Sudeťáci pak chtěli k Říši. 

Zpovykaní donbasští horníci a oceláři z toho svého bahna koukají na sousední stát, který se jim jeví jako ráj. Do takové třaskavé směsi stačí hodit sirku, a už to jede samospádem. Další polínko do ohně pak přidají rozšiřovací koko*i (Fulle), kteří té druhé půlce naslibují pečené holuby do huby.

Z tohoto socialistického marasmu se Ukrajina hned tak nedostane. A separatisté dopadnu jako sudeťáci - pokud je neodsunou, tak si stejně ten svůj domov roztřískali napadrť. Zaseli vítr, sklidili bouři.

V. Čermák 1.4.2015 21:16

Re: Jinými slovy popíšu totéž,

Separatisti si svůj domov neroztřískali, roztřískali jim ho majdanští, to přece ví každý a zřejmě se spokojí s tím, že jejich domovem zůstane, i když je nyní roztřískaný. A kdo zasel vítr a slidí bouři je někdo jiný, než byste chtěl Vy.

P. Mach 1.4.2015 22:16

Co ví každý je to, že jsi vylízaný rusácký poskok,

který se prodává za stravenky. Taky každý ví, že východní Ukrajinu rozstříleli rusáčtí banditi (a když jim začalo téct do bot tak i rusácká armáda) vyslání putinem na Ukrajinu, a za "separatisty" se pouze vydávající.

V. Čermák 1.4.2015 22:59

Machovo vylízané hovádko.

Proč se na noc trápíte takovými pro Vás těžko pochopitelnými věcmi. Přemýšlejte raději o voňavé píci, co Vám ráno strčí do žlabu.

B. Rybák 1.4.2015 22:31

Re: Jinými slovy popíšu totéž,

Roztřískat si vlastní domovy i nemocnice a školy je přece to, co občané běžně dělají, zvláště když jejich obrana začne být úspěšná!

J. Kanioková 1.4.2015 17:24

Od počátku tvrdím, že je to problém

ukrajinsko-ukrajinský. NIKDO se do toho neměl plést. Jenže to bylo využito k "boji" o sféry vlivu..

Nulandová si udělala z války na Ukrajině „rodinný byznys"! - http://jdem.cz/brxy69

Rodinný byznys neustálé války - https://consortiumnews.com/2015/03/20/a-family-business-of-perpetual-war/

Sme rukojemníkmi NATO -- http://sux.cz/ff66

Ukrajina: Americká vláda se snaží o spojenectví mezi oligarchy - http://jdem.cz/brykk7

J. Václavíková 1.4.2015 17:29

Re: Od počátku tvrdím, že je to problém

Konečně s Vámi můžu souhlasit. Kdyby do toho Rus nestrkal rypák, zbraně a vojáky, byli by sice Ukrajinci v nezáviděníhodné ekonomické situaci, ale ne ve válce.

J. Kanioková 1.4.2015 17:39

No jo,

zatímco Rusko u hranic NATO provokuje, NATO u hranic Ruska jen hlídkuje, pomáhá..

J. Václavíková 1.4.2015 17:42

Re: No jo,

Jistěže ano. Jednak byly nejdřív nespočetné ruské provokace, včetně narušení vzdušného prostoru bombardéry schopnými nést jaderné hlavice, jednak nasazení vojenských sil RF je několikanásobně vyšší. Jen Vy a Vám podobní tuhle rovnici stále nejste schopni vyřešit.

J. Kanioková 1.4.2015 17:55

Bože, bože, není nad selektivní paměť

J. Václavíková 1.4.2015 19:12

Re: Bože, bože, není nad selektivní paměť

No, ve Vašem případě to až taková výhra není!

B. Rybák 1.4.2015 22:47

Re: No jo,

Tak ona je to rovnice? A Vy jste ji vyřešila? To je opravdu výkon, protože z Vašeho textu jasně vyplývá, že je to nerovnice. Netrapte se s tím, protože to celé je pitomost!

P. Vaňura 1.4.2015 18:27

Poslalo snad NATO do nějakého sousedního státu

VOJÁKY proti vůli jeho vlády? Anektoval některý stát NATO území neutrálního státu?! Rusko udělalo obojí a to nejen na Krymu, ale i v Jižní Osetii. Putin na to měl menší právo, než měl Hitler na anexi Sudet (protože tomu Hitlerovi to alespoň posvětily velmoci).

K. H. Frank tvrdil, že Česko patří do německé zájmové sféry, tak jako Lavrov tvrdí, že Ukrajina patří do ruské zájmové sféry. Obyvatelé dotyčných zemí samozřejmě nemají žádné právo se k zařazení svých zemí do nějaké "zájmové sféry" vyjadřovat...

B. Rybák 1.4.2015 22:17

Re: Od počátku tvrdím, že je to problém

Máte pravdu. V "Majdanském" protiústavním, nedemokratickém, dohody vlastních představitelů, porušujícím puči musel mít Putin prsty, protože nic jiného tak jeho pozici v Rusku i ve světě neposílilo!

J. Kanioková 1.4.2015 17:32

Re: Od počátku tvrdím, že je to problém

George Soros vyzývá k pooci 40 mld. eur pro Ukrajinu - http://www.dasinvestment.com/nc/investments/maerkte/news/datum/2015/01/12/george-soros-fordert-40-milliarden-euro-fuer-ukraine/

Soros se obává těžké ztráty a vyžaduje další půjčky EU pro Ukrajinu - http://jdem.cz/brykh3

Soros: Angela Merkelová je nejlepším spojencem USA proti Rusku - http://jdem.cz/brykj3

O normální Ukrajince nejde ani náhodou !

""Americký ekonom Jeffrey Sachs ve své přednášce pro BBC nedávno upozornil na naprosto odlišný přístup Západu k Polsku a k Rusku. Zatímco s vyjednáním oddlužení Polska nebyly problémy, Mezinárodní měnový fond a Světová banka v roce 1998 uvrhly Rusko do finančního kolapsu požadavkem okamžitého splacení dluhů. O žádný Marshallův plán pro Rusko nebyl zájem. Sachs poukázal na rozhovor generála Wesleyho Clarka, velitele sil NATO, s neokonzervativcem Paulem Wolfowitzem, předním úředníkem ministerstva obrany, z něhož vyplynulo, že Američané měli zájem udržet co nejdéle Rusko na kolenou. Bylo to pro něj vysvětlení, proč o reálnou pomoc Rusku nikdo nestál.""

P. Vaňura 1.4.2015 18:37

Co je komu do toho, jestli třeba já někomu dluh odpustím

nebo neodpustím? Odpuštění dluhů Polsku můžeme považovat třeba za částečnou kompenzaci toho, že je r. 1945 nechali Spojenci na pospas Stalinovi.

Mimochodem, Američané odpustili SSSR prakticky věškeré dluhy za dodávky během WW2. Napřed jim odpustili dluhy za čistě vojenský materiál a nakonec i ty ostatní..

K. Janyška 1.4.2015 17:10

Já vidím hlavním důvodem krize na Ukrajině těch

skoro 8 milionů Rusů a obří národnostní a mentální nejednotu ukrajinského národa. Skoro si říkám, že neexistuje... Dzp.

B. Rybák 1.4.2015 15:00

Je to trochu jinak

Základní rozdělení Ukrajiny (bývalé Kyjevské Rusi) vzniklo po povstání Bohdana Chmelnického proti polsko-litevské okupaci Ukrajiny jejím osvobozením (s pomocí Moskvy) až po řeku Dněpr, kde tedy převážně žijí etničtí Rusové (Krym k Ukrajině nikdy nepatřil, byl k ní připojen až bolševiky).

V poněkud nesourodém zbytku do nedávna spadajícím pod Polsko které by rádo pomocí něho zvýšilo svou váhu V EU, ale i c.k. Rakousko, Maďarsko, ČSR.., žijí Ukrajinci, z nichž část mluví pouze rusky. Takže základní rozdělení je etnické (a kulturní). Jenom uprchlíků z východu Ukrajiny do Ruska je tolik, že by mohli vytvořit mnohem silnější armádu než má Porošenko.

Ukrajina se nedokázala dodnes vymanit z moci svých oligarchů, kteří se starali o zvětšení svého bohatství a politické i ozbrojené moci na úkor jejího rozvoje. S tím bezpochyby souvisí i zaostání Donbasu (průmyslového východu Ukrajiny), stejně jako to, že ukrajinská černozem už není obilnicí "Evropy". Ti se plně připojili k "majdanskému" Kyjevu až po té, co pochopili, že Putin východní Ukrajinu anektovat nechce!

Obránci východu Ukrajiny a pochopitelně ani Putin nepřipustí (a nemůže připustit), aby Rusové na východu Ukrajiny byli zmasakrováni jednotkami, z nichž některé neuznávají ani Porošenkovu vládu. Tuto občanskou válku nelze vojenskými prostředky ukončit a její prodlužování je jenom cynickým projevem přístupu "z cizího krev neteče". To, že jediným řešením je federativní uspořádání neutrální Ukrajiny s posílenou autonomií jejího východu jsem tu obhajoval už dávno před "Minskými dohodami" a nemám nejmenší důvod na tom něco měnit!

P.S. Proč by byl Janukovič musel vyhrát volby, jejichž termín byl m.j. součástí dohody mezi ním a "Kyjevem", kterou garantovalo i EU a Rusko nelze chápat jinak, než že měl podporu většiny Ukrajinců (vždyť také byl v regulérních volbách zvolen). Co si "západ" počne s bezednou hospodářskou "dírou" ukrajinskou, to opravdu netuším a Ukrajincům to ani trochu nezávidím!

M. Urban 1.4.2015 15:45

Re: Je to trochu jinak

Regulérní volby za Janukoviče? To si snad děláte legraci? Já vím dnes je apríla. Ano Krym nebyl Ukrajinský. Dal jim ho Chruščov za genocidu obyvatel Ukrajiny.

J. Bureš 1.4.2015 16:09

Re: Je to trochu jinak

O prezidentských volbách v roce 2010, ve kterých vyhrál Janukovyč, prohlásila OBSE, jejichž pozorovatelů bylo v době konání voleb přítomno více než 3000, že byly kvalifikované a transparentní. Tak nevím pane Urbane zdali neměla OBSE zrovna apríl, ale vzhledem k tomu, že se volby konaly v lednu a únoru, myslím si, že ne.

J. Václavíková 1.4.2015 13:49

Dobrý článek.

Ś. Svobodová 1.4.2015 12:58

Díky,

Konečně něco co dává smysl. Osvěžující úhel pohledu.

J. Lepka 1.4.2015 11:39

Zajímavý úhel pohledu.

Ten ale jen popisuje realitu, ne kořeny. Je evidentní, že socialistická ekonomika s dokázala zacyklit v jakékoliv oblasti, nejen těžkého průmyslu / na ten ovšem byli soudruzi obzvlášť pyšní /, ale to jsou jen důsledky Stalinovy politiky meziválečného období. Jakmile se objevil potenciál produkce oceli, šel po něm komunista jak slepice po vajglu / srovnejte s Maovou politikou /. Problém ovšem nastal, že Ukrajina byla zaostalá a konzervativní rurální oblast a nedalo se předpokládat, že mužici s nadšením pochopí a realizují vznešené ideje internacionálního socialismu. Proto je bylo nutné v duchu Rozděl a panuj nejprve pacifikovat. Nejlevnější a nejprogresivnější je samozřejmě nechat vyhladovět. Sebrat dobytek / ten s hodí na nakrmení armády / a izolovat celou oblast. Pak do uvolněných "celin" nahnat zblblé komsomolce a pustit propagandu do světa.

Že se takto uměle osídlené oblasti nestanou standardní obydlenou zónou ani po několika generacích vidíme i u nás, v pohraničí, či na Ostravsku.

A pravověrní komunisti, místo aby si sypali hlavu popelem, nadšeně chrochtají blahem, jak se jim to "inženýrství lidských duší" daří.

Takto já vidím základní důvod rozdělení Ukrajiny a jejích konfliktů. Přičemž ty uváděné autorem měly v případě Donbasu a okolí velmi usnadněné okolnosti vzniku.

Něco dost podobného se stalo i v Detroitu a okolí, jenže svobodná a demokratická společnost, kde není problém s přestěhováním, ani byrokratický, ani hospodářský, ba ani technický, tuto změnu snadno vstřebá a běžná kriminalita v podstatě nemá šanci přerůst v mezinárodní konflikt.

J. Mrázek 1.4.2015 12:02

Město duchů a gangů Detroit

Vstřebal všechno, ale co vyplivl....

V. Novák 1.4.2015 9:40

No, v letošní zimě si Ukrajinci ověřili, zda ty elektrárny

jen dodávají elektřinu do oceláren a dolů... Dost drasticky si to ověřili - a to nejen doněčtí a luhanští. ale i charkovští, kyjevští nebo oděsští Ukrajinci.

Co kdybyste se zkusil zamyslet, autore, nad prostou otázkou - proč zbytek Ukrajiny neprosperuje, když se nyní zbavil (díky separatistům) té části, která tomu zbytku jen visela na krku co balvan a musela být dotována? Proč tak úsilovně bojuje za její udržení, proč ji prostě nepověsí na krk Rusům, ať se starají?

Možná by vás trklo, že je ve vašich úvahách "dajaký háčik"...

M. Prokop 1.4.2015 10:11

Re: No, v letošní zimě si Ukrajinci ověřili, zda ty elektrárny

Nemožné na počkání, zázraky do tří dnů? :-P

V. Novák 1.4.2015 12:29

No, v letošní zimě si Ukrajinci ověřili, zda ty elektrárny

Když se systém zbaví přítěže, není jeho pozvednutí žádným zázrakem. Zejména když mu pomáhá jedna z nejbohatších ekonomik

světa.

Jenže ono to vypadá spíš na to, že Donbas skutečně živil zbytek Ukrajiny a EUekonomika "že nemá, že nedá, že je o ně zle"...