Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

ZMĚNA: Běda, je tady další školská reforma!

Výroční zpráva ČŠI z roku 2022/23 upozorňuje na minimální či dokonce nedostatečnou čtenářskou gramotnost žáků základních a středních škol
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MB

Už přečtení prvních odstavců stojí člověka odhodlaného pochopit text mnoho sil. Souvětí na šesti řádcích jsou zcela běžná. Už v době mých studií češtiny jsme jim říkali „tasemnicová“, protože stejně jako obávaný dlouhý parazit požírají ona souvětí srozumitelnost jazykového sdělení zevnitř. Zkuste se soustředit, kam vás od jádra sdělení v první větě zavede proud dalších vět, které bytní, zabředávají a rozmělňují. A není to nakonec účel?

Když jsem začínala učit, dostala jsem do ruky dokument s názvem Osnovy, tenký sešit s kapitolami, které uváděly, kdy se učí vyjmenovaná slova, tvoření slov a tak. Jenže to byla doba dřevní, hloupá a nemoderní, ve které chyběla slova jako kompetence, dokonce klíčové kompetence, evaluace, ředitel byl jen ředitel, ne lídr. V té naivní a kruté době 90. let nevystupovaly agresivně některé instituce, které by si smysl své existence musely obhajovat objemnými dokumenty, rámcovými plány, péčí o wellbeing.

Shakespeare obohatil angličtinu o stovky, prý snad tisíce slov, Národní pedagogický institut vynalezl přímo novou češtinu. A já chudák češtinářka patřící ve svém věku do propadliště dějin mu prostě jen nerozumím.

Marie Bicková

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz