30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

ŽIVOT: Jednoduchá pravidla – složité chování

Vezměme si vznik naší sluneční soustavy před 4,5 miliardou let. Působila zde hlavně gravitace a tak by člověk čekal, že veškerá hmota prachového mračna postupně napadá na Slunce, ale nestalo se tak. Část prachu se nabalovala i na lokální gravitační centra, a pokud byla v pohybu, kroužila s nimi kolem rodící se hvězdy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Roldan 22.11.2022 1:48

Supr text. Co potřeba svobody? Ta je také univerzální.

P. Princ 20.11.2022 10:37

Postup od jednoduššího ke složitějšímu uspořádání systému ve fyzice, matematice, biologii ... vyjadřuje entropie, né?

Z. Lapil 19.11.2022 19:40

Viz pan Dvořák. Nebo narážíte na chovatelství? Včetně toho nenápadného "holku ze statku nedám bezzemkovi"?

Z. Lapil 19.11.2022 19:37

Zvídavá jsou mláďata přinejmenším savců. Myslím si proto, že za zvídavostí není něco bezprostředního (hlad), ale něco jako potřeba individuálního učení.

Hmyzáci jsou - zvenčí nazíráno - automaty reagující na stejný podnět stejně. Žáby a jim podobní nevím, ale tuším ptáci a určitě (domácí) savci jsou povahově i inteligenčně individua.

Dokonce: bylo mi tvrzeno, že existuje mezidruhová komunikace, viz poplašné volání u ptáků. Vypláznutí jazyka je prý urážka. Jestli urážka, to nevím, ale určitě jsem jednou tak stál proti králíkovi. Seděl v kotci, nepřítomně hejbal nosem, povídám si Udělám pokus a jazyk na něj vyplázl. Šokem (ne strachem, šokem) na vteřinu ztuhl, zatřepal hlavou (v očích měl "tohle se NESTALO!!!") a odhopkal do kouta. Bylo mi úplně líto, že jsem mu nedokázal sdělit něco jako "Promiň, já to tak nemyslel".

Všechno mi to ale přijde hodně individuální. Nedovedu si nějak představit, že by společnost reagovala jinak než jako soubor individuí. Jasně, aby se společnost nerozpadla, je třeba dodržovat pravidla, ale aby neustrnula, je třeba, aby sem tam někdo pravidla nedodržoval, jinak z nás bude mraveniště.

Napadá mě, jestli právě míra (ne)dodržování pravidel není to, co činí společnost dlouhodobě udržitelnou. Pravidlově velmi ortodoxní (Gestapo; StB) společnosti dlouho nevydržely, společnost muslimská mi přijde taky vysloveně stabilní a její vývoj se soustřeďuje jen a pouze na expanzi (i tu spočívající v individuálním odchodu mezi nevěřící), naopak ta naše západní stála někdy od osvícenství na individuálním na společnost se neohlížejícím rozhodování, což vedlo k obrovské expanzi (území, znalosti, bohatství), ale nyní (od Marxe?) se otáčí zpátky ke kolektivismu: kdo nemá rád gaye/ženy/černochy/sluneční elektrárny, budiž vyobcován přinejmenším z Facebooku.

P. Princ 19.11.2022 13:54

Ano. Tvořivost umocněná schopností pracovat v síti.

V. Chrastina 19.11.2022 12:36

Dalo by se zjenodušeně říci, že základní hybnou silou lidské civilizace je její VYNALÉZAVOST. Od pěstního klínu po kosmické koráby. :-P

J. Pokoutný 19.11.2022 9:33

Obávám se, že za tou zvídavostí stál původně hlad a později nuda z přebytku (to první asi většinově). S obojím má teď socialistický Západ problémy.

P. Dvořák 19.11.2022 9:17

Jako že rodiče pinzetou vytáhnou geny, které jim nevyhovují a zničí je?

J. Hejna 19.11.2022 9:09

"Do vínku získáváme nahodilou kombinaci genů našich rodičů"

Tou nahodilostí bych si nebyl tak úplně jist.