5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

ŽENY: Rovnost pohlaví v zaměstnání

Deset největších ekonomik světa odstranilo 80 % rozdílů mezi muži a ženami. Celosvětový žebříček vede Island (90,8 %), který jako jediný odstranil více než 90 % rozdílů. Česká republika stojí v tomto hodnocení ve druhé polovině sledovaných států, na 76. místě (ze 146 zemí) se 71 procentem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hák 9.3.2023 11:01

"Po nás, mužích (...) se naopak žádá (...) býti k ženám empatičtější. Chce se, abychom hlouběji chápali jejich odlišnosti a porozuměli jejich specifickým schopnostem, které spočívají více v intuici než v analýze a syntéze. V citlivosti a předtuše než v matematických modelech."

Což KONKRÉTNĚ znamená co?

Jako obdivovatel žen jistě znáte větu "Ty mne nechápeš!" ve smyslu "nerozumíš mým pocitům, kterým ani já sama nerozumím, ale já jsem ženská, chápat máš ty mne". Jste si jist, že ty požadavky "z průzkumu" nesouvisí s něčím takovým?

R. Tesařík 9.3.2023 11:13

Souvisí.

I. Širůček 9.3.2023 11:32

Říká se: Žena neví co chce, ale nedá pokoj, dokud to nedostane.

Před dávnými léty napsala tzv. Sally v časopise Mladý svět příspěvek jedné čnenářky: Proč jsou ženy hrobařkami vlastního štěstí. Škoda, že nemám sílu to "vyšťárat" ...

H. Lukešová 9.3.2023 10:54

Pozornost světa a feministek by se měla orientovat k Íránu, kde tamější režim vraždí a utiskuje ženy, omezuje jim přístup do vzdělávacích institucí, do zaměstnání a obecně jim odpírá lidskou důstojnost.

Na Západě má žena rovná práva, může studovat, pracovat a rozhodovat si o svém životě, a to není samozřejmost, v muslimských státech jsou ženy mnohdy týrané, ani v Číně, KLDR, Indii či v Rusku nemají ženy na růžích ustláno.

Poselství nám ženám na Západě by mělo být takové, abychom si vážily toho, co máme a nebazírovaly na maličkostech... Ženy a muži jsou různí, muž je silnější, žena empatičtější, jsou vhodnější zaměstnání pro muže nebo na druhé straně pro ženy. Příroda, či Bůh stvořil/a muže a ženy ke svému účelu a není na tom nic špatného. Rovnost neznamená stejnost.

J. Hajský 9.3.2023 10:50

ROVNOPRÁVNOST mezi muži a ženami existuje Když něco ukradne, někoho podvede nebo zavraždí muž nebo žena jsou souzeny podle stejného trestního zákona.

ROVNOST v zaměstnání také mezi muži a ženami existuje, konají-li naprosto stejnou práci. Otázkou je, zda muži i ženy vyhledávají stejnou práci, nebo jsou schopni/y ji vykonávat (z řady pochopitelných důvodů).

V sedmdesátých a osmdesátých letech jsem dělal mistra v lisovně. Lisovaly se menší díly: založit kteštěmi do přípravku, zmačknout dvoruční spouštění a vyjmout kleštěmi dílec z přípravku. Mzda byla úkolová a ženy si při této jednotvárné práci vydělali většinou víc než muži - byly šikovnější.

Nemám konkrétní informace, ale jsem přesvědčen, že muž i žena za kasou v supermarketu mají stejný hodinový plat.

B. Havel 9.3.2023 10:35

Rovnost se dá sledovat různě. Např. v televizních kvízech typu Kde domov můj, AZ kvíz je vidět "zapojení" žen. Výsledky mají srovnatelné, ale jejich zájem o soutěže není vyrovnaný.

Potom se ptám, je nutné je trvat na 50% političek, když zjevně jejich niterný zájem je jiný?

J. Jurax 9.3.2023 13:31

Protože šiřitelé obecného dobra přiléhavě zvaní dobroseři či dobroserky to silou prosazují.

Nicméně třeba 100 procent rodiček jsou pořád ženy - neměli by zde i muži převzít svůj díl?

A řekl bych, že 100 procent popelářů či horníků jsou furt ještě muži. I tam je prostor pro dobrosery ... :-)

S. Blazkova 9.3.2023 10:29

"35 % žen by při stejném objemu práce vyměnilo 5 % své mzdy za čtyřdenní pracovní týden"

Podle téhle logiky bych vyměnil 20 % své mzdy za jednodenní pracovní týden. To je lepší než důchod ! Jdu do toho, jen nevím, kdo se chystá zkrachovat, až tam takových vezme více.

P. Pepax 9.3.2023 11:28

:-) trefné.

J. Jurax 9.3.2023 13:34

Pozor! Při stejném objemu práce!

Je opravdu málo profesí, v nichž by byť i pilný a talentovaný jedinec zvládl pětidenní penzum práce za jediný den.

J. Krásenský 9.3.2023 18:16

R^

K. Křivan 9.3.2023 10:18

Jsou zaměstnání, kde je žena nejlepší volba. Mateřská školka, učitelka na prvním stupni, v nemocnici, herečky, v hospodě, ve školní kuchyni, ... najde se těch míst hodně.

P. Sura 9.3.2023 10:10

" .... Mnoho žen po tom prostě netouží, podobně jako mnoho mužů. Jenže těch se nikdo neptá.... "

A to bude asi ten příslovečný hřebík do hlavičky. Nikdo se jich neptá, ačkoli tvoří s přehledem tu největší skupinu.

K. Křivan 9.3.2023 10:06

Nemůže být rovné, co není stejné. Žena není muž. Žena má velice rozdílnou anatomii. Tu nepřešije ani ten nejlepší krejčí. Z toho plyne i jiná "chemie téla". Hormony a jiné. Žena má i úplně jinou psychiku. Myslí jinak než muž. Já plně chápu proč tchán nikdy neměl v oddělení ženskou. Kromě sekretářky.

Z. Lapil 9.3.2023 13:12

Samozřejmě, že může být rovné, co není stejné. Už když kupujete jablka, je vám jedno, jestli je zvážili na nejmodernější elektronické váze nebo na takové té co se na jednu stranu dávají ta jablka a na druhou závaží. A zrovna tak je jedno, jestli jsou ta závaží kamenná nebo ze zlata.

P. Diviš 9.3.2023 9:54

Liberálové chtějí rovnost příležitostí.

Socialisté všech možných odstínů, včetně woke a feministek, rovnost výsledků.

K. Křivan 9.3.2023 9:36

Žena smí pracovat, muž musí pracovat.

J. Jurax 9.3.2023 13:44

No ... míníte to tak, že muž musí pracovat, aby tu ženu uživil?

A žena taky musí pracovat, dokud nenajde muže, co by ji živil, že ... :-)

A počet mužů, které živí ženy, je zatím celkem malý a společenský status takových je nevysoký. Zde je ještě velký prostor ke zrovnoprávnění - ale lepší se to! :-)

T. Hraj 9.3.2023 9:26

1) Gender paygap je mýtus. Ano, ženy berou v průměru méně, ale multiproměnná analýza dokazuje, že je k tomu celá řada velmi logických důvodů. Důvodem rozdílu v platu rozhodně není pohlaví samotné.

2) Ano, ve vedoucích pozicích je velmi málo žen. Také je ale velmi málo žen v dolech, na ropných plošinách, u vysokých pecí nebo kdekoli je práce nebezpečná, fyzicky náročná, vystavená živlům a počasí atd. Velmi by mě zajímalo, jestli Island a Skandinávské země tyto práce zahrnují do svých statistik o dosahování „úplné genderové parity“.

Jedna nedávná velmi rozsáhlá sociologická studie prokázala, že čím více daná společnost (země) podporuje rovnost pohlaví, tím více rozdíly v zájmech (mezi pohlavími) NARŮSTAJÍ, nikoli klesají. Takže např. ve Švédsku je poměr inženýr/inženýrka či naopak zdravotní sestra/bratr paradoxně větší, než v zemích, kde equity není takové téma

P. Pepax 9.3.2023 8:59

:-) Island, Finsko, Norsko Švédsko,... evidntně chladnější počasí ovlivňuje rovnost mužů a žen v zaměstnání.

P. Kubáč 9.3.2023 8:54

Myslím, že v oblasti emancipace a jejich důsledků mají ( paradoxně ) největší slovo dělohy utlačovaných muslimských žen (nejen v) evropských ghettech.

L. Harvánek 9.3.2023 8:44

Vyrovnávat se s rovností pohlaví v zaměstnání od klávesnice počítače a ve skutečné praxi je porovnáváním neporovnatelného. Těžko mohu po ženě pečující o děti požadovat, aby byla zaměstnavateli k dispozici kdykoliv. Kdežto muž si to doma skoro vždycky okecá, zvlášť když zmíní příznivou okolnost zvěčněnou na výplatní pásce. Ale máte-li provoz s pracovní dobou 24/7, těžko můžete si do takového pracovního režimu vzít většinu žen s dětmi. Protože pak by se mohlo stát, že některou ze směn nikým neobsadíte a to může mít nedozírné následky.

P. Diviš 9.3.2023 9:55

A proto podle zuřivých feministek musí muž kojit! :-P

J. Jurax 9.3.2023 14:08

No když v SSSR svého času rozdojili kozla ... feministky mají vzor!

R. Tichý 9.3.2023 7:59

Ve vsech zemich davanych nam za vzor dosahl rozpad zenskosti=rozpad rodiny=rozpad spolecnosti takoveho meritka, ze svou zemi predavaji agresivnim cizincum.

Nejsou vzorem.

T. Hraj 9.3.2023 9:28

Problém je, že jak se zdá, tak nic z vyjmenovaného nepovažují za něco negativního.

P. Dvořák 9.3.2023 7:57

Rovnost pohlaví v zaměstnání? Zřejmě je myšlena "Rovnost pohlaví v některých zaměstnáních."

Jak píšu níže, když se to hodí.

K. A. 9.3.2023 7:35

To jsou problémy... Mě by zajímalo, když někdo ve zprávě argumentuje tím, kolik žen se cítí nedoceněno, tak jestli uvádí i počet mužů, kteří se cítí nedoceněni.

Autem censeo, že umělé vyzdvihování žen do mocenských funkcí je průšvih, který vede západní země do pekel. Průměrná žena má smysl pro pečovatelství, ale ne pro bezpečnostní otázky. Zejména Německo a Švédsko ukázkově pečují o nepřátele západní civilizace a obě země se honosí tím, že je tam jedna z největších genderových rovností.

P. Dvořák 9.3.2023 7:54

Obzvláště islámské komunity jsou přímo vyhlášené svoji genderovou rovností.

J. Majzlík 9.3.2023 9:25

Jedině člověk, nehledě na následky je schopen porušit princip dělení rolí v rodině na úděl ženy a povinnosti muže.