18.5.2024 | Svátek má Nataša


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
IS 17.2.2007 19:52

Re: Re: Re: vražedný paralen

Petře, vy jste ten příbalový leták Paralenu ani nečetl, protože situace je poněkud složitější. Nelze podat jednoduchou obecnou odpověď , že si stačí přečíst příbalový leták. Tam se totiž píše: " V případě, že užíváte jiné léky, a to na lékařský předpis i bez něj, poraďte se o vhodnosti  současného užávání tablet Paralen 500 s lékařem a bez porady s ním je neužívejte."

Takže porada s lékařem může být nutná. Dodavatel se jistí doporučením poradit se s lékařem, protože miliony  lidí užívá přechodně (antibiotika aj.) nebo dlouhodobě i jiné léky (na vysoký tlak, antikoncepci aj.). Většina lidí asi nezná přesně stav svého organismu, jeho shopnost odbourat paralen a v příbalovém letáku není napsáno, že už jedno balení může být smrtelné. Ono je to tedy poněkud záludné, lék si koupíte sám, ale bez porady lékaře a v budoucnu zaplacení poplatku za návštěvu byste ho neměl užívat.

Samozřejmě nemíním strašit, soudím jen, že paralen by měl zůstat na předpis. Jinak obecně je zřejmé, že každý lék nevhodně užívaný může být vražedný. To platí také pro sůl, vodu, ocet a další potraviny. Jde ovšem o obecnou pravdu, která je v konkrétním případě bezpředmětná, návštěvu u lékaře nebo laboratorní rozbor nenahradí. 

petr 17.2.2007 20:14

Re: Re: Re: Re: vražedný paralen

ano, asi jsem ho nečetl. Živím jako lékař a čtu spíš SPC což je soubor informací o preparátu - širší, podrobnější, smysl má ale týž.

Otázka vzájemných ovlivnění léků a působení kombinací léků na jedince je velmi složitá kapitola. V poslední době se jí zabývá tzv farmakogenetika - ukazuje se totiž, že variabilita odezvy na léky a zejména cvariabilita jejich metabolismu je obrovská.

Jeden profesor farmakologie nám před časem říkal, že předpovědět interakce u pacientaa který bere více než 3 léky je nesandné a pokud bere víc než 6, pak je to v podstatě nemožné .. prostě je to kotel, v kterém to bublá a musíte ho hlídat, nelze dopředu říct, co se stane.K tomu Paralenu: pokud ho někdo sežere moc a více dnů za sebou, odrovná si játra, to je přímá toxicita - lze k ní dospět už poměrně nevelkou dávkou. Co se týče lidí, kteří toho berou víc: v příbalovém letáku přece píšou, že je vhodné se poradit s lékařem ne ? Rád bych také reagoval na přispěvatele, který psal, že kdyby jim ho předepsal lékař, nespapali by toho tolik. Vychází se tu ze zdánlivě samozřejmého, ovšem po srovnání s realitou z velmi naivního předpokladu: že totiž lidé jedí léky tak jak jim je předepíše lékař. Kdepak, někteří to fakt zobou jako lentilky, syslí si doma zásoby  a pak si z nich vybírají co by se asi tak hodilo spapat. (Třeba proto, že  když Máňu z bufetu bolela hlava tak měla taky nějaký podobný léky a jedla je tak si taky dám) .Rád bych upozornil, že jsou běžné součásti stravy, které mohou zacloumat VYBRANÝMI LÉKY    podstatně víc než třeba Paralen. A proto řešením není paušálně omezit přístup k Paralenu, nýbrž pacienty , kteří užívají "labilní léky" poučit, že mají být  opatrní na další tabletky a neexperimentovat. Někteří poslechnou a někteří ne ... a bude se o nich psát v novinách, že je zabil obyčejnej Paralen a že má bejt na předpis.Nedejbože ještě aby tak byl ke koupi večer u pumpy, když dostanu horečku a nemám nic doma. To by byl zločin (píšou lékárníci :-) )

IS 17.2.2007 20:48

Re: Re: Re: Re: Re: vražedný paralen

Petře, mým oborem byla farmakologie a mohli bychom se asi dlouze rozepisovat o problematice užívání léků. Poskytne-li se veřejnosti natolik toxický prostředek, že se  dokonce užívá k sebevraždám, lze očekávat zvýšený počet úmrtí po jeho požití, což se stalo. Za ještě nebezpečnější považuji, že se paralen stal prostředkem politického boje a že ho používají demagogové jako politického klacku. Rozum jde stranou, lidé mohou považovat paralen za naprosto nškodný lék.

Reakcí tlaku na zodpovědnost pacientů bude tlak na zodpovědnost lékařů, v závěru pak rozhořčené soudní spory o odškodnění, dojde-li k nějakému maléru. A náklady na zdravotnictví se ještě zvýší o plamáre právníkům.

pavel 99 17.2.2007 22:37

Re: Re: Re: Re: Re: Re: vražedný paralen

"...Poskytne-li se veřejnosti natolik toxický prostředek, že se  dokonce užívá k sebevraždám,..." - provaz chcete také na lékařský předpis?

vládík 17.2.2007 22:37

Re: Re: Re: Re: Re: Re: vražedný paralen

Žádní demagogové. Že si paralen (resp. acylpyrin) mohu hradit sám vím i bez demagogů, jakživ. Znovu doporučuji, odborníku: Žalujte Úřad pro kontrolu léčiv, že nepožaduje, aby mimořádně nebezpečný paralen byl vydáván jen na lékařský předpis, případně jen odborným lékařem.

vládík 17.2.2007 22:35

Re: Re: Re: Re: vražedný paralen

Ale paralen přece není "jen na lékařský předpis". A ani nepřísnější lékaři či Úřad pro kontrolu léčiv jeho užití lékařským předpisem nepodmiňují.  Zase někdo papežštější papeže.

H.K. 17.2.2007 13:32

Re: Ač důchodce,

R^R^

carda 17.2.2007 17:18

Re: Ač důchodce,

Odmítám platit za nemocniční stravu která je nepoživatelná.Znám jedinou nemocnici kde je to na jedničku a tu neprozradím.Jsem ochoten si platit stravu dodávanou z restaurace a to v plné ceně.Jinak doplácím ročně cca 8000 Kč na léky,takže to je málo?

IS 17.2.2007 20:16

Re: Re: Ač důchodce,

Kolik by mi  účtovali za stravu po třídenní hladovce jako přípravě na různá vyšetření?

pavel 99 17.2.2007 22:24

Re: Re: Re: Ač důchodce,

víte, že za redukční programy se platí více než za jídla v běžných restauracích?

vládík 17.2.2007 22:41

Re: Re: Ač důchodce,

Znám lidi, kterým nechutná ani v restauraci. Normální strávník, když má hlad, tak jí.     Ale samozřejmě může být poplatek s výhradou, že se nechcete v nemocnici  stravovat. Ale pak si stravování zařiďte jak chcete.

PS: Z vašeho vyjádření rozumím, že znáte stravování i v jiných nemocnicích. To jste v nich držel hladovku. Tušil bych, že zadarmo jste to "sežral".

Novák 18.2.2007 7:34

Re: Re: Re: Ač důchodce,

vldíku, věřte že nesežral. Bylo to v jedné pražské nemocnici, kde jsem téměř tři týdny nebyl schopen pozřít nic co bylo připraveno nemocniční kuchyní a z toho ostatního jen to co bylo dokonale zabaleno. Tam snad přidávali dezinfekční přípravky i do polévky. Zhubl jsem za tu dobu asi o 10 kg a nikdo si nevšiml toho, že vracíme prakticky netknuté jídlo. Když se jeded pacient ozval, byl propuštěn pro "narušování léčebného režimu" - tak nám to vysvětlila lékařka.

V jiné nemocnici o půl roku později naprostá pohoda. Jídlo chutné, lidský zájem o pacienta. Třeba ráno před výkonem jsem nesměl snídat, ale když mě přivezli kolem deváté zpět bylo už po snídani. Sestrá mi namazala krajíc chlebam a nakrájela na "rybičky", abych se s tím nemusel rvát.

Jak je to s finanční situací těch dvou špitálů to nevím.  Vím ale jedno, že kdyby se ta první potopila neplakal bych.

H.K. 18.2.2007 11:29

Re: Re: Ač důchodce,

Cho"dte do nemocnice ve které je strava poživatelná.

matra 18.2.2007 15:15

Re: Re: Re: Ač důchodce,

Ne vždy máš možnost výběru. Taková RZETA tě doveze kam chce a ty většinou ani nemůžeš reagovat.

astmatik 17.2.2007 11:33

dvojí platby

Proč mám platit státu paušál a pak až mi něco opravdu je mám platit znovu? A kde na to mám brát když mi po 14ti denním marodění zůstane akorát na nájem a jídlo?

vládík 17.2.2007 12:16

Re: dvojí platby

U pojištění auta nemáte spoluúčast?  Důvod této spoluúčasti je jednak, aby majitel více dbal o pojištěnou věc. A zadruhé aby byla pojistka nižší. No a když se něco stane, tak holt si připlatíme. Stejné je to v jakémkoliv pojištění (bez ohledu na to, zda se vám to líbí, nebo ne).

To se to v televizi dobře poslouchá, jak byly zavedeny nové léčebné postupy (sice dražší, ale to televizi nevadí), jak zakupujeme nové (velmi drahé) přístroje. Je třeba si uvědomit, že to "někdo" musí zaplati.  Kdopak asi?   No - a otázka je, jestli budeme platit zvýšením pojistného, nebo přímými platbami. Zdůvodnění přímých plateb (částečných, relativně malých) je jasné: je třeba si uvědomit, že nic není zadarmo.

IS 17.2.2007 12:38

Re: Re: dvojí platby

Vládíku, dnešní důchodce vstupovali do systému za určité legislativy a platí zakladní pravidlo, že staré smlouvy se musí doržovat tak, jak byly uzavřeny. Říká se tomu právní stát a platí to i pro pojištění auta.  Se stejnou logikou, že mají dobře dbát na svoji činnost by mohli nemocní vyžadovat od lékařů přinejmenším kauci, že léčí správně. Že to není nemyslné ukazuje případ heparinového vraha. A že není nic zadarmo je také sporné., nebo snad si manželé platí za manželskou soulož ? Jeto vulgárně řečeno, ale moráka se nedá hodnotit penězi, ba dokonce ani to zdraví.

H.K. 17.2.2007 13:39

Re: Re: Re: dvojí platby

Všechno něco stojí a někdo ro musí zaplatit. Pokud chcete něco zadarmo zůstaňte doma s manželkou. Možné i to Vás bude něco stát. Máte na to právo.

vládík 17.2.2007 14:09

Re: Re: Re: dvojí platby

Za manželskou určitě - alespoň vzájemnou tolerancí.  A za jakoukoliv dobrou soulož totálním vyčerpáním.

Zdraví se penězi ohodnotit nedá. Lékařská a léková péče ano - a nikdy nebyla zadarmo.

IS 17.2.2007 21:35

Re: Re: Re: Re: dvojí platby

vládíku, co je odhodnocení péče? Z hlediska účetního se dají  dobře spočítat náklady na léčení, ale výnosy (zlepšení zdraví) stěží. Právě proto, že nelze ohodnotit cenu zdraví popřípadě cenu života. .  

vládík 17.2.2007 22:44

Re: Re: Re: Re: Re: dvojí platby

Co je ohodnocení? To, co všude - práce lékařů, sester, personálu, přístroje, budovy, topení, ..., léky, příparavky.  Nebo vy umíte "z hlediska účetního" spočítat přínos (výnos) bochníku chleba?

pavel 99 17.2.2007 14:54

Re: Re: Re: dvojí platby

tak se s doktorkou ožeňte (s lékařem můžete uzavřít registrované partnerství) a bude Vás možná léčit také zadarmo.

matra 17.2.2007 19:23

Re: Re: dvojí platby

Auto mít nemusíte. Vlastně ani nemusíte se léčit.

Pavla B. 17.2.2007 11:02

Co bude dál?

Na léčení (přesněji řečeno diagnoastiku, bez níž ale správné léčení není možné) naší dcery (11 let, diagnóza DM I)  doplácíme cca 2.500 Kč měsíčně. Dlužno říct, že dříve byla situace ještěsvízelnější - teprve v roce 2005 prosadil tehdejší senátor Julínek navýšení úhrad pojišťovnou. Jsem zvědavá, co nás čeká dál - zda se dlouhodobě nemocní pacienti konečně dočkají toho, že jim budou pojišťovny hradit větší část nákladů a skutečně se tedy prosadí tolik proklamovaná solidarita zdravých s nemocnými, anebo zda se naše situace naopak ještě zhorší.

Jistě ji nezhorší poplatky za návštěvy u lékaře a za recepty - to jsou částky ve srovnání s tím, co platíme za léčení, zanedbatelné.

IS 17.2.2007 11:10

Re: Co bude dál - přece zvýšení poiplatků

Poplatky za návštěvy a recepty vás dle názoru ministra mají přimět k větší odpovědnosti, a tak snížíte třeba docud placenou  částku na polovinu. A kdyby jste naznala jako mnozi další, což ministr vyhodnotí, že poplatky vám nevadí, tak budou navýšeny, aby se také svoji zodpovědnost zvýšila.  

Pavla B. 17.2.2007 13:57

Re: Re: Co bude dál - přece zvýšení poiplatků

Příliš Vám nerozumím. I kdyby ¨poplatky za návštěvu lékaře a za recept nebyly 50 a 20 Kč, jak se chystá, nýbrž třeba desetinásobek, ve srovnání s platbami za léčení dcery by to pro nás stále bylo o ničem. Dosud placenou částku snižovat nemůžeme - to by bylo příliš riskantní pro dceřin budoucí zdravotní stav. Doufám jen, že nebudeme muset připlácet ještě více - za Ratha takové opatření (opětovné snížení úhrad pojišťovnou) hrozilo. (pozn. Julínek zlepšil situaci pacientů s DMI po dohodě s Emmerovou.) Kdybych byla moc velký optimista, tak bych navíc ještě doufala, že ty dvacetikorunové až padesátikorunové platby od relativně zdravých pomohou těžce a dlouhodobě nemocným, aby nemuseli tolik platit.

IS 17.2.2007 21:29

Re: Re: Re: Co bude dál - přece zvýšení poplatků

Pavla B. vždy byly některé léky velmi drahé a osud je někdy velice nemilosrdný, že zrovna postihne naše blízké. Jistě se budeme snažit učinit pro ně vše možné, ale nikdy není zaručeno, že se výsledek dostaví a že zvolená cesta je ta pravá. Navíc ministr musí brát v úvahu statistiku, zda zajistit drahé léky pro nemocného s chorobou, která se vyskytuje v počtu jednoho z milionu nebo je věnovat na chřipkovou epidemii. S politováním musím konstatovat, že je to dilema, které se zatím v historii lidstva nepodařilo vyřešit.

Představa, že poplatky by přispěly na léčbu vaší dcery je sporná, jak se ukázalo prakticky  na Slovensku. Jejich suma je totiž ve všech výdajích na zdravotnictví velmi malá. Na Slovensku někde dokonce jako první proti poplatkům protestovali soukromí lékaři, protože jim opravdu přestali chodit a oni zkrachovali. 

V podobné situaci jako vy se ovšem může ocitnout tisíce důchodců, pro které 50 Kč za návštěvu + 20 kč za recept + doplatek znamená podstatnou částku, ze které mohu žít 2-3 dny. A mnozí z nich také potřebují drahé léky. Řešením situace není tedy to, že jeden život vykoupí jiný. Bohužel vám nemohu nabídnout, účinné řešení, protože tato situace je přirozená stávajícímu společenskému systému, jemuž vyhovuje, že se rozhádají ti postižení mezi sebou. Co kdyby se vypsala milionářská dávka, možná by bylo najednou peněz dost. Odkud se vzaly miliardáři - chodil do práce od 7 do 15 a vydělal miliardu ??   

pavel 99 17.2.2007 22:00

Re: Re: Re: Re: Co bude dál - přece zvýšení poplatků

to že ve svém bolševickém mozečku nedokážete "strávit" milionáře a miliardáře, je nejspíš smutný fakt. Dosti by mne zajímala Vaše odpověď na příčiny vcelku známé reality. Byl zde systém, který nejenže zdanil milionáře (zpočátku), později je dokonce důsledně zlikvidoval. Přesto v tomto systému byla objektivně hůře dostupná péče (některé u nás zcela nedostupné léky bylo možno v západním zahraničí běžně sehnat a i při přepočtech přes vexlácké kursy byly vcelku dostupné) než v zemích kde ony milionáře a miliardáře ponechali bez milionářských daní.

IS 18.2.2007 19:34

Re: Re: Re: Re: Re: Co bude dál - přece zvýšení poplatků

Které ty zázračné západní léky léky byly u nás nedostupné za minulého režimu? Jistě se musí odmyslet 17 let vývoje, ale československá farmacie měla ve světě dobrý zvuk. Dokonce OSN pověřila Československo gescí na výrobu některých sledovaných léčiv. Známý je příklad dětské obrny, která byly prakticky vyhlazena tím, že se nakoupily potřebné vakcikny. Proč se tedy  dětská obrna, hrůzostrašné onemocnění, ve světě vůbec vyskytujem jestliže hloupí komunisté ji zvládli? Asi vám není známo, že se některé léčivé substance se u nás vyráběly a prodávaly na Západ, kde se z nich dělaly tablety, dovážené pak některými občany zpět jako zázračný lék. Zrovna se navážet se na bývalou farmacii jste se netrefil.  

pavel 99 18.2.2007 20:56

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co bude dál - přece zvýšení poplatků

pokud byste četl (a chápal čtený text), zjistil byste, že jsem nic nepsal o schopnosti výroby, ale o dostupnosti pro občany a ta se jistě nezlepší, když produkt vyvezeme za několikanásobný ostnatý drát, že?Ale abychom nezabíhali do komplikovaných filipik ohledně onkologických léků dovezených (propašovaných) na radu lékaře ze Švýcarska, stačí mnohem jednodušší příklady, nedostatkové injekční jehly a doživotně postižení pacienti po běžných odběrech krve, v jiném období nedostatek "amalgámu", či pacienti umírající na infarkt, neboť sanitka stojící na dvoře měla vyčerpaný příděl benzínu, nemluvě o velmi kvalitní protetické oceli, která šla téměř kompletně na export. Jakpak je něco takového možné v systému bez milionářů a miliardářů? (V zemích pár kilometrů od našich hranic, s oněmi milionáři a miliardáři se nic takového nedělo.)

A mimochodem - totalitní režimy obecně jsou poměrně úspěšné v léčbách nemocí, kde je důležitý plošný zásah (pokud režim považuje za vhodné zasáhnout) případné komplikace a následky se objevují pouze v "tajných statistikách" či se do statistik nedostanou vůbec.