8.5.2024 | Den vítězství


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Kolins 18.3.2008 20:24

platba v lékárně

Je možné že lékárně v Kojetíně účtují za jeden recept se dvěma léky 60 Kč.

MUDr Jiří Kilian 24.12.2007 8:14

kousek nazpět

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Doktore, Kilian je mimo záběr :

Autor: IS IP: 89.102.11.xxx Datum: 23.12.2007 21:31

Hned z prvních příspěvků bylo zřejmé,  že reaguje podivně. Je pravděpodobné, že se za něho vydává někdo jiný s pomocí googlu.  Že by neznal starý slangový název kokainu není snad možné.

Ta reforma zdravotnictví začala nešťastně. Můj přítel projektant (technolog)  říká, že by s ním všude vyrazili dveře, kdyby současně nepředložil oponentní posouzení záměru a chtěl zahájit stavbu, aniž měl schváleny další kroky.  Začít reformu obrázky o splachování léků do záchodu vejde asi do dějin. Bohužel většina obyvatel se v organizaci systému nevyzná a neuvědomí si, že vlastně poplatky odvádějí pozornost od podstatných věcí. A tvůrci reformy si zase neuvědomí, že si podřezávají větev, na které sedí a  že mohou být smeteny se stolu  třeba i zajímavé nápady. Bohužel Julínek i Cikrt se občas projevují v TV, když si myslí, že se nenatáčí,  jako obyčejní burani.

MUDr Jiří Kilian 24.12.2007 8:14

Re: kousek nazpět

Podivně vyhlížejí reakce pro toho, kdo je tak chce vidět, protože nejsou souhlasné. Vaše   (vaše) skupina IS byla tou, kdo zahájil konfrontační pojetí užitím slov apriorně  ponižujících. Vaše skupina byla tou, která tu sdělovala, že lékaři neznají kdeco včetně latiny, do které neznalosti paradoxně skrývají. Vaše skupina byla tou, která k docela seriosním pokusům o argumentaci přidávala odporné koření populistických dogmat. Vaše skupina byla tou, která vydávala vlastní inuice za skutečnosti.  Ve chvíéli, kdy malý Aston ukázal na možnost veselejšího vánočního pojetí diskuse s touto vaší ( Vaší ) skupinou, přidal jsem se k němu.  Nemá se sice odpovídat bláznu podle bláznovství jeho, ale někdy je dobré hrubý pytel látovat hrubou záplatou.

Dosud jsem netušil, jaký je slangový výraz pro kokain. Možná je to koks, jak psal kdosi, možná něco jiného, slang snad není až tak konstantní, ale nevím to, nepohybuji se v těchto sférách a péče o pacienty, kteří užívají drogy, je u mne omezena na zvládnutí akutní fáze intoxikace.

Způsob reformy  zdravotmnictví  mám  za nešťastný v obecné rovině, technické chyby by mi tak nevadily. To ale neznamená, že bych to měl sdělovat způsoby projevů osobní averse a posměšků, které tu užíváte Vy ( vy). V jednom příspěvku jsem to docela srozumitelně vyjádřil, ale Vaše ( vaše ) skupina to nevnímala, zato si neodpustila jakousi vědeckopopulární lekci o kyselině acetylsalicylové, troponinu, nosokomiálních nákazách  etc., vykrášlené historkami vpravdě alarichovskými.   To je stejný způsob, jakým se dohadují representanti politických stran a jaký nevede již druhé desetiletíí k ničemu, než jen k hašteření.

janoryna 23.12.2007 22:52

Slánička, koaliční partneři mohou za to, že ODS neplní své sliby?

 Jaké  kompomisy  v  zdravotnické  reformě  byla  nucena   udělat?   Nemohl  by  jste  nám,  jen  tak  heslovitě,  ten  křišťálový  program  zoopakovat  a  připomenout?  To chcete říct, že kdyby nebylo koaličních partnerů, tak by na př. ty poplatky nebyly. a nebo že je tam prosadil Bursík s Kalouskem přes Julínkův odpor. jinak z vaší argumentace je jasné, že vaši učitelé jsou do dneska zarytí levičáci a bývalí učitelé vědeckého komunismu. a vzali tehdejší texty a zaměnili dvojice slov: socialismus ->kapitalismus, levice->pravice, plánované hospodářství->tržní hospodářství atd. 

IS 23.12.2007 21:41

Anglické zdravotnictví lepší než v USA

Ze studie  v Journal of the American Medical Association vychází, že osoby středního věku jsou  v Anglii podstatně zdravější než táž  skupina v USA, i když USA vydávají asi dvakrát více  peněz  na zdravotnictví na jednu osobu než Velká Británie. Zkoumány byly skupiny bělochů, aby  se vyloučilo rasové ovlivnění. jako důvod se uvádí sociální vlivy, značný stres Američanů a  epidemie obazity v USA.To náš ministr Julínek má o anglickém zdravotnictví jasno - nemá dobrou pověst, Američané jsou špičky  http://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=5377794    .

Fafa 23.12.2007 22:15

IS:

Socialni vlivy, stress a epidemie obesity. ja bych pridal jeste epidemii HIV pozitivity. Populace ve Statech zije mene zdrave nez treba ve Stredomori, o tom nemam nejmensich pochyb. Ale kvalita zdravotnictvi se nemeri podle toho, kolik lidi diky zivotnimu stylu dostane infarkt, ale jake jsou vysledky lecby u jednotlivych onemocneni, treba u tech infarktu.

Anglicke zdravotnictvi nema dobrou povest v tom, ze ma dlouhe cekaci lhuty a maly vyber lecebnych metod. Vite, treba vysledky zdravotnictvi ve Statech jsou ovlivnene i vysledky lecby AIDS u narkomanu v Harlemu. To z hlediska zdravotni pece pro mne nebo moji rodinu je asi stejne dulezite jako prumerne srazky na Marsu.  Pokud bych ja dneska mel stenokardie, tak zitra dopoledne budu mit hotovy stress test a odpoledne koronarografii. To opravdu v systemu NHS nehrozi. Tam budu mit stejnou cekaci lhutu jako narkoman se stenokardiemi vyvolanymi kokainem. A jeste mu budu ve forme dani tu jeho koronarografii platit. Diky, nemam zajem.

IS 24.12.2007 0:32

Re: Fafa

Zdravotnictví a zdravotní stav obyvatelstva mohou být zcela odlišné pojmy, vezmu-li v úvahu  extrémní příklad obyvatel Kavkazu, dožívajících se ve velkém počtu více než 120 let , ačkoli tam zdravotnictví v našem pojetí s přístrojovou technikou a laboratorními rozbory snad ani neexistuje.

Podařilo se vám odkaz otevřít ? Ono se nejedná v podstatě o srovnání anglického a amerického zdravotnictví  jako takového (organizace činnosti, přístrojové vybavení, čekací doby  atd.), ale výsledného zdravotního stavu obyvatelstva . Samozřejmě nelze takovou studii brát za dogma, bylo by zapotřebí pokračovat a nakonec analýzovat příčiny rozdílných výsledků. 

Mě spíše zajímá situace v české populaci. Ministr Julínek sice zavádí reformy, ale bez nějakého zveřejnění bližších údajů o  zdravotním stavu obyvatelstva a co se má zlepšit. Jeho základní záměr spočívá v maximálním omezení kontaktů občanů s lékaři, což mi připadá absurdní.  Znáte jeho návod obyvatelům, publikovaný v deníku Mladá fronta Dnes ?  Nevím, zda to vůbec brát vážně. Mohu  ten návod ofotit, jsu tam totiž obrázky a ve formátu jpg vám¨ho poslat, jestliže mi sdělíte nějakou adresu na 0334571701@karneval.cz . Váš názor by byl jistě nejen zajímavý, ale  můžeme přímo srovnávat rozdíly. Pokuste se mi ale nějak nejprve podat zprávu přes NP, jak se vám můj nápad zamlouvá. Totiž na onu adresu dostanu jistě množství spamů a předstíraných identit.. NP čtu celkem pravidelně, i když nereaguji.

MUDr Jiří Kilian 24.12.2007 7:41

Re: IS:

No, nevím, on i ten Angličan má možnost si přikoupit péči

www racek 23.12.2007 18:22

autor jistě správně

a chválihodně chce srovnávat péči dříve, za ratha a nyní, za julínka. bohužerl, k žádnému srovnání jsem se nedopracoval ... jen taskové ... zlý rath a kubek, skvělý návrhy ods ...

pane autore, počkejte s tím za rok, tohle je fakt jen taková , no ... pak budou na stole fakta a ne dojmy.

arogant 23.12.2007 17:39

Potřebovat v Česku

něco od státního zdravotnictví, soudů nebo policie je většinou věc vysoce nepříjemná a to kvůli lidem kteří v těchto resortech pracují. 

Fafa 23.12.2007 17:16

To IS:

80% zdravotní péče spotřebují senioři, téměř všichni nemajetní.

Muzete nam vysvetlit, jak doslo k tomu, ze temer vsichni seniori jsou nemajetni? Ja jenom, ze v zemich, ktere si jeste socik nevyzkouseli, jsou seniori pomerne majetni a tvori podstatnou cast zakazniku pro luxusni sluzby.

Sedrman 23.12.2007 18:03

Re: To IS:

to vám nevysvětlí, protože to vysvětlit tak, aby přitom nemusel řici pravdu o svých milovaných komunistech nelze. Kromě toho tady nejsou všichni senioři nemajetní, jen si myslí, že všechno musí pořídit z důchodu a své prachy co mají odjinud  schovat pro vnoučata. Vyžírky, nic jiného.

Hrad 23.12.2007 18:35

Re: Re: To IS:

Viš proč mají krysy čtyři nohy? .... aby byly u popelnice dříve než důchodci. Dnes krysám a důchodcům úspěšně konkurují matky prvorozeňat. Jen některé ze zoufalství. To po 18 letech samých úspěchů, jsou konstanty kapitalismu. Nespletl si se ve svém pseudonymu? Nemá tam být správně Sediman? Tvé písemné výtvory na sedlinu vypadají. A co  víš jaké myšlenky kolují hlavách více jak 2 milionů důchodců? Já dobře znám čtyři, ale na takový závěr bych si netroufl ani u jednoho z nich. No, musím se učit. Kde se dá naučit věštit(to co tu předvádíš nic jiného není), pokud to není tajemství, tvořící tvoji komparativní výhodu. Jestli ti na tvé "potraty splašeného mozku", skáče tvé okolí, musí to být duševní elita nějaké generační vlny. Možná máš jiné výhody, než myšlení. Třeba tvůj obličet vykazuje hebkost zadnice. Než okolí pozná, že to má také, ale nosí to díky studu v kalhotách, chvíli to trvá.

Emil XX 23.12.2007 19:14

Re: Re: To IS:

To, co tady líčíte, jako postoj vyžírek, platilo v kapitalismu za CTNOST, promrhat zděděný a z části i vydělaný majetek bylo naopak odjakživa hanbou 

A podobný postoj zastávala i šlechta za feudalismu.

A konec konců si důchodci na ten důchod 40 let platili a pokud by jim ho současná vláda upřela, dostane se na stejnou úroveň s komunisty za Gottwalda a Zápotockého, kteří ukradli mimo jiné i penzijní fondy.

IS 23.12.2007 19:28

Re: Re: Re: To IS:

A tu krádež či vyvlastnění  různých penzijních fondů a pojištění - životních pojistek aj. nyní vláda vlastně dovršila.

Fafa 23.12.2007 19:51

Emile,

ovsem jak slechta za feudalismu, tak rodiny za kapitalismu zily z vynosu toho rodinneho majetku. Rozhodne netvrdily, ze musi setrit rodinny majetek, a proto potrebuji rentu od statu.

IS 23.12.2007 19:23

Re: To Fafa

Fafa, možná se snažíte objevit, co již znáte. Proč jsou naši senioři téměř všichni nemajetní je zřejmé, ale tu lze podat  s omluvou jen stručný nástin příčin.  Nyní odcházejí do důchodu poslední válečné ročníky, které prožily  aktivní život v jiných ekonomický systémech než jejich vrstevníci na Západě, nemohly si tedy nastřádat jmění stylem kapitalistického podnikání. To se stalo a není to nutné tajit.

K nemajetnosti stávajích seniorů přispěla privatizace. Bohatství za komunistů se ukládalo do státních podniků (společenské vlastnictví), jejichž výnosy se přerozdělovaly na dotace potravin, zdravotnictví,  důchody atd. Platy byly sice nízké, ale téměř tolik dostával občan nepřímo v dotacích.  Po listopadu se společenské vlastnictví prohlásilo za majetek státu, kromě rozdělení dotací na potraviny (klausovné) společenské vlastnictví občanů bylo vyvlastněno bez náhrady. V privatizaci se stát majetku zbavoval  a tak vymizely zdroje financování důchodů. Komické  bylo vyvlastnění tsíců malých objektů, které si občané postavili svépomocí a pak je spravovaly národní výbory (obchodní nebo zdravotní střediska aj.). Tyto objekty ze soukromé práce byly  státem rozprodány, výnos si stát ponechal.  Tak prý se postupuje i na Západě, že lidé  tam něco budují a vláda si to pak vezme bez náhrady. Lidi, vyhýbající se práci,  Západ netrpí.

Změna vlastnictví vedla k propadu zdrojů na důchody, takže ještě asi před 2 roky se jejich úroveň pohybovala na úrovni r.1989.  Téměř totéž lze konstatovat o zdrojích pro zdravotnictví s tím dodatkem, že zdravotní stav  válečných ročníků byl poznamenán podvýživou za války a po válce, někteří si nesou dodnes  zranění z bombardování a bojů . Protože materiální zdroje  z dob komunistů došly, tak se sahá na finance těch, kdo se asi nemohou účinně bránit . Ekonomové jako Thatcherová, Stiglitz,Švejnar aj. varovali ODS před divokou privatizací, ale marně. Slovinsko si udrželo pluralitu vlastnictví a je ekonomicky nejúspěšnější.z postkomunistických zemí.

pbla4024 23.12.2007 19:42

Re: Re: To Fafa

"Bohatství za komunistů" je opravdu kouzelná fráze.

IS 23.12.2007 20:29

Re: Re: Re: Bohatství za komunistů - nerostná ložiska?

Proč se ti hloupí kapitalisté tak rvali o kamenolomy ? Aby schudli ?

Hrad 25.12.2007 20:56

Re: Re: Re: To Fafa

Ty jsi opravdu duchovní  nemehlo. Termín bohatství není ideologická fráze, ale konstrukt, který má svůj objektivní korelát. Poúnorový režim různé formy kapitálu(půdu, kapitál, práci) zestátnil/zespolečenštil/, a pak různým tempem, někdy rychleji, jindy pomaleji rozmnožoval. Kravské potahy na políčkách malých zemědělců(zemědělci tvořili 32 % ekonomicky aktivního obyvatelstva po II.sv. válce) se změnily na traktory zemědělských družstev. Pčet zemědělců klesl na 10 % v období listopadu. To je na méně, než v té době ve Francii. Regionální rozdíly byly minimální. U zmiňované Francie byly značné regionální rozdíly. (To jen na ukázku).  Tito zemědělci u nás rozmnožili obyvatele měst a pracovníky průmyslových podniků. Tam nejedli trávu, ale plodili a vychovávali děti. Spoustu věcí nemohli, jiné zase mohli. Třeba stáli fronty na pomeranče a televizory, dnes stojí fronty na dálnici, nebo v pracovním úřadě. Rozhodnout, co je horší, nechám na vás. Když bylo náledí, mohli si uplivnout a ulevit si konstatováním pro sebe, "ku..y komunistické". Dne si rovněž zanadávají ale bezradně se rozhlédnou, zda mají říci "ku..y kapitalistické." Zatím mají strach z toho, jestli by se nespletli. Je to sranda.   

Fafa 23.12.2007 19:46

IS

No ja nevim. Rocniky valecne a povalecne jsem jako doktor videl. Par lidi se zranenim se mezi nimi naslo, lidi trpici nasledky valecne podvyzivy jsem proste nevidel. A dneska jsou spis k videni lide trpici nasledky prejidani.

Ve Slovinsku jsem uz dlouho nebyl, tak nemuzu soudit. Ale Ceska republika na konci roku 2007 je z celosvetoveho hlediska mimoradne bohaty a z evropskeho hlediska nadprumerne bohaty stat. V porovnani se zbytkem sveta mame mimoradne nizke ekonomicke rozdily ve spolecnosti a obecne vzato prosperitu, kterou jsme si jeste pred dvaceti lety nedovedli predstavit. Kdyby mi na Silvestra 1987 nekdo zavazne predpovedel, jak to bude v Cesku vypadat za dvacet let, tak radosti vylezu na strop.  

Jiste neni to kralovstvi bozi na zemi, ale Ceska republika je IMHO zcela nesporne soucasti prvni ligy svetovych statu, pokud se tyka svobody, bezpeci a komfortu obcanu. Pred dvaceti lety jsme byli nekde v horni casti tabulky druhe ligy a utesovali se tim, ze v Brasove nebo Rostove na Donu je hur. Pred 25 lety byla uspesna emigrace poukazkou na celkovou zmenu zivota, dneska je myslim legitimni se zeptat, jestli by si clovek pomohl presunem z Ceska do dejme tomu Belgie, pokud by si zachoval svoje spolecenske postaveni.   

IS 23.12.2007 20:55

Re: Fafa

Zapomínáte asi na navrátilce z koncentračních táborů a totálního nasazení. Po válce do pohraničí po odsunutých Němcích přišli lidi z chudého Slovenska, jejichž zdravotní stav byl hodně špatný. Přesunem se  postupně zlepšil, i když v pohraničí  bylo špatné zásobování a býval tam zéměř  hlad. To mám z vlastní zkušenosti 1947-1952.  Stát vybudoval množství ozdravoven pro děti, ve školách se rozdávaly vitaminy, léky,  u nás i potraviny.

Nemá smysl zakrývat, že režim padl, ale zklamání množství lidí po listopadu bylo také značné, V.Havel to vyjádřil jako blbá nálada. Bylo by asi zajímavé si o tom podiskutovat blíže. Nikdo z nás nepatří ke komunistům, dokonce většina měla značné potíže. Nemáme však rádi zaslepené ideology, jásající na povel stranických sekretariátů typu Sláničky. Jsou nutné exaktní rozbory, hledat příčiny a metody, a to zrovna u reformy zdravotnictví chybí. Komunistům se vyčítalo zmatkování,jenže oni se pokoušeli o nějaké nové způsoby, zatímco nyní snad není nutné hledat něco extra zvláštního. Přesto se zmatkuje mnohdy neuvěřitelně. To se ale musí zažít osobně.   

Fafa, 23.12.2007 21:08

IS:

ve Vasem minulem prispevku jste psal DODNES si nesou atd. Na navratilce z koncentracnich taboru, at uz nacistickych nebo komunistickych, nezapominam. Nechcete ale prece vazne tvrdit, ze pece o tyto navratilce DNESKA zatezuje zdravotni rozpocet statu.

Hledat neco extra zvalstniho - ne, to nechci. Mne osobne by vyhovoval normalni bezny kapitalismus 20.stoleti se vsemi vyhodami a nevyhodami. Proste +- politika britske Konzervativni strany AD 1985.

IS 24.12.2007 0:59

Re: Fafa

Máte pravdu, že tito lidé jsou již ve věku požehnaném, a také se mi nezdá , že by byly extrémní zátěží, protože jejich počty se asi snižují. Ovšem z oficiální propagandy vyplývá, že lidé do 65 let jsou v dobrém nebo alespoň přiměřeném zdravotním stavu. Nevím, jak dalece tomu věřit, protože pak by se opravdu musela vyznamná zátěž zdravotnictví týkat i těch obětí totalitních režimů nad 60a  let.  Prosím, abyste v tom nehledal z mé strany nějaké ideologické snahy, není jednoduché se u nás vyznat, co je pravda. Připomíná mi to neustálý předvolební boj. Probudím se zrána slyším z radia , jak si v Jáchymově a jiných táborech ničili statisíce vězňu své zdraví. Kdy se tyto statisíce objeví v důchodovém systému a jaköu potřebu zdravotní zdravotní péče spotřebují, už se nelze jednoduše dozvědět. Nebo je to jen propaganda? Možná.

H.K. 23.12.2007 21:13

Re: Re: Fafa

To,  co jste napsal je naprosto neuvěřitelné. Ještě jste na něco zapoměl, že zermědělská družstva vznikala na žádost rolníků, kteří dobrovolně vstupovali do družstev a radostně pracovali od rána do večera, za 5-10 Kčs za den. Po ránu si zazpívali kde domov můj, zejména ti, kteří skončili na desetiletí kriminálech. Večer zpívali internacionálu aby zapoměli, že mají ještě večeřet.

Po celé roky neúnavně hledali jak z lidí udělat nesvéprávné tvory, kteří se nebudou umět sami o sebe postarat. Komunisté nezmatkovali nikdy, když chtěli tak dali do kriminálu, když chtěli zmlátili člověka do bezvědomí, když měli dlouhou chvíli , tak si někoho odstřelili.

ANO? TO SE MUS'I ZAŽ'IT OSOBNĚ.

IS 24.12.2007 1:27

Re: Re: Re: H.K.

Zemědělská družstva existovala v poměrně velkém rozsahu za 1. republiky a po válce se dále rozvíjela zcela dobrovolně, a to ještě  po únoru 1948, kdy jim komunisté slíbili podporu. Kdyby byl vývoj méně usměrňován, možná bychom měli samovolně  značně rozsáhlé družstevnictví.  Vzhledem k tlaku na zajištění potravin, komunisté však  násilím nutili vytvářet družstva, což vedlo k odporu a zbytečnýn represím. Později, až se situace uklidnila a družstva stabilizovala, zajistila potravinovou soběstačnost státu, což by se zrovna v součanosti hodilo. Zájem pracovat v družstvech byl nakonec značný, z některých se staly giganty - Slušovice. Miloš Zeman ve své knize "Jak jsem se mýlil v politice, úspěch Slušovic ocenil. Údajně družstevnictví na světě zahrnuje na 2 miliardy lidí. A že by komunisté z dlouhé chvíle někoho odstřelili,  nevím. Měl byste své znalosti  sdělit policii, jinak napomáháte pachatelům. Vzpomínám si z pohraničí z roku 1947, jak bylo ustaveno družstvo na žádost lidí,aby se vzájemnou pomocí zajistily polní práce k  zásobování městečka potravinami. Kdo se nezúčastnil, mohl si potraviny shánět sám, jak uměl. Přihlásili se všichni.   

MUDr Jiří Kilian 24.12.2007 7:28

Re: Re: Re: Fafa

akorát že Kde domov můj zpívali jen někteří, ostatní pěli jiné, revoluční písně.

Emil XX 23.12.2007 19:46

U nás nebylo možné "zachovat smíšené vlastnictví,"

protože tady žádné soukromé vlastnictví výrobních prostředků neexistovalo.

A fakticky tady jsou velké polostátní podniky, ovládané státem dodnes.

A naopak, na nesmyslné privatizaci podniků se zajištěným odbytem, tj. "přirozených monopolů" se podílela i ČSSD.

IS 23.12.2007 20:27

Re: U nás nebylo možné "zachovat smíšené vlastnictví,"

Emil XX Soukromé vlastnictví výrobních prostředků za komunistů kupodivu existovalo a objevíte je, když se podíváte, co se ve světě za soukromé vlastnctví považuje.  Byli to drobní živnostníci, které režim neznárodnil nebo dokonce ke konci své existence povolovaly národní výbory. Existovala přidružená výrobní činnost u zemědělských družstev. I sama družstva nejsou žádný komunistický vynález, existovala dokonce už v 19.století a všude ve světě se považují za soukromé podnikání. Byla to výrobní družstva, lze k nim počítat i zemědělská družstva. Že bylo družstevnictví ovlivněno komunisty je zřejmé, ale nemělo charakter celospolečenského socialistického vlastnictví. Dokonce existovaly akciové společnosti.  

Fafa 23.12.2007 20:42

Re: Re: U nás nebylo možné "zachovat smíšené vlastnictví,"

tem (podle Vas soukromym) druzstvum se ovsem rikalo socialisticka zemedelska velkovyroba. To mi jako priklad soukromeho podnikani zrovna nepripada.

Akciove spolecnosti existovaly. Ale nebylo mozne si koupit jejich akcie. Byly vzdy vlastnena statem.