21.5.2024 | Svátek má Monika


Diskuse k článku

ZDRAVOTNICTVÍ: Situace není vážná, je zoufalá

Časopis České lékařské komory Tempus medicorum zveřejnil v posledním čísle článek, který by měl být nejspíše předmětem první zprávy na všech televizních stanicích.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Petr 17.1.2020 12:56

Především je nutné uzavřít penězovody, vedoucí z veřejných rozpočtů k všemožným politickým neziskovkám. Protože kdo by minimálně šest let studoval a pak se věnoval náročné práci lékaře, když se může pohodlně živit žvaněním?!

R. Benýšek 17.1.2020 12:19

Nějak nerozumím tomu, kam ti naši mladí lékaři údajně tak houfně odcházejí? Do zemí, kde je ještě větší nedostatek lékařů, nežli u nás? Na kteréžto podstatě by dle mne nic neměnilo ani to, pokud by jejich konkurenční výhoda spočívala v ochotě pracovat za méně nežli místní (ti totiž asi proto neodcházejí dělat ty ́klausovy ́pomyslné taxikáře. Anebo i oni odcházejí někam dále na západ, a takto to pokračuje dokola kolem zeměkoule? :- ). A pokud skutečně je u nás tak podivný (protože obecně statisticky nepravděpodobný) věkový průměr praktických a dětských lékařů, je to tím, že mladí nejsou? Anebo tím, že je ti staří na svá místa nepustí? Či případně nějakou jinou obdobně systémovou chybou? Jednou takovou by mohla být třeba ta v systému postgraduáního vzdělávání, jak již bylo i tady na Psu vícekrát uváděno, ale nevím. Dokáži si představit i jiné. Když i já, jen velmi vzácný využívatel lékařských služeb, jsem se stihnul seznámit s tím, že na téže vyšetření u specialisty (očaře) bych v jednom okresním městě (před pár lety v Rakovníku) musel čekat čtvrt roku, zatímco v jiném (v Příbrami - na mnohem větším nemocničním oddělení, a prý široko daleko pozitivně vyhlášeném) mi ho nabídli ještě týž den odpoledne (čím pádem od té doby dojíždím tam, a svůj problém jsem tím spokojeně vyřešil).

Z. Ukolébavka 17.1.2020 12:08

Pane Rechnovský, tiše doufám, že nejste lékař, ani neděláte do medicíny. Dnes je velmi obtížné již v okresním městě sehnat obvoďáka. Vy se honosíte nějakou statistikou, která je na hony vzdálená realitě. A dovoz doktorů? Odkud? Z Ukrajiny, Běloruska, Mongolska? Tohle chcete? Pochybuji, že jsou všichni pacienti takoví hráči.

J. Rechnovský 17.1.2020 11:49

"Objektivní parametr" pro Holandsko nemám. Pouze osobní zkušenosti jednotlivců a články. Viz např. http://www.demografie.info/?cz_detail_clanku=&artclID=830.

JIstě. Vysoký věk lékařů je fakt, který je však důsledkem poměrů ve zdravotnictví. Navíc lékařská komora de facto sabotuje import lékařů ze zahraničí. Snižuje to konkurenci a zvyšuje tlak na růst platů...

Pokud by se udělali známé změny o kterých píši, systém by měl spoždění počítám tak 6 - 12 měsíců. Pak by začal přesun zdravotníků z menších do větších nemocnic. Pravděpodobně by mnozí skončili i mezi praktiky. Proč? Jednoduše by na ně nebyly peníze na původním místě...

J. Štipák 17.1.2020 11:43

Za studium na VŠ se má platit - proč je to zadarmo?

P. Kubáč 17.1.2020 11:19

To jsem rád, že se dá občas dočíst jaký přístup nás do současné situace dostal - je to přesně tento přístup - rychlého reflexu oko ruka - neboli za dva staré doktory dome jeden e-health a je vyřešeno.

O. Mayer 17.1.2020 10:58

.. podle jakého objektivního parametru soudíte, že kvalita v Holandsku je o level jinde?

Jinak, máte pravdu , lékařů je opravdu zatím jistě poměrně hodně, ale pokud pokud si článek opravdu přečtete , pochopíte, že to tak v žádném případě nebude věčně. Osobně tleskám všem opatřením, uvedeným ve vašem předposledním odstavci, ale bohužel o nich slyším posledních 20 let a konce zatím nevidět. A taky si nedělejte iluze, i kdybychom všechno tohle od příštího týdne zázrakem měli, problém se tím nevyřeší- už teď ani ve velkém nemocnici není možné postavit kompletní směnu sester a lékařů Např. u nás, a to jsme relativně velký podnik, se ve službě na JIP střídáme v 5 lidech (tj 6 služeb/měsíc) a třetina lůžkové kapacity je odstavená pro nedostatek sester.

T. Kočí 17.1.2020 10:53

možná to tak je

O. Mayer 17.1.2020 10:45

... jediné čeho docílíte, že o to méně se bude hlásit lidí na medicínu a ti mladí lékaři nebudou vůbec vznikat. A mimochodem, bude platit stejné opatření pro absolventy ostatních škol (co taky vystudovali za "dělnický peníze)?

J. Rechnovský 17.1.2020 10:43

Pane Vodvářko, rád čtu Vaše články s jedinou výjimkou. Tou je zdravotnictví. Promiňte, to se fakt nedá číst.

Popisujete guláš problémů, přičemž naznačujete klasická Kubkovská východiska. „Dejte nám víc peněz na platy i investice, dělejte co vám řekneme a pak nastane ráj“

Je to však trochu jinak, že? Z vrozené skromnosti „zapomínáte“ uvést, že počet lékařů na obyvatele máme jeden z nejvyšších na světě. Je například o trochu vyšší než v Holandsku, kde je kvalita péče o level jinde. Jistě, za větší prachy, ale nepředbíhejme.

Za současný stav mohou všichni aktéři. Pacienti, kteří se většinou odmítají aktivně starat o své zdraví a chtějí l. péči u nosu a zadarmo. Politici, kteří tupě plní zadání od pacientů/voličů a často usilují o podíl na netransparentních zdravotnických zakázkách. Zdravotníci, kteří většinou odmítají jakékoli systémové změny a převaha těch vlivnějších tyje na různých pochybných provizích. Jinými slovy. Zdravotnictví je nákladný BORDEL, který však VĚTŠINĚ AKTÉRŮ NAPROSTO VYHOVUJE!

Co by přineslo nejrychlejší posun k lepšímu? Přesně to, co Vy a většina aktérů odmítá. Systémová reforma a plná elektronizace (eHealth). Konkrétně? Transparentnost, odbornější zákroky praktiků a jejich povinná praxe v nemocnicích pro rozšíření kvalifikace, specializace okresních nemocnic (i na jednooborové) a jejich orientace na emergentní službu a doléčení pacientů, redukce některých zbytečných okresních nemocnic a posílení „velkých“, fakultních nemocnic. V elektronizaci pak zavedení pacientských elektronických zdravotních knížek, čerpajících data z centrálního úložiště a jejich volitelné zpřístupnění lékařům. Někteří staří lékaři nezvládnou píšete? Ano a budou muset odejít. V novém systému ani nebudou potřeba.

Že to jsou kecy podivných ajťáků a nás blbých ekonómů? Kdepak! I mezi vámi lékaři se najdou osvícení renegáti. Zajděte se třeba podívat do CERGE-EI na diskusní prezentace, které vede MUDr. Vepřek...

J. Ježek 17.1.2020 10:30

Lékaři jsou u nás nasraní. Na rozdíl od svých germánských kolegů nemají v bavorácích osmiválcové, ale jen šestiválcové motory. Svinstvo!

J. Ježek 17.1.2020 10:28

Buďte v klidu. Problém vyřeší rychle a efektivně ilegálně do Evropy příchozí "lékaři" z muslimských zemí. Každý z nich zvládne denně podříznout několik z nás, "nevěřících psů".

Problém bude vyřešen. Děkujeme Angelo!

P. Flener 17.1.2020 10:10

Málokdy se bohužel v souvislosti s tímto problémem dočtu, že by se mělo zabránit jednoduchému odchodu mladých doktorů do zahraničí !!! Vím že to je jakési nouzové opatření, ale je to jedno z těch, které by mohly částečně zafungovat. Jiná neexistují - vedou se jen jalové řeči. Navrhuji, aby byl přijat zákon, že každý lékař který odejde po studiu do zahraničí musí před odchodem uhradit celé své lékařské studium, které má od našeho státu zdarma. Tato podmínka padá poté, co mladý lékař neodejde hned a odslouží si v ČR třeba 5 či více let. Nouzová situace si vyžaduje nouzová řešení.

J. Vintr 17.1.2020 9:56

Je to pravda. Nejde jen o doktory, ale i o řemeslníky a vlastně vůbec o lidi, ochotné manuálně pracovat.

P. Dvořák 17.1.2020 9:32

R^R^R^

J. Kulheim 17.1.2020 9:29

Současný systém zdravotní péče je zabetonovaný socialismus. Všichni nadávají a všem to vyhovuje. Daňoví poplatníci platí a nerozhodují o ničem a ostatní lobbistické skupiny /zdravotníci, farmaceuti, ministerští úředníci a politici si dělají co se jim zachce . Výsledkem je-- 1. u nás připadá přes 13 návštěv lékaře za rok,-------2/ průměrný věk dožití se zvyšuje, ale průměrný věk dožití v ve zdraví je stejný jak v roce 1960. Prodlužování délky života u nás spočívá ve zvyšování počtu let prožitých v nemoci.--3/-Systém nemotivuje lidi k péči o svoje zdraví ..4/v posledních letech stále stoupá počet a frekvence tzv. civilizačních chorob.

MUDr Jelínek předložil systémové změny který by mohli zlepšit situaci. Nejvíc a největší klacky mu pod nohy házeli MUDr Rath, MUDr Kubek , prezident ČLK.

V současnosti je vláda řízena stranou, která má v programu budování socialismu ať dokončí svoje vize. Zatím to, co slibovali, plní. Např. podařilo se jim zrušit poplatky. Což vítá i pan president LK. Píše „Zdá se, že po šesti letech vstupuje právě do svého posledního dějství tragikomedie Julínkových regulačních poplatků. ...“ Dejme jim šanci udělat tu skutečnou reformu o které píše v TM MUDr Kubek, prezident LK.

"Pokud se nám podaří prosadit tuto opravdovou reformu, která přinese do zdravotnictví přirozené ekonomické vztahy, automaticky se také stanou zbytečnými jakési smlouvy mezi pojišťovnami a zdravotnickými zařízeními. O osudu a prosperitě nemocnic a jednotlivých soukromých lékařů pak budou svým zájmem rozhodovat sami pacienti, kteří se tak konečně stanou nejdůležitější součástí našeho zdravotnictví. Tudy vede cesta- to je reforma zdravotnictví", píše prezident LK MUDt Kubek v TM.

Co k tomu dodat. Zameťte si nejprv před vlastním prahem.

B. Mráz 17.1.2020 9:14

Existuje známý fakt, že u zdravotnictví lze naplnit za optimálních podmínek pouze dva ze tří častých požadavků: 1.kvalitní, 2. pro všechny, 3.zadarmo. Lze vybrat libovolné dva, třetí se vždy musí škrtnout.

J. Schwarz 17.1.2020 8:53

Kdyby placení zdravotního pojištění nebylo povinné, rázem by byl lékařů nadbytek!

J. Schwarz 17.1.2020 8:51

Ale vychovává! Naše humanitní fakulty chrlí absolventy dobré tak pro neziskovky a stát to štědře platí. Není divu, protože se spousty takových chytrolínů usadilo ve státní správě a odtud podporuje své "soudruhy" v boji o šťastné zítřky.

J. Schwarz 17.1.2020 8:48

V absolutním vyjádření nejsou sestry až tak špatně placené, ovšem relativně v porovnání s prací "neziskovkáře" ano. A proč vlastně platíme z rozpočtu vzdělání lékaře, který už na škole deklaruje že odejde pracovat do Německa? O tom, že u nás "digitalizace" funguje tak že každému jen přidá zbytečné práce netřeba hovořit. Navíc náš "zákonodárce" je natolik chytrý, že hrozí vysokými pokutami za nedodržení předpisů a už neřeší komplikovanost a často i zranitelnost a nespolehlivost běžných levných digitálních systémů...

T. Vodvářka 17.1.2020 7:58

Děkuji za příspěvek, vážený kolego. Nechtěl jsem článek příliš rozšiřovat a snažil jsem se vyhnout tématu platů lékařů, což někteří nepostřehli. Postgraduální výchova je u nás v katastrofálním stavu, náprava není v dohledu. Jsem - stejně jako Vy - absolventem obou atestací a měl jsem to štěstí, že jsem prvních 6 let pracoval pod vedením docenta Pavla Drábka, což byl skvělý neurolog a pedagog.

Nicméně smysl mého článku je v hrozící situaci, jež se týká absolutně každého občana našeho státu a která - jak se zdá - zatím zneklidňuje jen málokoho. Dle mého by to mělo být mnohem důležitější téma, než dnes a denně řešit jednoho gaunera v čele vlády.

J. Macků 17.1.2020 7:52

Brečí lékaři, že nemají stejné výdělky, jako v Německu a přitom zrovna těm se přidávalo od revoluce nejvíc. Úplně stejně by mohl brečet kdokoli, kdo zde pracuje, protože v Německu jsou na stejné pozici mzdy násobné. I v jiných profesích odborný personál stárne blíží se k důchodovému věku nebo je v důchodu. Mladou generaci, která by je měla nahradit nikdo nevychovává. Něco naše vlády po revoluci nezvládly.

R. Vacek 17.1.2020 7:43

Systém, kdy my vychováváme zdarma lékaře, kteří pak léčí v Německu, je bez přísunu lékařů odjinud neřešitelný.

I. Mertl 17.1.2020 7:41

Nestanou, někdo od nich přijde a bude Vám vyměňovat plíny a sežene Vám léky, pane Harvánku. Budete muset zalézt do nepřístupného kouta, aby Vás nenašli, tam Vám přeju příjemné umírání.

J. Semrád 17.1.2020 7:11

K článku kolegy Vodvářky si dovolím doplnit jen to, že , kromě lepšího výdělku, odcházejí absoloventi lékařských fakult do zahraničí také za výrazně schůdnějším postgraduálním systémem vzdělávání. Časová a finanční náročnost postgraduální přípravy u nás je od r. 2004 neuvěřitelná a přínos mnohaměsíčních stáží a praxí na tzv. akreditovaných pracovištích pro odborný růst lékaře je, při nejmenším, diskutabilní. Já jsem atestoval ještě podle starého dvoustupňového systému a nejvíc jsem se naučil na domovském pracovišti od svého primáře a starších kolegů.

L. Harvánek 17.1.2020 7:05

Výborně, když nebudu mít na doktora i léky, zalezu do kouta a počkám na konec. A nestanou se pak zbytečnými různé neziskovky zabývající se sociální a zdravotní problematikou?

L. Harvánek 17.1.2020 7:02

To, že u doktora zaplatím za každou blbost ještě neznamená, že bude více lékařů

M. Krátký 17.1.2020 5:34

28 let si neplatím nemocenskou - podobně to mám s čerpáním zdravotního pojištění a přesto ho musím platit. Před cca třemi roky jsem na netu našel formulář k žádosti o doplacení - navýšení mého starobního důchodu ( myslím, že to bylo 0,4% ) za každý další rok kdy ještě stále pracuji a odeslal jsem ji - výsledek NULA a tak jsem včera, když mi přišel dopis, že mi zvyšují důchod o 910,-kč slušně poděkoval a tu žádost o doplatek navýšení zopakoval - počkám pár týdnů a uvidíme - hezký den - za každou srandu se platí - tak co ???

J. Vintr 17.1.2020 0:11

Je jasné, že ten večírek (více méňe) bezplatného kvalitního zdravotnictví pro všechny musí jednou skončit. A začne natvrdo platit, že současně můžou být splněny jen dvě z těchto tří věcí. Jako všude jinde na světě.