23.6.2024 | Svátek má Zdeňka


Diskuse k článku

ZDRAVOTNICTVÍ: Pojišťovny a zachování úhrady léků

Již od podzimu loňského roku je jasné, že budou z úhrad pojišťoven vyřazeny některé léky. Původně se do zákona o veřejném zdravotním pojištění dostala klauzule vyřazující z úhrad léky na základě ceny, ta byla posléze změněna na vyřazení léků, které jsou v lékárnách vydávány bez lékařského předpisu a současně mají přiznánu úhradu z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Ryba 31.5.2012 22:47

Re: Aleši Krebsi, zřejmě jste zaspal dobu, mohl jste sobě i nám ušetřit čas

vy nečtete medical tribune?

http://www.tribune.cz/clanek/26838-vzp-bude-platit-leky-lidem-s-cystickou-fibrozou-i-po-cervenci

VZP zaplatí i po 1. červenci léky lidem s cystickou fibrózou, dětem trpícím bolestí a pacientům se syndromem suchého oka. Do 1. června dostane lékový úřad od VZP žádost, aby tyto léky nechal v úhradách ze zdravotního pojištění. Ostatní pojišťovny již souhlasily.

J. Klepal 31.5.2012 13:20

začalo to dvěma korunami

I k takovým koncům vede obcházení ústavou zaručeného principu bezplatného (neplést s pojmem zadarmo!)  zdravotnictví na základě veřejného pojištění. Nedávno doplatky nahradily komunisty zavedené jednokorunové tzv. manipulační poplatky za recept a dosahovaly korunových výšek, dnes vedle "vstupenek do ordinací", vyžadovaných původně i po kojencích mají dosahovat pětimístných hodnot, jak na příkladech prezentuje autor.

A. Krebs 31.5.2012 13:17

Re: Aleši Krebsi, zřejmě jste zaspal dobu, mohl jste sobě i nám ušetřit čas

Aktuální zpráva z VZP je taková, že jsou pro zachování úhrad pro multienzymy, diclofenac, ibuprofen a umělé slzy za stávajících podmínek, z původního seznamu naopak vypadly soli vápníku pro léčbu osteoporózy, jako součást komplexní terapie není úplně šťastné, laktulóza a některé dermatologické přípravky.

P. Boublíková 31.5.2012 11:54

Re: Aleši Krebsi, zřejmě jste zaspal dobu, mohl jste sobě i nám ušetřit čas

Tak zrovna před chvílí jsem četla na Novinkách článek o paní, která má s CF dokonce dvě děti.

Někteří lidi jsou holt nezmaři, bez ohledu na nemoc:-)

P. Boublíková 31.5.2012 10:12

Re: Aleši Krebsi, zřejmě jste zaspal dobu, mohl jste sobě i nám ušetřit čas

Moje dcera má cukrovku 1. typu, takže se konkrétně o dědičnou DM1 hodně zajímám. Pokud vím, je riziko přenosu DM1 na potomky přes matku zvýšené asi o 2 % ve srovnání se zdravou matkou. Většina diabetiků 1. typu se rodí zdravým rodičům, většina diabetiků 1. typu má zdravé děti (výjimkou je pár obou rodičů s DM1 - tam je riziko přenosu na děti hodně vysoké, asi 30 %), jedná se totiž o polygenní dědičnost a vadné geny se v případě rodičovství nemocného s DM1 + zdravého jedince obvykle "naředí" (vyštěpí).

Kromě toho, dost lidí onemocní DM1 až ve věku, kdy již děti mají (není výjimečné onemocnět po třicítce nebo i později), takže šíření rizikových genů pro DM1 v populaci se stejně zabránit nedá a zřejmě proto DM1 "přežívá", přestože se ještě před 100 lety jednalo o smrtelné onemocnění (postižení zemřeli krátce po propuknutí nemoci, ale někteří z nich již mezitím měli děti).

L. Gryc 31.5.2012 9:45

Re: Aleši Krebsi, zřejmě jste zaspal dobu, mohl jste sobě i nám ušetřit čas

Já zde nemluvil jenom o CF, ještě větší problém je tady cukrovka 1 typu. Já myslím, že si děti určitě pořizují, člověk má jako každý živý tvor na této planetě silný rozmnožovací pud, takže pokud to aspoň trochu půjde, tak se bude řídit přírodou. Přenáší se vadná genetická informace i když jedinec je zdánlivě zdravý jako ryba. Prostě růst těchto defektů aritmetickou řadou, a i když se tyto geny neprojeví u každého, v každé další lidské generaci je to procento jedinců s genetickými defekty stále v procentech vyšší a vyšší. By jste měl vidět údaje ze zdravotních pojišťoven, mají z toho pořádně těžkou hlavu.

P. Boublíková 31.5.2012 9:23

Re: Aleši Krebsi, zřejmě jste zaspal dobu, mohl jste sobě i nám ušetřit čas

Myslíte, že pacienti s CF mohou mít (při svém celkova špatném zdravotním stavu) děti? Pokud vím, rodiče dětí s CF bývají zdraví a jsou jen přenašeči defektních genů; totéž platí pro většinu závažných dědičných onemocnění.

L. Gryc 31.5.2012 9:09

Re: Aleši Krebsi, zřejmě jste zaspal dobu, mohl jste sobě i nám ušetřit čas

Někteří budou o mě říkat, že jsem cynik, ale tyhle extrémně geneticky přenosné nemoci by se měly nechat na přírodě, prostě "doudržovat" jedince až do plodného věku, aby mohl splodit potomky se stejnou poruchou, by se nemělo podporovat. A když už "léčit" - ono slovo léčit vychází ze slova vyléčit, což u těchto nemocí ještě dlouho nebude přicházet do úvahy, je to pouhé udržování při životě, tak jedině za podmínky, že nebudou moci plodit další potomky s těmito genetickými vadami. Je to kruté, ale příroda je krutá. Měli by přežít jen ti nejsilnější a životaschopní.

A. Krebs 31.5.2012 7:22

Re: Aleši Krebsi, zřejmě jste zaspal dobu, mohl jste sobě i nám ušetřit čas

Mrzí mě, pokud jsem Vás připravil o čas. O tom příspěvku na tn.cz vím. Podívejte se ještě sem http://www.tribune.cz/clanek/26792. Boris Šťastný jasně říká, že o tom nejednali a úhradu tak neschválili. Jediný kdo slibuje je ředitel, jinak se to nepodařilo oficiálně potvrdit. Pokud se do dneška neshodnou se SZP, tak to hrazené pro CF nebude, stejně jako některé další přípravky pro jiné diagnózy. Zbývat bude skutečně pouze nějaká třetí cesta (schvalování revizními lékaři, jiná možnost??), ale do standardních úhrad to nedostanou. Pořád nevidím rozumný důvod, proč nechtějí přistoupit na společný seznam se SZP, zvlášť když ty seznamy nebyly zas tak rozdílné.

J. Ryba 31.5.2012 1:28

Re: Aleši Krebsi, zřejmě jste zaspal dobu, mohl jste sobě i nám ušetřit čas

http://tn.nova.cz/zpravy/ekonomika/tezce-nemocnym-bude-vzp-hradit-volne-prodejne-leky.html

J. Ryba 31.5.2012 1:25

Aleši Krebsi, zřejmě jste zaspal dobu, mohl jste sobě i nám ušetřit čas

VZP bude léky na cystickou fibrózu (CF) hradit. Zahlédl jsem to v tv tuším v pondělí....