28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
H.K. 5.3.2009 8:30

Co má společné senátor Kubera a neschopenky?

Senátor Kubera bojuje proti tomu, aby stát ukládal povinnosti obcím a nedával jim na to peníze, aby je nutil dělat něco, co obce nepotřebují a ještě na tom prodělají.

Senátor Kubera nechce nic víc, jenom to, aby se každý staral o svůj majetek. Já, Vy, obec. Vy jste schopen do toho namontovat neschopenky. Nevím jestli je to umění nebo neschopnost chápat souvislosti.

Nomen 5.3.2009 8:16

Všem emailovým přívržencům - vyhláška požaduje RAZÍTKO ambulance a lékaře - i u kopií

K. u. K. Gesundheitsministerium 

Lékař ovšemže ušetří za poštovné, když to tam odnese pěšky...

cipísek 5.3.2009 7:49

Re: Kdysi poštu vozili formani

Jenže (bohužel) existuje dost velká počítačová negramotnost a to i mezi lékaři a zdravotnickým personálem-to je ovšem jejich chyba.Moje praktická lékařka (daleko mladší než já) na příklad počítač v ordinaci ani nemá.A co s takovými lidmi pak chcete udělat.Rv

Náhodný kolemjdoucí 5.3.2009 7:45

Re: patlama, patlama, soudruhu autore

Úřad chce originál a hned. Problém je spíš v tom, že tak ta naše vláda se všemi ministry a jejich úředníky žije nějak mimo realitu. Jenom ti ostatní včetně lékařů žijí v tomhletom normálním českém bordelu.

Petr Kohout 5.3.2009 7:28

Není možné do jedné jediné obálky vložit větší množství neschopenek ?

Borek@exil 5.3.2009 6:49

Jak to dělají jinde.

V Americe se žádné "neschopenky" prostě nevedou. Je ti blbě? Zavolej do práce, že je ti blbě a že přijdeš, až ti bude líp. Šéf ti nejspíš popřeje aby to rychle přešlo a jde shánět někoho za tebe na záskok. Je celkem běžné, že zaměstnanec má přiděleno asi tak 6 "marodných dní" do roka a pokud je nepřečerpá, jsou placené. Na rýmu se žádná neschopenka nedává. Na to se dává horký čaj a aspirin. Jeden, dva dny v posteli a pak honem do práce.....přes weekend se to pak zase nějak vypotí. Pokud máš zlomenou nohu nebo infarkt, oznámíš to sám zaměstnavateli hned jak se na tolik vzpamatuješ abys mohl zavolat. Pokud jsi v komatu, zavolá člen rodiny nebo sestra z nemocnice. V takovém případě už doktor vystaví diagnosu, abys měl co ukázat v práci. Při dlouhodobé nemoci (minimálně6 týdnů) přejdeš na příjem plateb od pojištění na krátkodobou neschopnost (maximálně 26 ýdnů). Žádnému doktorovi do toho nic není, jak si to vyřídíš v zaměstnání. Doktorovi platíš za léčení, ne za kancelářskou práci pro zaměstnavatele nebo stát. To jsou přece soukromé věci. A pokud jsi sám sobě zaměstnavatelem......napiš si neschopenku sám a vyvěs si ji na záchodě!

tich@dohoda 5.3.2009 6:47

patlama, patlama, soudruhu autore

ono by proste slo ty jednotlive dily "neschopenky" naskenovat a odeslat uradu elektronickou postou, cili urad je promptne informovan. Originaly potom odeslat jednou mesicne v jedne obalce. Jenom tak teoretizuju, clanek je kravina , pravdepodobne hodne vzdalen realite. Cest :-)

Houmr 5.3.2009 6:42

Kdysi poštu vozili formani

Nyní snad existuje elektronická komunikace, šlo by to tedy bez poštovních známek po 10,- Kč.

jízlivec 5.3.2009 6:27

Re: Felčaři jsou hrozný chudáci.

No právě - felčar má státem zaručeno, že si ten příjem nemůže svým úsilím nijak zvýšit...

P.S. Abyste mě hned nesežrali, hovořím o příjmu ze systému "zdravotního pojištění".

123 5.3.2009 4:07

Pane exsenátore,

za to trefování se do ČLK dostáváte v ODS nějaké body k dobru? Představuji si to nějak takhle. Čte lžidnes - 1 bod, nepřeskočil Petrášovou - 2 body, komora nehájí zájmy lékařů (zrušte ji) - 10 bodů.

Komik 5.3.2009 3:31

Vážený pane Mitlenere,

netroufám si posoudit celý váš článek, nemám na to potřebné znalosti, musím vás však upozornit na to, že se v základní věci naprosto pletete. Ve svém článku totiž píšete, že "Od ledna platí změněná pravidla o vystavování průkazů pracovní neschopnosti, prostě neschopenek, které po novu mají vystavovat i lékaři v odborných ambulancích."

Povinnost ošetřujícího lékaře vystavit neschopenku je od 1. 1. 2009 upravena v § 57 zákona č. 187/206 Sb., o nemocenském pojištění, kde je pojem "ošetřující lékař" upraven v § 54. Tímto lékařem mohou být i lékaři v odborných ambulancích. Až potud je váš příspěvek správný.

Bohužel jste však přehlédl, že do 31. 12. 2008 bylo vystavování neschopenek upraveno vyhláškou č. 31/1993 Sb., podle které ji vystavoval ošetřující lékař; tím ovšem byl i lékař v odborné ambulanci. § 1 odst. 2 této vyhlášky totiž říkal, že ošetřujícím lékařem se rozumí lékař, který má občana ve své ambulantní, ústavní nebo lázeňské péči, s výjimkou lékaře záchranné služby a pohotovostní služby, a lékař závodní preventivní péče při ošetření občana v rámci první pomoci, pokud má oprávnění k léčebné péči. Jak vidíte, nebyli lékaři odborných ambulancí vyloučeni, a neschopenku proto měli vystavovat. Jediný rozdíl, který nový zákon od 1. 1. 2009 v tomto směru přinesl, je ustanovení § 54 odst. 2, podle něhož ošetřující lékař (typicky právě lékař v odborné ambulanci) je oprávněn vystavit neschopenku jen v rozsahu své odbornosti; po 1. 1. 209 tedy nemůže např. gynekolog vystavit neschopenku na diagnózu "s očima" (do 31. 12. 2008 by taková neschopenka byla platná.

Dovolte, abych svou reakci na váš článek zakončil krásnou anglickou větou: Obávám se, že jste byl nepřesně informován.   

Lojza z paseky 5.3.2009 3:07

Felčaři jsou hrozný chudáci.

Autor zjevně nemá ani páru o tom, co musí kupříkladu takový živnostník konati pro instituce a zdarma. Ani tu pětikačku nedostane. A to nemá státem zaručený příjem, na rozdíl od toho felčara.