3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

ZDRAVOTNICTVÍ: Nejsem ekonom, ale...

V poslední době mě, laika, z hlediska ekonomického (jakkoli opravdu nejsem ekonom) fascinuje zdravotnictví jako celek. Zdá se mi, že jde o oblast byznysu, o jehož úžasné ekonomické výhodnosti se nikomu nezdálo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Vaňura 7.4.2016 11:09

Proč chybí sestry? Z úplně jednoduchého důvodu,

jakýmsi administrativním opatřením byla doba studia oboru Všeobecná sestra prodloužena ze čtyř na sedm let. Nestačí jí už Střední zdravotnická škola, ale musí mít Bc. (udělují Lékařské fakulty univerzit po třech letech) nebo DIS (udělují Vyšší zdravotnické školy též po třech letech POMATURITNÍHO studia). A státní maturity navíc zajistily, že adeptka na povolání sestry může být z dalšího studia vyhozena pro neznalost české literatrury.

Š. Šafránek 7.4.2016 11:19

Re: Proč chybí sestry? Z úplně jednoduchého důvodu,

Absolutní souhlas. Místo vstřícnosti nabízí stát jen buzeraci a pak se jen diví.

P. Dvořák 7.4.2016 14:09

Re: Proč chybí sestry? Z úplně jednoduchého důvodu,

Česká literatura byla u maturit vždycky to nejdůležitější.

Tedy hned po ruské.

P. Lenc 7.4.2016 16:13

Re: Proč chybí sestry? Z úplně jednoduchého důvodu,

Je to tak.

J. Jurax 7.4.2016 23:04

Re: Proč chybí sestry? Z úplně jednoduchého důvodu,

No a taky proto, že ty sestry sedm let studující - sestry s vysokoškolským vzděláním - je třeba taky ZAPLATIT, aby nezdrhaly za hranice nebo mimo obor.

M. Krátký 7.4.2016 23:14

Re: Proč chybí sestry? Z úplně jednoduchého důvodu,

Proč by zdravotní sestra měla studovat 7 let, když na MUDr. jí stačí 6 let - ten vědomostní rozdíl tak velký nebude. Takže se zase jedná o státní buzeraci pod taktovkou EU jElit. EU buzerace stačí tak akorát na zakřivení banánů a okurek a klasické žárovky. Že by si troufli na řešení průšvihu s okupací Evropy milióny připrchlíků a sociálních vyžírků - to ne!!!

J. Pražák 7.4.2016 10:10

Systém škodí zdraví

Problém se netýká jen nemocnic, ale i pacientů odborných lékařů na střediscích. Dozvěděl jsem se od upřímného lékaře, že mají limitován proplacený počet ošetření pacienta za rok. Když se vyskytne vážný problém, který vyžaduje vícenásobnou prohlídku, sledování a ošetřování, tak to platí lékař "ze svého", protože pojišťovna mu výkon neuhradí. To se projeví i v aktivitě a ochotě každého lékaře, který je tlačen do "ekonomického postoje", protože si musí vydělat. Může dojít k nenapravitelnému, fatálnímu poškození pacienta. Jde přitom i o specialisty, kteří se starají o nejdůležitější orgány člověka.

O. Prokop 7.4.2016 9:31

ýborný článek

dodatek : A jak to "funguje" v nemocnicích, tak to je i tzv. soukromých lékařů: mají limit- celkový počet Kč na rok, limit na jednoho pacienta ročně. Takže, pokud nějaký ortoped odejde do důchodu, tak kolegovi odvedle se zvýší počet pacientů, ale po překročení limitu to nedostane zaplaceno. Nebo když je limit na jednoho pacienta 1-2 návštěvy ročně, ale pacient potřebuje častější kontroly- jak z toho ven? Problém je v neexistenci opravdového zdravotního pojištění- tedy, že smlouvu s pojišťovnou nemá občan- volič- pacient. Na některé ambulantní služby je třeba zavést připojištění. Pak se stane z pacienta klient a nebude čekatel, žadatel. V současné době tzv. soukr. lékaři jsou de facto zaměstnanci tzv.zdravotních pojištoven( lépe přerozděloven zdravotní daně) na švarcsystém.

S. Ševeček 7.4.2016 9:01

"zdravotnictví" schramstne všechny peníze, které se

do něj nalijí.

A bude vždycky ještě řvát o dotácu.

P. Harabaska 7.4.2016 8:32

Jak udržet lékaře v Česku? Stejně jako ostatní

vysokoškolsky vzdělané odborníky. Různé tuzemské podniky poskytují studentům technických vysokých škol stipendia za závazek, že u nich budou po úspěšně ukončeném studiu pracovat. Protože i inženýři odcházejí. Proč by tak nemohly postupovat i nemocnice a jiné zdrav. instituce? A zvýšení platů podle přání Dr. Kubka? Nejen lékaři, ale i četné další profese u nás (vlastně všechny) jsou placeny podstatně hůře než v zahraničí. Mají tedy odejít kvůli penězům do ciziny opravdu všichni? Nebo, dojde-li k požadovanému jednostrannému navýšení platů lékařů tak vysoko nad platy v zemi u jiných profesí obvyklé s ohledem na poměry v zahraničí, mají pracovníci těch dalších profesí žádat za své služby od lékařů relevantně vyšší ceny než od ostatních lidí? Např. v autoservisu či u holiče zaplatí lékař trojnásobek co druzí? To má taky svoji logiku, ač přirozeně lze argumentovat tu vysokou kvalifikací.

A. Reček 7.4.2016 8:44

Re: Jak udržet lékaře v Česku? Stejně jako ostatní

Sleduju každý večer v 19:30 hod. vysílání zpráv polské TVP1 a tam měli včera podobné téma - platy lékařů a zdravotních sester. Nyní u nich chybí přes 17 tisíc lékařů, protože řada zvláště mladších šla pracovat na Západ. Totéž je i u zdravotních sester.

S. Ševeček 7.4.2016 9:05

Re: Jak udržet lékaře v Česku? Stejně jako ostatní

Jak? - jednoduše: vysokoškolské studium si budou platit studenti sami - a do mrtě!

A tzv. zdravotnictví jedině NA POKLADNU - každý pacoš se předem dozví, kolik ho to bude stát a rozhodne se, co chce - s ohledem na vlastní smluvní zdravotní pojištění. Zaplatí při odchodu "ze zařízení" a účet předloží k proplacení - domnívám se, že k toliko částečnému.

Š. Šafránek 7.4.2016 11:18

Re: Jak udržet lékaře v Česku? Stejně jako ostatní

No to je fakt logika. A čím bude podle Vás motivovaný lékař, který si studium zaplatil z vlastní kapsy, aby zůstal pracovat ve vlasti??

S platbou na pokladnu souhlasím, konečně by každý získal představu, kolik co stojí.

S. Ševeček 7.4.2016 13:05

Re: Jak udržet lékaře v Česku? Stejně jako ostatní

Zřejme jsem to napsal příliš jednoduše ... bylo to pro nejednoduché čtenáře.

P. Dvořák 7.4.2016 14:11

Re: Jak udržet lékaře v Česku? Stejně jako ostatní

Napsal jste to jednoduše. Na vás tak akorát.

M. Prokop 7.4.2016 8:24

Kvalitu a únosnou cenu zajistí POUZE trh.

U zdravotnictví je ovšem problém, že chceme-li léčit všechny stejně kvalitně a nechat je platit únosné částky, je třeba trh eliminovat.

A teď "babo raď".

Mají pojišťovny tržně soutěžit, když nemohou tržně "obhospodařovat" pojištěnce?

I. Fencl 7.4.2016 8:00

Jo, o tom Krupičkovi byly napsány filmy

O p. Krupičkovi vzniklo několik scénářů, snad bude některý zfilmován (jako komedie, samozřejmě). Svým způsobem je to frajer, neboť chyba je v systému. Na Biggse z velké vlakové loupeže asi nemá, ale na film to je.

J. Schwarz 7.4.2016 7:28

Pěkná pitomost

ten příklad s "českým vědcem nebo umělcem". Na vědci nebo umělci "republika nezbohatne ani nezchudne", jejich úspěch republiku možná proslaví, ale to je všechno. Příjmy z prodeje uměleckých děl či patentů jdou za příslušným umělcem či vědcem. Ani lékař - výzkumník, který by publikoval nějaké převratné poznatky nebo objevil průlomový lék by nebyl výjimkou, ať by pracoval na jakémkoli pracovišti kdekoli ve světě. My bychom si mohli pouze sypat popel na hlavu, že pokud by dostal odpovídající podmínky v Česku mohl by tady vzniknout úspěšný tým, země by se posunula technologicky , ve světě by posílilo povědomí o excelentnosti českých výrobků na čemž by profitovali všichni, protože české výrobky by měly zvuk a prodávaly se dráž jako třeba německé. Úplně jiný případ jsou běžní zdravotníci. Ti jsou vychováváni / státem, tedy pro ně zdarma / pro službu obyvatelstvu. Pokud je bohatší soused přeplatí, je to pro republiku jasná ztráta a řešením není zvednout platy na sousedovu úroveň, ale přestat "vychovávat" zadarmo odborníky pro souseda. Byl by takový problém mít studia i nadále "zadarmo", ale pokud absolvent neodpracuje např. 10 let v Česku pak by musel zpětně zaplatit školné?

Š. Šafránek 7.4.2016 11:34

Re: Pěkná pitomost

Takže lékaři jsou dle Vás "zdarma vychováváni státem pro službu obyvatelstvu", zatímco umělci a vědci studují si to jistě platí a navíc studují proto, aby reprezentovali republiku? Nejspíš socialistickou republiku...

Tedy: Studium je bezplatné pro všechny, kteří studují státní vysokou školu. Nikdo není vychováván státem, aby sloužil, vyjma vojáků, a i u nich je povinnost časově omezená. Ostatní - inženýři, geodeti, právníci, ekonomové, herci, přírodovědci i lékaři - studují svůj obor, protože si jej svobodně vybrali. Všem bez výjimky stát studium hradí. K ničemu se nezavázali a nikdo po nich nemůže požadovat morální povinnost "odsloužit si to".

Pokud bude bezplatné studium podmíněné odslouženými roky v tuzemsku, proč ne. Všem ale stejně. Pokud bude absolventce operního zpěvu nabídnuto angažmá v Metropolitní opeře, bude muset odmítnout a odzpívat si nejdřív pět let v Národním. Já osobně jsem v zahraničí nikdy nepracoval a ani se k tomu nechystám, ale pokud bych chtěl, rozhodně by mě od toho povídačky o vystudování zdarma neodradily. Ono to totiž zas tak zdarma nebylo - moji rodič celý život platili daně, stejně jako rodiče všech dětí, a medicínu či jinou VŠ mohlo studovat kterékoli z nich. Jde zkrátka o rovnost příležitostí.

O. Prokop 7.4.2016 12:32

Re: Pěkná pitomost

dodatek: Jinak pojem - odpracovat si, když zde zadarmo studovali.... atd. To odporuje zákonům ČR a EU o svobodném pohybu občanů, odporuje to směrnicím EU. A i kdyby si to měli platit jenom medici, tím spíše by odjeli do ciziny, takže personální devastaci by to jenom prohloubilo. Ono platit si po vystudování školné je lehčí z nástupního platu 2500 Euro čistého než z 18 000 Kč.

P. Vaňura 7.4.2016 15:39

Řeknu Vám něco o průlomovém léku, je to tak, že i když

naši vědci vyvinou perspektivní lék, je téměř nemožné prodat licenci a žádná česká firma jej nezačne vyrábět. Příčinou této situace je katastrofální přemnožení právníků v USA. Aby měla firma všechny potřebné testy a všechny potřebné papíry pro zavedení léku do praxe, trvá to několik let a stojí to miliardu dolarů. Firma si sakra rozmyslí, do jakého preparátu tu miliardu investovat a samozřejmě preferuje to, co objevili její badatelé.

Často je jedinou nadějí dnes nevyléčitelně nemocných to, aby byli zařazeni do testovacího programu nového léku.

J. Jurax 8.4.2016 0:55

Re: Řeknu Vám něco o průlomovém léku, je to tak, že i když

Za prvé - nejsme v USA.

Za druhé - česká firma stěží bude mít miliardu dolarů. I patenty profesora Holého byly prodány mimo republiku - na vývoj a testování léků na nich založených nejspíš žádná tuzemská firma nemá prostředky.

Za třetí - firma si jistě pečlivě rozmyslí, do jakého preparátu tu miliardu investovat; nicméně celkem pochybuju, že by při volbě preparátu zohledňovala národnost autora a/nebo skutečnost, že by šlo o výsledky vlastního výzkumu. Výzkum žádné firmy nezahrnuje všechny obory a kšeft je kšeft a jde o velké prachy.

V. Vaclavik 7.4.2016 6:09

Kdyz privatizace neni vselek

je jim tedy socialismus? Stado buci, ale vola nasledovat bude, at bude co bude.

P. Dvořák 7.4.2016 3:22

Marně se pokouším najít článek,

kde buď prof. Pirk nebo prof. Pafko zcela jednoduše popsal, že svatebčany vyjde pronajmutí operačního sálu vč. personálu mnohem levněji, než hostina v restauraci.

Samozřejmě bez útraty resp. bez nákladů na operaci.

Š. Šafránek 7.4.2016 7:26

Re: Marně se pokouším najít článek,

Ubezpečuji Vás, že pokud se zrovna nejedná o transplantaci jater, tak i s náklady.

S. Ševeček 7.4.2016 9:07

Re: Marně se pokouším najít článek,

Vy jste ten dochtor s problémy s pastelkami?

Š. Šafránek 7.4.2016 11:20

Re: Marně se pokouším najít článek,

S pastelkami jsem nikdy problém neměl, ale vy máte problémy s písmenky.

J. Schwarz 7.4.2016 7:34

Re: Marně se pokouším najít článek,

Zajímavé úvahy ve světle skutečnosti, že průměrný plat lékaře činí 70 tisíc měsíčně zatímco plat číšníka či servírky se pohybuje kolem minimální mzdy. Pokud by u operace asistovali tři lékaři plus další tři zdravotníci, přišlo by to "svatebčany" jen na mzdách určitě na víc než kuchař, barman a čtyři servírky.

P. Dvořák 7.4.2016 8:30

Re: Marně se pokouším najít článek,

Na lékaře zapomeňte, budou tam jenom sestry, pingl také není žádný vysokoškolák, leda tak nezaměstnatelný absolvent sociálně-právní fakulty gendero-islámského oboru. Na hostině kolem vás určitě nebude lítat šest pinglů, ale tak maximálně dva.

A když byte počítal rozdíly v cenách, např. víno si na sál přinesete za cenu 40,- Kč za litr, restaurace vám napočítá 200,- za litr. Na sál si přinesete svoje řízky za 50,- Kč, restaurace vám napočítá 150 Kč, atd, atd. tak už se nedopočítáte.

Rozhodně příští svatbu dělám na operačním sále.

S. Ševeček 7.4.2016 9:06

Re: Marně se pokouším najít článek,

Kecy.