4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

ZDRAVOTNICTVÍ: Lékař není Bůh...

Článek Když lékař je Bůh respektované blogerky M. Šichtařové ohledně incidentu na dětské JIP v Ústecké nemocnici vyvolal bouřlivou polemiku. Chybí ještě profesní pohled.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Uživatel 1.4.2018 12:32

Uživatel požádal o vymazání
J. Jurax 1.4.2018 11:09

Ale kuš ... přirovnání s autoservisem je velmi pitomé. Při seřizování motoru obvykle nejde o život.

O. Uživatel 1.4.2018 11:51

Uživatel požádal o vymazání
F. Navrátil 31.3.2018 15:46

A co vaše dítě?

Pravidelně kritizuji autorovy články, ale nyní mu musím dát za pravdu. Položte si prosím otázku:"Opravdu byste chtěli, aby vaše těžce nemocné dítě na IPce sdílelo sál s uječenou hysterkou ve vytahaném tričku?" Podle mého názoru tam aktérka přišla s úmyslem provokovat a vyvolat výtržnost,a proto si sebou přivedla svědkyni, která vše natáčela.

I. Širůček 31.3.2018 12:26

Pravda je někde mezi oběma extrémy

ale v jednom případě bych se lékařů zastal bezvýhradně: když se matka rozhodne rodit doma a pak zavolá lékaře, má být povina bezpodmínečně se řídit jeho rozhodnutím, a ani žádný soud už do toho nesmí nic "kecat".

Podobně, když rodiče odmítnout dítě očkovat (vím, že k tomu může být dobrý důvod), měli by přijmout i odpovědnost za případné následky, či opatření (a ne říkat:"však ostatní děti budou očkovány, tak jim nic nehrozí").

Mám jistě i špatné zkušenosti s lékaři, ale vždycky jsem si poradil (a bez zbytečných emocí).

K. Pavlik 31.3.2018 13:29

Re: Pravda je někde mezi oběma extrémy

Pokladate za samozrejme ze kdyz se matka rozhodne rodit doma a neco se nepodari ze prijede doktor. V hodne zemich byste se divil.

V. Student 31.3.2018 12:14

Lékař se jako bůh chovat nemusí!

Ale občas se tak, bohužel, chová...Takhle je to správně, pane Vodvářko.

J. Brunner 31.3.2018 20:36

Re: Lékař se jako bůh chovat nemusí!

Na tom také něco je.

S. Šporková 31.3.2018 11:33

nešlo o provoz JIP, ale o konkrétníhé lékaře

Než začnete vymýšlet arumenty, měl byste se seznámit se ksutečností, Pokud na JIP nikomu nevadila přítomnost matky přes den, není důvodu, aby najednou z ničeho nic (tedy ve skutečnosti když začala sloužit jiná směna ) vadit začala pouze v noci, zvlášť kd\ právě na JIPce se toho přes den děje daleko víc

A. Zajícová 31.3.2018 12:57

Re: nešlo o provoz JIP, ale o konkrétníhé lékaře

vadila pravděpodobně i ve dne, ale pokud matka stojí u postýlky a drží děcko za ruku, nepřekáží zas tolik, jako když si lehne na zem vedle postýlky,,,je to i trapné pro personál, překračovat ji. Postel jí tam ale dát nemohou. Kdybych tam pracovala já, oukej, maminka osprchovaná, v plášti, ústence, čepici klidně na židli 24 hodin denně. Při každém opuštění JIP po návratu opět komplet převlečení, stejně jako to dělá personál. Rozhodně žádné kamarádky na střídačku. Vystřídat může maminku otec dítěte. A ticho, žádné telefonování, kecání a vyrušování. Ono by to šlo.

O. Uživatel 31.3.2018 13:56

Uživatel požádal o vymazání
I. Procházková 31.3.2018 18:09

Re: nešlo o provoz JIP, ale o konkrétníhé lékaře

Taky nesmí ani dýchat, kampak by doktoři přišli, kdyby si rodiče dělali, co chtěli.:-))

P. Klíma 31.3.2018 10:25

Ten váš lékař se choval jako HOVADO. Přiznejte si to!

I. Širůček 31.3.2018 12:28

Re: Ten váš lékař se choval jako HOVADO. Přiznejte si to!

On tam asi, na rozdíl od vás, nebyl. Ale přesto vám nemusí věřit.

K. Pavlik 31.3.2018 16:51

Re: Ten váš lékař se choval jako HOVADO. Přiznejte si to!

No spis tez neuvazoval. Proc nejdrive nenechal vyvest tu kamaradku hysterky - ta tam definitivne nemela co delat?

J. Jurax 1.4.2018 11:14

Mýlíte se. Jako hovada se chovaly ty dámy.

K. Janyška 31.3.2018 10:00

Ano,

někdy ano. V odborném poslání... Dzp.

P. Kmoníček 31.3.2018 8:38

Rozumné

a polopatické vysvětlení těm, kteří jsou schopni přemýšlet.

J. Basler 31.3.2018 8:36

JIP

JIP je naprosto a jednoznačně výsostný prostor nemocničního personálu a nikdo jiný tam nemá dlouhodobě co dělat a je-li nelékař, i jakokoliv do čehokolil mluvit. Sám jsem to zažil, před 9 lety mně v Motole zachránili život. Celou tu dobu byli všichni naprostí profíci a není den, kdy bych si na ně (a následnou péči na lůžkové chirurcké stanici) nevzpomněl. Těžký zánět slinivky léčili naprosto profesionálně a vůči mně naprosto korektně a i lidsky perfektně. Vždy jsem dostal veškeré informace a bylo mně jasné, že situace je vážná, už jen podle toho, kolik toho bylo na mě napojeno. Nepřežil bych, nebýt nich!!!

Pracuji v IT v jednom poměrně úzkém oboru a sám jsem si v něm prošel mnoho "slepých uliček" - a nejde o (naštěstí) o život. Vzhledem k provázanosti dnešního světa si moc nedovedu představit, kolik "slepých uliček" prochází denně mnoho lékařů a sester na celém světě. Že se z nich dovedou vracet a obrovské většině lidí zachraňují život, je jeden z výdobytků moderní společnosti. Važme si jich a moc jim do toho nekecejme, hlavně ne tehdy, když pracují. V tu chíli jsou totiž pro nás bohové. A pokud jsme je moc nepotřebovali (od porodů až ke smrti) buďme šťastní, že jsme vyhráli jistou životní loterii ale i tak je mějme v úctě. Jsou tu pro ty měné šťastné

O. Uživatel 31.3.2018 8:30

Uživatel požádal o vymazání
J. Anděl 31.3.2018 8:03

Ono by to šlo

Technické obtíže lze časem (a financemi, pochopitelně) překonat, složité emocionální situace lze profesionálně řešit.

Nemůžeme řešit vývoj a standardy zdravotnické péče na základě incidentů. V těch právě vždycky hrají roli emoce, hrdost, určitá "soutěživost" - snaha zvítězit a prosadit svůj pohled na věc.

Proto bych incidenty, zejména jsou-li opakující se, bral (já jako čtenář) spíše jako indikátory toho, že někde v systému cosi nefunguje úplně tak, jak by lidem vyhovovalo. Jinými slovy nechci se stavět na stranu konkrétní matky a proti konkrétnímu lékaři (či naopak), protože je mi jasné, že jsem u toho nebyl a nevidím do toho.Opakované incidenty (a že téma konfliktu rodičů s institucemi je tématem ČR opakovaně, je zřejmé) však znamenají, že v mnoha jiných situacích mnoho jiných, méně konfliktních pacientů prostě sklapne a podřídí se.

Na ty bych myslel. Jsou to "slušní" (ve smyslu, v jakém to používá níže pan Fridrich třeba) lidé, respektující dvoustrannost situace a zodpovědnost lékaře, kteří se jistě rádi podvolí jasně stanoveným pravidlům a přitom ocení možnost být se svým dítětem právě v situacích pro ně velice náročných. A prospěje to i tomu dítěti.

Uveďme jediný důvod, proč by péče nemohla být lepší? Snad proto, že jsme kdysi snědli Bohem zakázané jablko poznání a musíme "trpět a rodit v bolestech"? Kdybychom u toho zůstali, nemuseli jsme lézt ze stromů.

J. Fridrich 31.3.2018 7:24

Pacient - a v tomto případě i matka

Pacient - a v tomto případě i matka pacienta-dítěte by se měl především chovat slušně.. Pokřikování a vynucování do nemocnice a tam probíhajícího léčení nepatří..

O. Uživatel 31.3.2018 7:36

Uživatel požádal o vymazání
J. Fridrich 31.3.2018 10:32

Re: Pacient - a v tomto případě i matka

Jistěže ne. Přezíravě až arogantně se chovali k pacientům doktoři za s. Husáka - nyní je to jistě lepší, byl přijat koncept anglosaský..

V nemocnici by se měli k sobě chovat ohleduplně obě strany, tedy i lékaři i pacienti, ti přece přichází s problémem a potřebují pomoc odborníků.. Co někdy zažívají na " ulici " naši záchranáři víme..

I. Procházková 31.3.2018 15:34

Re: Pacient - a v tomto případě i matka

Přezíravě a arogantně se začali chovat někteří lékaři (a sestry) k pacientům záhy po válce, tento trend ještě zesílil po 1948. Zdravotnictví pamatuju jako pacientka od 1950 a jako zdravotnice od 1962. Zažila jsem takové horory, že by mi to málokdo věřil. Poslední, naštěstí jen trochu nepříjemný zážitek, jsem měla tento týden. Všechno záleží na lidech, stačí jen trochu dobré vůle - to totiž nestojí ani korunu. Nemám velké zkušenosti jako příbuzná pacienta, ale zato letité zkušenosti přímo jako pacientka (bohužel příliš slušná). A to je právě chyba, líp jsou na tom drzouni, kteří si nenechají nic líbit. Taky je dobré hrát si na "blbce", protože někteří lékaři nemají rádi vzdělané pacienty. S těmi nevzdělanými se totiž dá lépe manipulovat, nebo je lehčí je odbýt.

Fakt, že ve zdravotnictví nelze plně uplatňovat demokracii, pochází ještě z dob R-U, kdy medicina byla organizovaná tak trochu vojenským způsobem (už v 18. a 19. století). Je tu odjakživa velká hierarchie - od přednosty kliniky až po ošetřovatelky a sanitářky (pomocnice nepočítám, protože úklid dnes zajišťují specializované firmy) a v neposlední řadě jde o lidské životy - zkrátka je to jako na vojně. To všechno vyvolává občas neshody mezi personálem a ty se pak můžou přenášet i do vztahu k pacientům. Taky je pravda, že pocit určité moci nad pacientem je poněkud lákavý a tomu málokdo odolá. Ale jak říkám, stačí jen trochu dobré vůle... Například v 90. letech se většina lékařů (i sester) chovala na úrovni a empaticky (přestože měli nízké platy), ale po roce 2000 byl konec - souvisí to nejspíš s politickou situací (bohužel). Lékaři (a sestry), kteří odcházejí pracovat do ciziny, si hrubé jednání nemůžou dovolit a jsou nuceni se přizpůsobit tamním podmínkám. Tam to dokážou, ale doma ne - že by to přece jen souviselo s platovými podmínkami? A taky by v cizině takové chování k pacientům žádný přednosta kliniky ani primář netrpěli.

O. Uživatel 31.3.2018 18:47

Uživatel požádal o vymazání
M. Prokop 31.3.2018 0:32

Obávám se,

že z pozice boha tato situace není řešitelná. Ani z pozice pravděpodobně zoufalé matky.

Chtělo by to nějakou třetí stranu, schopnou najít kompromyš.

J. Anděl 31.3.2018 8:55

Re: Obávám se,

No, Bůh by řekl "Lazare vstaň" a bylo by po problému...

Lékař není bůh a tyto situace budou vždycky obtížně řešitelné. Zejména ve chvíli konfliktu je lékařský personál především lidmi, hájícími své pozice proti jinému člověku, hájícímu své pozice. Souhlasím. Snad to může být řešitelné nějakými těmi změnami financování, což by mohlo vytvořit onu "třetí" stranu.

K. Pavlik 31.3.2018 13:47

Re: Obávám se,

No treti strana by se matce moc omluvila a oznamila ji at si dite odvede (ci odnese) jinam kde jiste najde nekoho kdo bude dite lecit tak jak to vyhovuje jejim vysokym standardum a ze bohuzel mistni nemocnice bohuzel zatim takto neleci. Tez by ji dal telefoni cislo pravni firmy kde ji postoj nemocnice odborne vysvetli (samozrejme tento telefonat je zdarma).Pak by ji holt nekdo vyvedl z nemocnice at uz s ditetem nebo bez neho.Asi vsude muze lekar odmitnout lecit pacientem navrhovanym zpusobem - mel by napriklad odmitnout resit kuri oko amputovanim nohy.

Nechapu proc se do toho musi tahat lekar.

K. Pavlik 31.3.2018 0:23

Tak mne napada

Tak mne napada jestli byl autor nekdy v nemocnici ktera funguje jako dobre pracujici fabrika Je pekne vedet jak to funguje v Zapadle Lhote no ale je dobre si uvedomit ze to jinde muze fungovat uplne jinak a buh mne netrestej dokonce jeste lepe..