5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
matra 12.12.2007 20:47

40 let

Už před 40 lety jsme se učili v pracovní hygieně, že práce na směny nabourává životní rytmus a ohrožuje organismus, a že je lepší střídat směny v delších intervalech - např. 14 noční - 14 dní denní i delší. Nejhorší směny jsou šíbři ( viz elektrikář). Jeden čas jsem dělala od 10 hodin do 18 hodin a ač jsem v té tobě byla mladá, tak jsem to snášela velmi špatně. Ten článěk sice není úplný blábol - leč nevinářsky upraven do podoby pochbné.

matra 12.12.2007 20:55

Re: 40 let

teda tramvaják, v 9,37

dragon 12.12.2007 18:12

a ještě horší je chleba

bylo zjištěno, že 90% všech zločinů bylo spácháno do 24 hodin po požití chleba!

H.K. 12.12.2007 19:29

Re: a ještě horší je chleba

Jednalo se v 95 % o chleba do 24 hod. po upečení  namazaný živočišným tukem.

vládík 12.12.2007 12:51

Prosím autora o statistiku

úmrtnosti na novotvary - srovnání průměru populace se směnovými pracovníky. Pokud takové statistické srovnání neexistuje, nemohu, než považovat autora blogu za ukecaného lháře (nepravdomluvník by bylo skutečně problematické slovo).  Pracoval jsem desetiletí v energetice (osobně nikoliv na směny) a nikdy jsem neslyšel nikoho se pozastavovat nad nějakou zvýšenou úmrtností (a mohla by být např. i pro zvýšenou prašnost).

Jinak - každá lidská činnost, každé zaměstnání je nějak rizikové. Takže všichni si naordinujeme nějaké zvýhodnění. To se budem mít!!!!

Roman Šula 12.12.2007 12:37

Noční práce

Já pracuji prakticky jen v noci z důvodu, že noční obloha je viditelná pouze v noci, je to prostě určité specifikum dané práce. Jdu spát k ránu, vstávám na oběd, za ta léta jsem si vytvořil specifický časově posunutý režim, který v hrubých rysech dodržuji i ve dnech, kdy mám volno. Ale odpozoroval jsem jeden zajímavý fakt, a to, že jsem postupně začal být alergický na umělé osvětlení, v práci sedím v podstatě po tmě, svítí mi displej počítače s jasem staženým na minimum a jeho podsvětlená klávesnice. A nějaké ty LEDky na připojené technice. Vůbec bych se nedivil, kdyby to byla obranná reakce organismu na nedostatek tmy.

Jiří 12.12.2007 11:49

Pozor

ten původní článek, pokud by si něco zasloužil tak je to zhodnocení odborníky, lékaři a pod. Takové obecně populární a i malinko politicky zaměřené úvahy jsou jen zbytečnými jiskřičkami lákajícími čtenáře. Neposkytují ale téměř žádnou exaktní informaci. berme to jako běžnou žurnalistiku nižší ale čtivé úrovně. Nic víc.

Pet 12.12.2007 11:19

Stejně to platí

i u přestupů časových pásem i tzv. letním časem -prostě vše je v rozporu s biologickými hodinami v nás, Jde o rytmus zakotvený hluboko v každém organizmu. Jeho narušení vede např. u kosmonautů k úbytku svalové a kostní hmoty. V menším měřítku se vyskytuje tento jev i ve změnách časů. Tyto skutečnosti tzv. mocní dobře znají a využívají-vždyť čím více lidí zemře do 60, tím víc zůstane na manipulaci s prostředky na důchody. A ti co v noci makaj a ve dne spí o jejich zlodějinách jen těžko s e dozvědí a lze s nimi manipulovat-toť demokracie praktická, čili diktatura zlodějská.

mueller 12.12.2007 11:40

No, tou zmenou

letniho casu na zimni a zase zpatky to teda ti "mocni" moc nevytrhnou, nemel byste tam neco lepsiho na zniceni duchodcu ?

Roman Šula 12.12.2007 12:25

Re: Stejně to platí

Za úbytek svalové a kostní hmoty u kosmonautů může hlavně stav beztíže.

-ferry- 12.12.2007 9:56

Jsem i já postižený ...?

Já jsem dělal na směnách (v nepřetržitém provoze) 28 let.Právě předevčírem to bylo 17 let,co mě pracovní úraz poslal do invalidního důchodu.Ale tu letitou směnnost jsem zřejmě odskákal srdečním onemocněním,které skončilo operací srdce před 4 roky.Věřím tomu,že tento způsob práce,trvá-li moc dlouho,může přinést vážné zdravotní problémy.Nevěřím ale na rakovinu.Tu může přinést cokoli jiného - kouření (já kouřil 29 let) špatná strava a jiné.

hotovson 12.12.2007 10:10

Re: Jsem i já postižený ...?

Zvýšené riziko rakoviny přináší nedostatek imunity. Nedostatek odpočinku díky časté změně spánkového režimu imunitu určitě dokáže nabourat. Kouření, špatná strava a další věci se k tomu přičtou a je to potom docela rychlejší cesta na věčnost, než při relativně zravém způsobu života.

Pavla B. 12.12.2007 10:30

Re: Re: Jsem i já postižený ...?

Taky si myslím, že primární faktor je únava a oslabení imunity, tím pádem větší riziko rakoviny. Pokud jde o vliv hormonů, je to zatím všechno jenom hypotéza.

hotovson 12.12.2007 9:37

je to ještě horší než jste napsal

Jsem tramvajákem v praze. Dvakrát až třikrát do týdne se mi otočí režim. Není to jen ranní, odpolední, noční nebo dělená směna. Každý den je originál. Někdy vstávám ve dvě , někdy v pět, někdy končím v deset večer někdy ve čtvrt na dvě. Některá směna má šest hodin, některá dvanáct. Volno ve všední den mám jen teoretické, neboť přijdu domů v půl druhé ráno, den volna mám na to abych následný den mohl jezdit od čtyř, což předpokládá vstát v půl třetí a další den začnu třeba v sedm a skončím v deset večer pak následuje noční, celé dopoledne volno a ihned na odpolední. Po několika letech vás to musí zničit. Tyto rozpisy směn vymyslel zřejmě dr. Mengele, jak alespoň tvrdí můj kamarád lékař. Nejvíce se směji jak na lidi působí změna letního času na zimní. Řidiči a spousta dalších profesí mají tuto změnu každý den. Díky tomu jsem za posledních deset let zažil asi šest lidí odejít do důchodu ale kamarádů, kteří zemřeli mezi čtyřiceti a šedesáti lety bylo podstatně více. Tento článek je první,  který dobře poukázal na problémy velké spousty profesí. Díky autore.

F2 12.12.2007 9:27

Pracovat

je obecně nebezpečné. Nejzdravější je asi válet se u moře a občas to proložit výletem do hor ...

Míla 12.12.2007 9:01

Co je pravda?

Jste si jistý, že zmíněný článek je pravdivý, či nejsou zde uvedeny polopravdy? Známý způsob novinářů, aby šokovali, postrašili, zblbli.... něco přidám, něco uberu, něco vylepším, malinko pozměním.......

Kočka 12.12.2007 12:41

Re: Co je pravda?

No Mílo, zkus třeba 8 hodin práce, pak 16 pohotovost, nejméně týden, vyspat se , když zbude čas, když zrovna nikdo neotravuje. K tomu neustálý stres, klimatizace a open space. Bude se Ti ta částka na výplatní pásce zdát dost malá. A že se dá jít jinam, dá, ale v určitých profesích je to z bláta do louže. Pěkná místa jsou ze známosti.

vitr 12.12.2007 8:40

dekuji autorovi

za pravdivy clanek - namitky proti veci same mi pripominaji  tvrzeni z minulosti ze  radioaktivita taky nikoho nezabila ...   nevedomost  

skoda jen ze to opravdu nikoho nezajima...  

mueller 12.12.2007 7:45

Moc pekna informace je, ze i PLANOVANI jaderne elektrarny

vede ke statistickemu zvyseni leukemie v miste, kde jeste zadna jaderka nestoji:

http://www.welt.de/welt_print/article1449561/Raetselraten_ueber_die_Ursachen_fuer_erhoehtes_Krebsrisiko.html

Im Nachhinein lässt sich nur schwer unterscheiden, welche Ausprägungen zufällig bedingt sind und welche einen biologischen Grund haben. Anschaulich wird dies bei einer Studie, die zeigte, dass allein die Planung eines Kraftwerkes zu häufigeren Erkrankungen führt. Neboli: Je tezke rozhodnout, ktere souvislosti jsou nahodne a ktere maji biologicky zaklad. Zjevne je to u jedne studie (o souvislosti mista bydliste a stanoviste jaderne elektrarny), ktera ukazala, ze uz samo planovani jaderne elektrarny vede k castejsim onemocnenim.

RomanL 12.12.2007 13:34

Re: Moc pekna informace je, ze i PLANOVANI jaderne elektrarny

To je stejné, jako když antény radioamatérů "ruší" televizní signál. Kolega ještě za komančů natáhl provázek ze střechy na dvůr, a to jste měli vidět těch "aktivních občanů", majících za úkol chránit ostatním "kvalitní obraz a zvuk"... Nemohu si pomoct ale 80% lidí se prostě chová jako tupá hovada (a problém je ještě v tom, že těch 10% inteligentních věří tomu, že těch 80% nemohou být taková hovada, takže to prostě musí být pravda - viz nacisti, komunisti, zelení ap. - a pak přijdou jako první pod nůž). Takže těch zbylých myslících 10% to už prostě nevytrhne. ;-€

petrph 12.12.2007 7:30

statistika a hra s čísly

když se podíváme na inkriminovanou stránku tak čteme "Výzkumy se zaměřovaly hlavně na zdravotní sestry a na posádky dopravních letadel" , a úpně dole "Ještě horší dopad než stálé noční směny může mít časté střídání směn." - což je asi typické pro tato povolání, ale je otázka zda to má co do činění s rakovinou. Doufám že to někdo nevezme osobně, ale připadá mi, že spousta vědců se místo toho aby se věnovali poctivé lékařské či vědecké praxi, ohromují sdělovací prostředky a lidi výsledky statistických výzkumů. Stáhnout si odněkud data, prohnat je statistickým programem - vždycky se nějaká anomálie najde, pak to ještě nasimulovat do budoucna a nový génius a zachránce lidstva už se na nás usmívá ze stránek novin. Jenomže statistikou rakovinu ani další problémy tohoto světa nevyléčíme..

mueller 12.12.2007 7:41

Re: statistika a hra s čísly

No, "do cineni s rakovinou" to ma to, ze lide, kteri chodi na nocni nebo casto stridaji smeny, onemocni statisticky vyznamne casteji rakovinou nez takovi, kteri to nedelaji. Obdobne jako ta studie s okolim jadernych elektraren. Mechanismus "proc se tak deje" nikdo nezna. Smysl clanku je nakonec ukazat, ze kdyz se hledaji shody jevu, najdou se casto i tam, kde by je nikdo necekal, a ze nelze temto shodam prisuzovat kauzalni souvislost bez vysvetleni mechanismu.

Kolombo 12.12.2007 7:47

Re: Re: statistika a hra s čísly

Co když v okolí jadených elektráren funguje obrácený "placebo" efekt? Média a různé zelené organizace tak straší radioaktivitou, až slabší jedinci onemocní i bez skutečného fyzického ohrožení.

Harry 12.12.2007 8:09

Re: Re: Re: statistika a hra s čísly

Jeste jedno mozne vysvetleni tu je: Liode v okoli jaderne elektrarny jsou casteji a dukladneji testovani na pritomnost nadoru a tudiz se objevi i ty v pocatecnim stadiu.

Fafa 12.12.2007 15:24

Muellere:

Nezlobte se,ale to s temi jadernymi elektrarnami je demagogie. Podobna ne-li vyssi zmena ve vyskytu nadorovych onemocneni je v okoli nejadernych velkych prumyslovych staveb.

http://www.bmj.com/cgi/content/abstract/310/6982/763

Jenda 15.12.2007 21:54

Re: statistika a hra s čísly

Ono pokud jde zrovna o posadky dopravnich letadel tak tech moznych duvodu je vic. Napriklad to ze travi spoustu casu s chybejicimi deseti kilometry atmosfery chranici proti kosmickemu zareni nad hlavou. A zdravotni sestry vzhledem k stresu, bacilum, vyparum z leku a podobne taky nebudou zrovna dobra skupina na zjistovani nasledku smenneho provozu. Kdyby nic jineho tak by mili vedci museli mit na porovnani dalsi skupiny, ktere delaji za obdobnych podminek obdobnou praci ovsem beze smen. Coz se zrovna u sester a posadek letadel bude delat tezko.

hubáček 12.12.2007 7:28

Na směny se dělalo za němců i za komunistů!

Netřeba 12.12.2007 6:58

Liga proti rakovině.

Jako první se proti ponocování postaví všechny televize a vysílání bude končit ve 21.00 hodin. Jako druzí budou v tutéž hodinu zavřeny všechny erotické kluby   (dřív to byly bordely). Policie přestne svými stupidními silničními kontrolami ve 20.00 hodin, protože všichnu budou pospíchat, aby ve 21.00 hodin zalehli do duchen. Budou chodit noční namátkové kontroly  (komise sestavené z  odsouzených k mnohaletým trestům které se jim budou adekvátmě krátit)  a tyto kotroly budou poslouchat za dveřmi, zda se někde po 21.00 hodině nesouloží.

Tolik pouze pro první týden od Nového roku 2008.

Alfons 12.12.2007 3:15

Je to tak.

Kdo si z toho dělá šoufky je v ů l !! ;-O O dvacet let dřív do důchodu a dvojnásobný plat a dovolenou.

mike 12.12.2007 3:29

Re: Je to tak.

Neblbnete. Vzdyt bych se v tom duchodu nudil. Dovolenou si nestiham vybrat ani ted a penize? Kdo ma porad kupovat nove vidle, aby je mel cim prehazovat ;-)