30.6.2024 | Svátek má Šárka


Diskuse k článku

ZÁPADNÍ CIVILIZACE: Krok vpřed, dva kroky vzad

V jednom ohledu spěje euroatlantická civilizace k horšímu nejméně dvě poslední staletí. A v témže parametru vychází špatně i při aktuálním srovnání s jinými civilizačními okruhy. Tím určujícím fenoménem je JISTOTA.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Schwarz 27.8.2013 5:36

Re: Pravicacke (cti jednoduche) videni sveta

K tomu "stát sebere" patří i ta byrokracie a houština předpisů a regulací. A pokud vývoj bude stát jen na nadšencích, kteří se budou tužit I když jim / a jejich rodinám, manželkám / z toho nic nekyne pak daleko nedojde. Takových lidí je málo, naštvané rodiny se jim nejspíš rozpadnou a většina, která se snaží hlavně aby se slušně uživila opravdu přijde v "sociálním státě" o motivaci. Proč si levičáci neudělají svou "společnost" a nenechají "pravičáky" i s jejich "jednoduchým viděním" světa napokoji? Levičákům přece žádný pravičák nebere právo zakládat solidární kolektivy garantující svým členům třeba i modré z nebe a nesmrtelnost - jen jim v nich nechce šaškovat!!!

B. Rudolf 27.8.2013 5:24

Re: Tím určujícím fenoménem je demagogie

Pohoršil mne odstavec: "Široké lidové vrstvy nechtěly jen svobodu a rovnost příležitostí. Už

nechtěly jen práva, začaly vznášet nároky. Chtěly svět, kde zlo a

neštěstí budou eliminovány, kde štěstí bude zaručeno." Nenapsal jste to, ale vyznívá tak, jako by to, že "široké lidové vrstvy dostaly svobodu a rovnost příležitostí", bylo první základní chybou. Asi jste to tak ani nemyslel.

Oponuji, že i já chci žít ve světě lidí, kterým zlo a neštěstí není lhostejné a kteří se ho snaží redukovat. Pro mne je důležité mít relativní jistotu, že ani já ani nikdo z mých blízkých nebude mučen. Trochu méně, ale přece jen, je pro mne také důležité, že pravděpodobně o svůj malý majetek nepřijdu podvodem. To už mi tento stát negarantuje v míře, kterou bych považoval za dostatečnou (viz řádění exekutorů).

A ekonomické úspěchy Číny sice obdivuji, ale rozhodně v ní nevidím vhodný vzor pro naši zemi.

V. Vaclavik 27.8.2013 5:06

Pravicacke (cti jednoduche) videni sveta

" Moderní clovek odkojený jistotami neriskuje, nezkouší nové, neobjevuje, nenese kuži na trh. Nemusí, protože až bude nejhur, systém ho podrží. A nechce, protože až bude nejlépe, stát ho o plody zvýšeného úsilí pripraví."

Duvod proc lide do niceho nejdou, nejsou obavy, ze by je "stát o plody zvýšeného úsilí pripravil", ale ze jim stat klade do cesty takove byrokraticke prekazky, zadosti o milostive povoleni pocinaje a slozitymi predpisy co a jak delat a nescetnymi zakazy co a jak nedelat a konce slozitymi danovymi zakony, ktere prakticky zaruci, ze i poctivec je jednou nohou neustale v kriminale. Vubec to neni ve vysi zdaneni, jak pravicaci do omrzeni omilaji, ale v houstine povolenich, prikazu a zakazu, tabulek na vsechno mozne.

To vim z vlastni zkusenosti a ze sveho okoli, z prvni ruky. A je to logicke. Podnikavi lide nejsou chamtivi, aby kdyz jim to nebude sypat, kdyz je stat bude tezce danit , tak se na ten svuj napad co delat, vykaslaji. Ta vyse odvodu ma hlavni dopad na provozni finance, na nahromadeni provozniho kapitalu, protoze vysoke odvody male podnikani dusi a to se nemuze rozvijet jak by jinak mohlo, ale to neni nic pred cim by se nadsenci zastavili. Hlavni veci jsou ty prekazky postavene do cesty, kdy je vse sesnerovane byrokratickymi zakonnymi normami jak ze strany statu, tak dnes i Unie.

S tim hromadenim kapitalu je spjata skutecnost, ze banky by nejradsi pujcovaly jen mamutim korporacim, nikoli malopodnikatelum. A v tom ma prsty pravice spolecne s levici. Jsou dalsi duvody, pro nezacit s podnikanim, ale ty ktere jsem zminil jsou asi ty nejpodstatnejsi.

B. Rudolf 27.8.2013 4:59

Tím určujícím fenoménem je demagogie

Na bolševicích mi opravdu vadil především tlak na systematické lhaní a odříznutí od informací. Ekonomická stagnace, která s tím úzce souvisela, mi ani zdaleka tolik nevadila. (Je úžasné mít automatickou pračku, ale ještě úžasnější je být obklopen lidmi, mezi kterými se cítíte být svobodní.)

Klausismus-Koženismus nám tady zavedl jiný tlak na systematické lhaní: Podvod už není podvod, ale podnikatelský záměr. Právo na podvod je nejdůležitější součástí naší nově vydobyté svobody. V roce 1989 jsem se naivně domníval, že byla poražena "nesvoboda", ale po krátkém čase se ukázalo, že se "jen" změnily cíle a formy útlaku - naštěstí výrazně k lepšímu. Čas, který tady máme jako jedinci vyměřený, opravdu není dlouhý, a my ho zabíjíme žabomyšími válkami o úspěch.

P. Boublíková 27.8.2013 4:55

Po delší době

můžu panu Jaklovi pochválit článek, řada předchozích mě buď neoslovila nebo jsem měla výhrady. Snad jen ten "Bicmarc" by zasloužil opravit :-)

K hodnotám euroatlantické civilizace patří nenechat umírat lidi na ulici, jak se jinde děje nejen obrazně, ale doslova. Bohužel jakési životní minimum je nastaveno příliš luxusně. Mnohokrát jsem četla i zde na Psu označení "nejubožejší" pro lidi, kteří se sice musí hodně uskromňovat, ale nemají ani hlad, ani netrpí zimou, splachují si WC pitnou vodou a mají zajištěnou velmi kvalitní lékařskou péči. Obvyklý argument pro takové rozmazlování je "žijeme přece v Evropě 21. století", aniž by dotyční chápali, že vytrácení motivace "přilepšit si" nás vede k zaostávání.

P. Scheck 27.8.2013 3:38

Snad

Beru vaše přemítání, pane Jakle, jako docela přijatelné a bez dalších námitek. Tím chci říct, že nejsem a priopri vždy proti vám a nejdřív si poslechnu, co chcete sdělit. Kéž by tomu bylo vždy tak...

M. Krátký 27.8.2013 0:58

Ten chlapec má pravdu,

předsedo. A socani vám slíbí ještě víc.