18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

ZÁPADNÍ CIVILIZACE: Krok vpřed, dva kroky vzad

V jednom ohledu spěje euroatlantická civilizace k horšímu nejméně dvě poslední staletí. A v témže parametru vychází špatně i při aktuálním srovnání s jinými civilizačními okruhy. Tím určujícím fenoménem je JISTOTA.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Götze 27.8.2013 12:19

Re: jistě, pane Götze

Kolik toho vite o historii a kolapsech spolecnosti? Ja vam to vase nadseni samozrejme nechci kazit, nicmene tech vasich 200 let je uplnej prd v mori. Pokud se od tohoto uzkeho pohledu nedokazete oprostoit, pak samozrejme nemuzete videt dal.

J. Ryba 27.8.2013 13:11

Re: jistě, pane Götze

nejde o nadšení, jde o to, jak Jaklovci aktivisticky hlásáte konce konců všeho možného, včetně eura - a ty konce, zpropadeně, nepřicházejí :-)

O. Prochazka 27.8.2013 10:21

Re: pane Jakle

vy jste teda filozof...

NOvých technologií vzniká nejvíce v Asii, v Korei, na Taiwanu a v USA. Již značnou řádku let. Jistoty jsou důsledkem právě tohoto kapitalismu, nikoliv naopak. Afrika je příkladem právě zemí, kde s heslem jistot na rtech mají všichni jistotu hladu. Úplně jste to pomotal.

M. Šejna 27.8.2013 12:04

pane Procházko

vy jste opravdu unikátním příkladem člověka, co polemizuje s nějakým názorem a přitom, aniž by si to uvědomoval, potvrdí nakonec to, s čím polemizuje.

Jinými slovy jste přikladem člověka, který sice umí číst, ale nechápe text. Takže Vám to zopakuji znovu: sekulární stát a svoboda podnikání jsou hybateli pokroku. Proto je západní civilizace stále nejpokrokovější. Kecy o úpadku naší civilizace jsou moderní u kavárenských povalečů hrajících si na intelektuály.

M. Prokop 27.8.2013 14:01

Re: pane Procházko

A co s tím na Západě, kde sice jsou sekulární státy, ale mizí ta svoboda podnikání?

Vytlačována rozhodováním armády za nic nezodpovídajících úředníků, viz EU.

O. Prochazka 27.8.2013 21:53

Re: pane Procházko

Hybatelem pokroku byla i církev, melete nesmysly. Hybatelem je kapitalismus, svobodný trh (tedy to proti čemu vy jako socan jste) a to je teď právě to, co se západu dostává stále méně a méně. Vy ani vlasně nevíte co chcete.

M. Prokop 27.8.2013 11:03

Re: pane Jakle

Zatím ........

Podíváte-li se na trendy, už to tak růžové pro Západ není.

A noví kandidáti si zajisté ze Západu berou to prospěšné, to je normální vývoj civilizací.

J. Barto 27.8.2013 8:55

tak nerad, když někdo místo argumentů nadává hned autorovi.

Činím tentokráte vyjímku: Tohle je otřesný blábol !!!

P. Zeman 27.8.2013 9:28

Re: Já

Naopak! Jakla většinou nečtu, tentokrát činím výjimku a dávám mu stoprocetně za pravdu.

M. Prokop 27.8.2013 11:06

Re: Já

Holt jste nepochopil, to se stává.

E. Heusinger 27.8.2013 8:40

Jakl se připarazitoval

na Klause a tak může zasvěceně kvákat o jistotách. Předtím parazitoval ze státního.

P. Zeman 27.8.2013 9:30

Re: Jakl se připarazitoval

Milý Heusingere. Článek není o Jaklovi a parazitizmu ale o západní civilizaci a jejím úpadku. Jestli nejste schopen pochopit tento elementární rozdíl, raději nediskutujte.

P. Joch 27.8.2013 8:03

Jistoty

Až budou v předvolebním mumraji politici slibovat JISTOTY, vzpomeňte, že jisté jsou jenom dvě věci, DANĚ a SMRT!

Z. Švrček 27.8.2013 10:40

Re: Jistoty

Přičemž daně na nás chodí pořád a pokaždé v trochu jiném hávu, ale smrt příjde jen jednou. O ni se lze opřít, i když důsledkem daní lze taky náhle exnout.

A. Bocek 27.8.2013 6:57

Jistoty ničí střední třídu,

ta nepodniká, leniví, degraduje a pomalu klouže do spodiny , která má jen nároky : EU musí, stát musí, kraj musí, obec musí .. Fotr musí . To poslední né fotr by mi ústa rozbil.

J. Humpolík 27.8.2013 6:16

Zášť , závist a nenávist základní atributy levičáctví

Díky pane Jakl, stručné a výstižné, pochopitelně to vyvolá základní atributy KSČSSD: závist, zášť a nenávist a diskuse to již potvrzuje

V. Vaclavik 27.8.2013 5:06

Pravicacke (cti jednoduche) videni sveta

" Moderní clovek odkojený jistotami neriskuje, nezkouší nové, neobjevuje, nenese kuži na trh. Nemusí, protože až bude nejhur, systém ho podrží. A nechce, protože až bude nejlépe, stát ho o plody zvýšeného úsilí pripraví."

Duvod proc lide do niceho nejdou, nejsou obavy, ze by je "stát o plody zvýšeného úsilí pripravil", ale ze jim stat klade do cesty takove byrokraticke prekazky, zadosti o milostive povoleni pocinaje a slozitymi predpisy co a jak delat a nescetnymi zakazy co a jak nedelat a konce slozitymi danovymi zakony, ktere prakticky zaruci, ze i poctivec je jednou nohou neustale v kriminale. Vubec to neni ve vysi zdaneni, jak pravicaci do omrzeni omilaji, ale v houstine povolenich, prikazu a zakazu, tabulek na vsechno mozne.

To vim z vlastni zkusenosti a ze sveho okoli, z prvni ruky. A je to logicke. Podnikavi lide nejsou chamtivi, aby kdyz jim to nebude sypat, kdyz je stat bude tezce danit , tak se na ten svuj napad co delat, vykaslaji. Ta vyse odvodu ma hlavni dopad na provozni finance, na nahromadeni provozniho kapitalu, protoze vysoke odvody male podnikani dusi a to se nemuze rozvijet jak by jinak mohlo, ale to neni nic pred cim by se nadsenci zastavili. Hlavni veci jsou ty prekazky postavene do cesty, kdy je vse sesnerovane byrokratickymi zakonnymi normami jak ze strany statu, tak dnes i Unie.

S tim hromadenim kapitalu je spjata skutecnost, ze banky by nejradsi pujcovaly jen mamutim korporacim, nikoli malopodnikatelum. A v tom ma prsty pravice spolecne s levici. Jsou dalsi duvody, pro nezacit s podnikanim, ale ty ktere jsem zminil jsou asi ty nejpodstatnejsi.

J. Schwarz 27.8.2013 5:36

Re: Pravicacke (cti jednoduche) videni sveta

K tomu "stát sebere" patří i ta byrokracie a houština předpisů a regulací. A pokud vývoj bude stát jen na nadšencích, kteří se budou tužit I když jim / a jejich rodinám, manželkám / z toho nic nekyne pak daleko nedojde. Takových lidí je málo, naštvané rodiny se jim nejspíš rozpadnou a většina, která se snaží hlavně aby se slušně uživila opravdu přijde v "sociálním státě" o motivaci. Proč si levičáci neudělají svou "společnost" a nenechají "pravičáky" i s jejich "jednoduchým viděním" světa napokoji? Levičákům přece žádný pravičák nebere právo zakládat solidární kolektivy garantující svým členům třeba i modré z nebe a nesmrtelnost - jen jim v nich nechce šaškovat!!!

R. Langer 27.8.2013 10:06

Re: Pravicacke (cti jednoduche) videni sveta

Přesně.

V. Kusý 27.8.2013 6:14

Re: Pravicacke (cti jednoduche) videni sveta

Ale ono to pravičácké, podle Vás jednoduché vidění světa, se nejvíc blíží pravdě.Vždyť všechna ta reglementace je motivována právy těch, kteří nechtějí žít pravicově, tedy ne na úkor ostatních.

R. Gramblička 27.8.2013 7:04

Tak tak

ne nadarmo se říká: život je ve své podstatě jednoduchý, to jen lidé mají pořád nutkání si ho komplikovat. (a bohužel, nejen sobě, ale i těm druhým)

V. Vaclavik 27.8.2013 8:46

Re: Pravicacke (cti jednoduche) videni sveta

Je to nase chyba, ze jsme k tomu svolili, my kteri bysme meli vedet lepe, svolili k tomu aby jini zili na nas ukor. Deje se to tak, ze pravicovy obcan rekne, ze nejaky ten socialni stat je nutny, ale musi byt maly. Jenze pak statu jako jezinkam logicky nestaci jen si ohrat prsticky... a konci to v ujetem socialnim state spravovanem pravici.

Je naprosto bezne, ze pravicak rekne, ze kdybysme ty, kteri chteji zit na nas ukor, neuplaceli temi socialnimi davkami, zabezpecenim, tak by se vzbourili a jich je hodne, nas je malo... Je to ciste zbabelstvi, uplaceni jako politika apeasementu. 

Co se jednoduchosti tyka, ta jako takova neni ani spatna ani dobra, to zalezi. Spatna jednoduchost zastira, nebo miji pravou pricinu, nebo ji hleda jinde, nez se nachazi. A to je tento pripad pravicove poucky pouzite panem Jaklem, ze lide se nehrnou do podnikani, protoze dopredu vidi, ze budou muset platit tucne vypalne mafianske spolecnosti a tudiz ztrati motivaci zacit podnikat.

Tady je ta falesna jednoduchost v tom, ze je jasne, ze kdyz za ty starosti a rizika kolem podnikani nebudete mit nejakou prislusnou odmenu, protoze vypalne je moc vysoke, tak do toho nikdo v prve rade ani nepujde. Jenze tak to neni, typicka vetsina malo-podnikatelu nema starosti s nouzi ani s narocnou manzelkou, rodinou. Tak spatne to s podnikanim zpravidla neni, problemy jsou jinde, v tech regulacich.

Az budete mit nejake cukani zacit podnikat, sednete si s nejakymi znamymi, kteri jiz nejaky cas podnikaji, a protreste s nimi ten vas napad, tu vizi, a budte pripraveny na poradne zchlazeni realitou, ledaze nemate predstavivost, a chtel byste jen rozmnozit nekonecne nudne rady autodilen, truhlaren atd atd s typickou naplni podnikani. Vsechno co neni uplne obvykle a bezne podnikani je dobrodruzny zapas s normami, povolenimi, a kdo nema zaludek na piratske polocerne podnikani s rizikem pokut, anebo bohateho strycka, ten skonci hned po te diskuzi se znamymi. S ovocem sklizenym mafii to nema nic spolecneho.

V. Vaclavik 27.8.2013 9:03

Re: Pravicacke (cti jednoduche) videni sveta

Nechci se pana Jakla dotknout, ale je jasne, ze s tim ovocem vlastni pile sklizenym nenasytnym statem a tim zrazujicim zacinajici podnikatele, jen opakuje nekde vyctenou poucku, ktera z jeho ust vychazi jako cisto cista teorie.

Ja na druhou stranu pamatuji umysl malopodnikatele rozsirit jeho podnikani o jiny druh cinnosti, nebo castecnou zmenu podstaty sveho dosavadniho podnikani, a jak nakonec musel ty napady opustit tvari v tvar neuprosnym regulacim, normam, ackoliv selsky rozum by takove zmeny schvalil. Kazdy malopodnikatel, kdyz ziskate jeho duveru, vam rekne o rizicich ktere podstupuje pololegalnimi, pochybnymi postupy, aktivitami, ktere musi podstoupit aby mohl nejak ''zit''. Danim se samozrejme kazdy vyhyba jako cert krizi, ale neni to to, co ho nejvic a doopravdy pali.

V. Kusý 27.8.2013 9:30

Re: Pravicacke (cti jednoduche) videni sveta

Bohužel máte pravdu v tom, že se na živnostnících a malých podnikatelích přiživuje kdekdo.Nemluvě o vzájemných vztazích.Zajímavé ovšem je, že  jsem jako soukromý dopravce pracoval pět let pro zahraniční firmu aniž bych měl smlouvu, jen na základě ústní dohody, uzavřené potřesením rukou a aniž by měsíční platba za celou dobu přišla o jediný den opožděna. A to jsem si na základě té dohody troufl nechat si postavit na zakázku vozidlo podle specifikace zákazníka.Na české poměry neuvěřitelné a s českým zákazníkem asi taky nemožné.

J. Ryba 27.8.2013 13:15

Re: Pravicacke (cti jednoduche) videni sveta

jde o to, že pravičácké vidění s klapkama na očích je trvale neudržitelné...dříve nebo později to končí v krvi. Část pravice si to k nelibosti fundamentalistů, naštěstí uvědomuje

J. Ryba 27.8.2013 13:17

Re: Pravicacke (cti jednoduche) videni sveta

Hayek usoudil, že socialismus je silný v tom, že vládne utopickým myšlením. Tu komparativní nevýhodu neoliberalismu chtěl vyvážit jinou utopií:

"Čeho se nám dnes nedostává je liberální utopie, program, jenž není ani pouhou obranou toho, co existuje, ani jednoduše rozředěným socialismem, liberální radikalismus, jenž ani nešetří citlivost existujících zájmových skupin ani se nedomnívá, že musí být tak praktický, citlivý a realistický, aby se omezil na věci, které se dnes zdají možné."

Hayek přesně poznal, jak důležitá je neoliberální utopie, aby na jedné straně vyzařoval navenek a na druhé straně vyvolal ve vlastních řadách "cit pro smysl". Boj o hlavy a srdce se nevyhrává jen zlepšovacími návrhy toho, co je možné v "reálné" politice. Blbé je, když někdo aplikuje utopii do denní praxe, když se diskutuje ekonomická realita v rovině nekompromisního střetu dvou utopií...

V. Kusý 27.8.2013 13:36

Re: Pravicacke (cti jednoduche) videni sveta

Pochopitelně, je to důsledek tlaku těch, kteří by mohli, ale nechce se jim.Těch je pohříchu víc, nežli těch, kteří by chtěli, ale nemohou. Pak přijde ten krvavý konec.Ti, kteří něco budují, nemají na revoluce ani čas, ani důvod k nim.

V. Vaclavik 27.8.2013 16:26

Re: Pravicacke (cti jednoduche) videni sveta

Kdyz si nenajdete of toho budovani cas na ten boj, tak zacas nebudete nic budovat. Je to kratkozraky pristup.

A lide se k vam nepridaji z intelektualni zbabelosti a taky protoze maji ideologii protivnika do jiste miry sami pod kuzi, tak rikajic. Jsou to spojene duvody.

Nas kteri vime lepe je sice malo, ale zato mame pravo a pravdu na nasi strane, zatimco protivnik je sice pocetny, ale pred spravnou argumentaci sebjiste podanou zaleze zpet pod kameny, odkud pred nejakymi sto lety zacal vykukovat a vylezat na svetlo.

Panu Rybovi jsem odpovedel vyse.

B. Rudolf 27.8.2013 4:59

Tím určujícím fenoménem je demagogie

Na bolševicích mi opravdu vadil především tlak na systematické lhaní a odříznutí od informací. Ekonomická stagnace, která s tím úzce souvisela, mi ani zdaleka tolik nevadila. (Je úžasné mít automatickou pračku, ale ještě úžasnější je být obklopen lidmi, mezi kterými se cítíte být svobodní.)

Klausismus-Koženismus nám tady zavedl jiný tlak na systematické lhaní: Podvod už není podvod, ale podnikatelský záměr. Právo na podvod je nejdůležitější součástí naší nově vydobyté svobody. V roce 1989 jsem se naivně domníval, že byla poražena "nesvoboda", ale po krátkém čase se ukázalo, že se "jen" změnily cíle a formy útlaku - naštěstí výrazně k lepšímu. Čas, který tady máme jako jedinci vyměřený, opravdu není dlouhý, a my ho zabíjíme žabomyšími válkami o úspěch.

B. Rudolf 27.8.2013 5:24

Re: Tím určujícím fenoménem je demagogie

Pohoršil mne odstavec: "Široké lidové vrstvy nechtěly jen svobodu a rovnost příležitostí. Už

nechtěly jen práva, začaly vznášet nároky. Chtěly svět, kde zlo a

neštěstí budou eliminovány, kde štěstí bude zaručeno." Nenapsal jste to, ale vyznívá tak, jako by to, že "široké lidové vrstvy dostaly svobodu a rovnost příležitostí", bylo první základní chybou. Asi jste to tak ani nemyslel.

Oponuji, že i já chci žít ve světě lidí, kterým zlo a neštěstí není lhostejné a kteří se ho snaží redukovat. Pro mne je důležité mít relativní jistotu, že ani já ani nikdo z mých blízkých nebude mučen. Trochu méně, ale přece jen, je pro mne také důležité, že pravděpodobně o svůj malý majetek nepřijdu podvodem. To už mi tento stát negarantuje v míře, kterou bych považoval za dostatečnou (viz řádění exekutorů).

A ekonomické úspěchy Číny sice obdivuji, ale rozhodně v ní nevidím vhodný vzor pro naši zemi.