27.6.2024 | Svátek má Ladislav


Diskuse k článku

ZAMYŠLENÍ: O národních zájmech

Praotec Čech, v dobách, kdy jsme byli ještě imigranty, nám vybral pěkné místo uprostřed Evropy. Jako malý národ jsme předurčeni patřit do většího celku, i když jsme v historii také byli chvíli i evropskou velmocí. Jazyk se vyvíjel z kdysi společné praslovanštiny a nyní s ním mluví Češi Moravané i Slezané, kteří tvoří národ.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Karza 7.6.2023 22:28

Jaké pak národní zájmy?

Směrnice a pokyny od patronů pravidelně chodí, místodržící se náležitě lísají a lid moc nereptá a maká. Média to hlídají.

V. Kučer 7.6.2023 17:04

V té době si Slované mezi sebou rozuměli ale staroslověnština zanikla. V 18tém století zde vzdělanci mluvili latinsky šlechta francouzsky a lid česky nebo německy. Marie Terezie uměla lépe francouzsky než německy, Fridrich II. der Große tvrdil že němčina je řeč rolníků. V dalším století to bylo jinak.

J. Jurax 7.6.2023 16:45

A hlavně si nechat s povýšenou samozřejmostí vyzobávat všechny třešničky na dortech, okousávat výhodné sladkosti a sami vzít zavděk plesnivými zbytky, za něž jest arciť projevovat vděk.

Především ovšem by onen "stát" neměl automaticky čekat férové chování od vlastních sousedů a už vůbec ne od EU. A to i tehdy, když na slovo poslouchá, natož když zlobí prosazováním vlastních zájmů (což tedy u nás ovsem nehrozí, Fiala je poslušný hlasů svého pána z brusele).

M. Grundmann 7.6.2023 16:26

Na Ukrajině se bojuje o rozšíření NATO o Ukrajinu. V čem je pomáhání Ukrajině a rozšiřování NATO v našem národním zájmu ? Podle mě je NATO už teď natolik silné, že si na něj nikdo netroufne.

V. Mokrý 7.6.2023 15:08

Kanda 7:55

Švýcarský kapitalismus a demokracie je špatně,

Izrael - 1/2roční ZVS by v ČR rozhodně nevadila a výchova k vlastenectví je špatně,

Singapur - bohatý stát a pořádek v ulicích je špatně ?

M. Kanda 7.6.2023 14:57

Děkuji za potvrzení, že Švýcarsko je něco úplně jiného než Česko. Rozhodně ho nevnímám jako příklad.

L. Beneš 7.6.2023 14:43

Kde byli ti Slováci v té době? A jak se lišil jazyk v českých zemích v té době od toho, čím mluvili Slované na Slovensku? A co takový pojem jako bibličtina? Nic to neříká?

L. Beneš 7.6.2023 14:41

Velmi hezky napsáno.

V. Kučer 7.6.2023 14:39

V době Jiříka z Poděbrad se šířila Čeština, byla diplomatický jazyk v Polsku, na Litvě a v Uhrách ale nepřevzali jí ani Slováci. Asi proto že je moc složitá.

L. Beneš 7.6.2023 14:34

Stát je především organizované násilí. Není důležité, kdo to řekl. Důležité je to, že je to pravda. A národní zájmy? Žádná vláda od roku 1989 nedávala najevo tak ostentativně, jak jsou jí národní zájmy lhostejné a cizí.

M. Kocián 7.6.2023 14:25

Pokud Číňani nezkopírují angličtinu a neprohlásí ji za svůj vynález.

V. Kučer 7.6.2023 13:51

V době Pax Romanum latinu nepřevzali pouze Řekové, naopak Východořímská říše převzala řečtinu. V příštím tisíciletím se bude mluvit pravděpodobně třemi jazyky, anglicky, španělsky a čínsky.

M. Kocián 7.6.2023 13:09

A frankismy - mě učila ruštinu bývalá učitelka francouzštiny, která z oblibou zdůrazňovala ruská slova převzatá z tohoto jazyka.

M. Kocián 7.6.2023 13:07

A co ti, před kterými utíkali?

J. Ptáček 7.6.2023 11:52

No nevím. Zoufalí Židé, kteří před a za války utíkali do Švýcarska byli vesměs přímo na hranicích okradeni a vydáni německým nacistům na jistou smrt. Zaplať pánbůh za ustrašené, ale nikoli zločinné chování, Čechů v porovnání se SUPER Švýcary. A aby toho ještě nebylo málo, to co Židům ukradli už nikdy přeživším koncenrák, ani jejich potomkům nevrátili. Hanebnější příklad neznám.

J. Ptáček 7.6.2023 11:44

Kdybychom přejali z ruštiny, z jazyka vzorových Slovanů, slova jako"šlagbaum, karandaš, lager (tam to význam má) nebo třeba maršírovka" zaplevelíme si češtinu germanizmy. Tak raději pryč od ruštiny!

H. Rybnická 7.6.2023 10:45

"Stát" je právní forma nic více a nic méně. Jeho představitelé by měli příkladně zachovávat etické normy, jeho struktury by měly řádně udržovat historické památky, tradice, předně o nich občanům nelhát, nevymýšlet si hromady "národních" hrdinství a nezatajovat černočerné skvrny na vlastní historii. Především ovšem by se měl onen "stát" chovat férově k vlastním sousedům nebo spřáteleným jiným státům. Nevyžadovat s povýšenou samozřejmostí všechny třešničky na dortech, okousávat výhodné sladkosti a plesnivé zbytky přenechat těm, od kterých očekáváme všemožné výhody, hlavně v situacích vlastní nouze..

P. Hák 7.6.2023 10:44

"nebo to má podobu dobrovolné dohody, jako nyní"

;-DR^

Není nad podobu!

M. Kocián 7.6.2023 10:05

V době Pax Romanum poskytovala latina ostatním národům to, co sami neměli - písmo. Dnes je situace poněkud jiná. Angličtina proniká prostřednictvím slangů, zejména profesním, včleňuje se do obecné řeči a je noční můrou jazykovědců, kteří se snaží dostat ty příšerné zkomoleniny do řeči spisovné.

M. Kocián 7.6.2023 10:02

Máme podfinancovanou infrastrukturu... při současném stylu "budování" je to černá díra, kterou nelze ufinancovat žádnými prostředky. Tu díru je třeba ucpat a pak až vést debaty, kolik peněz je vlastně třeba. Bohužel, ubírá se to opačným směrem a tak nějak to už považujeme za normální.

V. Kučer 7.6.2023 9:57

To že převzal nějaký národ řeč jiného národa bylo v historii docela běžné. Kam sahala říše Římská se mluvilo během dvou generací latinsky a vulgární latinou se mluví v celé latinské Americe. Vaši pravnuci budou mluvit anglicky a kdyby Napoleonovi nezmrzla v Rusku armáda psali bychom zde francouzsky.

J. Pokoutný 7.6.2023 8:31

Rozdíl mezi Háchou a Fialou je nicméně značný. Prvnímu z nich to "hodil" Beneš, když prchal na Západ, ten druhý vyhrál podrazem volby, i díky kritice EU z opozice. Tomu prvnímu hrozila fyzická likvidace, tomu druhému maximálně pád do oprávněného zapomnění. A ještě, než se u Háchy projevila po šesti letech stařecká demence, snažil se prokazatelně německé okupační moci vzdorovat, zatímco s. sociolog intenzivně kolaboruje. Co víc?

K. A. 7.6.2023 8:07

Pěkné. Dodal bych jen to, že proti nadužívání angličtiny bychom se měli bouřit. Dlouhodobě nám hrozí plíživá anglizace podobně jako dřív germanizace. Angličtina by se měla učit o páté třídy jako ruština a ne od mateřské školky, neměla by být povinná, ale měli by být alternativy v jiných významných jazycích. Pak bychom se možná vyhnuli tomu, že novináři nedokážou čerpat z jiných než anglickojazyčných zdrojů, takže se nedovíme, co se děje v Maďarsku, v Polsku, ve Francii, v Kosovu, ale dovíme se za to, co si o tom myslí Amerika, Británie nebo Brusel.

Za sovětské okupace tady ruština ve veřejném prostoru nebyla, takže všechny ty reklamy, hlášení v metru a ve vlacích v angličtině - workshopy místo dílny atd. připomíná spíše protektorát, byť naštěstí angličtina nemusí být na prvním místě.

Kromě jiného to vede i k neúspěšné integraci cizinců, kteří se neučí česky. Jejich dobré předsevzetí brzy zvrátí to, že všude vidí anglické nápisy a všichni jsou s nimi ochotni mluvit anglicky, takže pak říkají, že se ani nemají, kde tu češtinu naučit. A to i příznivci zhovadilé multikulturní ideologie tvrdí, že znalost domácího jazyka je nezbytnou podmínkou integrace. Že by třeba teď bili na poplach kvůli selhávající integraci, to je ani nenapadne. Teď pro to nic nedělají, ale až bude všem jasné, že selhala, pak z toho obviní rasistickou společnost.

M. Kanda 7.6.2023 7:55

Hodně hloupé příklady.

Švýcarsko. Ani náhodou nedosahujeme jeho ekonomické síly. Možná je to proto, že tam nikdy nevládla levice. Švýcarská strana práce má naprosto marginální význam. A víte, že Švýcarsko dává na obranu asi pětinásobek toho co Česko?

Izrael. Země v permanentním arabském obklíčení. Tříletá povinná vojenská služba i pro ženy. Fakt by se vám líbilo něco takového?

Singapur. Má jediného souseda Malajsii a je s ním provázanější, než Česko EU. Víte, že např. v Singapuru není pitná voda a veškerou její potřebu zajišťuje právě Malajsie? Chtěl byste žít v takové závislosti?

F. Navrátil 7.6.2023 7:48

Podlézavých lokajů, kteří líbají holínku, která do nich kope si nikdo neváží. Státy a národy hodné toho jména si hájí své egoistické zájmy a nanejvýše to doprovázejí krasořečněním o společných zájmech, solidaritě a vzájemné pomoci, na věčné časy a nikdy jinak.

V. Mokrý 7.6.2023 6:09

Tak prvním základním zájmem, by mělo být -

nelézt nikdy nikomu až tam ( kde končí záda ), že !

Ostatní stačí/je dáno, při pohledu na Švýcarsko, Izrael, Singapur.