18.8.2022 | Svátek má Helena


Diskuse k článku

ZÁKAZY: Právo na pitomost

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 28.6.2022 20:49

Hlubuček argumentuje: "... a konec komunizmu byl jen takovým polovičatým vítězstvím."

Komentuji

1. Jestliže nikdy nebyl komunismus (viz definici z Wikipedie) dosud zaveden, pak nikdy nemohl nastat jeho konec.

2. Pokud bude "komunismus" někdy rozhodnutím místních lidí instalován na nehostinné planetě Marsu, tak mne to vůbec nevzrušuje, protože tam nikdy neplánuji letět.

3. Základy kapitalismu na planetě Zemi jsou ale příchodem nových technologií (a lpěním na ekonomičnosti jako prvotním kritériu), silně podkopávány. Ta technologie s rozvratným společenským dopadem se jmenuje obecná umělá inteligence (AGI).

Stručně a jen schematicky: pokud důslednou aplikací ekonomických principů nahradíte člověka pracovníka výkonnější technologií (AI), pak zavedete tak vysokou trvalou nezaměstnanost, že tím fakticky podkopete základy současného kapitalismu (který snad i vydírá pracující lidskou sílu). Kdy k tomu dojde? Odhadují, že pokud nevypukne 3. světová válka, pak by v USA mohl být zaveden minimální nepodmíněný příjem již v průběhu 30. let současného 21. století.

P. Princ 28.6.2022 14:55

Úcta k předkům, k tradici, poučení z historie - to jsou zajisté užitečné postoje.

Naproti tomu srovnávání současnosti s imaginárním, širokým a rozplizlým "Dříve" považuji za nemoudré. Biologická a společenská evoluce pokračuje. Žádné "Dříve" už nebude.

J. Rejzek 28.6.2022 14:43

Když vláda ve vypjatých dobách sahá k jisté cenzuře a publikuje jen ty žádoucí informace pak by tedy stačilo tu vládu vyměnit. Není to ale tak jednoduché. To, bylo vidět na příkladu Polska, nebo Maďarska. Celá EU, včetně anglosaského světa začne jednotným hlasem tento stát a jeho představitele hanobit. Je také těžké definovat "vypjatou dobu". V roce 2014, kdy se ještě Rusové a Američané vozili do vesmíru a plácali se tam po zádech byla válka ještě daleko. Přesto to již byla zřejmě vypjatá doba, O Oděském masakru z 2.5. téhož roku, při které bylo zaživa upáleno padesát lidí ani slůvko .I způsob jak se psalo o batalinu Azov a jiných vojenských uskupení byl již zřejmě ovlivněn tou vypjatou dobou.

D. Stirsky 28.6.2022 13:11

S autorem souhlasit moc nelze, neboť opomenul jednu zásadní skutečnost. Tou je svět IT, internet, sociální sítě, chytré mobily... Dosud nikdy nebyli lidé vystaveni takovému kvantu informací jako je tomu nyní. Technika, jako už mnohokráte, předběhla naše myšlení. Za mého mládí něco zveřejnit nebylo tak jednoduché. A to i v demokratických zemích. Lidé doma běžně neměli kopírky, ani psací stroj nevlastnil každý a to nemluvím o internetu, chytrých mobilech atd. Čili chtěli-li jsem i ve svobodné zemi oslovit větší počet lidí, bylo to docela komplikované. Dnes k tomu stačí pár minut a dosah může být klidně i milióny, desítky miliónů lidí. My obecně nevíme, co s tím. Tápeme. Že ovšem k nějaké regulaci dojde, je víc než jisté. Ono to asi ani jinak nepůjde.

D. Uhlár 28.6.2022 14:22

Výmluvy. Svoboda projevu buď je, a nebo není. Všechno ostatní jsou žvásty. A že je hodně zdrojů informací? Dřív byl jen jeden zdroj, ale z něho informace byly všude, od školky do hrobu. A stejně většina věděla, kde je pravda.

P. Vychodil 28.6.2022 16:40

"...ono to jinak nepůjde..." další neokomunista volající po cenzůře...nebo neofašista ? dovolím se tě nazvat soudruhem, volajícím po jediné straně toho "správného" názoru....ale máš asi pravdu, regulace je nutná, vidíme to na státu plném demokracie...zákazy opozičních stran, pálení nevhodných knih, umlčování jakékoliv opozice, trestní pronásledování těch, které kdokoliv může označit za nepřátele státu...jistě toto všechno jako správný stalinský soudruh podporuješ...a v dnešní době se to nazývá pokrokovou evropskou demokracií...

J. Jurax 28.6.2022 16:42

Tápeme, budiž. Ono tedy jak kdo, ale připusťme, že přinejmenším občas tápeme.

Že ovšem k nějaké regulaci dojde, je víc než jisté - už dávno k ní dochází. A to je velice špatně, protože regulace z principu nemůže být nestranná, je řízena názory regulátora, ať je jím kdokoliv od orgánů státu přes mocné oligarchy až po víceméně - spíše více - potrhlé aktivisty od lidskoprávníků, správných rasistů typu BLM (špatní rasisté jsou WLM), gender a LGBTQ+ až po zelené i rudé magory.

Právo tápat je jedno z četných lidských práv, o něž bychom neměli být kráceni!

L. Žaloudek 28.6.2022 19:01

Pane JJ, to už ale ustupujete, když mluvíte o "tápání". Skutećná svoboda slova zahrnuje i právo lhát!

T. Diblík 28.6.2022 22:47

Ano, skutečná svoboda zahrnuje právo lhát. Ovšem lhář musí snést to, že se na něj slušní lidé dívají jako na zloděje, protože kdo lže, ten krade.

Z. Lapil 28.6.2022 23:22

Lhaní je vědomé uvádění v omyl a vědomé uvádění v omyl je trestné jak rákoskou, tak zákonem.

A i kdyby nebylo, stejně má lež krátké nohy.

J. Jurax 29.6.2022 1:02

Jistě. No a?

F. Navrátil 28.6.2022 8:30

Autor vyslovuje obecné pravdy a nemá odvahu vyjádřit se konkrétně. Nechce jasně vyslovit, kdo zakládá instituce cenzurního charakteru, kdo ruší nepohodlné weby, který prokurátor vyhrožuje třemi lety vězení za dezinformace, která vlády vyzývá k udávání spoluobčanů s nevládními názory, a pod. Chodí kolem fialové vlády jako pes kolem horké kaše.

P. Pepax 28.6.2022 9:59

R^ tak nějak.

V. Čermák 28.6.2022 16:54

R^

V. Církva 28.6.2022 21:33

Fialovu vládu moc nemusím. Větším problémem než Fialova vláda jsou dnes ale ruští kolaboranti.

Když se posledně Rusové dostali k moci, 40 let jsme se jejich kolaborantů nezbavili. Je třeba je pacifikovat včas! Jakýmkoliv demokratickým (nakopat) způsobem.

Z. Lapil 28.6.2022 23:24

Autor předpokládá, že žijete ve stejném časoprostoru, jako on. Naopak nepředpokládá, že jste spadl z višně, z Marsu nebo tam odněkud.

J. Nevrkla 28.6.2022 8:20

Právo na pitomost? Já jsem byl na Seznamu zabanovan natrvalo za takzvaný trolling jen proto, že jsem porovnal mnohé nevynucene americké invaze se statisíci obětí s tou ruskou, do velké míry vynucenou. To se snad nedá považovat za pitomost. A už tam nemám právo se vyjadřovat k čemukoliv. Kolik nás takových je? Už se tam mohou vyjadřovat jen ti s politicky korektnimi názory. A nejen tam.

J. Rybník 28.6.2022 8:41

Na Seznamu tak dosáhli názorové jednoty; není tam opozice, jen fialová servilita. Podle toho ta diskuze vypadá.

K. Kubů 28.6.2022 12:25

Proto jsme tady na Psu tak rádi, pane Nevrklo, že se nad Vašimi příspěvky můžeme řečeno s autorem "usmát se nad nimi nebo si i zadurdit"

J. Pavelka 28.6.2022 12:39

No vynucená byla asi tak stejně jako ty americké...Musíme akorát umřít

P. Vychodil 28.6.2022 13:07

já na seznamu jsem na tom podobně, tudíž jej ani nečtu...

za komoušů jsem byl schopen se vyjadřovat volněji, než dnes...

A. Teply 28.6.2022 14:27

Taky mám podobnou zkušenost se Seznamem.

Za souhlas s názory Henryho Kissingera a poznámku, že Ukrajině se nemusí podařit Rusko porazit, jsem byl zablokován za "schvalování genocidy".

Moje máma pak byla zděšená, jak jsou ty diskuse na Seznamu jednostranné. Už jsem jí vysvětlil, že aktuálně tam smí psát jen novodobí komsomolci...

J. Nevrkla 28.6.2022 14:51

Remcat v práci na komunisty a politiku bylo tenkrát běžné, já jsem si jako mistr nástrojárny při odpolední směně klidně dovoloval pouštět na dílně Hlas Ameriky. Dovolil by si dneska někdo pouštět něco podobného ruského? Pochybuji.

P. Diviš 28.6.2022 15:33

Tak to vás Seznam vynutil sem. Má těžký hřích! :-P

J. Nevrkla 28.6.2022 16:28

Jojo, kdo ví, že ma pravdu, argumentuje, kdo ví, že lže, žádá cenzuru. To sedí.

J. Rybník 28.6.2022 7:51

Není nad selský rozum. Dobrá práce, autoreR^.

R. Langer 28.6.2022 7:57

Selský rozum u nás bohužel nefunguje. :-P

J. Rybník 28.6.2022 8:19

O to příjemněji se na něj vzpomíná.

M. Hoblík 28.6.2022 7:29

Zlaté a svobodné doby socialistické!

P. Hatina 28.6.2022 2:04

Že už mluvíme o tom, že "..e společnost dohodla, že propagovat nacizmus, popírat holokaust či šířit rasovou nenávist bude nadále právně nepřípustné.", jenže v našem tr. zákoníku to stojí jinak ".. Kdo propaguje hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod člověka, nebo hlásá rasovou, etnickou, národnostní, náboženskou či třídní zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob, ", za co už se dá schovat prakticky cokoliv, popřípadě v skrze politickou korektnosti taky cokoliv ignorovat (třebas některá fundamentální náboženství, nebo i ten parlamentní komunismus)

Co jest na tom zajímavé, v dnešní době, že zvýšenou sazbou se trestá " veřejně přístupnou počítačovou sítí" - tedy když to někdo napíše na svém blogu, než kdyby to vyřvával někde na náměstích...

No aspoň je vidět, že i ta péče státu o správné myšlení občanů jde s dobou. Pan farář co je kdysi v kostele strašil peklem, když ty neznabohy budou poslouchat, už dosloužil,,,