1.6.2024 | Svátek má Laura


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Schumacher 10.3.2009 10:11

Coming out. Zpověď baterkového a rádiového maniaka.

Baterky, tedy svítilny mě fascinovaly od dětství. Cvak a krásně to šajnilo. A žárovičky všeho druhu. A ta spotřeba baterií. Měl jsem permanentní nedostatek baterií, akumulátory byly prakticky nedostupné. Nejoblíbenější byla plochá baterka. Na co všechno se dala použít. I jako primitivní svítilna. Stačilo k ní přigumičkovat  žárovku a bylo.  A k pohonu všemožných hejblat a motorků. A v létě lodiček. Moje  spotřeba baterií byla úděsná. Svítilny ? Těch také nikdy nebylo dost. Měl jsem nejen tříbuřtovku, ale s nástavci se z ní dala udělat mnohobuřtovka. Jen se žárovičkami byl problém. Aby to více svítilo, používal jsem ty pro o něco menší napětí. Svítly jako dnešní halogenky, bohužel, rychle černaly a svítily krátce. Ale stálo to za to, sedmibuřtovka šajnila jako dělo. Z jednodenní návštěvy NDR jsem si přivezl kempingovou lucernu na čtyři buřty. Doma ji pojmenovali "nádražácká svítilna". S jednou žárovkou a svícení do dálky, s druhou na blízko. Spotřeba baterií úděsná, o alkalických jsem si mohl jen zdát. V použitelném stavu je dodnes. V osmdesátých letech seobjevily halogenové žárovičky. Svítily tak silně, že sváděly k alotriím, v Německu prý uvažovali o zákazu svítilen s nimi, protože darebáci oslňovali řidiče.  Jak já toužil po čtyřbuřtovce s halogenkou Phlllips ! Byla v jednom z katalogů patřících do mého oblíbeného záchodového čtení. Spolu s katalogy Conrad. Ano, byl jsem Conradovskej závislák. Tak jako někdo má heroin nebo hrací automaty, já měl Conrada, vysněný ráj bastlířů. Od první do poslední stránky. Baterková obsese mi vydržela doteď. Jen žárovky nahrazují ledky. První ledkovku jsem zbastlil už v roce 94, svítila červeně a byla děsně úsporná. Připadal jsem si jak na ponorce v bojové situaci. Pak na trh přišly žluté ledky a už v devadesátém osmém jsem už měl bílé. Co všechno jsem vyzkoušel. Kdybych si to tehdy nechal patentovat...Pět ledek do patice od žárovičky a šup s tím do tříbuřtovky. Tuhle ledkovou žárovičku jsme měl dříve než se objevily na trhu.

tj 10.3.2009 10:11

Re: Kde ty časy jsou!

Jen tak pro zajimavost, sice se to netyka anten, ale jen pro zajimavost domy v Australii nemaji hromosvody.

MLOK 10.3.2009 10:04

Re: Tesla Minor

Ještě ji mám (krystalku) milý Kukulíne schovanou - i s detektorem s galenitovým krystalem. Zamačkávám nostalgicky slzu v oku. Byl to můj první rozhlasový přijímač - vlastnoručně zhotovený. Druhý, byl "jednolampovka" (rok cca 1953-1954) s elektronkou KC1. Do toho jsem vlastnoručně navinul cívku ladicího obvodu a byl jsem velmi překvapen, když jsem pak na konci stupnice slyšel hlášení o rychlosti a směru větru a podobná meteorologická hlášení. Dodatečně jsem přišel na to, že jsem použil jádro s menší permeabilitou a "dostal" jsem se částečně mimo pásmo středních vln a poslouchal hlášení meteosituace z ruzyňského letiště.

      Možná jsem tehdy slyšel některého z budoucích starších kolegů pana Čecha:-):-):-)

RomanL 10.3.2009 9:52

Re: Kde ty časy jsou!

Děláte dobře, on to dneska sice nikdo nedělá (ani já), nicméně jsem byl už 2 x svědkem následků úderu blesku do antény (naposledy přímo u nás na domě) a pokaždé byly některé televize i rádia v trapu.

MLOK 10.3.2009 9:52

Re: Kde ty časy jsou!

Jako kluk jsem Malý Astone dost dlouho ten antenní přepínač neměl, pouze jsem vyndaval antenní přívod z radia. Když pak byla bouřka, tak se na mojí cca 40ti metrové anteně indukovala docela slušná napětí a občas jsem pak měl malou "bouřku" i ve svém radio-kumbálu. To mě nakonec přimělo k instalaci výšezmiňovaného přepínače. Nedá mi to, abych při této příležitosti nevzpomněl též "vajíčkové" izolátory, instalované vždy po 3 kusech na každé straně anteny, mezi vlastní antenou a uchycovacími dráty.

MLOK 10.3.2009 9:44

Re: Tesla Minor

Bohužel, milé Kekule. Můj Avomet2 při použití jako ohmmetr vyžaduje jeden článek z této dnes již nevyráběné baterie. Docela pracně jsem před časem sháněl vhodnou náhradu.

       K výšepopisovanému transistorovému radiu. Mělo velmi vtipně vyřešený převod do pomala přímo na ose ladicího kondensátoru. Tohle radio bylo (snad) prvním transistorákem v zemích t.zv. "socialistického tábora". Východní Němci, kteří v té době vyráběli stále ještě elektronková radia udiveně a překvapeně koukali v roce 1959 na tento transistorák, když jsem ho měl ssebou u Baltu. Zajímavost pro honzaka. Mezifrekvenční kmitočet nebyl obvyklých 452 kHz, nebo 468 kHz, ale jenom cca 150 kHz.

Malý Aston 10.3.2009 9:24

Kde ty časy jsou!

Můj otec byl posedlý bezpečností.Nevím zda si ještě někdo pamatuje přepínač na venkovní anténu.Jak se blížila bouřka,tehdy to ještě Moldánová předem nehlásila bylo příkazem dne přepnout přepínač umístěny na okně do polohy dolů.To se anténa přepla na uzemnění aby nějaký atmosférický výboj nepoškodil naše radio,které otec koupil na lístek který mu byl dán jako odměna za stovky přesčasových hodin.Tento zvyk dodržuji dodnes.Jakmile se blíží bouřka vydávám rozkaz vypnout všechny antény zejména televizní. Budím tím posměch ale zatím se nám nestalo aby po nějaké bouřce některá televize nefungovala.:-D

jarda 10.3.2009 9:17

Někdy

koncem šedesátých let sehnal táta, ale nevím kde, maličký tranzistorák AIWA (made in Japan). Byl na dvě tužkové baterie a fungoval bez problému snad pětadvacet let. Byl z černého plastu v koženém přenosném pouzdře.

Malý Aston 10.3.2009 9:12

Re: Tesla Minor

Mobilní to bylo ale ten drát,tedy anténa se blbě natahovala například na louce.:-D

honzak 10.3.2009 8:52

Re: Tesla Minor

správně.

Clairvaux 10.3.2009 8:40

i/y

stewardky ...se tady změnily a dělali neuvěřitelné věci....ale jinak....VVR^

F..A.Kekule 10.3.2009 8:34

Re: Tesla Minor

On ten Mír taky nebyl na monočlánky, ale na dvě třívoltové baterie, už se dost dlouho nedělají.

Kukulín 10.3.2009 8:27

Re: Tesla Minor

Ani krystalka nepřišla levněji. Dioda 49,- a sluchátka 80,-, a mobilní to rozhodně nebylo.

fox 10.3.2009 8:20

Re: Tesla Minor

Přesně a pak T6 asi za 600,-Kčs-neskutečné peníze.Moje vzpomínky jsou podobné ,jako pana Čecha.Já jsem se pokoušel mobilní přijimač vyrobit,jednotlivý tranzistor (součástka) stál 31,-Kčs,taky ranec,asi celodenní mzda.

satan 666@peklo.org 10.3.2009 8:19

Re: Tesla Minor

Pamatujete si někdo český tranzistorák značky DORIS? asi tak v roce 1960 plus mínus to bylo první opravdu malé rádio na chatu. ale tak jako tak se do kapsy vešlo jen stěží...

MLOK 10.3.2009 7:56

Re: Tesla Minor

Žhavení jedním monočlánkem, který vydržel na cca 2 - 3 hodiny hraní, pak se musel vyměnit za nový. K tomu anodová baterie 67,5V, ta vydržela o dost déle.

        Přeji hezký den:-)

Jarda 10.3.2009 7:16

Re: Tesla Minor

http://old.radio.misto.cz/_MAIL_/prenos.htm

honzak 10.3.2009 7:10

už mi příběhy

pana Čecha chyběly. Ze Studenova dodám příběh cca z roku 1973 - lyžák na vejšce. Praktikovali jsme skládání sjezdujících slečen slovně - jedouce na kotvě jsme si vybrali děvčicu a hlasitě zařvali "haló slečno, nechtěla byste s námi kamarádit?" (autor Jiří Šlitr). Zhruba 7 z 10 se ohlédlo, zahranilo opačnou hranou a šlo k zemi. Kamarádit s námi pak nechtěla žádná....

honzak 10.3.2009 7:06

Re: Tesla Minor

tak, tak. Mělo to žhavící baterii, jestli mě paměť neklame.

vanavr 10.3.2009 4:35

Tesla Minor

Musím pana autora upozornit, že přenosné radio Tesla Minor nebylo tranzistorové, nýbrž elektronkové (1956). Náš první tranzistorový přijímač byl T58 (1958) a Mír se začal vyrábět  až v roce 1961. V roce 1960 se již vyráběl kapesní tranzistorový přijímač T60.

Martin36 10.3.2009 0:23

zase...

...příjemné počtení, jako vždy. Díky moc!

jara cimrman 10.3.2009 0:17

..opet krasa...

...krasa i s tou ucelovou hrubkou, coze ty stewardky delali....asi spolecne s muzi, a tento rod ma i v gramatice prednost.....