1.6.2024 | Svátek má Laura


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
krmič 10.3.2009 14:33

Re: Coming out. Zpověď baterkového a rádiového maniaka 5

SSB = single side band. Jedno postranní pásmo.

honzak 10.3.2009 14:30

Re: Coming out. Zpověď baterkového a rádiového maniaka 3

vidím, že jsem byl žabař. Poté, co jsem audionem zarušil příjem TV v celém baráku jsem ze stop pana Marconiho vystoupil...

krmič 10.3.2009 14:29

Re: Tesla Minor

Přijímač 2800B-2 "MÍR" se vyráběl v letech 1961 až 1963. Mezifrekvenční kmitočet nebyl 150 kHz, ale 250 kHz, stejně jako u T58. Jiné tranzistoráky z téže doby, například T60  měly 452 kHz.

Ale některé starší přijímače Philips, samozřejmě elektronkové, ty měly specialitu, tzv. dlouhovlnnou mezifrekvenci, 125 kHz (pokud se nepletu). Na tomto kmitočtu se dalo dosáhnout podstatně větší zesílení, takže se dal ušetřit nf stupeň. Za detekcí byla přímo koncová elektronka. Mělo to nevýhodu, že tam prakticky skoro nehrál gramofon s běžnou přenoskou. Další problém se ukázal po nějakých 20 letech. Vlivem stárnutí materiálů se postupně snižovalo původně extrémě vysoké Q mezifrekvenčních obvodů a přístroj hrál čím dál tím slaběji, až se musel vyhodit.

MLOK 10.3.2009 14:27

Re: už mi příběhy

To jste byli honzaku pěkní poťouchlíci:-):-):-):-):-)

MLOK 10.3.2009 14:25

Re: Kde ty časy jsou!

RomaneL - mezi námi - kdo má v dnešní době ještě pořádnou venkovní drátovou antenu pro příjem rozhlasu?

MLOK 10.3.2009 14:22

Re: Coming out. Zpověď baterkového a rádiového maniaka 3

Koukám, že asi všichni .......náctiletí kluci mají podobně praštěné nápady, jako Vy, milý Schumachere. I já jsem měl vysílač - na rozdíl od Vás ještě elektronkový, se stařičkou nožičkovou REN904(?-za číslo neručím), s anodovou modulací - připojený na 40m antenu. Také "pochopitelně" provozovaný na středních vlnách - na frekvenci, kde jsem ve dne žádnou rozhlasovou stanici nezachytil. Pak už stačilo jenom nasadit na gramoměnič dobré dlouhohrající desky (Elvis Presley, Shadows a pod), vzít tranzistovák - T58, odejít do parku a s dívkou svého srdce poslouchat oblíbené desky. Divím se, že mi to tehdy prošlo bez průšvihu. Za nelegální vysílání byla "za bolševika" basa jako řemen.

MLOK 10.3.2009 14:09

Re: Tesla Minor

Eště ho mám schovanej - jak by řekl Werichův vodník Čochtan! S cenou transistorů (elektronek) to bylo všelijaké. Byly součástky "Ia" jakosti a ty byly drahé. Pak se ale také vyskytovaly v různých bazarech t.zv. "druhořadé" a ty stály méně, zhruba polovinu. U elektronek byl důvod k druhořadosti na př. šišatě vlepená baňka do bakelitové patice, či jině vzhledové vady, u obrazovek na př. malinká bublinka ve skle baňky v rohu stínítka.

       Mám ušmudlanou krabičku s Ge transistory, abych měl čím nahradit vadné u historických transistorových přístrojů. 103NU70 - 107NU70 byly nízkofrekvenční, za vysokofrekvenční pak byly vydávány 156NU70 (pro VF zesilovače, směšovače a samokmitajíci směšovače). Ony to byly z dnešního hlediska všechno vlastně nízkofrekvenční transistory, akorát ty 103NU70 byly "echt" nízkofrekvenční. Měly malý zesilovací činitel, velký zbytkový proud a vyšší šum, ve srovnání s dnešními nízkošumovými transistory.  

       Přesto - zaplať Pán Bůh za ně. Zesilovače Transiwatty s nimi hrály docela obstojně. Verzi 2 x 10W - už s křemíkovými transistory (postaveno někdy kolem roku 1973) dodnes používám na chalupě, spolu s Hi-Fi klubáckými bednami a necitím potřebu audiozařízení inovovat. Aspoň mi tam nemají zloději co ukrást:-)

josef 10.3.2009 14:08

Re: Tesla Minor

U 103 NU 70 se rozlišovala barva na pouzdře - myslím, že nejžádanější byla bílá ... Vysokofrekvenční tranzistor byl 156 NU 70 . Cca v r. 1960. První tranzistor mi přivezl táta z NDR v r. 1959 - OC 810.

honzak 10.3.2009 13:15

Re: Tesla Minor

na stole mám URS rámeček a v něm mimo jiné 2x 102NU71!!! Je to nějaký dvojitý stabilizovaný zdroj (KY701, 7NZ70), který dělal zamlada kolega, odšedší loni do elektrotechnického nebe. Mám to jako varování, abych se držel pěkně při zemi a nevymýšlel hovadiny - naši předkové s podstatně menšími možnostmi dokázali divy a to vesměs ANALOGOVĚ!

Schumacher 10.3.2009 13:12

Re: Kde ty časy jsou!

Takovou dlouhodrátovou neladěnou anténu jsem také měl. Páčkový anténní přepínač pamatuji ještě na okenním rámu.

Schumacher 10.3.2009 13:10

Je.

Pravděpodobně modrá. Dobrá konstrukce, domnívám se podle katalogů, že opajcnutá od "nedemokratických" sousedů. Na odbyt by šla i teď. Dvě žárovky "zwerglampe" 4,8V, 0,5 A.  Tu dálkovou později nahradil halogenkou, tu na blízko dal méně žravou. Protože obchod v RVHP nefungoval, nebyla tady k mání, třebaže ani v DDR nebyla nedostatkovým zbožím, stejně jako spousta šikovných věcí.

honzak 10.3.2009 13:09

Re: Tesla Minor

Dobrý! To museli konstruktéři z něčeho vzít (asi kvůli mezním kmitočtům tehdejších tranzistorů). Chtělo by to pamětníka...

honzak 10.3.2009 13:07

Re: Kde ty časy jsou!

na souběhy vedení potrubí a sdělovacích kabelů je norma... Asi si někdo ulehčil práci.

Schumacher 10.3.2009 13:01

Coming out. Zpověď baterkového a rádiového maniaka 5

Dobrý je  i Sony ICF 2001. Už dávno nejsou na trhu. Kdo nějakoé takové  máte,  važte si toho, nic lepšího není a už nebude. Grundig  Satellite 800 se prý už moc  nepovedl. Dobrá rádia z běžných  obchodů mizí, jsou k mání jen ve  especializovaných  obchodech  s telekomunikační technikou. Tedy v u nás a v  Evropě. Ve Spojených  státech a v Asii je výběr veliký, zejména od čínských  výrobců. Analogové vysílání se ještě nějakou dobu udrží, ale jeho zlaté doby téhle techniky, kdy pro příjem stačil galenitový krystal, později germaniová dioda, sluchátko a pár na i doma zbastlitelných součástek, stejně jsou pryč. Vzpománám jak jsme jako klu postavil první krystalku, jak stačilo vzít diodu, spojit jí vývody radiotelegrafických sluchátek  model Wehrmacht - 4000 ohmů, držet za jeden konec a být anténou, druhým koncem se dotknout vodovodu a ono to hrálo. Slaboučce, místní stanici, ale hrálo. Zbastlil  i krystalku s jedním tranzistorem, který fungoval jako detektor a současně jako zesilovač, bez baterek, energii si bral z antény. Sluchátka na to  v noci slabě hrála na celý pokoj. Kdo máte nějaké takové nostalgické rádio, zapněte je v noci, když ožívají pásma, uslyšíte kus světa. Bez providera, bez internetu , na baterky. Máte-li přijímač s  SSB příjmem (single side broadcasting) a naladíte 5506 Khz, možná že uslyšíte hlášení počasí pro letadla This is Sannnon.....A což teprve pamětnické lampové rádio se zeleným magickým okem. Tadadadam Volá Londýn...

Schumacher 10.3.2009 12:37

Coming out. Zpověď baterkového a rádiového maniaka 4

V éteru bylo takhle živo po celý příští týden až do pondělí. Tak můžu potvrdit, že situace po celou tu dobu byla intenzivně monitorována bezpečnostními složkami. Další rádio jsme si koupil počátem toho roku. Měl jsme našetřeno na CD přehravač, jenže šel kolem v prodejny  TÓN na Národní třídě a tam za výlohou zázrak. Digitální rádio Olympia ATS-803A. Láska na první pohled. Akorát se vedla diskuse a porovnání s přijímači grundig. Horečně jsem přemýšlel. Všechna rozhlasová pásma s plynulým přeladěním, kompletní krátké vlony do 29999 kHz. Duální konverze, řepínatelná selektivita, štelovatelná vstupní citlivost, SSB. Na tohle by se chyatala cizina. Že by soudruhům něco uniklo ? S takovými příjmovými vlastnostmi by se s rušením nechytali. Tak vzal ušetřené peníze a večer už šmejdil po pásmech. Na tu dobu zázrak. Aby ne, za ty peníze. Slouží dodnes. Jen litova, že tak brzy přestali rušit Svobodnou evropu. Já si na to pořídím takový skvělý inštrument  a oni takhle záludně. Později  na cesty koupil malou Olympii, Grundiga který  je vlastně Sangean, na sluchátka mrňavý Sony SR 83. A ještě další grál na cesty - rádio SONY ICF 76GR, to jsem musel trochu dobastlit, aby hrálo. Naposledy, procházel jsem Tescem na Národní třídě a koukám, hele SONY SW 11 za 350  ?  Podle testů obstojné. A protože rádií není nikdy dost....Jen se po tom zaprášilo, na souseda se už nedostalo. Ve firemních prodejnách stále stojí kolem 1300. Mám rád tohle rádio. Oproti přijímačům s  digitální syntézou má nizoučkou spotřebu, jeho srdcem je integrovaný obvod, který se Sonymy povedl. Další výhodou oproti většině přijímačů s digitální syntézou je rychlé prolaďování pásem. Kroutící knoflík je stále nedostižný. Samozřejmě, nepřekonatelnou jedničkou je nedostižný světový přijímač Gundig Satellite 700, dobrý je i levnější 500. Výborný příjem a zvuk. Jejich jedinou vadou je, že je nemám.

cipísek 10.3.2009 12:27

Re: Někdy

AIWA byl neskutečný "držák" - i já měl tu čest ho vlastnit (ten můj byl na 9V,takže standard byly k němu gumičkou přichycené 2 ploché baterky - "devítky" nic moc nevydržely a jejich cena nebyla z těch lidových.

cipísek 10.3.2009 12:22

Re: Tesla Minor

Protože jsem taky stavěl,pamatuji si,že tenkrát nebyly 103NU70 (za Vámi uvedenou cenu) a musel jsem "vypláznout" něco okolo 45,- Kčs za 104NU70 - pro greenhorny : to vše byly germaniové tranzistory "šumivé" kvality (ale nám fanatiklům to bylo buřt).

cipísek 10.3.2009 12:16

Re: Kde ty časy jsou!

Stačí i telefonní vedení kabelové.Já to měl na chatě a při každém úderu blesku v okolí mi telefonní zásuvka doslova sršela (linku jsem už měl odhlášenou).Indukce je blbec.

Schumacher 10.3.2009 11:58

Coming out. Zpověď baterkového a rádiového maniaka 3

Rádia ? Pamatuju gramorádio  President, rádio Talisman, první tranzistorové  rádio, a přenosné  rádio TRIXI. Pamatuju na "chuligány" v šusťácích s  vyřvávajícími  tranzistoráky na krku. Moc se mi to líbilo. Moc jsme si přál být  takovým chuligánem s tranzistorákem.  K sedmým narozeninám  jsem dostal  tranzistoráček panasonic, věrným spoelčníkem  mi byl  déle  než dvacet let  let.  Tehdy stál majlant,  více než šest set Kčs. Pak jsme měl ještě nějaké lacine  Seiko a Sencor, ale byl to šunt. Ve dvaaosmdesátém jsem koupil  Panasonic GX5 se  všemi vlnovými rozsahy. Dobře sloužil než  odešel do rozhlasového nebe. Zbastli  jsem k němu "udělátor"  (ve východoslovenštině "hen ten oný bazmek" na  odžblemstání  rušiček Svobodné Evropy. Ne podle návodu  SE, ale podle článku  ve  Sdělovací technice, na principu protifáze pomocí laděného  obvodu a zpožďovacího  článku. Fungovalo to dost dobře. K  tomuhle rádiu jsem si postavil vysílačku  abych mohl poslouchat  gramofon všude. Primitivní Colpitts oscilátor, jeden  tranzistor  GF505, později KSY 71. Na dvě ploché baterky a  s dobrou  anténou  dosah přes kilometr v FM kvalitě. Dost velká drzost  byla převádět si Svobodnou  Evropu do FM. V osmdesátém sedmém jsem tohle rádio přeladil na FM rozsahu o kousek výš, na policejní frekvence. Tak jsem poslouchal hlášení z demonstračních zásahů a všechny ty zmatky okolo, tehdy to ještě většinou nebylo kódované. Jak při rozhánění "nepovoleného" shromáždění  došla voda, a než načerpali novou, nebylo koho rozhánět. Jak nahoře na  Václavském náměstí zapomněli policejní kordón a stříkačky se kvůli patníkům nemohly otočit. V pátek pětadvacátého listopadu devětaosmdesátého roku jsem s tímhle rádiem právě procházel  Václavským náměstím a zachytil policejní hlášení, že na shromáždění u sv. Václava se očekává zásadní zpráva.  Právě jsem tam dorazil, když hlásili, že odstoupil Ústředního výbor KSČ.

těchňik 10.3.2009 11:55

Re: Tesla Minor

Někdy, coby demonstrace, zaujala i bramborová krystalka. ;-)

cipísek 10.3.2009 11:51

Dovoluji si trochu odporovat

"Tesla Minor" byl ještě  "lampáč" a první tranzistorák se jmenoval původně "T58"  a první kousky stály tehdy astronomických 900 Kčs , ten "Mír" dostal jméno až později s výměnou plechové mřížky T58 za plastovou.Následoval menší "T60" (na 9V baterky) a "T61" , což už  bylo plnokrevné rádio s více vlnovými rozsahy.Ale jinak dobrý,moc dobře se Vaše články čtou.R^

těchňik 10.3.2009 11:50

Re: Kde ty časy jsou!

To nemusíte do Austrálie. Jsou v ČR dědiny, kde až 80% domů nemá hromosvod. Jednou jsem to i počítal. Např. v celé řadě asi 20ti domků v ulici nebyl jediný. Provokují, dost provokují. Před časem mi praštil blesk do jímače a úplně ho to vyrvalo i z konzolema. Kdysi (nějak po revoluci) zase uhodilo do asi 30m vzdálené stavby, a indukce mi zlikvidovala napájecí díl televizoru (spínaný zdroj). Mělo to jednu výhodu - protože kovářovic kobyly musí, aby přísloví platilo, chodit bosé, neopravil jsem to (a ani nenechal), po čase TV vyhodil, a dodnes mám od tohoto čertovského média pokoj.

Kdysi na školení vyhl. 50 nám lektor ukazoval fotky vedení (instalační krabice úplně vyražené ze zdi) i některých postižených spotřebičů z domků, do kterých praštil blesk, a kde buď vůbec nebyl hromosvod, nebo byl proveden špatně (třeba z hlediska uvedení na stejný potenciál). Pěkná to spoušť!

pig 10.3.2009 11:46

Re: Kde ty časy jsou!

To si ještě pamatuju, po každé silnější bouřce jsem pár modemů prodal :-)

pig 10.3.2009 11:43

Re: Coming out. Zpověď baterkového a rádiového maniaka.

Sákryš, tu "nádražáckou" lampu jsem si kdysi "aus der DDR" přivezl taky, proti buřtovkám nebo svítilně na jednu plochou baterii šajnila jak blázen. Je to ta s parabolou, kde jedna žárovka je asi v ohnisku (reflektor na dálku) a druhá ve stěně paraboly (rozptýlené světlo na blízko)? Kde je jí asi konec, zůstala u rodičů, že bych se po ní podíval?

Schumacher 10.3.2009 11:36

Coming out. Zpověď baterkového a rádiového maniaka 2

Při  cestě z Británie jsem si na trajektu koupil svatý grál baterkářů  - malou  "policejní" svítilnu Mag-lite. Slouží dodnes, jen  v porovnání  s dnešními baterkami   svítí jak za dušiček.  Pak se na trhu  objevily první  výkonné luxeony. Oproti dnešku  stály  majlant,  v GME na mě jako stálého  zákazníka vzpomínají  se slzou v oku. Tyhle ledky už svítily docela dost a  dokázal  jsem je nabastlit do všeho. Jenže to není jednoduché, musí  se to dobře  chladit, víme ? Takhle vybavená baterka mi s jednou  sadou baterií vydržela celou  potápěčskou expedici. Jak technický  prokrok pokračuje,  každý vietnamský stánkař  má za pár  korun to co dříve stálo majlant a leckdy je to levnější zdroj  součástek než specializovaný obchod. Tuhle technologii mám  rád. Ne proto, že je  "zelená", ale proto, že tohle svítí lépe   a déle.   Dovolím si pravdivou  reklamu. Mám svítilničku  Fenix L1D, podrobnosti najdete na Foton-mag. Na jednu  tužkovou  baterku - i nabíjecí, svítí daleko víc než tříbuřtovka  a intenzita se  dá přepínat. Buď svítí hodně nebo dlouho.  Je to ta nejlepší baterka jakou  jsem  si kdy koupil. Co baterka,  kapesní fotonové dělo. A baterie, tedy články ? Jéje.  Jako  kluk mít dnešní akumulátory, to by bylo. Motor v lodičce dokázal  dvě ploché  baterky vycucat děsně brzy. Pravda, zpočátku  přecházela do kluzu, ale po chvilce  bylo po parádě. Motor  Mabuchi byl výkonný a příslušně žravý. Dnes na elekřinu  lítá kdejaký vehikl. Dálkově řízený vrtulník  koupíte  za pár stovek. Táákhle  mrňavý a táákhle vyprděný. Kampak  na tohle s plochou baterkou.

tj 10.3.2009 11:28

Re: Kde ty časy jsou!

Maly Astone ,nedelam si legraci, take me zarazilo kdyz jsme sem prisli a ted me to pripada normalni. Bourku tady jsou a poradne, blesk zapali  casto les, ale jeste jsem neslysel, ze by zapalil dum. Ale doporucuje v doby bourky nepouzivat telefon zapojeny na telefoni linku.

Jirka 10.3.2009 11:23

Re: Někdy

Také jsme ho meli a někdy na podzim ztratili. Na jaře jsme jej nalezli ve skalce pod listím a po výměně baterek zase hrál.......

Malý Aston 10.3.2009 10:46

Re: Kde ty časy jsou!

Možná,že tam nemají bouřky nebo jim nedolehl vynález našeho Diviše a cukající se žáby.Také možná sledují statistiku a vypočetli,že úder blesku do domu je pravděpodobný jako srážka s nějakým nebeským tělesem a není  nutné tavit dráty ,montovat je na střechu a kopat jámy pro uzemnění.A ještě je jedna možnost a to ta,že si děláte srandu.:-D

R 10.3.2009 10:38

Re: Tesla Minor

Ono ty první germaniové tranzistory měly se zpracováním frekvence nad těch 150 kHz už potíže a když se "upekly" tak, že byly i vysokofrekvenční, ubylo zas někde jinde, na zasilovacím činiteli nebo na odolnosti .....  Germaniové tranzistory se tehdy "pekly", na destičku germania se z jedné a druhé strany přiložily kousky opačně dotovaného germania a v peci se to potom speklo na tranzistor.

R 10.3.2009 10:30

Re: Kde ty časy jsou!

Přepínače už nepamatuji, ale likvidace spotřebičů přes antény je pořád docela běžná věc. Je to nějak 5 let, co v létě někde v okruhu půl kilometru od baráku  uděřil docela slabý blesk a polovina baráku plošně kolem měla zlikvidované anténní zesilovače.  Mně to zlikvidovalo telefonní modem připojený k počítači, telefonní vedení bylo tehdy ještě nadzemní a proti naindukovanému napětí v něm vzhledem k uzemnění nuláku sítě 230  asi modem neměl šanci. 

Jinak je to hlavně o kvalitě zabezpečení vlastní rozvodné sítě 230 volt proti přepětí způsobenému atmosférickou elektřinou, jsou používány stále rychlejší a kvalitnější bleskojistky a podobné věci a uzemnování nulových vodičů a další bezpečnostní prvky a obecně stav rozvodné sítě je stále více kontrolován.