1.5.2024 | Svátek práce


Diskuse k článku

VZTAHY: Váha a síla slov (3)

Cesta k nápravě je snadná pro lidi rozumné a ukázněné, a extrémně obtížná pro lidi nerozumné, nevědomé, hloupé a neukázněné. Římský státník a stoický filosof Lucius Annaeus Seneca (4 př.n.l.-65 n.l.) kdysi pravil, že pokud člověk využívá pouze zkušenosti svého omezeného lidského věku, pak využívá zkušenosti zhruba sedmdesáti let; pokud však využívá zkušenosti předků, má takové vědomosti a zkušenosti, jako kdyby žil tisíce let.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kučer 31.8.2022 17:53

Otázka je co je to vzdělání? Úspěšný fyzik nebo matematik nemusí znát jména antických filozofů. Šéfka EU je vzdělaná lékařka a její náměstek zase vystudoval francouzskou literaturu ale o energetice vědí asi tolik že elektřina nevzniká v zásuvce. Studenti by měli znát základy fyziky, chemie a matematiky aby nevěřili bludům a dle toho volili jinak dopadnou jak Říše římská.

O. Hein 31.8.2022 18:16

Filosofie je doplňková nadstavba každého vzdělání, neboť umožňuje správnou životní orientaci. Řecký lékař Galénos (2.stol.n.l.) pravil, že "dobrý lékař musí být i dobrým filosofem" - a totéž platí i pro právníky a vědce.

K. Salajka 31.8.2022 12:55

Zrovna Miloš Zeman by Solóna dal. I u politiků je dobře připouštět ambivalentni myšlení a jednání.

P. Černý 31.8.2022 8:11

Dobrý den, pane Heine.

Přiznám se, že mě tato část Vašeho textu poněkud zvedla ze židle. Ne proto, že začínáte řečí o Senecovi, vychovateli císaře Nera, o filozofovi, který údajně prohlasil, že káže o ctnosti, nikoli o sobě.

Zaráží mě, jak málo Vám stačí, abyste poznal, že to s lidstvem vypadá špatně:

"Takových lidí není mnoho a proto to s lidstvem vypadá tak špatně. Stačí se jen podívat na řvoucí davy mávající vlajkami, šibenicemi nebo zbraněmi...."

Pokud dnes můžeme něco pozorovat doslova v přímém přenosu, pak je to katastrofální úpadek politických elit, kterým by často rozumný člověk nesvěřil do správy ani novinový stánek. Jak je na tom tzv. mlčící většina, se můžeme jen dohadovat.

Tato mlčící většina určitě neobcházela dům předsedy lékařské komory se šibenicemi. Zato v dobách krizí, jako byla válka třicetiletá nebo druhá světová, to byla ona, kdo do společnosti vrátil spásnou soudržnost a odpovědnost. Lze říci, že bez této mlčící většiny, bychom tu dnes nikdo z nás nebyli.

Bez urážky, nechci nikoho soudit podle jedné neuvážené věty, pohrdání lidmi jako takovými já osobně považuji za velkou neuváženost a hřích. I když velké obavy o osud lidstva s Vámi sdílím.

J. Vorlický 31.8.2022 8:38

Také mám pocit, že to de ňák do kytek.

Je ale dobře, že pan Hein píše jak píše, byť jistou povýšenost lze z článku vycítit. Zatímco však novinář K. H. B. měl především zájem o pozdvižení nejen morálky a vědění řadových občanů, pan Hein se myslím snaží zviditelnit v řadách českých elit; což se mu možná daří. Úroveň českých nejen politických elit je však tak nevysoká, že to nelze považovat za užitečný úspěch.

Je-li zde něco třeba ke zlepšení situace, jsou to osobnosti jako K. H. B., byť pochopitelně netvrdím, že měl ve všem pravdu.

O. Hein 31.8.2022 8:44

"K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama." (Edmund Burke)

Ty politické elity napříč stranami si zvolili lidé sami. Co to, že po předcházejících zkušenostech jim lidé znovu svěřili řízení státu? Nepohrdám lidmi, ale pohrdám nerozumností, nevědomostí a hloupostí, protože všichni lidé mají svobodnou možnost se vzdělávat a ovládat své myšlení, slova a činy. Za svoji hloupost pak také odpovídají a nesou za ni následky. Zkoumání historické zásluhy mlčící většiny by bylo dlouhé a mnohdy s rozpornými výsledky.

O. Hein 31.8.2022 8:56

Ještě úprava: To, že se většina lidí nevzdělává a nemá ani touhu po vzdělání, je chybou učitelů, protože ti by měli v dětech probudit touhu poznávat a vědět. Nejhorší jsou potom lidé nerozumní, nevědomí a hloupí (zvláště pokud se dostanou do politiky), kteří se považují za geniální a svými hlouposti pak obtěžují a trýzní tu mlčící většinu.

P. Černý 31.8.2022 9:11

Politické elity, které, aspoň u nás, navedly kurs republiky k sebezničení, byli často velmi inteligentní a secteli lidé. Proto někteří z nich vykonávali nebo vykonávají úřad prezidenta. Dokonce dvakrát po sobě. A pak už nebylo z koho vybrat. Politická kultura na té nejvyšší úrovni (na té komunální to může být jinak) se dostala do stavu, že ty tzv. dobré lidi doslova odpuzuje. Za tohle, za to, že demokracie nefunguje, běžní lidé nemohou. A když tak, děti nemohou za hříchy svých rodičů. Za to, že se nechali zmanipulovat a obalamutit. Ony žijí tady a teď.

Ale jak jsem napsal, nic ve zlém. S podobnými úvahami se potýkáme všichni. Pokud tedy ještě o něčem uvažujeme.

O. Hein 31.8.2022 9:22

Inteligentní a sečtělí lidé byli i mnozí nacističtí váleční zločinci. Inteligence a sečtělost totiž není totéž co mravnost a největší lumpové jsou lumpové geniální. Že se lidé nechají zmanipulovat je jejich chyba, která pramení právě z nedostatku poznání a ignorace zkušeností. Máte-li bližší zájem o problematiku etiky, mohu Vám ji poslat, mnohokrát jsem o ní přednášel.

P. Černý 31.8.2022 13:03

Že je historický a faktografický kontext událostí problém, a že osobní zkušenosti jsou v podstatě nepřenositelne, vidím na svých dětech

Byly časy, kdy jsem pohrdal Němci. Dokud jsem nepochopil, že v určitých situacích by se Češi možná chovali podobně jako oni za Hitlera

Někdejší kolegové z jednoho moskevského výzkumaku mi imponovali tím, jak striktně rozlišovali "po teorii ili po praktike". Ale když budete tak laskav a nějakou přednášku o etice mi pošlete, podívám se na ní. Abych získal nějaké ponětí, o co z pohledu teorie jde.

Přeji Vám hezký zbytek dne, pane Heine.

J. Sládeček 31.8.2022 17:23

Myslíte německé?

O. Hein 31.8.2022 20:45

Otázku jsem nepochopil. Pokud na ni chcete odpověď, prosím o její upřesnění.

J. Vorlický 31.8.2022 21:45

Myslím, že pohrdat nevědomostí, hloupostí, nerozumností, atp., nelze. Zkusil jsem to, pane Heine.

Hloupý člověk nemůže nést odpovědnost za to, že se chová hloupě. Kdyby ji mohl nést, nebyl by hloupý. Stejně jako nesvéprávný člověk nemůže nést odpovědnost za to, že jedná nesvéprávně - na tom je přece založena celá právní disciplína, ne? Tím myslím padá celá Vaše úvaha o tom, kdo může nést následky za své činy. Myslím, že pravdu má P. Černý.

A pohrdat hloupým člověkem by určitě nebyla známka dobrých mravů.

P. Černý 31.8.2022 22:51

Pravdu má i pan Hein. Jakési zhloupnutí, omezenost a nevzdělanost mnoha současných lidí nemusí souviset s jejich mentálními schopnostmi. Spíše je to dáno, kromě možná upadající úrovně školství, způsobem současného života.

A tak jako nikoho neomlouvá neznalost zákona, ani nevzdělanost a duševní lenost není polehčující okolnost.

J. Zdvora 31.8.2022 7:59

Také díky.

J. Vorlický 31.8.2022 7:51

Hezké povídání o antice a jejích myslitelích. Ale k dnešku. K. H. Borovský byl ,,jen" novinář a uměl nejen správně myslet, ale i být patřičně ekonomický se svým projevem. K utvrzení se o důležitosti slov mi proto stačí jeho:

Hlavní původ skoro všeho zlého ve veřejných a občanských záležitostech světa jest - dle mého mínění ta okolnost, že lidé buď stejné věci jmenují rozličnými slovy nebo rozličné věci nazývají stejným jménem. (Komunismus. červen 1850)

Náš dřívější režim, pod taktovkou KSČ byl zlý; dokonce jsme rozhodli, že zločinný. Je tedy logické, že měl zájem o ovládnutí významu slov, a proto: ...strohým zákazem vedoucího české lingvistiky v roce 1983 vznikla bezprecedentní, absurdní situace, kdy si Čech po léta nemohl koupit slovník vlastního jazyka. (PhDr. Josef Filipec, Předmluva, Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost, Academia, Praha 2001.)

Jak si ale vysvětlit: Vývoj akademické lexikografie za posledních 20 let charakterizují dvě prazvláštní tendence. Tou první je hledání důvodů, proč (ještě) není možné připravovat nový slovník, a druhou vyvíjení aktivit, které k vytvoření slovníku nikdy nepovedou (Nedostižitelný Josef Jungman, Jiří Lebeda, Lidové noviny, 21.října 2009, str.24)?

O. Hein 31.8.2022 8:58

Doporučuji přečíst si knihu Marka Tullia Cicerona "O povinnostech", str.28, kde popisuje nutno správné definice. Požadavek správné definice problému tedy pochází již ze starověku. Platí zásada, že správná definice problému znamená nejen jeho pochopení, ale je i předpokladem jeho vyřešení. To jsou klasické poučky, které se však na žádné škole nevyučují.

O. Hein 31.8.2022 9:01

Oprava i doplněk: ...nutnost...

"O povinnostech" - Nakladatelství Svoboda 1970

J. Vorlický 31.8.2022 9:31

Děkuji za reakci. Cicero to určitě vysvětlil správně. Vzhledem k tomu však, že zlo je zlo, tedy špatné, požadavek správné definice problému vyplývá samozřejmě i z jedné prosté věty Karla Havlíčka Borovského. Cicero byl ale filosof a řečník, a stručnými větami by se určitě neproslavil.

Potom, tvrzení, že ,klasické poučky ́ se nikde nevyučují je jistě ukvapené. Spíše se domnívám, že škol, kde se klasické poučky vyučují, je málo. Toto by nevadilo, kdyby výuka byla jen pro ty, kdo jsou schopni pochopit a využít její vymoženosti.

O. Hein 31.8.2022 10:10

Milý pane, opravdu si Cicerona přečtěte. Jeho definice jsou mnohdy nejen výstižné, ale dodnes použitelné. O tom, že se klasické poučky nevyučují, svědčí i to, že je téměř nikdo nezná - a to nejen politici, ale i soudci, státní zástupci, advokáti a nakonec i učitelé. Za padesát let právní praxe jsem se o tom mnohokrát osobně přesvědčil a je to smutné zjištění, když na vás lidé nechápavě zírají.

J. Vorlický 31.8.2022 12:19

Souhlasím, pane. Nicméně píšete použitelné, evidentně ne však používané. Dívat se smutně 50 let?

Na co je nám Cicero, když nechápeme ani krátké a výstižné věty K. H. Borovského, a to v originálním znění? Možná, že odkazy na něj by zabraly více než na Cicera.

Teď, když píšete, že máte 50 let právní praxe, jak Vám sedí ,právní kontinuita se zločinným režimem ́ ? Slova? Význam? Definice? Následky?

O. Hein 31.8.2022 12:46

Kontinuita je v neprobuzených myslích. Lidé se změnou režimů nemění, pokud se současně nezmění systém hodnot. Ten nestál před r.1990 za nic a poté se ještě změnil k horšímu - proto je i více zločinnosti.

J. Vorlický 31.8.2022 21:13

Děkuji, pane Heine.

No jistě, hodnoty zločinného systému nemohou být jiné než zločinné, a záměrná spíš než náhodná kontinuita s ním nemůže, ano, znamenat nic jiného než umocnění zločinů. Ano, to vysvětluje dnešní situaci. Váha a síla slov, definice, následky.

R. Opěla 31.8.2022 6:43

Pane Heine, děkuji za napsané.