18.4.2024 | Svátek má Valérie


VZTAHY: Váha a síla slov (3)

31.8.2022

Cesta k nápravě slovního projevu

Cesta k nápravě je snadná pro lidi rozumné a ukázněné, a extrémně obtížná pro lidi nerozumné, nevědomé, hloupé a neukázněné. Římský státník a stoický filosof Lucius Annaeus Seneca (4 př.n.l.-65 n.l.) kdysi pravil, že pokud člověk využívá pouze zkušenosti svého omezeného lidského věku, pak využívá zkušenosti zhruba sedmdesáti let; pokud však využívá zkušenosti předků, má takové vědomosti a zkušenosti, jako kdyby žil tisíce let. Ta pokora a historický nadhled dnešním lidem chybí. Jsem si naprosto jist, že ani jediný světový státník a ani jediný náš politik by např. nedokázal jmenovat ani jediného z pověstných sedmi antických mudrců, kteří kromě jiného pronesli tato ponaučení:

Mnoho slyš, málo mluv!
Jazyk myšlenky nepředbíhej!

Vysvětlivka:

Sedm antických mudrců: Solón z Athén (asi 640-560 př.n.l.), Thalés z Mílétu (asi 625-547 př.n.l.), Periandros z Korintu (7.-6.stol.př.n.l.), Kleobúlos z Lindu (6.stol.př.n.l.), Pittakos z Mytilény (7.-6.stol.př.n.l.), Cheilón ze Sparty (6.stol.př.n.l.) a Biás z Priény (asi 620-550 př.n.l.). Z jejich výroků lze připomenout i tyto:

Nejsou důkazem rozumné představy přemnohá slova;

usiluj o jedno moudré,
vol sobě jedno dobré,
tak spoutáš lidí žvanivých jen bez konce tlachavou řeč.“ (Thalés)

Pro člověka pilného není nic nemožné.“ (Periandros)

Mysli na to, do děláš!“ (Biás)

Nerozumnost, nevědomost, hloupost a mravní nedostatečnost jsou příčinou toho, že lidé nejen chybují, ale ani se nestydí za svá slova i činy. Kdo podle Ptahhotepova naučení anebo Buddhova příkazu dokáže soustředěně kontrolovat své myšlenky, vážit svá slova a ovládat své činy? Takových lidí není mnoho a proto to s lidstvem vypadá tak špatně. Stačí se jen podívat na řvoucí davy mávající vlajkami, šibenicemi nebo zbraněmi a je vám okamžitě jasné, jaká je jejich myšlenková úroveň a kam celé lidstvo směřuje. Velkorysá příroda totiž patrně poskytla lidstvu jen omezenou míru inteligence, avšak lidí neustále přibývá.

Jan Werich v jednom pořadu s Miroslavem Horníčkem pravil: „Já si dávám pozor na to, co říkám, abych neřekl něco, co nechci slyšet.“ Někteří lidé si totiž zapisují nejen to, co jste řekli, ale z útržků vašich slov vytvářejí i to, co jste neřekli, a trpělivě čekají na příležitost, aby vám vaše bývalá nerozvážná slova připomněli anebo aby vás pomluvili. Dobře si to pamatujte!

Slova mají obrovskou moc. Takže znovu, pro každého:

Jazyk myšlenky nepředbíhej! Dávejte si dobrý pozor na to, co říkáte, abyste neřekli něco, co byste jednou velice neradi slyšeli!

„Kdo má uši ke slyšení, slyš!“ (Evangelium sv.Matouše, kap.13/9)

V Plzni dne 24.8.2022