7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

VZTAHY: Váha a síla slov (1)

Řeč a slova jsou významným prvkem mezilidské komunikace. Slova mohou být stručná i mnohomluvná, rozumná i nerozvážná, vlídná i zlostná, dokáží lidi spojovat i rozdělovat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Dvořák 29.8.2022 17:26

Nějak jsem po té diskusi nabyl pocitu, že: "Řeč se mluví a pivo pije." ;-)

V. Čermák 29.8.2022 17:38

Je to o tom, že Osvícenec a Ježíšův nejmilejší Apoštol Jan prý Opisoval od Herakleita....;-DRv

O. Hein 29.8.2022 20:24

Nikdy jsem nenapsal, že Jan opisoval od Hérakleita, ale opisoval od Filóna Alexandrijského. Ani jediný biblista také netvrdí, že by Jan osobně znal Ježíše. Trochu si přečtěte i biblistiku.

V. Čermák 29.8.2022 23:09

A Vy znáte Nový zákon aspoň okrajově? Jan je Ježíšův milovaný Apoštol, autor evangelia, dopisů 1-3 a Zjevení sv. Jana a Vy Tvrdíte, že Ježíše Neznal? VY NEMÁTE O KŘESŤANSTVÍ ANI PÁRU A DRZE TADY LŽETE. OD KŘESŤANSTVÍ SE DRŽTE HODNĚ DALEKO, NEZNÁLKU ! Mimochodem, já mám Bibli velmi dobře načtenou, a dosti i pochopenou, takže se sám považuji za Biblistu, na rozdíl od Vás, který sám neví, ale sbírá lživé informace. O takových lidech jako vy jsou v Novém zákoně obsáhlé texty. Teď mě napadlo, že si pletete apoštola Jana a pozdějšího apoštola Pavla, který na svých cestách zavítal i do Efezu, bydliště Herakleita, ale proto, aby tam sám kázal. Můžete si přečíst jeho list Efezkým. Ale o Božím Slovu Kristus psal Jan, Ježíšův Osvícený apoštol. Tak příště Nelhat, když sám nic nevíte! ......Rv

V. Čermák 29.8.2022 17:26

Pábení pana Heima. Herakleitos z Efezu byl vzdělaný antický filosof a měl svoje Slovo-Logos. A Apoštol Jan, evangelista, autor listů 1-3 a autor zjevení sv. Jana byl tím Ježíšovým učedníkem, kterého sám Ježíš měl nejraději. Byl to rybář bez vzdělání, vyvolený přímo Ježíšem a svoji moudrost získal Osvícením, nikoliv studiem, ale číst a samozřejmě psát, ale hlavně počítat uměl a kdybyste jeho dílo znal a aspoň trochu mu rozuměl, věděl byste to a nemusel plácat nesmysly. Jeho Slovo není ten Logos, ale jeho Slovo - Kristus, je to Slovo, které bylo na počátku u boha a jehož poznáním a přijetím se bůh stal Bohem, ještě před Stvořením, v jakémsi dni Nula. Skrze něho je všechno stvořeno a nic není stvořené mimo něj. Slovo Kristus je něco zcela jiného, než Slovo-Logos. Chápete?

A Mimochodem, podobných "mouder" o síle slova a hlouposti ženy, kterým jste článek uvedl, jsou Biblické knihy Přísloví a Kazatel plná. Např. Žena svárlivá je jako ustavičné kapání, nebo Zlá žena je jako zlatá ozdoba na pysku svině, atd...Jsou tam samozřejmě i větší moudra, než tato.

Takže, pane Heime, nechte si svého Herakleita i Hinduistické a Budhistické učence a klidně si o nich pište. Ale ČR je od 7 století Křesťanská, podobně jako Evropa a mnohé státy po celém světě. A díky Žido-Křesťanství jsou státy na něm vyrostlé tam kde jsou, tedy Výše, než státy vyrostlé na jiných náboženstvích. Držte se svého a do toho, čemu Nerozumíte, tedy do Křesťanství, Nezasahujte. Nevím, co Vás nutí a popuzuje Dehonestovat Křesťanství, které vám nebylo předurčené, snad proto...Rv

V. Čermák 29.8.2022 17:35

Mimochodem, původní Antické státy časem přijaly Křesťanství a díky tomu si i nyní vedou docela dobře. Pochybuji, že s Diem či Jupiterem a dalšími bohy by se jim vedlo lépe...;-D

J. Jurax 29.8.2022 21:41

A proč by se jim mělo s Diem či Jupiterem a dalšími bohy mělo vést hůře?

V. Čermák 29.8.2022 23:18

No, tak uveďte nějaké přednosti Panteonu a sdělte jim, jak se zmýlili, když přijali Křesťanství. Určitě to máte dobře promyšlené.....;-D

J. Jurax 29.8.2022 23:44

Nemám. Proto se ptám.

Neboť pochybujete-li, že s Diem či Jupiterem a dalšími bohy by se jim vedlo lépe, pak byste měl mít jasno, o co tu pochybnost opíráte.

P. Černý 29.8.2022 17:44

Bůh se stal Bohem, až když poznal a přijal Krista, k čemuž došlo před stvořením Světa? Věřte čemu chcete, pane Čermáku. Ale dovolte jiným, aby si o tom mysleli své.

V. Čermák 29.8.2022 18:35

Pane Černý, to, co jsem napsal, je podstata Žido Křesťanství. A bůh se stal Bohem, když na své cestě, ještě před stvořením, poznával a přijal to moudré Slovo -Kristus. Vy nejste Křesťan a tak si věřte, čemu chcete a pan Heim s vámi. O Křesťanství toho Vy, ani On nic nevíte, tak se k němu nevyjadřujte, navíc Dehonestačním způsobem. Prostě se věnujte Herakleitovi a dalším Filosofům či mudrcům a pište mudrujte o nich.

Mimochodem, o lidech typu Vás a pana Heima je napsáno v Novém zákoně spoustu textu. Píší o Vás všichni 4 evangelisté, Pavel, Jakub i Juda, všichni Ježíšovi osvícení apoštolé, či učedníci . Takže ještě jednou, Držte se Svého a do Křesťanství, kterému nerozumíte nezasahujte..;-DRv

P. Černý 29.8.2022 18:59

Přiznávám, že z mé strany šlo tak trochu o provokaci vůči lidem vašeho druhu. Ale nic ve zlém. Prostě mě tato možná historická zápletka baví.

Pan Hein se ze záliby věnuje oboru, který se za mých mladých let nazýval dějinami filozofie. Je to prostě obor historie. Ani on určitě nemá zájem urážet vaši víru.

Víra a historie mohou být dvě zcela rozdílné věci. A obvykle tomu tak bývá. Takže si každý jděme svou cestou. Bez konfliktu. To ale neznamená, že se právě vás budu ptát, o čem sním rozumovat nebo psát.

V. Čermák 29.8.2022 20:10

Zřejmě myslíte lidmi mého typu Křesťany, i když i mezi nimi je velký rozdíl,většina patří k povrchním. Koneckonců, kdekdo si rád zaFilosofuje, ale Filosofů je málo. Budu rád, když si opravdu ale opravdu půjdeme každý svojí cestou a doporučte to i panu Heimovi. Článek podobného typu, že Osvícený Apoštol Ježíše Krista Opisuje od Filozofa Herakleita není první, ale doufejme, že poslední. Herakleitovo Slovo-Logos není Boží Slovo-Kristus, o kterém píše osvícený Apoštol Jan. Mimochodem, Víra je to, co se ještě Nezjevilo, tak nad tím neohrnujte nos. Naopak Historii píší Vítězové, tak je objektivně nejistá........ ;-D

J. Jurax 29.8.2022 22:00

... je to Slovo, které bylo na počátku u boha a jehož poznáním a přijetím se bůh stal Bohem, ještě před Stvořením, v jakémsi dni Nula. ...

Aha.

A to bylo před velkým třeskem nebo až po něm? Jaký shledáváte rozdíl mezi bohem a Bohem - tedy vyjma toho velkého počátečního písmene? A jaké to bylo Slovo a u kterého boha bylo - bohů, těch hlavních - si lidi vymysleli tisíce a rezortních podbohů a svatých ještě víc. Je to nějaké zmatené ... :-)

V. Čermák 29.8.2022 23:14

Nabubřelé Trdlo, držte se svojí Víry, že Bůh Není ...;-D

J. Jurax 29.8.2022 23:40

Dobrý muži, neklňte - to by křesťan neměl - a šiřte křesťanskou osvětu třeba i tím, že ozřejmíte nejasnosti, jež zajisté nenapadají jenom mne. Nebo mužně přiznejte, že nevíte ... :-)

P. Černý 29.8.2022 14:17

Jen taková kontrolní otázka, pane Heine. Je-li Slovo (logos) ode všeho odděleno, nejde jen o nabubřelý název pro mlčení?

F. Zrcek 29.8.2022 13:56

Možná, že je to jen špatný překlad. Třeba to má znít: na začátku byla Sleva a ta sleva byla od Boha a ta sleva právě končí. Kdo ji neuplatnil, jeho chyba.

Jestli přitom opisoval Herakleitos od Mojžíše nebo naopak, raději neřeším. Jsou Slevy mezi nebem a zemí.

V. Čermák 29.8.2022 18:41

Filozof jistě mohl tzv. Opisovat od svého učitele, také Filozofa. Většinou ho nějak opravil, či doplnil. Osvícenec od nikoho neopisuje, neboť tzv. Dostane Slovo přímo od Boha. Zrovna Vám, ale tato moje informace asi moc nepomůže...;-D

J. Jurax 29.8.2022 22:04

Osvícenec od nikoho neopisuje, neboť tzv. Dostane Slovo přímo od Boha ... a kterého? Bohů jsou tisíce ...

Ostatně dnes by se nejspíš takovému osvícenci dostalo specializované léčby a v případě nutnosti i izolace ...

P. Černý 29.8.2022 12:35

Dobrý den, pane Heine.

Ještě jednou Vám děkuji za poukaz na spojení mezi jedním z Evangelií a myšlenkami o půl století staršího Hérakleita z Efesu.

Od mládí mám toto téma v oblibě. Pomyšlení, že první křeštanští ideologové opisovali od v jejich době nesporně známého filozofa, aby jeho myšlenky zkomolili a tyto své parafráze prohlásili za Slovo Boží, mi vždy připadala zábavná.

"To jedno moudré - samotné (Pozn.: logos) nechce i chce být zváno jménem Dia."

„Na počátku bylo Slovo, a to slovo bylo u Boha, a to slovo byl Bůh.“

Postačí porovnat dva výroky, aby bylo jasné, že to druhé je neumělý, i když poetický a krásný, ale přeci jen, plagiát.

P. Černý 29.8.2022 12:41

Anebo jiná Hérakleitova nosná idea (shrnutá zřejmě pozdějším autorem):

Na ty, kdo vstupují do týchž řek, (Kahn L, CXIII B)

7 se valí jiné a jiné vody;

duše se však z té vlhkosti vypařují.

Není toto základní přístup křesťanů k životu na Zemi a v Božím království? V jejich podání ovšem zbavený vší dialektiky, která byla nahrazena kultem mučícího popravčího nástroje, jako symbolu spásy?

P. Černý 29.8.2022 12:59

A ještě jeden prehistorický životopis

Hérakleitos: Vlastní jméno. Hérakleitos prý řekl, že o tělo se nemá dbát a považoval je za hodné vyvržení spíše než hnůj (viz B 96). Pro tuto unáhlenost se pak přestal léčit, dokud by mu bůh nepřikázal zacházet s tělem jako s nástrojem.

Hérakleitos, syn Blosónův nebo Bauberův, podle některých pak Hérakinův:

Efesan, přírodní filosof, který byl nazván Temný. Neučil se u žádného z filosofů, ale stal se filosofem díky přirozenosti a úsilí. Když onemocněl vodnatelností, nevydal se lékařům, kteří o něj chtěli pečovat, ale sám se celý natřel hnojem a nechal se na slunci sušit. Když tak ležel, přišli psi a roztrhali ho. Jiní zase říkají, že zemřel zasypaný pískem.

P. Černý 29.8.2022 13:06

Ona totiž dialektika může někomu připadat jako relativizace ( i když opak je vlastně pravdou). A hlavně, dialekticky hovořící dogmatik, to je něco jako mokrý oheň nebo horký sníh.

O. Hein 29.8.2022 20:30

Dobrý večer. Už jsem Vám psal a doporučil knížku F.Ch.Kessidiho "Hérakleitos". O Filónu Alexandrijském píše poutavě i Zenon Kosidowski v knize "Na počátku bylo slovo". Knih o evangeliích existuje celá řada a srovnávací studium je základem poznání pravdy. Panu Čermákovi je evidentně zbytečné cokoli vysvětlovat, už jsem podobné diskuze zažil a nestojím o hádky.

M. Vaněk 29.8.2022 10:03

České "...házeti perly..." jest jasným důkazem marnosti snah o pozvednutí ducha těch, kteří se v blátě rochní. Viz např. diskuze na NP.

J. Vorlický 29.8.2022 10:28

To mi připomíná báseň, kterou jeden můj kamarád si pamatuje celou, já jen:

. . . . hromada hnoje nebetyčná, bahno bezedné, jsem vepř a mám právo žít jako prase . . .

P. Černý 29.8.2022 17:35

Vepři se bahnem myjí. (Hérakleitos)

M. Vaněk 29.8.2022 18:27

...zajímavá poezie... to asi nebude Neruda či Frynta? :-)

Z. Lapil 29.8.2022 23:56

Hle, ta nekonečná nebes říš, ten prostor bez konců... Však přece malá přespříliš pro blbost pitomců.

Autora neznám a ani nemám ponětí, kde hledat. Trochu se obávám, že jsem to četl v Rudém právu.