5.6.2024 | Svátek má Dobroslav


Diskuse k článku

VZTAHY: Co je to vlastně trest a jak bychom jej měli používat

Pudy (nebo instinkty) nás motivují k našemu jednání pomocí příjemných a nepříjemných pocitů, aniž bychom nutně věděli, jaký bude výsledek našeho chování.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Nevrkla 4.4.2024 8:34

V řadě amerických pokrokových měst už se rozhodli menší krádeže a zločiny netrestat. Brzy budou vidět, kam se s tím šíleným experimentem dostali.

R. Langer 4.4.2024 8:57

Ale vždyť u nás také. Do 10000 nejde o trestný čin. Což je tedy prý "menší krádež". Já když přemýšlím, jak dlouho mi trvá ušetřit 10000... Údajně se to prý sčítá, ale... ;-)

V. Mokrý 4.4.2024 9:35

A TÍM

vlastně začíná ten problém.

Jak jsem psal - šatlavu minimálně na 3dny okamžitě, už při 3 000,- Kč, bez mobilu, televize, jenom o vodě a chlebu.

Žádný humanismus, lidská práva pro ty, co je neuznávají !

R. Langer 4.4.2024 11:31

Však to už začíná být v EU standardem. U nás zatím ještě ne, ale...

L. Žaloudek 4.4.2024 8:31

Svedu-li všechno na geny, není co řešit. Ale zkuste přečíst Sobecký gen od Dawkinse. Ten tvrdí, že i biologicky není nejvýhodnější jestřábí strategie, ale určitý druh kooperace (ovšem jen s těmi, kdo kooperují).

J. Ticháček 4.4.2024 19:34

Ale on ten Dawkins zároveň tvrdí, že i k té strategii vede genetická výbava , kterou přinesl předchozí dlouhodobý výběr.

Nemluvě o tom, že do toho zapojil i míru příbuznosti. Genetické příbuznosti.

J. Jurax 4.4.2024 19:44

Jenže semtam se ta genetická výbava nepovede ...

J. Berger 4.4.2024 7:39

...ale myslím, že ono lidovecké (ač jinak nejsem jejich příznivcem) "třikrát a dost!" má něco do sebe...

M. Kocián 4.4.2024 8:15

Totéž by vyřešil v zákoně zakotvený exponenciální nárůst trestů u recidivistů.

J. Nevrkla 4.4.2024 8:38

No nevím, kleptoman si nemůže pomoci a občas nějakou maličkost šlohne, že by po třech krádežích měl zůstat doživotně ve vězení, mi nepřijde rozumné, s křesťanským milosrdenstvím a odpuštěním dokonce v příkrém rozporu.

M. Kocián 4.4.2024 10:33

Kleptomanie je diagnóza a nemocné za jejich chorobu nikdo trestat nebude. Samozřejmě, pokud se nevyhýbají léčbě.

V. Mokrý 4.4.2024 6:48

Jsme součástí přírody a ta její živočišná část, Nám jasně ukazuje, že trest je nutný k výchově a přežití druhu.

M. Grundmann 4.4.2024 2:15

Dnes autor ve svých úvahách zcela selhal. Vychází z marxistického pohledu na lidskou společnost, že je hlavním cílem lidského chování zajišťování zdrojů nutných k přežití. Hlavním cílem lidského chování však není udržet se naživu, ale rozmnožit se. Tedy získat přístup k nejlepším sexuálním partnerům, případně i k většímu počtu v případě mužů.

V důsledku toho probíhá u lidí permanentní konkurence v rámci obou pohlaví. Proto se autor naprosto mýlí, když tvrdí, že je pro většinu z nás nepříjemné někomu škodit. Z evolučního hlediska je naopak výhodné poškodit členy vlastní smečky stejného pohlaví, pokud nám konkurují v přístupu k členům smečky opačného pohlaví, a naše instinkty nás naopak v takovém jednání podporují. Každý chovatel psů ví, že se psi opačného pohlaví mezi sebou neperou, ale vzájemný kontakt samců nebo samic je naopak velice riskantní a vede k pravděpodobnému konfliktu. Toto chování je přirozené pro velký počet živočišných druhů a lidé nejsou výjimkou.

Toto přirozené a naprosto logické chování je však obvykle velmi obtížné a nebezpečné. Proto se kdysi dávno v minulosti muži mezi sebou dohodli, že si ženy mezi sebou rozdělí a tak se vyhnou nepříjemným konfliktům mezi sebou. Nicméně taková dohoda se některým mužům nebo jejich skupinám občas jeví jako nevýhodná a dochází pravidelně k jejímu porušování a konfliktům. U žen nikdy k podobné dohodě vůbec nedošlo, a proto ženy mezi sebou bojují v podstatě neustále. Ženy tedy nemohou být státotvorným prvkem v lidské civilizaci, protože vzájemná spolupráce je u žen nepřirozená a je v rozporu s jejich hlavním zájmem, vzájemným bojem o nejkvalitnějšího muže.

J. Moravec 4.4.2024 7:38

“Hlavním cílem lidského chování však není udržet se naživu, ale rozmnožit se. Tedy získat přístup k nejlepším sexuálním partnerům, případně i k většímu počtu v případě mužů.”

Myslím, že bez cíle přežití by rozmnožování nedávalo vůbec žádný smysl a tzv. teorie pana Marxe je tak stará jak existuje život.

D. Laurencikova 4.4.2024 11:45

Pane Grundmanne, uz zase? Zeny mezi sebou bojuji v podstate neustale o nejkvalitnejsiho muze? To je s prominutim totalni nesmysl, at to mate odkudkoliv. Jednak kazda zena povazuje za kvalitu neco jineho (vice nebo mene) a pak, zenske jsou schopne se zkamaradit a nevrazet si ze zarlivosti kudlu do zad. Je to tak, ze "na kazdy hrnicek se najde deklicek". Jinak by skutecne zustala vetsina lidstva na ocet.

M. Grundmann 4.4.2024 12:01

Ono to není tak, jak tvrdíte. Jak muži, tak ženy považují za ideálního partnera v podstatě stejné osoby. Je to základ sexuálního výběru. Pokud by se vkus lidí lišil, neměl by žádný smysl a člověk by jako živočišný druh zanikl.

Ženy se celkově kamarádí mezi sebou mnohem méně než muži a dělají si mezi sebou také mnohem víc naschválů než muži.

Většina lidstva nezůstala na ocet pouze díky tomu, že tomu brání společenské normy. A také díky tomu, že byl výběr na daném území omezený. Udržování těchto společenských norem je hlavním úkolem lidské společnosti již několik miliónů let, pouze současná západní společnost je nyní ruší. Pokud se tyto normy zruší, většina lidstva skutečně zůstane na ocet. Tak dnes funguje například Tinder. A to vyvolá rozsáhlé konflikty, protože takto nikdy ani naši předci nefungovali. To je také důvod, proč například v Afghánistánu místní muži tak zarputile bojují jako o život s celým světem, aby nedali místním ženám možnost výběru partnera.

D. Laurencikova 4.4.2024 12:10

To je mozna nejaka teorie, ktera vas zaujala. Ja osobne si nevzpominam, ze bychom s holkama nekdy bojovyly o jednoho chlapa. Kazde se totiz libil nekdo jiny. A pokud se nahodou dvema libil ten samy, tak chlap si vybral a holka si proste nasla jineho. Zivocisny druh nezanikl.

Zeny mezi sebou kamaradi dost intenzivne, vetsinou je to "nejlepsi kamaradka", ktere da zenska prednost kolikrat i pred muzem.

Nevim, co je Tinder a nechce se mi to hledat. Ale nejsou to jenom Afghanci, kteri nedaji mistnim zenam moznost vyberu partnera, to je islam! To je take asi jeden z duvodu, proc islamsky svet v mnohem zaostava za tim neislamskym.

M. Grundmann 4.4.2024 12:06

Protipříkladem je dnešní Japonsko a Jižní Korea. Tam dnes velká část mladých lidí zůstává na ocet. Minimálně čtvrtina, pravděpodobně i mnohem víc přes polovinu. Proto také Japonsko již velmi rychle vymírá. Důvodem je emancipace místních mladých žen, které na internetu vidí daleko atraktivnější cizince a o místní muže nemají zájem. Japonská mladá žena to řeší tak, že se dnes vdá pouze sama za sebe. Zorganizuje opravdovou svatbu, kde je vše jako dřív, pouze tam není ženich.

D. Laurencikova 4.4.2024 12:18

To bude asi o necem jinem. Mnoha ceska divka nemela sveho casu take o ceskeho hocha zajem, protoze odnekud prijel Nemec nebo Svycar nebo Rakusan, nebo i Arab... a mel mnohem nabitejsi prkenici. Je to o kvalite muze?

M. Grundmann 4.4.2024 12:37

Japonští muži patří k nejbohatším na světě. A Japonsko je svobodná země, ze které je možné se snadno odstěhovat. Žádná Japonka se dnes nevdá za cizince jen proto, aby získala výjezdní doložku a dostala se pryč z komunistického vězení.

Svět se v porovnání s minulostí hodně změnil, starší generace si toho možná nevšimly a žijí v představě, že dnes lidská společnost funguje jako za jejich mládí. Peníze na dnešním Západě hrají u mladých žen mnohem menší roli než v minulosti a muž už si nemůže mladou ženu koupit jako možná někdy v minulosti. Ostatně dnešní mladé ženy chtějí peníze, aniž by za to cokoliv nabídly. Některé nabízejí muži jako protislužbu fotky toho, za co jeho peníze utratily. Jiné zase nabízejí pouze své fotky. Bavím se tím, že jim za jejich fotky nabízím fotky mých peněz ....

D. Laurencikova 4.4.2024 12:40

To jsou dekadentni symptomy jakesi rozezrane spolecnosti, ktera nema existencni starosti. Co to ma spoleneho s "kvalitou" cloveka? Jak to souvisi s tim, ze se zeny perou o toho "nejlepsiho"?

M. Grundmann 4.4.2024 12:47

Protože v dekadentní společnosti nakonec pouze nejkvalitnější jedinec nezůstane na ocet, musí si mladé ženy najít nejkvalitnějšího muže, aby také jejich děti nezůstaly na ocet. Kvalita partnera je do značné míry dědičná. Tím vzniká nesmyslná spirála honby za nejkvalitnějším partnerem. Z evolučního hlediska dává chování japonských žen smysl. Pokud se prosadí pouze nejkvalitnější jedinec, nemá smysl vychovávat děti, které mají malou šanci se později prosadit na sňatkovém trhu.

D. Laurencikova 4.4.2024 13:10

A uz jsme zase u te kvality. Pro me byl vzdycky ten "nejkvalitnejsi" chlap stredniho vzrustu, spinave blond, pokud mozno zelenooky, dobre statury, spis zrucny, nez vyrecny, spolehlivy a nemusel byt (vlastne nesmel byt) prilis napasovany. Zadny lumik. Je to ten "nejkvalitnejsi" vubec? Ve vyberu partnera hraji roli mnohe veci. Laska, sympatie, vune, chemie, akustika - zena se udajne zamiluje usima.... "Wo die Liebe hinfällt" - to je nevyzpytatelne. Ja nejsem zadny odbornik, jakym se zdate byt vy. Ale moje bohata zivotni zkusenost absolutne neodpovida vasim teoriim. ;-)

M. Grundmann 4.4.2024 13:16

Dnes se mladí lidé seznamují na Tinderu. Základem je pěkná fotografie a případně některé informace, které o sobě muž uvede. Na jednu ženu je asi dvacet mužů. Navíc jsou na Tinderu muži od 13 do 99 let, svobodní i zadaní, a všichni usilují o mladé ženy od 15 do 30 let. Výsledkem je, že 90 % mladých mužů nemá žádnou odpověď a rozhodující většina mladých žen komunikuje pouze s malou částí mužů na Tinderu.

D. Laurencikova 4.4.2024 13:25

Pekna fotografie se podari, nektere informace se vylepsi... To nema co delat s realitou. Laska je mysterium, to neni vec rozumu. Ostatne, poznala jsem v zivote dost muzu, kterych motto bylo: Radeji se podilet 30% na dobre veci, nez 100% na spatne. Nejaky Tinder pomine, priroda zustava. ;-)

M. Grundmann 4.4.2024 13:34

Historicky za posledních deset tisíc let pouze 10 % tehdejších mužů má dnes mužské potomky, kdežto u tehdejších žen má většina ženského potomka. U mužů existuje mnohem větší selekce než u žen. Současná západní společnost tuto již existující selekci daleko zrychlila tím, že umožnila ženám zcela neomezenou volbu partnera. V Japonsku se počítá s tím, že se za určitou dobu budou všichni Japonci jmenovat Sato po několika sexuálně nejúspěšnějších mužích.

https://www.novinky.cz/clanek/koktejl-pokud-se-nezmeni-zakon-budou-mit-vsichni-japonci-za-500-let-stejne-prijmeni-40466477

Tinder je něco, po čem ženy touží milióny let. Dobrovolně se této vymoženosti nevzdají. Tinder dokáže zrušit jedině Tálibán. ;-D

D. Laurencikova 4.4.2024 13:42

Ja nevim, co se deje s japonskou spolecnosti a proc je Japonec, nebo jiny mlady clovek liny zvednout zadek a jit si najit partnera ci partnerku do skutecneho zivota a ne elektronicky, ale urcite to nema co delat s "kvalitou". Mozna, ze prave ti nejkvalitnejsi lide na tato socialni media kaslou. K cemu Taliban? Tady by stacil poradny Blackout.

M. Grundmann 4.4.2024 14:22

Pravidla seznamování v Japonsku stanovují Japonky a ne Japonci. Pokud se Japonky rozhodnou, že akceptují partnery pouze přes Tinder, Japonec nemá kam jít a kde někoho hledat. To jsou pravidla feminismu. Ženy vládnou a muži poslouchají.

D. Laurencikova 4.4.2024 15:19

Zena je slabsi, nez muz. Proto ma jenom tolik svobody, kolik ji muz umozni, pripadne pro ni uhaji. Jestlize vlada zen a Tinder je to, co si japonsti muzi preji, tak at to maji. ;-)

M. Grundmann 4.4.2024 16:29

Většina japonských mužů si to nepřeje. V Afghánistánu si také většina mužů nepřála pořádky, které tam zavedly USA. Ale v Afghánistánu se místní muži vzbouřili a vyhnaly vrchnost, která je nutila žít pod pantoflem. Japonští muži se zatím proti své vládě nebouří. Jižní Korea je na hranici, místní mladí muži se začínají bouřit proti korejskému státu, který je nutí žít pod pantoflem. Ale zatím tito mladí muži jihokorejský režim nesvrhli. V minulosti se to však stalo mnohokrát. I nacistický režim byl primárně důsledkem nesouhlasu s emancipací německých žen, který německým mužům vnutila výmarská republika. Nacisté vrátili ženy do domácnosti. A první protižidovské zákony byly namířeny proti bohatým Židům, kteří využívali svého bohatství k navazování vztahů s nežidovskými ženami. Za antisemitismem byl ve skutečnosti boj mezi židovskými a nežidovskými muži o německé ženy, židovské ženy si Židé vždy drželi pouze pro sebe a navíc získávali ženy německé. Takový přístup dopadl nakonec tragicky.