7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

VZPOMÍNKA: Vojna není kojná!

Blízko Loun, někde v lesích, byl velký muničák. Někdy měli naši lounští bigoši službu bránit ten kus překrásného lesa s nějakými uskladněnými bouchači a určitě taky sudlicemi proti zavilým americkým špionům.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kučer 5.1.2022 21:26

Než jsem šel na vojnu tak mi starší spolupracovník dával rozumy. Při hlídání muničáku se domluvili že žádné výzvy na narušitele volat nebudou ale našijou to přímo do něj, pak se přesvědčí jestli je na živu a pokud ano tak tři kroky zpět a další dávka z SA58. Sloužil asi ve stejné době jako autor článku.

V. Čermák 5.1.2022 18:16

Tak žabař Horvát málem za lapení Amerického špióna dostal opušťák, to čučkař Koudelka je jiný kadet. Za "lapení" Ruských špiónů dostal 5let excelentní zašívárny navíc a generál ho nemine...;-D

F. Navrátil 5.1.2022 17:00

Nikdy jsem se nesetkal s tím, že by strážní směna měla lapiducha. Pan autor se zřejmě stydí za to, že se dobrovolně hlásil jako strážný do služby. K lovu bažantů samopalem Sa 58 bych jen podotkl, že výstřel je v noci slyšet na několik kilometrů. Ve dne jsou v muničáku vojenští a civilní zaměstnanci, takže střelba nepřipadá v úvahu. I když u bigošů z Loun člověk nikdy neví.

P. Motyka 5.1.2022 17:52

No jo, mate pravdu! (Ostatne tady ma kdekdo pravdu, jak tak ctu.) Ja jsem se pral s tim Horvatem, abych toho diversanta zneskodnil a jel domu na opustak. Tvrdite zde se suverennim presvedcenim o sve superiorite, ze v nasem municaku na Markvarci byli nejaci zamestnanci. Ze jsem si zadneho nevsiml! Ale, vy to vsecko jiste vite lip. BTW: Byl jste na svete, kdyz jsem ja chodil na Markvarci pytlacit? Jinak si, pane Horv. . .ej, co to taram! pane Navratile, trhnete nohou.

Z. Lapil 5.1.2022 18:42

Nicméně - kde jste brali náboje? Přece co se fasovalo, muselo se vrátit...

P. Motyka 5.1.2022 18:52

Kratke davky na strelnici. Kdo pocital? Spagati a lampasaci zalezli. Vsimnete si data, na kterou dobu vzpominam. Zadny Choros tehdy jeste nic nekontroloval. ( Krome Hradu a nejvyssiho velitelstvi, tedy. . .)

Z. Lapil 5.1.2022 19:21

Jasně, taky mě to mohlo napadnout. Díky.

Ale já byl částečně politicky a částečně zdravotně nezpůsobilý, tak jsem si moc nezastřílel. Ale zato jsem ve velkém falšoval podpisy při dokončovacích pracech v Dukovanech (tady vyměnit rozbitou žárovku, tady opravit nátěr dveří...) a "na exkurzi" jsem byl vysloveně v reaktorovém sále; to už jsou ty prostory, kde fasujete osobní dozimetr a tak.

J. Čup 5.1.2022 19:48

Včeliček vždycky bylo dost, vyhazovaly se celé bedny

F. Navrátil 5.1.2022 20:47

Na začátku sedmdesátých let jsem sloužil jako velitel družstva radiačně chemického průzkumu TVS u první tankové divize ve Slaném. Sloužili jsme tedy ve stejné divizi, které tehdy velel plukovník Havala, protože motostřelecký pluk Louny patřil pod první tankovou. Ani jsem nepočítal, kolikrát jsem byl velitelem stráže nebo závodčím, ale několikrát i v divizním raketovém muničáku. Přiznám se, že poměry ve strážích u Lounských bigošů opravdu neznám. Ale musely být divné. Pokud tam nebyl žádný personál, pak se patrně jednalo o samoobslužný muničák, unikát v dějinách vojenské logistiky.

P. Motyka 5.1.2022 22:26

Tak na Markvarci byl tedy unikat!!!Ano, ve Slanem byli nejaci vyssi lampasaci. Kdyz meli prijet k nam do Loun, nasi lampasi se plasili jak vrabci a my jsme museli zametat buzerplac.

P. Motyka 5.1.2022 22:32

Jeste bych mel vyhradu k Vasemu slovu vojenska logistika. Nevim, nevyznam se. Jestli ten Vas vyraz ma neco spolecneho s logikou, nic podobneho me za ty dva roky v socialisticke armade ani jednou nenapadlo.

P. Packa 5.1.2022 16:37

Taky jsme měli ve stráži jednoho takového méně chápavého. Dodnes netuším kdo ho v jednotce, kde byla polovina vojáků neschopných strážní služby, pro tuto činnost uschopnil. Ale řešilo se to tak, že jsme mu vždy na začátku stráže sebrali ze samopalu úderník.

R. Polášek 5.1.2022 10:59

Takoví ti jednodušší, co se je podařilo přesvědčit, byli nejhorší. A pokud byli ještě k tomu trochu vytrvalí, schopní nebo pilní a dostali funkci...

L. Harvánek 5.1.2022 12:12

Taky jsem jich celou čtyřicítka vyfasoval. Ještěže jen na přijimač. Protože jejich určení byla strážní služba kdesi ve vojenském prostoru, šli ihned po přísaze do stráže. Jeden mi taky vyhrožoval, že půjdu-li ho jako velitel stráže zkonrtolovat, tak mě zastřelí. Usoudil jsem, že jde jen o silné řeči a nechtěl mu kazit kariéru s vojenským prokurátorem JUDr Karlem Holomkem a tak jsem s oběma závodčími na kontrolu vyrazili. Vyděsili jsme ho tak, že si vzpomněl i na to, co jsem ho během přípravy do stráže nemohl naučit. Příští stráže už probíhaly bez problémů.

P. Nešvara 5.1.2022 10:16

Sehnat neregistrované ostré náboje nebylo nemožné. Po ostrých střelbách obvykle něco zbylo. Pravda, picnula se spíše srnka než bažant. Zásah bažanta zkráceným puškovám nábojem ráže 7.62 by ho zle poškodil, ale dát oškubané zbytky do polévky - proč ne?

R. Polášek 5.1.2022 11:37

Tak asi záleželo na počtu zůčastněných lidí. Bažant byl pro nižší jednotky lidí, srnka pro větší počet. Nebo po domluvě s kuchařem pro srnčí hody na základně.

Střela, pokud to nebyla ta se zvýšenou ranivostí, asi bažantem jen prošla, takže zas tak moc rozšmelcovaný být nemusel.

Každopádně to asi musela být trefa na první ránu, protože asi víc než jeden výstřel za den v okolí vojáky střeženého muničáku by už vzbuzovalo pozornost.

Š. Zemek 5.1.2022 10:07

U Jihlavy byl muničák, taky v lese, kde hlídky kroužily. Aby za bezměsíčných nocí nezabloudily, byl podél celé stezky natažen vodící drát. Hlídka se ho držela asi jako tramvaj. Oblíbený žertík byl, že ten drát přestříhli a zavedli ho do lesa mimo stezku. Najít cestu zpátky byla fakt makačka.

J. Jelínek 5.1.2022 10:06

Byť i jediná ranka z "kalašnikova" (asi Sa 58) by z nebohého bažanta udělala červený chumáček peří, kostiček a masa. Autor malinko fabuluje. A vystřelit si ve strážní službě jen tak, mýrnix týrnix? V Lounech? To by vás, pane autore kapitán Kotil osobně vykastroval před nastoupeným plukem.

S. Rádl 5.1.2022 9:54

V naší době (1975) byly v různých částech muničáku tlačítka a strážní je při obchůzkách museli vždy stisknout. Jednotlivé stisky se spolu s časem zaznamenávaly. Pokud velitel stráže zaznamenal vynechání, musel strážného zkontrolovat.

P. Diviš 5.1.2022 9:55

Jak kde, asi. V Domažlicích ne.

T. Kohout 5.1.2022 9:29

Ostré byly spočítané a jejich použití se muselo protokolovat. Těžko jste mohl hlásit, že jste zastřelil bažanta. To byste si ho musel splést s špionem. To mě jen připomíná: jak to bylo v těch Vrběticích? Nebo platí: Vyšetřování skončilo (ale jak?), zapomeňte?

P. Diviš 5.1.2022 9:55

Spousta věcí se musela a ve skutečnosti byly trochu jinak. Kdo by chtěl "mimořádku"?

F. Svoboda 5.1.2022 9:59

U nás měli mazáci několik ostrých vyšetřených z cvičných střeleb !

Z. Ukolébavka 5.1.2022 8:03

Autore, mě by zajímalo, co zbylo z toho bažanta po zásahu ze samopalu.

T. Kohout 5.1.2022 9:32

Ale takhle vznikají legendy typu "a jak to vlastně bylo". Jinak, samozřejmě, mohl jste si samopal nastavit na střelbu jednotlivými náboji. Ale musel jste zaprotokolovat, proč jste střílel. Těžko bažant či jiné dobré zvířátko.

Z. Ukolébavka 5.1.2022 10:34

Ano, psal jsem po zásahu, ne po dávce. To by z bažanta víc nezbylo, než hrst peří:-).

J. Pankovic 5.1.2022 14:30

...pokud ste měl včelku, tak stačilo doplnit zásobník

I. Pávek 5.1.2022 7:56

Já jsem vzal svého kalašnikova - ;-D no autor si dovede spléct drát s provázkem a v jídelním příboru nerozezná nůž od vidličky. Ale své vykoná i stařecká demence.

J. Pavelka 5.1.2022 9:44

Ono to nesedí jinak, ta historka...ale je možné, že svým samopalům řekněme vz. 66 říkali z legrace kalašnikovy...

I. Pávek 5.1.2022 11:44

Pane Pavelko, jste stejně méněcenný jako autor.