5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

VZPOMÍNKA: Slavná výročí

Jsem už stařešina, v roce 1945 mi bylo pět let a chvála Bohu dožil jsem se lepších časů, než v jakých jsem vyrůstal po válce a pak dalších 40 let socialismu. Ne že by bylo dnes všechno ideální, ale mně se to zdá nesrovnatelně lepší než za mého dětství a mládí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 5.5.2020 20:09

No jo, čím dál od války, tím strašlivěji Češi Němcům ubližovali ...

J. Jurax 5.5.2020 20:03

"Ve které jiné zemi vyhladili nacisté celé vesnice, jako tomu bylo v Lidicích, v Ležákách, na Plošině, atd.?"

No, jen tak zpaměti si pamatuju Oradour-sur-Glane ve Francii, v Bělorusku a na Ukrajině jich byly stovky (za všechny Chatyň, Kortelisy, Český Malín), v Polsku stovky vesnic, třeba Michniów, Sochy, taky varšavské ghetto a nakonec i Varšava, na Slovensku Kľak a Ostrý Grúň, v Jugoslávii slovinská Radovňa, v Řecku Distomo a krétská Kondomari ... němečtí ýbrmenšové řádili leckde jak vzteklí psi ...

P. Brich 5.5.2020 17:41

To, že jsme neměli moc obětí nebyla zásluha naše, ale Němců. Byl zde průmysl a kvalifikovaná pracovní síla schopná dodávat válečný materiál i potraviny pro Řiši. Němci nás neochraňovali z čisté lásky, i když se to dnes téměř tak prezentuje. Náš osud na tajném projevu bez skrupulí německým potentátům vykreslil Heydrich. Z něho usmiřovači vyjímají jen to, že českému dělníkovi je potřeba dát nažrat.

Kromě výše zmíněného zde byl hlavní důvod ten, že dokud nebyla dobyta Francie a Itálie, Protektorát byl mimo dosah spojeneckých bombardérů. Msta za atentát měla být mnohem strašlivější nebýt K.H.Franka, který Berlín upozornil, že pokračující represe mohou mít za následek nepokoje a přerušení dodávek Říši.

Němečtí vojáci si sem jezdili doléčovat zranění a na dovolenou, a proto zde byl umožněn i jakýsi společenský život. Šrouby se ale postupem času a válečných ztrát utahovaly.

Kdo seje vítr, sklízí bouři. U nás de facto válka začala a u nás i skončila. Němci zde vraždili takřka do posledních hodin a bojovalo se i po oficiální kapitulaci Německa.

J. Hrdlička 5.5.2020 17:05

Že nacionálně socialistický režim měl stejný přístup ke svým krajanům a k okupovaným národům nenordického původu (alespoň dle oficiálních naicteorií, skutečnost je složitější) naopak ti k němu stejný přístup jako Češi, to je zas jedna diskusní perla.

J. Hrdlička 5.5.2020 17:03

Teorií o tom, že na popravy českých odbojářů se chodili dívat i Češi, jste překročila jakoukoliv hranici vkusu. Ani tak ne proto, že okupanti si tohle hlídali a na rozdíl od toho, co určití lidé rádi tvrdí, dělali velký rozdíl mezi Němci a Čechy. Po válce byly veřejné popravy odsouzených kolaborantů.

No a k vašemu tvrzení o svých příbuzných... no, neznám vaši rodinu, nemohl bych to ani potvrdit ani vyvrátit, nemohu se vyjadřovat. Jen bych poznamenal, že už jsem zažil dost lidí s vašimi názory a rovněž i s tvrzením ohledně jejich rodin. Ono to plédování, jak Češi hrozně ubližovali Němcům, vypadá hned zásadověji. Ale kdo ví, jak jsem napsal, neznám vaše rodinné poměry, nemohu posoudit.

T. Vlček 5.5.2020 16:21

Píše se ledasco. Za pár let se bude psát zase něco jiného. Napište co tedy měli dělat, když bojovat například o Kyjev byla chyba. Jakou strategii měli zvolit? Jako Francouzi v roce 1940?

R. Veselá 5.5.2020 16:10

V Asii mrtví nikdy nebudou nic znamenat, proto vítězí a zvítězí.

To zná každé malé dítě.

R. Veselá 5.5.2020 16:09

Pane Krejčí, kdyby "jich nebylo mnogo" , tak jsme makali doteď někde na Sibiři. To nebyl klam ale skutečnost, která nás zachránila.

Západní "přátelé" nás hodili přes palubu a nenbio se přidali až bylo jisté,k že nebudou tak velké ztráty a posléze dobrý byznys!! My jsme naštěstí vyvázli jen proto, že si to Stalin chtěl rozdat s Hitlerem. Bylo to o fous.

M. Pivoda 5.5.2020 16:00

Jiří Krejčí ze Šternberka píše: "Vždycky mě bavil dějepis, historie, snažil jsem se pochopit, proč šel svět právě tak a ne jinak ..."

Moje manželka se vyjádřila, že až půjde do důchodu, začne asi studovat (asi na nějaké univerzitě 3. věku) právě historii. Byl jsem proti tomu. Proč? Historii už určitě nezměníme, zatímco budoucnost ještě ovlivnit můžeme.

Klíč k lepší budoucnosti totiž neleží jen v lepším pochopení naší minulosti (geneticky jsou lidé pořád stejní, jejich motivace je pořád stejná), ale v určení klíčových faktorů pro naši budoucnost. Lidé jsou sice stále stejní, ale radikálně se mění technologie.

Ve Šternberku mají Muzeum času (EXPOZICE ČASU - viz více ve Wikipedii).Tematické členění expozice ve Šternberku je následující: 1.Cesta vesmírem, 2.Čas a kalendáře, 3.Nejstarší hodiny, 4.Mechanické hodiny. 5.Hodinářská dílna a zvláštnosti pohonu hodin, 6.Elektrické a elektronické hodiny, 7. Čas ve výtvarném umění a v hudbě, 8.Čas v pojetí vědy od antiky po současnost, 9. Budoucnost. 10....

Přimlouval bych se za rozšíření předposledního bodu, tj. č. 9 Expozice času, tj. Budoucnost. Tu budoucnost lze totiž již dnes prezentovat alternativně. Záleží na tom, pro jakou alternativu se lidé rozhodnou. O těch alternativách budoucnosti se ale při prostém studiu historie (ač na Univerzitě 3. věku) nedočtete.

H. Rybnická 5.5.2020 15:48

Vážený, problém je v tom, že v době okupace, ale i před ní vystupovali Němci proti Němcům a i jiným národnostem stejným způsobem. STejně jako Češi proti Čechům v dobách následujících. Je to moc pohodlné, se schovávat za názory, že to co jsme provedli my bylo přece jen jaksi jiné, vlastně zanedbatelné, nic moc, a vůbec, oni přece začali ..... Podívejme se upřímně do duše a začněme konečně zpracovávát vlastní lupárny, jak se německý říká ohne wenn und aber.

D. Stirsky 5.5.2020 15:42

běžně i něžně :-)

H. Rybnická 5.5.2020 15:41

Pane Vlk, budte se možná divit. Řada příbuzných a přátel rodiny zahynula v koncentračních táborech, nebudu tyto jmenovat, máme je skoro ve všech těch nejznámějších, ostatně nejlepší přítel otce zahynul právě v Mauthausenu. Řada rodinných příslušníku žila po 1945 RAkousku, dostala se tam tím pochodem, pokud jej přežili a zůstali. Několik rodinných příslušníků zažilo Kouničky a to ty ve válce a ty PO VALCE, on totiž ten "provoz" šel dál . Jen by mne zajímalo jak jste příšel na to, že na ty popravy chodily dívat výlučně brněnské Němky? Ony se musely vykázat občanským průkazem? Vsadím se že tam u těch podívaných byla velká řada ČEchů. Ostatně z Prahy je to docela dobře zdokumentováno, ještě dlouho po válce se na tyto podívané vydávaly vstupenky. Českými úřady, abychom si rozuměli.

Pane Vlk nepoučujte o věcech o kterých nemáte ani špetku zdání.

.

D. Stirsky 5.5.2020 15:38

Stovky vesnic vyhladili na Ukrajině, v Rusku, V Řecku, v bývalé Jugoslávii, k tomu Oradour ve Francii. Takže v těcto zemích se musí "jedněm" Lidicím usmívat. Jenže! Lidice byly jedinečné tím, že zde válka neprobíhala. Tím, že "budovy obce byly srovnány se zemí a jméno obce vymazáno." "A nyní předpověď počasí..." To byla ta hrůza! H. projev znám, ovšem Beneš se v r. 45-46 vyjadřoval obdobně. Jeho "vylikvidování Němců" zrovna košer nebylo.

D. Stirsky 5.5.2020 15:33

O nekvalifikovaných rozhodnutích Stalina se dnes něžně píše i v sovětské historiografii, ba dokonce - byť jemně - byla jeho aktivita kritizována i v serilálu Velká vlastenecká válka, tuším ze 70. let.

V. Vlk St 5.5.2020 14:43

Heil , Herr Szewczyk ! Sie sind sicherlich ein Narr !

S. Kubů 5.5.2020 14:37

Nutno připomenout toto:

Jak začala 2. světová válka ? Čtvrtým dělením Polska. Od smlouvy Molotov-Ribbentrop fungoval Sovětský Svaz následujících 22 měsíců jako faktický spojenec Německa (což se realizovalo mj. v ohromných dodávkách velmi důležitého materiálu vč. obilí a ropných produktů do Německa během jeho západního tažení). Nebýt tohoto spojenectví, válka by velmi pravděpodobně nevypukla.

A za další: Od pádu Francie v červnu 1940 stála Velká Británie proti Německu přesně rok úplně sama.

Dneska se každému nadává do putinčíků - a zatím Německo staví (v éře protiruských sankcí) nový plynovod z Ruska po dně Baltského moře (aby obešlo Polsko).

Německo-ruské geopolitické partnerství má hluboké tradice.

V. Vlk St 5.5.2020 14:35

Pani Rybnická, opakovat komunistické kecy, osvěžené dnešní pronacistickou partou v Brně je na hoooouby. Z pracovníků brněnské Zbrojovky bylo na války odsouzeno - část popravena, ostatní koncentrák, celkem 500 lidí.Z Brna vyjel poslední transport smrti KL3 , do Mauthauseunu,kde bylo zavražděno plynem 240 věznů na nátlak gestapáka, brněnského sudetského Němce Jana Baara byli všichni popraveni. Taky asi víte kulové o popravách v Kaunicových kolejích, kam si kupovaly brněnské němky lístky a hádaly se, která bude mít lepší pohled na vraždění Čechů-tedy Moravanů. Pochod Němců skončil v Pohořeliocích , protože rakouská vláda odmítla ty svině německý převzít, protože oni sami jsou Rakušané. Nekoukejte tak vyvaleně, postupimská dohoda určovala, že Němci budou odsunuti z ČSR, Polska a RAKOUSKA!Tak tak, vážená historicky negramotná osobo.

T. Vlček 5.5.2020 13:57

Jestli Vy čtete takové zdroje, tak pak opravdu s Vámi nemá cenu o čemkoli diskutovat.

T. Vlček 5.5.2020 13:54

:-) :-) :-) já vím, kdo chce zapalovat musí hořet. Přeci nebudeme před fakty padat na kolena, že? Vybereme co se nám hodí a pak tu budeme s humbukem prezentovat

M. Krátký 5.5.2020 13:51

ještě jednou takto - přečetl jste to celé velmi zbrkle - polepšete se - hezký den i vám pane Vlčku

M. Krátký 5.5.2020 13:45

to všechno co uvádíte mám také přečteno a čtu to v klidu dál i opakovaně - takže máme sice stejné prameny ale vy to prezentujete pochybovačně a velmi zúženě - tedy nedorozumění - hezký den

T. Vlček 5.5.2020 13:38

Poraďte co číst. Já četl třeba Winstona Churchilla,Druhá světová válka I - VI. To komunista nebyl pane Krátký. Co čtete vy? Články na internetu?

T. Vlček 5.5.2020 13:11

To jsem nikdy nerozporoval. Jen mě udivuje odkaz na "Vojenská technika SSSR během druhé světové války", který jste uvedl. To jako na východní frontě létaly jen americké a britské stroje? Kde máte uvedeny ty tisíce Jaku, Lavoček, Iljušinů například???

J. Vlček 5.5.2020 13:07

Paní Rybnická, ve vašem spravedlivém nadšení zcela pomíjíte skutečnost, že podobně vystupovali Němci vůči Čechům po celou dobu okupace. Ti snad brali ohledy, zda se jedná o ženy, děti, studenty a podobně?

Nechci vůbec obhajovat některé poválečné excesy z naší strany, ale ty by se zcela jistě neděly, nebýt německé okupace a teroru, kterým tu Němci vládli.

Nezaměňujte tedy následky s příčinou.

T. Vlček 5.5.2020 12:44

Přesně tak. I Churchill ve svých pamětech píše, že se obávali dodávat do SSSR, protože vážně hrozilo, že se východní fronta zhroutí a dodaný materiál pak bude použit proti Velké Británii. Významnější dodávky začaly do SSSR proudit po bitvě u Kurska.

M. Krátký 5.5.2020 12:41

to nemám zapotřebí, mě k radosti stačí, když si přečtu bláboly některých mudrlantů zde - hlavně když kecají kraviny o tom, že Spojenci úmyslně neotvírali druhou frontu aby Rusové vykrváceli. To celé je hovadina prvního řádu - Velká Británie vzdorovala Hitlerovi statečně a sama po celou dlouhou dobu a bojovala na obrovském území prakticky po celém světě - na svých ostrovech, ve Středozemním moři, v severní Africe, na Blízkém východě, ve vlnách Atlantiku i ve východní Asiji atd a pak společně s USA pokračovala v likvidaci Hitlerovy i japonské armády až v Tichém oceáně. Musíte si o tom něco nastudovat a zapomenout na falešnou komunistickou propagandu - hezký den i vám pane Vlčku !!!!!!!!!!!!!!

S. Kubů 5.5.2020 12:25

Souhrnná čísla spojeneckých dodávek do SSSR během 2 sv. války mohou být matoucí a vyžadují interpretaci:

Předně, hlavní význam neměly dodávky tanků a letadel (kterých bylo mimochodem dodáno kolem 18 tis.), ale dodávky "dalšího materiálu". Např. známý konvoj PQ-17 (částečně zničený v červenci 1942) měl v lodních seznamech zapsáno 297 letadel,495 tanků,4.246 nákl.aut a dělostřeleckých tahačů a 156 tisíc tun munice, potravin, pohonných hmot, výstroje a jiného materiálu (kolejnice, pneumatiky, měděný drát, pancéřové plechy, konzervy apod.)

Minimálně 58% nákladních aut užívaných Rudou armádou během WW2 bylo tohoto původu, 21% pneumatik, 25% ropných produktů (zejm. letecký benzín) apod. Jako další příklady: 4,5 mil. tun potravin, čtvrt miliardy knoflíků, 15,5 mil. párů vojenských bot, 1,5 mil. přikrývek, 350 tis. tun výbušnin, 840 tis. tun chemikálií, 800 tis. tun neželezných kovů, 2 tisíce lokomotiv, 11 tis. vagónů, 445 radiolokátorů.

Další parametr je rozložení v čase - je dobré si uvědomit, že první rok byl Sovětský Svaz takříkajíc "na hraně". Např. když 5. prosince 1941 zahájila sovětská vojska svoji zimní ofenzívu, měla k dispozici pouhých 1000 tanků, ale z tohoto počtu pouhých 150 těžkých a středních, z toho 75 Matilda Mk II dodaných severní cestou v říjnu.

Málo se též ví, že 2/3 spojeneckých dodávek do SSSR šlo jižní cestou přes Irán. To byl mj. jeden z podstatných důvodů, proč bylo nutno udržet Volhu.

T. Vlček 5.5.2020 12:20

a díky těm "nesmyslným útokům, obranám měst, pozic" dorazili Němci k Moskvě až v říjnu 1941. A pak přišla zima ......

J. Hrdlička 5.5.2020 12:17

V předcházejícím příspěvku, na který jsme reagovali, jste nic o srovnání s jinými národy nepsal. Jen tvrzení, že u nás nebylo moc oběti. Vyznělo to jako bagatalizace.

A teď jste vybral za příklad pouze ty narody, které těch oběti měly více, i když ohledně té Francie pochybuji. Jenže to nebyly všechny okupované národy.

A i kdyby, co má být? Máme někomu poděkovat, že u nás nepovrazdil tolik lidí jako jinde?

Co poctu popravených tyče, je vám známo, že tam jsou hojně zastoupeny jiné národnosti, zvláště pak německa? Takového K.H.Franka za Čecha moc nepovažuji.

T. Vlček 5.5.2020 12:02

A co měli v počátcích války dělat? Ustupovat bez boje, aby bylo méně mrtvých? Vyklidit Leningrad, Moskvu, Stalingrad? Čekat až spojenci otevřou západní frontu nebo až Němcům dojde dech? Ten luxus si oni dovolit nemohli. Že velení dělalo taktické chyby? Kdo je nedělal? Učili se ....