29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

VZPOMÍNKA: Mohlo se něco stát?

Mohlo se to před třiceti lety zvrtnout do krvavé řeže? Když se do té doby ve vzpomínkách vracím, asi mohlo, ale ten režim už by se stejně moc dlouho neudržel. Na podložení tohoto názoru nabízím subjektivní obrázek ze vzpomínek...

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Krynický 11.11.2019 21:30

Ale prdlačku. Lihové milice by se toho zaprvé zhostit nebyly schopné a za druhé by ti fotři měli oprávněnou obavu, že tam někde zastřelí vlastního potomka.

J. Vintr 11.11.2019 20:43

Iniciátorem byla nepochybně Moskva. Rusáky k tomu vedlo zřejmě hlavně to, že přes železnou oponu se dalo západu špatně škodit.

V. Liptovský 11.11.2019 18:49

No, nie je náhoda, že medzi hlavných aktérov patrili herci, či iní umelci a "umelci" - Zvyknutí hrať akúkoľvek rolu za honoráre...

V. Liptovský 11.11.2019 17:57

No - mohlo sa stať, nemohlo... Mohla "prdnúť" nejaká horúca hlava... Ale - všetko prebehlo tak, ako v roku 1948, v roku 1939, v roku 1918 atď... - ani vtedy, ani teraz to nezáviselo od nás, ale od vonkajších síl... Takže meditovať nad tým je zbytočné... Všetky politické zmeny v tomto geopriestore boli vždy v histórii naviazané na rozsiahlejšie pohyby v Európe...

F. Navrátil 11.11.2019 15:25

Stát se nic nemohlo. Předání moci probíhalo na pokyn a pod dohledem Rudolfa Hegenbarta, vedoucího 13. odd. ÚV KSČ, který měl pod palcem silové složky armády a policie, stejně jako Lidových milicí. Důvodem předání moci bylo poznání, že administrativními metodami již nelze vládnout, proto je třeba se dialekticky rozhodnou pro jinou variantu moci. Což se také stalo. Je normální ironií dějin, že se osoby komparsu dohadují o tom, kdo z nich má největší zásluhu na úspěchu představení.

I. Schlägel 11.11.2019 13:52

V osmdesátém druhém na tom byla armáda o trochu lépe, nicméně už v té době byla znát neschopnost cokoliv efektivně bránit, natož nedej bože proti něčemu zaútočit. Rozkladný proces se evidentně netýkal pouze socialistické "ekonomiky".

Š. Hašek 11.11.2019 12:34

Dobrá připomínka, partyzánské akce nebyly vyloučeny.

Ale i Zbytek měl víc rozumu ........ (než třeba Minář).

Š. Hašek 11.11.2019 12:32

Určitě.

Řekl bych, že hrozila "malá řež". Naštěstí k ní nedošlo. Místní rapl se mohl najít.

Š. Hašek 11.11.2019 12:27

Ano.

Předpokládám, že ministr národní obrany Václavík měl k dispozici "celkové řešení rozpadu reálného socialismu", byť v okleštěné formě. A pokud neměl, tak z náznaků/debat s vysokými kolegy mu to bylo jasné. možná to nebylo jasné okrskovým velitelům Lidových milicí .....

Budu jen opakovat, že ani Václavík nemohl zabránit nějakému raplovi z Čáslavi, aby neudělal "cvičný let nad muzeem". Vyhlásit 777 na jednom letišti určitě šlo.

Bylo už rozhodnuto, na nejvyšších místech. Ti nejchytřejší už plánovali to příští. Hodně diskutujících se domnívá, že pokud není rozhodnuto na hodinu přesně a jak, není rozhodnuto. Stratég první jakostní třídy neplánuje politiku na hodiny přesně.

J. Vintr 11.11.2019 12:05

Ty poměry v armádě jste popsal pěkně, ale nějaká řež v žádném případě nehrozila. Jedině že by nějaký uvědomělý soudruh z LM nebo od policejních mlátiček nečekal na rozkazy shora a projevil vlastní iniciatvu. Jinak nic nehrozilo, protože Velká sametová byla předem domluvená komedie, řízená z Mosky.

T. Kočí 11.11.2019 11:44

A co Zbytek s tankovou divizí ?

O. M. 11.11.2019 11:15

Armáda byla pro komunisty nejméně spolehlivým prvkem, a to oni dobře věděli. Celkem spolehnout se mohli na "vojska ministerstva vnitra" a na VB, ale i tam bylo dost rozumných lidí, kteří by do nějaké krvavé řeže (myslím tím krvavější, než události na Národní třídě), nešli. Nejnebezpečnější byly LM. Chování jejich členů mohlo být značně nevyzpytatelné ("kovanej strejc" se ctne v obklíčení davu, připo... se a začne střílet ...). Buďme rádi, že jediný mrtvý byl Zifčák, a i ten jen naoko.

A. Alda 11.11.2019 11:14

Když jsem v armádě sloužil já, bylo v úvaze přepadení Polska. Vzhledem k názorovému a emočnímu milieu bylo jasné, že nejdříve by mužstvo postřílelo důstojníky, pak by Češi postříleli Cikány a Slováci by postříleli Maďary (sloužil jsem jakožto nespolehlivý u bigošů). Ta věc byla zcela jasná a důstojníci o ní věděli. Nevím, nakolik to přispělo k tomu, že se zásah proti Polsku nekonal, ale nějak to určitě přispělo, když se toho důstojníci tak báli.

A. Alda 11.11.2019 11:10

Byly tři zásadní zvratové momenty, ale nejprve uvedu svou vlastní zkušenost s poručíkem stíhací letky, který mně v úterý dopoledne (pomáhal jsem mu s rozvodem) řekl, že dostal-li by rozkaz zasáhnout, zasáhl by vlastní velitelství bez ohledu na následky.

Těmi podle mne třemi zásadními momenty bylo:

1. Když StB a VB nedokázaly zabránit psaní hesel na fasády a vylepování plakátů ani v hlavním městě, ani v městech krajských a větších městech okresních, a to ani po začátku pracovního týdne v pondělí, řekly "střední kádry" v podnicích i řadoví straníci na národních výborech při narychlo svolaných schůzích v úterý a ve středu přibližně: teď jsme Vám dobří, ale dřív jste se o naše názory nezajímali. A tak na Vás kašlem, vyžerte si to sami. Nikomu v účasti na generální stávce příští pondělí bránit nebudeme a odstraňování plakátů a nápisů není naše priorita, když přece máme státní plán.

2. Společný zpěv hymny Karly Krylem a Gottem změnil rodinné zázemí všech bolševických i pseudobolševických (karierněkolaborantských) papalášů a papalášíčků. jakož i policajtů všeho druhu. Jejich manželky a dcery jim jednoznačně řekly, že nesmí zasahovat či organisovat zásahy proti mistru Gottovi. Gott byl prostě nedotknutelný a postavil-li se za "revoluci", pak se za ni museli přece postavit všichni.

3. Přepadení zbrojních skladů Lidových milicí (LM) Československou lidovou armádou (ČSLA). Na Krajské výbory komunistické strany se večer 10. prosince (nebo 18. 12. ? - jaxi si to nedovedu vzpomenout, ale myslím, že to bylo desátého) dostavili vysocí důstojníci armády s ozbrojeným doprovodem a vyžádali si adresy skladů LM a ty pak během noci vojáci obsadili násilím. Násilím, tedy s uražením zámků a vyvrácením dveří bez účasti velitelů LM. Zbraně i uniformy zajistili a odvezli. (Nevěděli jsme tehdy, co přesně se děje, a přítomnost generálů na KV KSČ a pohyb vojenských vozidel v ulicích nás značně zneklidnily.)

B. Rameš 11.11.2019 10:55

Shodou okolností jsem v Janovicích pobýval čtyři roky před autorem a shodou okolností díky stejné příčině jsem ani já nepřísahal a nepodepisoval. Jak mne ujistili právníci po mé dezerci (mně se fakt nelíbilo dostávat každou noc nakládačku od "starejch psů" čistě tak pro pobavení), na postavení vojcla to nemá pražádný vliv.

K tématu: řadová armáda by se, myslím, většinově použít nedala a patrně i většina gumáků (pro nebrance: guma, gumák = člen důstojnického sboru, voják z povolání) by z vyhlídky masakrovat spoluobčany nebyla moc nadšená. Nějaké tvrdé jádro by se asi našlo, ale obecně byly nebezpečnější LM, kde sloužili opravdoví úchylové, pár jsem jich poznal, a samozřejmě elitní útvary policie.

J. Jurax 11.11.2019 10:47

No nevím, kdyby někdo zablbnul a zavelel ... poplach, vykulení záklaďáci s ostrýma, jednoznačným rozkazem zastavit protisocialistické síly a hrozbou prokurátora za neuposlechnutí rozkazu a stejně vykulenýma nižšími důstojníky bezprostředně nad sebou, jímž ten prokurátor hrozil taky a navíc by jim šlo o existenci ... ono ne všude byla na vojně taková švejkárna jak psáno v článku a disidentů a otevřených odpůrců tehdejšího režimu schopných a ochotných k otevřenému násilnému odporu bylo tehdy mnohem míň než dnes a v armádě ještě míň ... :-)

O milicích, úderné to pěsti dělnické třídy, a VB ani nemluvím, jen si vzpomínám na rok 1969 ...

M. Krátký 11.11.2019 10:41

Mohlo se stát - ale Gorbačov vyhlásil Glasnost a té se všichni báli - takže ti naši soudruzi opět šaškovali a pokoušeli se udržet u koryt co nejdéle - těch pár odvážnějších ( ve smyslu podržet socík co nejdýl ) asi neměli koule na to - něco si zkusit - takže zhasli sami od sebě - zaplať pánbů - sranda to nebyla - hezký den

P. Dvořák 11.11.2019 9:55

Málo se o tom dnes mluví a ještě míň ví. Resp. čím míň toho kdo ví, tím víc mluví.

Moskva v tom tehdejší vedení státu i generalitu nechala vymáchat. Žádné instrukce! Některé útvary v blízkosti Prahy měly po 17. listopadu zvýšenou bojovou pohotovost. Padaly návrhy, že by vše vyřešil nějaký ten přelet stíhačky nad Václavákem a dvě/tři krátké dávky slepými náboji z kulometu někde od Muzea. Což byla pravda.

Tehdejší ministr národní obrany gen. Milán Václavík vydal rozkaz nezasahovat.

Š. Hašek 11.11.2019 9:15

Souhlas s tím, že mohlo snadno dojít k osamocené akci nějakého pošuka. V takových chvílích to jde snadno .....

Nedošlo, buďme rádi!!!

Š. Hašek 11.11.2019 9:13

Souhlas.

Ale nebyla vyloučena "nějaká místní akce" nějakého plukovníka.

Naštěstí to dopadlo výtečně. Ač se to nezdá, ve vážných chvílích ti vysocí lampasáci mají rozum/dostanou rozkazy. I oni mají rodiny a chtějí nějak přežít. Bylo rozhodnuto již , "stavba" se hroutila, jen to ošéfovat tak "aby se moc neprášilo z těch cihel". Zkráceno.

Š. Hašek 11.11.2019 9:07

Dále viz moje poznámka 9:06.

Š. Hašek 11.11.2019 9:06

Určitě mohlo. Vojenské velení není diskusní klub. A stačilo, aby nějaká nižší šajba zazmatkovala ..... Bylo by to k ničemu. Ale výsadkáři dovedou na rozkaz vyrobit desítky mrtvých za půl hodiny .....

Zřejmě ale vyšší velení bylo stále instruováno Moskvou! A Moskva měla jaksi širší rozhled než třeba Jakeš a velitel ČSLA Armád západ (zřejmě nepřesný termín).

A neodpustím si poznámku!!! Neodpustím! Velení armády (i jiná velitelství) mělo velice rychle celkově lepší informace než "velení všemu na Hrádečku". To se dnes též dost řeší, protože podle moderní vědy bylo tehdy velení Evropy (i malinko USA) na tom Hrádečku. Vidím jasně Šiklovou, jak hýbe Evropou.

Zkráceno.

M. Prokop 11.11.2019 9:02

Jo. Bigoši by to nejspíš měli na salámu, tankisti taky, ale LM a policajti, to by byla dost řežba.

L. Písařík 11.11.2019 8:01

Mýlíte se, stačilo by zmasakrovat 5% protestujících a ti ostatní by se stáhli. Nikdo neměl zbraně, kromě pár mysliveckých brokovnic, na kulovou loveckou zbraň musel být průkaz KSČ. A Lidové milice by se klidně toho úkolu zhostily. Pomohlo hlavně to, že jsme byli skoro poslední, střílelo se pouze v Rumunsku a to jen na jednu politickou osobu, dodnes si myslím, že to zorganizovali jeho spolustraníci, aby náhodou nemluvil.

D. Polanský 11.11.2019 6:38

Spíš nemohlo, již bylo málem dobojováno. Změnu si přála většina celého východního bloku. Částečně hrozilo vyřizování osobních účtů, viz francouzskou revoluci, jenomže ve většině rodin bylo nějaké propojení na minulý režim, takže to by se musela vyvraždit polovina národa, což bylo nereálné.

K. Pavlik 11.11.2019 4:15

Nemohlo. Rusaci si to dost tvrde hlidali.