28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

VZPOMÍNKA: Málem jsem byla komunistka

Jednoho dne mne šéf, profesor lékařské fakulty UK, pozval k sobě do pracovny. Usadil mne ke stolu a zeptal se, jestli bych nechtěla vstoupit do strany. Civěla jsem na něj jako z jara a pak ze mne vypadlo: „Asi né. To mi přijde spíš pro starý.“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Polášek 13.1.2023 8:01

A za druhé pod penzí byli za První republiky a za války pouze zaměstnanci. Osoby samostatně výdělečně činné nebyly a od státu tak nemohly nic dostávat. Víte jistě, že pozice senátora či jiné způsoby získávání peněz, kterými se prvorepublikový senátor Niessner živil, bylytehdy pod penzí?

A za třetí stačilo odejít do západní německé zóny nebo Rakouska za sudetskými Němci a tam by nejspíš nějakou penzi dostal. Nebo stačilo počkat do února 1948 a přihlásit se ke komunistickému převratu. Nebo odejít po vzniku NDR tam a zase souhlasit s tamějšími komunisty.

H. Rybnická 13.1.2023 10:25

Neznalost historie není nahraditelná nějakým "tušením".

V Německu byla soc.-dem zakázanou partají od nástupu Hitlera k moci, hlavně poté, co do jednoho člena v parlamentě hlasovali proti Hitlerovským zmocňovacím dekretům. V CZ se o něco let později německá soc.-dem rozpustila sama, před nástupem Hitlera a protektorátu, bohudík skartovali své archivy způsobem, že nebylo možné dohledat členské seznamy, protihitlerovské aktivity atp.

Část členů těchto stran emigrovalo (z Německa přes CZ) z CZ přes Polsko do zahraničí. Málokdo ví, že úplně první koncentrační tábory Hitlera byly stavěny pro vlastní občany, tedy právě příslušníky soc, dem a jiné politické odpůrce, takže jakýkoli "odboj" byl potlačen v samých začátcích. Ostatně velkou část soc.-dem tvořili židovští spoluobčané.

Pikantní je, že publikace, noviny atp. německé sociální demokracie v CZ byly razantně cenzurovány českými orgány, ze samého strachu si nerozhněvat pana Hitlera v sousední zemi.

Když jsem přišla kdysi ze školy s papírem, který měl otec podepsat, řekl nepdepíšu. Byla to přihláška do Pionýra. Nepodepíšu, jsou to ti sami lumpové jako u Hitlera, cílí na ideologické podchycení mládeže, ba dokonce dětí.

Měl pravdu, je to znát do dnes - příkladně i na Vás.

L. Harvánek 12.1.2023 10:01

Členství v Pionýru jsem se dost dlouho a úspěšně vzpíral. Tedy až od doby, kdy rodičům sebrali 11 ha půdy a museli na ní pracovat i nadále, ale ne už jako vlastníci. Ostatně i kdyby mě přemlouvali ke vstupu, něměl jsem čas na nějaké schůzování kvůli úkolům v hospodářství. Ale abych se dostal na střední školu, byl jsem pionýrem posledních 14 dní. A po maturitě jsem směl studovat i VŠ. Samozřejmě jsem dostával i nabídky ke vstupu do strany (jako THP byly dost omezené a až poté, co nabrali dostatek jiných z dělnických profesí), které jsem zahrával do autu s tím, že si to musím promyslet či že se na to necítím dost zralý. Že mi to brzdilo profesní kariéru, mi moc nevadilo, neb práce, kterou jsem vykonával, mě bavila a dalo by se říct, že se mi stala i koníčkem.

R. Polášek 12.1.2023 21:24

Za "mých" dob v sedumdesátých letech v době normalizace už to byo "vyřešené", pár lidí se prostě do Pionýra nedostalo. A vedoucí se tam střídali co půl roku až rok. Vždycky nějaká mladí komunistka nebo komunista coby zřejmě svazák dostali příkaz a byli tam vedoucí. Holky se ze začátku trochu snažily, některé se do nás pokoušely dostávat lesní moudrost po vzorů skautů, kluci potom dělai to, co dobře uměli, Jeden rok jsme třeba každý pionýr hráli fotbal, pod jiným vedoucím zase pingpong. Když jsem pak přišel zpátky už do SSM ze školy, pár let před Sametem, tak tam dlouhodobě si držel vedoucího pionýru předseda naší SSM a to i proti vůli místních komunistů. Ten vedoucí byl dost antikomunista a silný kuřák a pijan, ale taky vášnivý tramp a do děcek v pionýru cpal plným tempem trampské a skautské znalosti a děcka ho doslova žraly.

L. Harvánek 13.1.2023 9:23

I takoví lidé se tamvyskytovali. Asi to neměli snadné, ale děcka za nimi stála a tak i prostřednictvím rodičů - komunistů se tam vždycky udrželi. Protože dkázali předat dětem to hodně podstatné a užitečné pro život. Proto i do dneška je mnoho těch, kteří na svá pionýrská léta rádi vzpomínají.

M. Pivoda 12.1.2023 9:38

"Málem jsem byla komunistka", řekla by snad i sestra známých bojových bratrů Mašínových. Stačilo ale, když se ta sestra hrdě provdala za učitele Marxismu-Leninismu.

Z. Lapil 12.1.2023 7:41

Dobře sepsáno. Děkuji.

Člověk je obvykle spíš než hrdina takový malý ustraseny červík. Osobně jsem hodně rád, že jsem vlastně zatím nedozvěděl, jsem-li padouch nebo hrdina. S mírnou nechutí konstatuje, že salátová metods na mě funguje dokonale a celkem chápu, že někomu těch koleček osud (?) naserviroval o dost víc, než jiným, aniž by byli nutně většími padouchy.

Asi se to stávalo i v nejvyšších funkcích, když Nejvyšší Sovětský Představitel mohl říct slavné Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky.

K. Vengi 12.1.2023 6:49

Já v roce 1965 odmítl cvičit na Spartakiádě. To byl pak se mnou hukot na ZDŠ v sedmé A., i trojku z tělocviku jsem vyfasoval, byť jsem hrál hokej, v judu jsem získal nějaký barevný opasek, i šplh bez přírazu jsem tehdá zvládl.

R. Langer 12.1.2023 5:33

No, mě z Pionýra vyloučili, kvůli asociálnímu chování, ale protože jsem měl docela inteligentní učitele, nedostalo se mi to do záznamů. Taky se na to za mě už moc nehrálo, když jsem šel na střední.

M. Pivoda 12.1.2023 9:46

"... i když doma mně chválí, na Miss mne nevzali ..."

https://www.youtube.com/watch?v=SNxRcs1pv4A

T. Pudil 12.1.2023 1:48

V druhe tride nas prisli naverbovat devatacky pionyrky do jisker. Matka pak odznacek hodila do kose. Pionyra mi zakazala. Pozdeji, kdyz verbovali do SSM jsem uz mel dost sveho rozumu a nic z toho nebylo a kdyz nas zacali ukecavat do strany, tak jsem jimproste rekl, ze by me matka zabila a byl pokoj. Nebyl jsem ani v ROH. A to vsechno za to, ze deda sedel 9 mlet v lagru a matce, uplne jednickarce, nabidli dve moznosti studia. Kominice nebo hornice. A to ji bylo 14. Posleze me prinutili k emigraci.

F. Zakruzny 12.1.2023 5:55

Bolsevicka chatra. A to si dost idiotu jeste dovoluje je chvalit.

I. Širůček 12.1.2023 11:59

To bude tím, že za vlády komančů mohl dělat politickou kariéru i blbec. A nehrozilo vám, že budete závidět sousedovi dovolenou v zahraničí, když vy na ni nemáte.

R. Polášek 12.1.2023 12:37

Spíš to bude tím, že za vlády komančů i ten, kdo neměl na to udělat nějakou školu kromě základní, což byli tehdy lidi s IQ tak do 105 IQ bodů v testech, když pilně manuálně pracoval, dosáhla jeho rodina do tehdejší střední třídy a měli se poměrně dobře.

Dneska třou bídu a jsou v těch spodních sociálních vrstvách prakticky všichni lidi pouze se základním vzděláním, většina lidí se středním vzděláním a část lidí s vysokoškolským vzděláním s nižším IQ. Které díky tomu, že je dnes vysoké školství masové, dosahuje hraničně u dnešních vysokokoškoláků právě zase toho IQ pod 105, obvykle intervalu 95 - 105 IQ bodů v testech inteligence.