26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

VZPOMÍNKA: Lyžák

Nevím už, ve kterém ročníku zdravotnické školy byl povinný lyžařský výcvik. Nadšených lyžařů bylo v té době málo, podmínky celkem nevalné a výstroj pro běžné občany drahá. Proto jsme zimní pobyt na horách přijímaly s nechutí už jenom proto, že v nácti letech člověk prostě protestovat musí proti všemu a vždy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 19.2.2021 16:34

My to měli v osmé. Potom ve druháku. Dle osnov. Dávno, pavučiny. Jó, lyžák!

Jsem věru rád, že mi lyže po otci (vázání na fest) asi dvakrát neroztrhaly vazy v kolenou. Když jsem se sebou šlehnul, na hubu.

Jinak byla sranda. Mojí třídní z druháku bych se i rád omluvil, protože jsme dost pitomě kecali, mysleli si, že nedoslýchá.

V té osmé s námi byl jeden instruktor z Pionýra, tvrdil, že jako není pionýr, hrál na kytaru a zpíval "Až jaro na Aljašku" ......... každý jsme nějaký. Za hlasitý hovor na cimře dával 50 dřepů. Spravedlivě všem. Bylo půl hoďky veselo. A vo to jsme pak byli čipernější. Neměl asi pedagogické minimum.

Zkráceno.

I. Lyčka 19.2.2021 14:38

No, někdy šlo o život. Kamarád sjížděl svah. Uprostřed svahu byl ostrý zlom dolů. Kamarád přejel zlom a za ním trčel ostrý, špičatý a trochu vyšší kámen. Vyhnout se už nešlo, tak kamád roztáhnul nohy a podařilo se mu přejet. Kdyby neměl výšku dva metry nebo kámen byl o chloupek vyšší, měli bychom ve třídě o holku více ;-D

J. Jurax 19.2.2021 2:36

No, já byl na střední taky v posledním družstvu samých začátečníků a musím připustit, že jsem tam byl ne-li ouplně nejhorší, pak tedy jeden z nejhorších, úplné nemehlo. Ale po dvou týdnech jsem nezvládl slalom ani s hůlkama. Byl jsem však schopen zatočit doleva - proč, to nevím - a při pokusu o zatočení doprava následoval nevyhnutelný pád. Sjet takto sjezdovku bylo krušné, i jezdil jsem šusem; sjezdovka byla cvičná, nepříliš svažitá, moc to nejelo, a dole jsem vždy nějak zastavil - byl tam mirný protisvah. Kurz jsem přežil trochu otlučen, leč nezraněn. Lyže byly půjčené z fundusu školy a vypadaly, že pamatují tažení na východ až pod Moskvu a zpět; vázáni bylo tehdy kandahár, špice napevno upevněna řemínkem, žádné samovypínání a podobné vymyšlenosti.

To bylo před třiapadesáti lety a zůstalo mi to dodnes. Kdybych si chtěl rozbít hubu, tak si nebudu pořizovat drahou výstroj. nepojedu někam do dálav a nepolezu tam na sjezdovku. Jednodušší a méně nákladné je spadnout ze schodů, aspoň pro mne.

Ze splašených prken jsem ochoten akceptovat běžky - to dodnes - ale pokud možno na rovině.

H. Rybnická 19.2.2021 16:36

Právě jste mne strašně dopálil pane Juraxi, na okamžik jsem měla dojem že zde někdo popsal moje vlastní zkušenosti. Netěšte se až Vás potkám v Brně.

J. Jurax 19.2.2021 17:39

Neberte si to tak. Nás sjezdově lyžařských nemehel je neúrekom. :-)

Š. Hašek 19.2.2021 16:46

Já měl lyže, které otec ukryl před Wehrmacht/Brannou mocí v kůlně na zahradě! Měly ocelový hrany! Natvrdlý holky se mi v osmě smály, ty chytřejší se ptaly. Nešlo s nima zatočit, s těma lyžema.

Taky vím, že kolo Eska odvezl otec z Prahy ke tchyni na venkov. Blaskowitz totiž dělal i nějaký vojenský cyklooddíly. Dodnes tam v kůlně je, svařovaná šlapka.

M. Sláma 19.2.2021 0:09

Zato já si přesně pamatuji, ve kterém ročníku naší průmyslovky byl povinný lyžařský výcvik: když jsme byli v prvním, tak ve druhém, a když jsme byli ve druhém, tak v prvním. A tak jsme ostrouhali ;-D ...