27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

VZPOMÍNKA: Co jsem se dozvěděl na Bertramce

Nechtělo se mi, ale ty stupidní útoky na Karla Gotta od lidí, kteří o životě v „socialismu“ nic nevědí, nic nedokázali, o muzice nemají ani ponětí anebo produkovali „pahudbu“, která skoro nikoho nezajímala, tihle paraziti mě donutili vůbec poprvé v životě vydat svědectví tom, co mi Karel řekl, když jsem ho neformálně na Bertramce navštívil.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rychetsky 9.10.2019 0:39

Doba vskutku byla slozita, ja ji zazil a vyuziju tedy takto nabyte povoleni a pokadruju si.

Taky bych si radsi kazdy den kopnul do estebaka zavreneho na namesti do klady, spis nez dumal jaky je zradce Nohavica ci antichartista, ale zase z tech Staidlu nedelejte disidenty. Kdyz v te dobe (udajne) rikal, ze "chce klid na praci", tak to bylo ciste bolsevikove heslo, kterym ocernovali chartisty, manicky a demonstranty proti bolsevikovo teroru a pakarne. Takze zadne odmitnuti bolseviku, ale presne naopak - odsouzeni nekalych zivlu.

Byl jsem za bolsevika prizdisrac, ktery je i z jaloveho strachu v 18 letech volil a zkousky na VS z marxismu skladal, a pak jsem behal po demonstracich, protoze se mi jak bolsevici tak i vlastni prizdisractstvi eklovali.

P. Bouda 9.10.2019 0:19

Omyl, člověk nemusí letět osobně na Měsíc, aby věděl, jak to tam vypadá. Stejně tak nemusí nutně žít v komunismu a normalizaci, aby věděl, jaký to byl režim a co dělal - stačí se zajímat o nejnovější dějiny téhle borůvkové republiky. Naneštěstí pro vás a naštěstí pro mne totiž existují příklady lidí - a je jich docela dost - kteří si zachovali rovnou páteř i v komunismu, i za cenu odchodu do exilu, i za cenu, že nemohli pracovat v oboru, ve kterém byli dobří.

Podpis Anticharty Gottovi nevyčítám, ale on svou roli sehrál. Na rozdíl třeba od Kryla, kterému Husák nepsal do Německa dopis, aby se vrátil a pomohl režimu. Gottovi ano. A on se vrátil. A to je ten rozdíl.

S. Ševeček 9.10.2019 0:30

a co vy pane Boudo?

J. Brunner 9.10.2019 0:37

Pan Bouda je bez viny a proto je první, kdo hodil kamenem.

M. Ja 9.10.2019 0:38

Ó pane Boudo, Karel Kryl byl odjakživa politicky angažovaný skladatel a básník!

.

Celé to vykutálené srovnání nesrovnatelného (interpret - herečka - skladatel) je pěkná bouda!

P. Rychetsky 9.10.2019 0:43

Dobre napsano, p. Boudo. Taky si myslim, ze je stale dulezite poukazovat na ideal, prestoze jsme my mnozi na nej nedosahli, a co je selhani, prestoze bylo vynuceno vnejsim tlakem svinskych rusakobolsevikoestebaku.

M. Ja 9.10.2019 0:54

Sám se necítíte být čistým, cítíte však povinnost poukazovat na ideál čistoty tím, že podpoříte odsuzování ještě nepohřbených hvězd, vystavených největšímu režimnímu tlaku (K. Gott i V. Chramostová).

Je to hluboce logický alibismus, kéž Vám pomáhá. )

A. Novák 9.10.2019 8:23

a Kryl je ideál pro porovnání? Po jeho návratu v roce 90 se s novým režimem úplně neshodl a zůstal disidentem... stal se jedním z mnoha písničkářů, s popularitou pramenící spíš z politiky než z písniček. U Gotta je to úplně naopak.

R. Langer 9.10.2019 10:35

No, s tím bych tedy rozhodně nesouhlasil...

J. Poláček 9.10.2019 14:28

Jistěže nelze srovnávat Kryla s Gottem, stejně jako obligátní jablka s hruškami. Pokud ale zpochybňujete umělecké kvalita Kryla, tak podle mne hudbě ani poezii moc nerozumíte.

J. Skála 9.10.2019 15:02

Karel Kryl byl především básník; s tou hudbou už to bylo horší. Zkuste si přehrát více jeho písní za sebou a zjistíte, že se jedná jen o jednu nebo dvě melodie, více či méně obměňované. Nekritizuji, jenom připomínám, že Hudba je něco jiného. Ale Básník to byl - klobouk dolů!

R. Vacek 9.10.2019 7:37

A teď si vezměte, že rozhoduje hlavně ekonomika. Socialismus prohrál ne proto, že byli kádrováci, ale proto, že se lidi měli hůře, než kousek na západ od nás. Pokud bychom se měli lépe, tak těch pár, kteří by nám to chtěli kazit, ani nemusíme zavírat, stačí je zesměšnit, když ukážeme, jak se jim navzdory máme stále lépe a lépe. :-)

Z. Lapil 9.10.2019 10:43

Jenže lidi se měli hůře, protože tu byli kádrováci. Ne že by kádrováci byli jediný důvod. když žijete po kolena ve suačkách, tak jeden hnojomet navíc mnoho neznamená. Pokud ho teda nenamířej přímo na vás.

T. Kohout 9.10.2019 7:42

Myslím, že se nevrátil kvůli Husákovi, ale kvůli lidem (fanouškům), co tu měl. Já sice dával přednost anglickému beatu a americkému rocku než nějaké německé odvařině (ten kýčař Peter Alexander!), ale Gotta jsem snášel, začátky měl skvělý a ke konci byl taky docela moudrý chlapec. (Ta hudba, holt záleží na různém vkusu lidí.)

Z. Lapil 9.10.2019 10:30

Existují nepřenosné zážitky.

Já jsem spíš přes kumšt než přes politiku, i ocitl jsem se jednoho dne v Semaforu. Na docela luxusních místech mimochodem, radši jsem se moc neptal, ale obávám se, že jejich zdrojem byla paní, které se nechtělo do práce "hlídej odchylky od schváleného textu".

Dávali tehdy S Pydlou v zádech, s J. Dvořákem. Nevím, jestli bylo schváleno: "A my jsme je hnali... Teda já ne, já měl takovej prapor, kam šel vítr, tam jsem šel já..."

Ten pán byl tehdy dost populární i v televizi. Nikdy jsem nechápal, jak možné, že stojí na pódiu, nic nedělá a lidi se smějou jako blbci. Asi tušíte, co se stalo v reálu: Dvořák stál na pódiu (12 minut; když jsem pochopil, k čemu se schyluje, stopnul jsem mu to) a lidi včetně mě se celou tu dobu smáli jako blbci. Jak je to možné, to vlastně nechápu dodnes.

Závěr: některé zážitky neprolezou ani skrz televizi. Proto mám za to, že některé zážitky neprolezou skrz generaci. Ono totiž je (a bylo) možné konat naprosto v souladu se svým svědomím a teprve po letech si uvědomit, že fakt není, čím se chlubit. Antichartu jsem opravdu nepodepsal, ale něco o tom vím.