14.5.2024 | Svátek má Bonifác


Diskuse k článku

VZDĚLÁVÁNÍ: Do učňáků? To není řešení…

Máme prý málo řemeslníků. A málo vyučených. Málo lidí na stavby, do továren. A moc děcek na gymnáziích a na vysokých školách. Chápu Vladimíra Dlouhého, když to říká. Lobbuje za průmysl. Ale má to více děr, než ementál.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Braun 25.2.2019 11:11

Re: Co kdo chce.

Děkuji za zajímavé přirovnání o společném dně a víku (to o tom víku jsem neznal) řemeslníka a intelektuála. Každá práce má a chce svoje.

O. Sumava 25.2.2019 11:09

Zdravím,

vím,že některá řemesla vyžadují vysokou inteligenci pro používání počítače a pod.Stejně si ale myslím,že problém je v atmosféře ve společností,snobizmu a nekritičnosti rodičů.Dokud bude běžný názor- nedáme hloupějšího potomka na řemeslo,přece nebude nějaká socka,raději na soukromou managerskou,ekonomickou,přírodně filozofickou.Člověk pracující rukama je povl,buran,ta socka a podobně.Vůbec nevadí,že se potomek neuplatní a u řemesla mohl být štastný,dokonce i víc vydělat.Je to důsledek primitivního antikomunizmu,odezdikezdizmu a hlouposti.

V. Petr 25.2.2019 11:09

To tedy máte pravdu! A skutečně dobrým řemeslníkem

se také nestane každý (o práci u pásu nemluvím).

M. Pivoda 25.2.2019 11:08

Vzdělání lze získat i jinde, než ve školských lavicích

Když byl vynalezen nový spalovací motor, tak ho strkali do starého koňského kočáru.

V. Petr 25.2.2019 11:01

Říkají, že doba je nejistá. Ale řekněte mi, kdy byla jistá.

Tento citát jsem viděl v jednom časopise z 30 let.

Ve dvacátém století se na území tohoto státu vystřídalo pět režimů, z nichž každý další označil ten předchozí za více či méně zločinný. Navíc, neexistuje kontinuální období 40 let, kdy by nedošlo ke znehodnocení úspor!

Pokud nechají mladí zasvinit zemi migranty, žádné důchody si nezaslouží a také je mít NEBUDOU!

V. Petr 25.2.2019 10:56

Pokud se ty herečky uživí z prodeje novin, vstupného či

plateb komerčních televizí za filmy či jiné pořady, proč ne. Totéž je třeba vrcholový sport.

Pokud tady nebudou dotace z veřejných peněz, bude jejich počet regulovat trh!

Masmédia na jedné straně vytvářejí hvězdy, na druhé straně omezují prostor pro kočovné herecké společnosti či vesnické kapely, které nahradí často disžokej.

V. Petr 25.2.2019 10:47

Především, jakékoliv "studium," kde se "vyučuje" ideologie,

navíc "jedině správná" je NA ŠKODU A NEMĚLO BY SE PLATIT ZE STÁTNÍCH PENĚZ!!!

A o tom to celé je. Máme tady vrstvu škodících parazitů, pro které se uměle vytvářejí pracovní místa, placená z veřejných rozpočtů.

J. Horský 25.2.2019 10:31

Teď ještě definovat to všeobecné vzdělání

Článek je sice slepenec banálních tezí, pod které se může podepsat každý, přesto bych se u jedné zastavil.

Autor žádá "... co nejlepší všeobecné vzdělání...". Co to ale je? Na stránkách MŠMT jsem žádnou definici nenašel. Je známo, že co nemá definici, stane se obětí subjektivních představ, v případě ministerských úředníků pak jejich čistě pocitových preferencí. Můj názor je, že musíme oslabit dosavadní humanisticko-literární větev všeobecného vzdělání ve prospěch širokého polytechnického vzdělání, a to již od 2. stupně ZŠ. Onen literárně obrozenecký étos, zosobněný starým Žalmanem z F.L.Věka, patří už opravdu do muzea, ne do škol.

J. Chaloupka 25.2.2019 10:28

To víte, budou-li na prvních stranách (např. v sobotní

příloze Práva) samí herci a hérečky, zejména mladé, tak se nikdo do dolů nepožene.

M. Pivoda 25.2.2019 10:24

No child left behind? Ani český důchodce nesmí zůstat pozadu

As tomorrow’s career model shifts from a "one-and-done graduate degree" to continuous lifelong education, professional VR-based re-education will allow for a continuous education loop, reducing the barrier to entry for anyone wanting to try their hand at a new industry.

J. Chaloupka 25.2.2019 10:23

Včera nějaká paní z důchodové komise říkala, že mladí

mají právo vědět, co bude až půjdou do důchodu. Věděli jsme to my cca před 50ti léty? Jednou jeden lékař povídal, doba je pohnutá. Já jinou neznám.

M. Pivoda 25.2.2019 10:22

Jak pískli čínští komanči

Vážený pane Lenci, nejprve si vyjasněme situaci: celý Neviditelný pes je dlouhobě zaměřen na nepodstatné věci dnešní doby: tj. komentováním kdejakého politického prdu, zatímco podstatný (technologický a společenský) vývoj zde jaksi uniká.

Já zde ale argumentuji tím, že když už i ta česká vláda se k něčemu konečně rozhoupala (kopírováním ostatních), tak to už asi něco významného znamená.

Písknou komanči? No ano, současné světové závody v umělé inteligenci fakticky vyprovokovala především Komunistickou stranou vedená Čína. Proč? Program (hlubokého) strojového učení (Alpha Go, firmy Google) porazil nejlepšího činského hráče v asijské popolární hře Go. A to vzepnulo čínské emoce. Čína nainvestovala už tolik peněz do vývoje umělé inteligence, že na to musel reagovat i poměrně primitivní americký obchodník Donald. No a čeští Pepíci, kteří dlouhodobě zaujímají stragegi "klopýtání za vývojem", museli už také reagovat. To je vše podstatné.

B. Hynek 25.2.2019 10:11

Školní docházka

Povinnou základní školu jsem ukončil v roce 1948. Protože jsme přeskočili pátou třídu nebyl náš ročník "5.", ale JUK. Komunisté už začínali vyvíjet nové školství, ale bylo běžné, že většina kluků ( na chlapecké škole)si vybrala nějaký učební obor a ti co měli nedokončené vzdělání šly na předměty, kde se mohli uplatnit nebo přímo do továren. Ti co zvládli učení výtečně šli potom na t.zv. mistrovskou školu ( jednalo se v technických oborech o průmyslovky). Na gymnasium se tehdy chodilo od 5. třídy ale na vysokou to tenkrát bylo možné jen z gymnasia.

Když dnes kdejaká škola nabízí výuční list s maturitou,nemám z toho dobrý pocit. Tehdy chlapec (Dívka)se dostali přímo k práci i když ze začátku to bylo spíš uklízení ale postupem k vlastní práci a myslím jednou týdně se dojíždělo do Základní odborné školy, kde se kromě praxe učila živnostenská administrativa.

Neznám pro současnost řešení, to že by patnáctileté děti šli pracovat - nepředstavitelné !

V. Student 25.2.2019 10:00

Re: Ďábel se skrývá v tom slovíčku

Jsou střední odborné školy a střední odborná učiliště. U SOŠek, jako např. průmyslovka, ta maturita zbytečná není, ale učiliště? Proč?

J. Vintr 25.2.2019 10:00

Re: Státní přijímačky a maturity

To je ten blbý stereotyp, že na manuální práci jsou jen ti "hloupější". Manuální práce není jen kydání hnoje od krav nebo házení lopatou. Na většinu řemeslných prací potřebuje člověk víc inteligence, než na vysedávání v kanceláři.

V. Student 25.2.2019 9:51

Re: Ďábel se skrývá v tom slovíčku

Při státních maturitách, a pokud bude povinná maturita z matematiky, tak "příjemný rodinný podnik" by mohl rychle vzít za své.

V. Student 25.2.2019 9:48

Státní přijímačky a maturity

tenhle problém myslím částečně řeší, a já říkám, konečně! Konečně (aspoň doufám) nebudou "studovat" troubové kteří na to nemají, a prostě vzdělání nebude pro každého. Takže ti, kteří se na maturitní obor nedostali, nebo tu maturitu prostě neudělají, holt budou muset někam na učňák. Za mě OK.

Z. Paldus 25.2.2019 9:46

Co kdo chce.

Řemeslo má zlaté dno, ale pokakané víko. Je potřeba se tím pokakaným prokousat a na to nestačí jakékoli poučky ani suché teorie, nato musí být píle dosáhnout té manuální zručnosti a odměnou je potom to zlaté dno. Vysokoškolské vdělání je vlastně také řemeslo i s tím víkem. Zkrátka bez praxe není řemeník ani intelektuál.

P. Lenc 25.2.2019 9:44

Re: Sdělení pro české důchodce

Ta vláda co "rozhoduje" jak písknou komanči? Ó vy srandisto...

P. Lenc 25.2.2019 9:42

Tak jsem

pane autore málem zaslzel.Při inflaci "maturantů" kteří často neznají malou násobilku(na co, že?) kteří nejsou schopni napsat delší dopis, ale ano pane autore, tak dle vašeho sáhodlouhého vysvětlování je "to vzdělání" naprostou prioritou.A nenalhávejme si nic do kapsy, vyučenec je pro naše "vzdělance" pária na okraji společnosti, neboť nemá "to správné vzdělání" a pracuje rukama.Blbů s tiulem je kolem nás víc než dost, jenom těch dobrých řemeslníků se nám jaksi nedostává a to i díky vám a vám podobných.

K. Janyška 25.2.2019 9:23

A co je řešením ? Navozit se "řemeslníky"

ze středověku ? Dzp.

M. Pivoda 25.2.2019 9:21

Sdělení pro české důchodce

Národní strategie pro umělou inteligenci má vzniknout do 3 měsíců, rozhodla vláda

Zdroj: https://eurozpravy.cz/domaci/politika/247515-narodni-strategie-pro-umelou-inteligenci-ma-vzniknout-do-pul-roku-rozhodla-vlada/

J. Vintr 25.2.2019 9:19

Re: Učňáky byly ztrátou času

Já myslím, že ty lidi, o kterých mluvíte, nevyučil učňák, ale praxe. Inteligentní člověk se praxí naučí, blbec zůstane blbcem.

J. Vintr 25.2.2019 9:17

Re:

Já jsem se nevyučil ale vystudoval jsem. Po devadesátěm roce jsem se ale živil dost dlouhou dobu manuální prací a potkal jsem se s mnoha řemeslníky. Musím říct, že takových, o kterých by se dalo říct, že svému oboru rozumí, tam bylo pomálu. Spíš jsem se setkal s "řemeslníky", od kterých bych si nenechal ani vyměnit žárovku.

R. Langer 25.2.2019 9:16

Re: Učňáky byly ztrátou času

Tak já znám dost kvalitně vyučených lidí, jenom je trochu problém, že už mají před důchodem, nebo už jsou v důchodu... ;-)

R. Langer 25.2.2019 9:14

Re: Přestavba

To si jenom myslíš, ty naše malá hloupočká UI. Žádná přestavba se nekoná, a ještě hodně dlouho ani konat nebude, jestli vůbec kdy. A jako jediného důchodce tady vidím tu tvou malou hloupoučkou UI, ty její názory by tomu odpovídaly, jsou jako vyčtené zamlada z Verneovek. :-D

Š. Hašek 25.2.2019 9:12

Re: Nejde o to, kolik máme formálně vzdělaných lidí,

Samozřejmě.

A také jde o to, "kolik zbytečných je zaměstnáno jinde". Pokud státní mašinerie požaduje ročně plus 3% obsluhovačů počitadel, kterými mohou být i nemehla na úrovni propadlíků a dostanou zaplaceno ........ Slušně zaplaceno. Neziskovky jsou kapitola sama pro sebe.

Řemeslník se vyučí za delší dobu, od dětství se dřív pokukovalo po těch, na které byla radost pohledět ......... co udělají rukama.

Vono se to setřese. A nemít strach občas ouřady propustit, ouřada se nepozná, ti strojvůdci se poznají. Dnes fest!

P. Zinga 25.2.2019 8:59

Re: Učňáky byly ztrátou času

Nemáte pravdu. Navíc musí ty děti nějak přežít čas mezi maloletím" a "dospělostí". Dokud vám není 18, nesmíte dělat víc než 6 hodin, nesmíte noční atd.

P. Zinga 25.2.2019 8:55

Re: Ďábel se skrývá v tom slovíčku

Já měl v práci učně s maturitou a byl (je?) to blbec. Neuměl ani rukama, ani hlavou.

Ty pojmy jsou pěkně popletené: střední škola s maturitou byla dříve např. průmyslovka. Dnes je studentem i to, čemu se dříve říkalo učeň. Učeň se učil a student studoval.

Ta "korektní" blbovina vede ke ztrátě logiky jazyka.

J. Berger 25.2.2019 8:54

Re: U nás je "inflace: vzdělání.

Já bych tedy před "povinnou" maturitou (povšiměte si, prosím, že není určeno JAKOU, praxí ověřeno) upřednostnil důkladý výcvik v daném obor(hasič, policista atd.)., např. roční intensivní a pak nějaký čas pod vedením.Bylo by to užitečnější, než nějaká imaginárná maturita