16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 3.4.2024 20:19

Podstatné je to, že se dlouhodobě vyvíjí taková technologie, která má "dlouhé" financování.

Takové "dlouhé" peníze mají prakticky jen vojáci a vojáci jsou ochotni takové projekty dlouhodobě financovat, za mlhavý příslib konkurenční výhody na konci výzkumu a vývoje. Po tolika letech výzkumu a vývoje z letadla ale už vypadl pilot, jako nezbytná část pro řízení toho letícího objektu.

Drony dnes už mohou relativně levně podnikat sebevražedné mise typu japonského harakiri.

J. Jurax 3.4.2024 20:24

Ano.

Jenže drony jsou dnes v podstatě dálkově ovládaná letadla či letadýlka s malou až žádnou mírou autonomie; automatika zajišťuje pouze rutinní let.

P. Diviš 3.4.2024 20:45

Otázka je, nakolik je to nutné technicky a nakolik legislativně či politicky. Kdyby se to "prošvihlo", byl by kolem toho povyk, že "zabíjí stroj".

M. Novák 3.4.2024 21:16

Povyk jak kde. V Rusku ani v Číně žádný povyk nebude. Technicky není problém, dronu je naprosto jedno jestli ho řídí operátor nebo AI. AI je dnes schopná překonat nejzkušenější piloty. Ergo Rusko a Čína budou brzy mít a bojišti velkou výhodu. AI může třeba přistát s dronem ve válečné zóně a pak čekat až někdo půjde/pojede kolem. Taková forma inteligentního minového pole...

P. Diviš 3.4.2024 21:49

Pak je ovšem otázka, proč to ještě Rusáci nemají. Číňani by to mohli tajit, ale Rusáci by s tím už na Ukrajině vyrukovali.

A. Teplý 3.4.2024 22:01

Nemyslím, že by Rusko na Ukrajině jelo "na plný plyn".

Určitě chtějí mít nějaká esa v rukávu, pořád není vyloučena další eskalace konfliktu. Minimálně neničí ukrajinskou logistiku tak, jak by nejspíš mohli.

I když vyzkoušet noviku na reálném bojišti - taky není k zahození...