15.5.2024 | Svátek má Žofie


Diskuse k článku

VYTÁPĚNÍ: Fyzika kontra úředníci

Úředníci přišli s nápadem, jak nás zachránit, i nařídili, Jak by to chtěli fyzikálně zařídit ovšem neuvádí. Ono to ani nejde! Jsou to naprosté nesmysly opsané ze starých komunistických příruček, dnes opisovaných „environmentalisty“, jak se má plánovat systém centrálního vytápění.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ś. Svobodová 7.9.2022 9:08

Vláda prostě najela na scénář vyzkoušený Babišem za covidu: bude vydávat vyhlášky v rozporu se zákonem takovým tempem, aby je soud rušil až v době, kdy nebudou platit.

R. Polášek 7.9.2022 9:07

Mohou to udělat dvěma způsoby. Buď snížit teplotu vody jako teplonosného media nebo nechat teplotu, ale snížit průtok vody.

Druhá varianta je méně výhodná, protože při vyšších teplotách vody jsou v rozvodech taky vyšší ztráty tepla a vlastní kotelna funguje s trochu nižší účinností.

V praxi o trošku asi sníží průtok vody a o dost sníží teplotu vody

R. Polášek 7.9.2022 9:03

Hlouposti. Je to kvůli střešním fotovoltaikám. Většina nákladů na distribuci elektřiny rozvodnými sítěmi je doteď vázána na množství spotřebované elektřiny. To slušně fungovalo, dokud spotřebitelé mohli elektřinu jen odebírat, ne ji vyrábět. S instalacemi elektráren na střechy začalo hrozit to, že ti bohatí, co mají na střešní fotovoltaickou elektrárnu, případně ještě na akumulátor, by těmito instalacemi účinně snižovali svou spotřebu elektřiny, takže náklady na distribuci rozpočítávané na spotřebované kilowathodiny by těm bohatým z velké části platili ti chudí, co na střešní fotovoltaiky nemají peníze.

Proto se musí platby za distribuci elektřiny přestat rozpočítávat na spotřebované kilowathodiny a začít rozpočítávat na jističe.

V. Novak 7.9.2022 9:02

Je-li cílem snížení spotřeby paliva ve výtopně nebo kotelně, pak té lze dosáhnout jedině tam snížením dodávaného tepla a tedy teploty, na niž bude nosné médium (voda) zahříváno.

To neovlivní ani můj radiátor v bytě, ani celý můj byt, ba ani celý shluk domů. Buď ve výtopně zatopí - nebo nezatopí. Jednoduché. Tabulky s povolenými teplotami v místnostech jsou jen zdeúřední buzerace a cosi co lze vykázat jako "práci" (ne ve fyzikálním smyslu).

J. Kalina 7.9.2022 8:26

nebudete platit za odebrané teplo, ale za to co by jste odebrat mohl jako se to opět chystá s elektřinou podle jističů. Budete platit za "údržbu" předimenzovaných rozvodů, které se kvůli úsporám nevyužívají.

R. Polášek 7.9.2022 8:06

Přesně tak. Až na to, že provozovatel bude chtít vydělat. Proto sám od sebe nikdy nesníží množství dodávaného tepla. Musí to snížit třeba společnou dohodou družstva vlastníků nebo někdo takový. Ty musí domluvit snížení množsství dodávaného tepla, aby se snížila spotřeba na vytápění a taky na výrobu teplé vody.

Z. Žabička 7.9.2022 8:01

Když jsem byl mlád (kde ty časy...) topili jsme jen v jedné místnosti (nebylo uhlí). Sám jsem spával v té, kde se vůbec netopilo a byl jsem spokojen.

Babička měla ve svém bytě sporák na uhlí v kuchyni. Takže topila jen když vařila. Dneska nemám v bytě komín (a nikdo ve většině bytových domů. Tak se možná začnou vystrkovat kouřovody okny nebo se použije ten americký vynález z Vojtova vtipu (...a kam jde ten kouř).

M. Kanda 7.9.2022 8:01

Zbytečná hysterie. Do bytu vám nikdo nepoleze a teplota se u dálkově vytápěných bytů sníží tak, že provozovatel prostě sníží teplotu vody úměrně požadovanému snížení teploty. Když vám bude zima a budete na to mít, klidně si přitápějte přímotopem. Levné to ale nebude.

A v rodinném domě si topte jak chcete. Limitován jste pouze vlastní peněženkou. Úsporný tarif se bude týkat pouze určitého objemu odebrané energie a co bude nad, budete platit v plné palbě.

O. Vašíček 7.9.2022 7:59

Když to přiškrtí "dole", tak s tím sice nic neudělám, ale je velmi pravděpodobné, že se horní patra nevytopí ani na povolenou teplotu. Tím přiškrcením dojde ke zpomalení průtoku radiátory a horní patra již nemusí mít dostatečně teplou vodu.

Ono vyladit topení v činžáku je spíše magie. Hlavněm když si každý může ještě "škrtit" radiátory a tím měnit parametry průtoku celé soustavy. :)

R. Simek 7.9.2022 7:47

Ono to s tou fyzikou je ještě "složitější".

Je totiž rozdíl mezi pojmy "teplo" (řekněme: to, co nám posílají teplárny) a "teplota" (tedy počet stupňů v místnosti).

Pokud se někdo rozhodne bydlet v dokonalé termosce, může se tam v létě zavřít při třiceti °C a nepotřebuje žádné zvenčí dodané teplo, aby tu teplotu udržel až do jara (ztráty pokryje teplo, které sám vygeneruje).

Naopak bezdomovec pod mostem bude v zimě mít "doma" hluboko pod nulou, byť by se zády opíral o obnažené teplárenské potrubí, které tam bude teplo pumpovat pod tlakem, dokud tomu opraváři neučiní přítrž.

Kontrolovat, kolik stupňů má kdo v ložnici je tedy naprostý nesmysl - nejen, že tím je narušována "integrita mého hradu", ale především proto, že teplota v místnosti skoro vůbec nic nevypovídá o množství tepla, které jsem odebral.

P. Pilík 7.9.2022 1:54

Pane Vlku, vy asi netušíte, že každý činžák s dálkovým topením má dvoustupňovou regulaci, jednak ventilaci na radiátorech, ale také regulaci na vstupu pro celý dům. Když vám to přiškrtí tady, tak s tím už nic nenaděláte.

S. Ševeček 7.9.2022 1:16

https://www.youtube.com/watch?v=i3k5MFeMtak&feature=emb_rel_end

O. Zuckerová 7.9.2022 1:08

Jen ať ho dostane!!!

S. Ševeček 7.9.2022 0:52

mimochodem, tedy btw, u takového bankéře se může radit jen naprostý idiot.

/naprostý Síkela.