17.5.2024 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

VÁLKY: Aby nebylo za pár let NATO pozdě

Bezstarostní jako malé děti. Dalo by se říci, že všichni byli poučeni. A zavládl klid. Jenže. Z poražených států 1. světové války se především Německo, Maďarsko a Sovětský svaz nehodlaly spokojit s dosavadním rozdělením světa. Nespokojenost se projevovala i v Turecku, v Itálii a v Japonsku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Ticháček 17.7.2023 19:08

Ještě nejsem dědek, ale blíží naše to.Spousta mladších ročníků už mne tak vnímá.

O těch paketech a o spojenectví si myslím své. Nějak mi to připomíná ta klukovská spojenectví. My kluci ze sídliště jsme se primárně dělili na tři antagonistická uskupení. Škola v Poříčí, u Letadla a na Jiraskáči. Primárními spojenci byli spolužáci, které jsme do těch klukovských bojů zvali odjinud. Holt kluci ze školy. Jenže i naši spojenci že školy byli zároveň bytostnými nepřáteli. Prostě mymz Béčka jsme tvrdě potírali tu verbež z Áčka. A to jsme se ještě prali navzájem uvnitř třídy. Takže další pakty. Které se měnily docela často.

A vždy tam existoval nějaký hegemon. Že začátku to byli takoví ti větší kluci, na které si nikdo netroufl. A kteří bylo vlastně spojenci všech. A podle své okamžité nálady buď zabránili bitvě, nebo ji rozhodli. Tak do páté třídy. Pak už začalo být zřejmé, že ti velicí chlapečkové jsou jen velicí. A dětská zkušenost z klukovských rvaček o to, kdo ponese tašku Pavlínce, nebo o jinou blbost, a sportovní aktivity, náhle vyprodukovaly zcela jinou kategorii bojovníků. Prostě se nás v šesté třídě objevilo několik, kteří jsme si dokázali poradit s obávanými deváťáky. A náhle ty pakty vypadaly jinak. Jen proto, že se v okolí objevilo pár nových možností. A ti o trochu starší už pro nově vznikající oddíly, které spěly k vrcholovému sportu nebyli perspektivní.

A ejhle, máme zde další pakty. Někdy byli během válek a bitek spojenci ti že třídy, jindy sakumprásk že sidláku, jindy kluci z volejbalu, jindy jsem proti nim stál s partou z plavání, těch pár kluků z jachtklubu byla tak výlučná společnost, že jsme se mezi sebou rvali ve třídě, ale jinde jsme zachovávali neutralitu.

A do toho všeho jsme každý z nás patřil do nějakých subkultur. Punkeři, rockeři, depešáci, trampíci. Boha, byl jsem trampík, hrál ve třech divadlech, ve folkové, rockové a bluegrassové kapele a ještě k tomu popík po vinárnách. A poslouchal jazz. A jezdil po školních soutěžích.

J. Ticháček 17.7.2023 20:11

V matice, přírodních vědách i v tzv. humanitních oborech. A samotné jsem se jako každý jiný kluk rval a účastnil všech knoflíkových válek, házel šutry, střílel z praku.

A uzavíral pakty.

Popravdě řečeno, důvod, proč se s velikou nedůvěrou dívám na všechny ty nerozborné smlouvy pochází z dětství.

Tehdy jsme měli vlastně jen tři společné nepřátele. Maminky, které samozřejmě nemohly pochopit závažnost těch válek, v jejichž pozadí sice nebyla Helena Trojská, ale nějaká Zuzka (protože maminky se staly maminkami až po té, kdy ty boje o ně dávno ustaly). Pak kluky po vojně. Ti se někde v kasárnách naučili žít i s někým, koho by před tím nesnesli. A nějak se nám snažili tu smířlivosti zprostředkovat. (Vzpomínáte? V naší dětské mysli vládl zmatek: Nevěř nikomu přes dvacet). A establishment. Personifikovaný zprvu do pedagogického sboru, pak do SNB, komisí u prehrávek a pak se to rozšiřovalo.

Každopádně ty pakty se rozšiřovaly a hlavně měnily podle aktuální situace. Nikdo nečekal, že budou platit navěky.

Asi jsme byli jako děti rozumnějším.

Ale skutečně necítím potřebu, aby třeba NATO bylo věčné. Nejen že v něm máme pár kluků, kteří jsou silní jen na pohled. Také tam je pár kluků, kteří jsou zároveň spojenci našich antagonistů. Také nejsem fandou některých výkladů mezinárodního práva. Ono se totiž v mnohém zakládá na feudálním pojetí světa. A hlavně na tom, na čem se nakonec domluví ti silní, a domněle silní kluci.

Je mi teprve pětapadesát. Takže toto moc nepamatuji. Něco více, nežli stopadesát válek. A to, že cca polovina členských států OSN je mladší, nežli já. A všechny z nich vznikly anexí, rozpadem během občanské války, nebo jiným způsobem, který je v bytostném nesouladu s mezinárodním právem. A jsou.

J. Ticháček 17.7.2023 20:43

Hele lidi. Svět se prostě mění. Jednou vyrostou Alpy, jindy se parta kluků popere buď o Janičku, nebo o ještě větší pitomost. Kde se v nás vzala ta potřeba, aby ten svět kolem nás vypadal jako před třiceti lety. Zkusme se podívat na mapy mezi lety 1918 a 48. Jen v Evropě. Tehdy to také bylo navěky. Nebo na Jugošku. První odtržený stát, Slovinsko, má památníky těch bojů v horách na hranicích. Na hranicích s Itálií a neutrálním Rakouskem. Jaký připomínku toho, že větší obavy měli že EU a NATO, protože vnější tlak byl proti separaci.

Pak se do sebe pustily jiné národy. A v EU i NATO panovalo téměř papežské schizma. Němci na jedné straně, Taliáni na druhé.

A pak? Jeden z našich spojenci v NATO lifroval vojenský materiál na jednu stranu konfliktu, další spojenec na druhou stranu, a ten velký kluk zásoboval oba naše spojence, kteří se vlastně stali nepřáteli.

Popravdě, možná je Putinovo ruskou nepřítelem. To jsem ochoten akceptovat. A v případě, že bych dospěl k názoru, že tomu tak opravdu je, zařídím se podle toho. I kdybych si měl kromě kladiva a pádla pořídit onačejsí zbraně.

Jen jaksi nechápu to, proč bych měl v rámci nějaké dohody na věčné časy mít za spojence kluky, kteří se bytostně nesnáší, a v partě je drží nějaký jiný kluk, na kterého si netroufnou.

Ale z toho jsem vyrostl v necelých jedenácti letech.

Fakt je ten kluk tak velký, nebo si ještě ostatní nevšimli, že jen honí vodu?

Nevím. A nemám znalosti a možnosti to posoudit.

Jen ty vzpomínky z dětství mne vedou k nedůvěře ke všemu možnému. Ty klukovské války měly i didaktickou stránku.

A abych byl na genderově nesprávné straně: vždy byla v pozadí nějaká Jitka. Nebo Šárka. Byly tam proto, že si tu pozici vybojovaly v jiných, v holčičích válkách. Ty boje probíhaly nějak jinak. My, kluci jsme to vnímali z dnes zavrženíhodného pohledu. Podpásovky nebyly moc populární. Možná jsme byli hloupí. Ale nějak jsme si nedokázali všimnout budoucího potencionálu těch holek. Šmarjá, za ty roky jsem nějak přišel o pár poslankyň

J. Ticháček 17.7.2023 21:32

špičkových manažerek, soudkyň, právniček, a jiných holek, které jsou dnes potřetí rozvedeného, soudí se o majetku, s dávnými kamaráda se nebaví. Včas jsem je opustil. Nebo spíše jsem je přivedl k tomu, aby mne opustily. Nemluví se mnou. A to jsem jim pomáhal se školou a s diplomkami. Ty tzv. neúspěšné, byť finančně mnohdy zabezpečenější, které neprošly těmi holcičími bitvami, nebo je prohrály jsou na tom nějak lépe. I po letech se zdravíme, vysoce postavený manžel se chová přátelsky. Prostě některé koalice, a některá spojenectví mohou být základem nějakých vztahů v budoucnosti, některé vztahy na věky věků nevedou nikam.

Zkusme se zamyslet nad tím, s kým a proč se kamarádíme. A proč? Poslouchá stejnou hudbu? Máme společné cíle? A jaké vlastně? Co pro nás znamená jakési deklarované partnerství s USA? S Unií spousty zemí s nějakými federálními zákony? Vždyť jen rozdíl mezi oficiální politikou měst New York a L.A., měst větších nežli naše zem je tak velký, že by to naše soudy zahltilo na desítky let.

Kdo je naším spojencem v NATO? Texas? Kalifornie? Utah? Federální vláda, která už třicet let vládne jen několika redakcím a úřadům kolem Capitolu? Když si na tu partu dokáže vyskočit městská policie a každý okresní šerif? Má být naším hlavním partnerem stát , který nám vnucuje zákony, které odmítá většina jeho území?

Jo, koalice a spojenectví. Pár vztahů mi na tom skončilo. Holky, které byly unešeny tim, že se živím cestováním po světě. Jenže jsem jaksi nebyl doma. Krásné spojenectví. A to jsem byl na té lákavější straně.

Svět prostě není navždy.

V. Kučer 17.7.2023 18:20

EU musí přestat rozvracet těžký průmysl, skončit s grýndýlem, vzít na milost fosilní paliva a přecházet na jadernou energetiku. Potom bude dost peněz i na zbrojení.

M. Krátký 17.7.2023 13:57

Fašistická Ukrajina náš vzor !!!!!!

J. Farda 17.7.2023 17:55

Hrubě kecáte, vaším vzorem je, na věčné časy a nikdy jinak, velkoruský vražedný bolševostán, malý krátký quislingu! Rv

M. Krátký 17.7.2023 20:33

aby jsi se nepokakal !!!!!!

V. Podracký 17.7.2023 13:52

Myslím si, že autor má zavádějící názor, spíše jakýsi druh dezinformace. Ten spočívá v tom, že považuje Rusko za silnější a nebezpečnější. Jenže Rusko je slabší a považuje se za ohrožené především vstupem Ukrajiny do NATO, což vytváří pravděpodobnost dalších amerických základen, tentokrát na dostřel od Moskvy. Takže současný konflikt není daný slabostí NATO a silou Ruska, ale vyplývá ze slabosti Ruska, které se snaží o řešení dříve než se stane NATO ještě silnější. Těžko hledat v historii obdobu.

Kdyby byly před válkou vytvořeny bezpečnostní záruky jak pro Ukrajinu, tak i pro Rusko (asi nějakou formou neutrality Ukrajiny zajištěnou všemi velmocemi a sousedy), válka by nebyla. Mají tedy pravdu všichni ti (Papež František, američtí vysloužilí generálové, Klaus a jeho oblíbenec Mearsheimer, africtí prezidenti na Vídeňské konferenci, Indičtí politici apod.), kteří tvrdí, že Západ Rusko vyprovokoval.

F. De Winter 17.7.2023 14:24

Srovnání existuje s preventivními válkami Izraele, kdy se jednalo o obrané války přesto, že Izrael zaútočil jako první. Prostě když víte, že se na vás někdo chystá, je někdy lépe ho předejít než bude zcela připraven.

J. Sedlář 17.7.2023 23:07

No jo, ale posouzení tou správnou optikou - "úhlem pohledu z hlediska tradic EUropského hnusmanismu" a správným měřítkem - dvoumetrem - se jedná o ZCELA a ÚÚÚÚÚPLNĚ něco jiného.R^;-D

A. Teply 17.7.2023 13:33

Autor se domnívá, že příčinou nástupu nacismu bylo slabé zbrojení vítězných mocností.

Já se domnívám (a zjevně si to mysleli i vítězné mocnosti po II. světové), že příčinou byla situace, do které bylo natlačeno poražené Německo po I. světové.

Nemohu se zbavit pocitu, že nyní se snažíme podobně pokořit, zatlačit a ekonomicky zničit Rusko.

Opravdu tím tlakem na Rusko děláme dobře ?

V. Němec 17.7.2023 15:54

Souhlas se stručnou charakteristikou, to pokoření Ruska začalo hned po vítězném konci studené války, v momentě rozpadu SSSR. Ožralec Jelcin spolupracoval na jedničku, pak se koncepce ponížení, rozdrobení a rozkradení této země nějak zvrtla.

Srovnání ale vždycky kulhá, vždy je něco trochu nebo více jinak.

O. M. 17.7.2023 20:55

Houbeles. Podělali si to sami Rusové - tedy věrchuška a mafie - protože nová situace jim dala nové možnosti, rozkrádali zbytky toho, co ze sojůzu zbylo, ani poledne při tom nedrželi. Tím dostali obyčejné lidi do dosud nevídaných sr..ček (a to je na ex-CCCP co říct), takže když přišel "spasitel Putin") a po kágébácku nastolil staré pořádky a lidi opět měli svoje "samá pozitiva a životní jistoty", získal takřka nehynoucí podporu, a ta se ho á více či méně drží dodnes.

J. Jurax 17.7.2023 16:23

... že příčinou byla situace, do které bylo natlačeno poražené Německo po I. světové, pravíte.

Spíš příčinou bylo, že tehdejší vítězné mocnosti nebyly z různých důvodů schopny a/nebo ochotny Německo v té situaci udržet. Po druhé světové se už téhož omylu nedopustily.

A. Teply 17.7.2023 17:08

Po I. světové Německo muselo platit obrovské reparace - německé hospodářství se zhroutilo, vypukla hyperinflace.

Po II. světové takto "tvrdý" ekonomický trest nepřišel - naopak byl i pro Německo realizován Marshalův plán.

J. Jurax 17.7.2023 21:21

No, ale přijít měl. Postavit Německo znovu na nohy nejlepší nápad nebyl. I když po druhé válce byla situace jiná - proti sovětskému kolosu každý spojenec dobrý.

P. Hák 17.7.2023 10:34

Bez ohledu na jakékoli politické sympatie: Autor argumentuje tím, že k zajištění míru je nutno být v silném vojenském uskupení. To je argument, který sice není přesný (jako člen můžete být ve válce, ostatně AČR se účastnila mnoha válek za poslední roky), ale budiž, být na útočící straně je pohodlnější.

Ovšem argumentovat světovými válkami, to už spíše ukazuje na pravý opak. První se strhla mezi dvěma mocenskými bloky a členství v tehdejším "NATO" (Trojspolku) stavbě pomníčků ve všech českých vesnicích nezabránilo. Ve druhé válce pak obsazení ČR nezabránilo členství v Malé Dohodě ani spojenecké svazky s Francií. Kvůli Polsku sice západní spojenci šli do války, ale Polákům to v roce 1939 moc nepomohlo. Němci je prostě převálcovali, v době sovětského útoku, jakkoli to byla prasárna, už bylo rozhodnuto.

P. Vychodil 17.7.2023 9:47

Jak je dobré spoléhat na NATO, si ukrajinci ověřili. NATO umí okopávat a dráždit ruského medvěda rukama a nohama jiných, ale jen aby, proboha, nebyla její vlastní vojska sama zavlečena do bojů.

F. Svoboda 17.7.2023 8:59

R^R^R^[>-][>-][>-]

P. Kubáč 17.7.2023 8:49

Pevnost Evropské unie si budeme moci za nedlouho vyzkoušet až začnou mohamedáni v - již probíhající - francouzské občanské válce - vítězit.

Jinak si myslím, že v rámci likvidace tamního režimu jsme měli Rusko přijmout do EU už před 10-15 lety - a dneska by se tamní oligarchové / mafiáni vzájemně stříleli, aby druhé straně vyfoukli Euro-dotaci na rozhlednu v údolí a cyklostezku do nikam.

F. Navrátil 17.7.2023 7:38

Autor si vůbec neuvědomuje, že před druhou světovou válkou byla bezpečnost zaručována celou sítí obraných dohod. Takovou dohodu dokonce uzavřely Francie a Sovětských svaz. Problémem bylo, že Francie a Velká Británie jako hlavní garanti bezpečnosti se rozhodli tyto dohody nerespektovat. Nereagovaly na obsazení demilitarizovaného Porýní, na anšlus Rakouska a dokonce byly iniciátory ostudného Mnichovského diktátu. Poučením je, že válka přichází pokud nejsou dodržovány dohody.

J. Jurax 17.7.2023 16:31

Ano.

A dohody jsou dodržovány, pokud je to výhodné. A taky pokud je síla si dodržení dohod vynutit.

K. Machala 17.7.2023 1:19

NATO je pro naši obranu důležité. EU však nic takového nezajišťuje. Kdyby třeba Estonsko nebylo v NATO, ale jen v EU, asi by jeho bezpečnost byla dost ohrožena. Má u hranic ruskou menšinu.

F. De Winter 17.7.2023 8:00

Ne pane Machalo. NATO je důležité pro obranu amerického impéria a v první řadě má zajistit, abychom si nedělali co chceme, stejně jako spousta dalších nástrojů, které mají zajistit, aby volby nemohly nic změnit. A jestli by nás Američané přišli chránit? Jistě. Každé impérium si brání své provincie.

K. Potoček 17.7.2023 8:13

Ukamenují Vás!

V. Machálková 17.7.2023 8:45

Vidím to stejně.

J. Křivánek 17.7.2023 9:12

Nci vám nebrání se odstěhovat do Ruska, kde jistě zažijete nirvánu přímo na zemi. Hňupe

F. De Winter 17.7.2023 9:41

Já jsem agent CIA,

jsem nebezpečnej

a jsem zlej. :-P

A. Teply 17.7.2023 13:38

Proč lidé Vašeho typu vidí jen 2 možnosti:

- být pokorným poddaným USA

- bydlet v Rusku

To si opravdu neumíte představit nic jiného ?