13.5.2024 | Svátek má Servác


Diskuse k článku

ÚVAHA: Zlaté doby pokroku končí

Když ministr Brabec vypočítává, co musíme udělat, jak musíme přejít na elektřinu, ale zároveň zrušit elektrárny, jak musíme zateplit domy, což znamená už žádný dům nepostavit, co nás tedy čeká?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Písařík 6.12.2019 12:17

Myslíte, že umíme pěstovat zeleninu? Řepka je výnosnější.

Ś. Svobodová 6.12.2019 12:13

S první polovinou sohlasím, s druhou nikoliv. Z hlediska dlouhodobého vývoje nebude možné zabránit - jak píšete - exportu. Se stárnoucí domovskou populací a útoky zvějšku i zevnitř je dlouhodobý odpor marný. Plus oteplení o 2 stupně se rovná vytváření dalšího tlaku na migraci ze zasažených území.

Ś. Svobodová 6.12.2019 12:02

Já bych řekla, že mocnější je evoluce, která znovu a znovu hledá, zkouší a testuje nové životní modely - ty které se osvědčily přijímá, ty které se ukázaly být neživotaschopnými ty odvrhuje, nechá zaniknout.

L. Severa 6.12.2019 10:43

Pane Podrázký, opět naprosto souhlasím. Rozumím také vaší poznámce o návratu k vesnickému způsobu života. Nikomu nevadí ty statisíce kamionů, které zasmraďují naši zemi. Co vlastně vozí ? Také něco jako my, když dovážíme zeleninu z Německa, nebo z jiné západní země, když ji umíme vypěstovat doma? My raději třeba tu řepku, nebo postavíme supermarkety na místě, kde se ta zelenina pěstovala. (Brno, Modřice.)

P. Lenc 6.12.2019 10:37

Tak jsem si přečetl pane Pesku váš druhý příspěvek a nevím jestli se mám smát nebo plakat.Mužský šovinismus a selanka?Vy to v té hlavě musíte mít hodně "pokrokově" vygumované.Nepatříte také k těm co tvrdí, že pohádka o Sněhurce je rasistická, protože Sněhurka je bílá?

J. Schwarz 6.12.2019 10:12

Zachraňování Planety je pitomost planetárního rozsahu. Lidi se nikdy nedohodnou a nenechají si žvanit do životů od cizích mudrlantů. jedinou rozumnou možností je chránit si vlastní životní prostor, vlastní území. Nemůžeme zabránit afričanům v exponenciálním množení, ale můžeme jim zabránit v exportu svých populačních přebytků k nám. To samé platí pro pákistánce, bangladéžany a araby. Ani oteplení o dva stupně Evropě neublíží, a když tak zdaleka ne tolik jako nekontrolovaná imigrace.

J. Schwarz 6.12.2019 10:07

No, tak pokud by někdy opravdu došlo k planetární katastrofě opravdu nepočítám s tím, že by přeživší komunity byly vedeny moudrýmui a tolerantními feministkami...

M. Valenta 6.12.2019 9:59

Já jsem technik, ale takovou blbost bych nikdy nenapsal.

B. Pešek 6.12.2019 9:51

Malevil je manifest mužského šovinismu. A taky docela selanka.

B. Pešek 6.12.2019 9:48

Nesmysl, bez humánních myslitelů byste ještě dnes pracoval na panským a vzpomínal na souseda, co ho četníci rozstříleli při loňských nevolnických rebeliích.

J. Jančura 6.12.2019 9:29

Ty návrhy autora článku jsou jen hezká fikce. Návrat lidí z měst do vesnice je absurdní - to už ty vesnice nebudou vesnicemi. Je velmi pravděpodobné, že Západ čeká velká krize, které se nepodaří vyhnout. Je totiž zhola nemožné, aby se lidé dobrovolně vzdali dnešních vymožeností - cestování letadly, vlaky, dovolené v zahraničí, bytů pro každého jedince, levné energie, dobré lékařské péče apod. Je nutné si uvědomit, že současná ekonomika je nebývale komplexní, vytržení některého jejího článku povede k jejímu kolapsu. Např. nelze mít vysokou úroveň zdravotní péče bez ekonomických zdrojů, které její vysoké náklady zaplatí. To platí o bytech, dopravě apod. Pokud budou chtít Gréta a spol. urychleně prosadit své vize, tak to zcela určitě povede ke kolapsu ekonomiky Západu a do značné míry i celého světa. A Gréta a její příznivi by si měli uvědomit, kdo jsou druhými obětmi takových revolucí - oni sami.

V. Heidlerová 6.12.2019 9:06

Promiňte, ale jestliže není technika a vědy současně humanizovány, mohou se od cesty pokroku silně odchýlit a sloužit neblahým cílům.

D. Polanský 6.12.2019 8:43

Jediný pokrok v dějinách dělá technika a přírodní vědy, nikdy ne humanisté a politici. Ty se jenom technologickému pokroku zoufale přizpůsobují.

J. Nevrkla 6.12.2019 8:36

Nemyslím si, že musíme být dále vychovavani k myšlence zachování lidstva a přírody. Co se v přírodě tak katastrofickeho děje? Alespoň v Evropě? Voda i vzduch jsou čistší než v minulosti, prelidneni u nás nehrozí. Tlak na omezování spotřeby proklamuji lidé se soukromými tryskáči a několika auty, z nichž jedno je elektrické, aby ukazovali, jak jsou ušlechtili.

A. Pakosta 6.12.2019 8:00

Pane Podracký, máte v mnohém pravdu. Otázkou ovšem zůstává, KDO nebo CO přehodí onu pomyslnou výhybku na cestě vývoje lidské společnosti. Domnívám se totiž, že demokratickými postupy, které známe dnes, to není možno provést, a osvícení monarchové, kteří by toho, myslím, schopni byli, jsou dnes výrazně nedostatkovým zbožím. Proto se velmi obávám, že tou výhybkou nakonec bude opět nějaká dějinná singularita - velká přírodní (srážka Země s asteroidem) nebo civilizační katastrofa (světový válečný konflikt, ať už rozpoutaný jako boj o zdroje, nebo džihád mečem) - a pro vznik nového způsobu života lidí pak náhle budou "ideální podmínky". Kdo neví, o čem mluvím, nechť si přečte skvělý distopický román Malevil od francouzského autora Roberta Merla z roku 1972.