14.5.2021 | Svátek má Bonifác


Diskuse k článku

ÚVAHA: Všeho s mírou!

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Basler 16.4.2021 12:36

Čapek - Agathon, čili o moudrosti...

J. Kraus 9.4.2021 23:11

Co je dobře a co špatně, to je prastará otázka. Z lidské úrovně je to jednoznačné. Dobré je být čestným a mravným, tak jak ukazují Písma i tradice, ale z nadhledu? Kdo přehlédne ty nekonečné řetízky příčin a následků, vzájemně se proplétající a šmodrchající? Jako svým lidským průvodcem nepoznaný archanděl v jednom orientálním příběhu. Svrhnul do propasti chlapce, jemuž oba byli zavázáni pomocí. Zděšenému člověku pak ukázal zlo, které by chlapec později způsobil. Svržení do propasti, krátké utrpení mu byly prospěšné a ochránily ho před zlou karmou.

Dnes Západ dává miliony tun potravin a zboží lidem, kteří nejsou schopni se o sebe postarat. Byli by, pokud by jich bylo stejně málo jako před sto lety. Ze současného megapřelidnění vedou jen cesty plné utrpení. Ti vydržovaní jsou v tom ale nevinně, jejich osud byl násilně pokřiven zvenku. Navíc ztrácejí sebeúctu a to vede k agresi. Západ jedná "čestně" a "mravně", plete se v dobré vůli do cizích věcí ke škodě všech. Porušuje zákony universa, jejichž logika a mechanismus ho semelou stejně jistě, jako by se vecpal mezi ozubená kola. Začátek vidíme.

Lidé ale potřebují být vedeni. O různých náboženstvích a o jejich vykladačích si můžeme myslet co chceme, ale pomineme-li černou magii indiánů a černochů, velká nábožensví Východu i Západu vedou prostého člověka ke světlu. Dnes je vysoké učení Kristovo nevraživě odmítáno a místo něj jsou lidé vedeni intelektuálstvím, kulturou a vším tím marasmem. Nikde povznášející cíl, takřka vše je negace. Kdo by se dnes odvážil říci něco třeba proti Beatles. Tam to bylo jako přísada, současná hudba jsou už jen shluky negativních vibrací. Kanalisované podvědomí, jak napsal Jung o Picassovi, a kdo tomu chce rozumět, musí sám do té žumpy vstoupit. Porovnejme výrazy adolescentů ještě nedávno a nyní. Tehdy v očích jas, dnes je každý Osobnost vedená emocemi a jdoucí přes mrtvoly. Sám sobě bohem. Takového nikdo nebude poučovat, co má dělat. Probíhá prý dělení lidstva, jistě to tak má být.

M. Bernatová 10.4.2021 17:40

Hodnotný příspěvek, opravdu. R^

J. Vintr 9.4.2021 13:08

Řekl bych že rozhodnutí soudů, které se příčí zdravému rozumu často vychází ze zpupnosti nadlidí, kteří prostě můžou rozhodovat v rozporu se zdravým rozumem a tímto si právě dokazují svou nadřazenost nad obyčejnými lidmi. U policajtů to bude totéž

L. Beneš 9.4.2021 9:55

Jak můžete chtít přiměřenost po lidech, kteří sami nejsou přiměření? A když je potom nepřiměřenost ještě pochválena.

J. David 9.4.2021 10:44

Nu, pane Beneši, kterak posoudíte velikost Feigenblatu Evy v Ráji, na jejím ohambí? Lid, či Bůh?

L. Beneš 9.4.2021 10:56

Jak konkrétně velký lupen Eva a Adam na pubes měli, nevím. Jen si vzpomínám, že některé listy fíkovníku, které jsem kdesi na jihu spatřil, byly dost veliké, aby se za nimi schovala i pořádně velká kočka. A pokud jde o Adama, nevím, zda by si dnes musel kupovat ochranu King Size.

V. Kain 9.4.2021 12:27

A proč by se někteří nechovali nepřiměřeně až brutálně,když si jsou jistí,že se jim nic nestane?Nad nějakým kázeňským trestem se jenom ušklíbnou.

L. Beneš 9.4.2021 13:26

Kázeňský trest? To už jsem slyšel kdysi dávno, na vojně. Vy jste lampasák? Potom je ještě jeden krásný obrat: "někoho řešit".

J. Moravec 9.4.2021 9:49

A tak to dopadlo když Bůh dal člověku rozum. Možná by stačilo zmínit desatero. Nadějí by mohla být láska.

J. David 9.4.2021 10:48

Možná, ale i Nepokradeš. Pro politiky oxymoron. Qui modo.

J. Jurax 9.4.2021 15:07

Ano, láska.

Ovšem v případě nějakého láskyplného obšmatávání, natož jejího fyzického naplnění výhradně s oboustranným, písemným a notářsky ověřeným souhlasem. Toť dnes moudré a uvážlivé jednání vylučující v následujícím půlstoletí nějaké to metoo.

B. Rameš 9.4.2021 9:44

Pro mne klíčová je věta "Ztráta důvěry občanů je pak nejen zdrojem celospolečenského napětí, ale nahrává i všem nepřátelům demokracie a společenského pořádku" s tím, že se dá zobecnit na jakoukoli množinu lidí (pracovní kolektiv, sportovní klub etc. etc.) a důvěru v jeho vedení. Jednoduše: má-li vedení výsledky, "stará se", je vše OK, nemá-li, zavládne rozvrat až odboj. Toho jsme byli svědky mnohokrát v minulosti a jsme svědky i v současném světě. Je to, zdá se, neřešitelná úloha (i mizerné vedení se zakope na pozicích, vždyť moc je moc a bohužel není žádná funkční metoda, která by zajistila vždy schopné vedení). Údělem lidských společenství je zřejmě periodicky procházet podobnými krizemi. Přiměřenost a nepřiměřenost jsou individuální a i jako celospolečenský konsensus proměnlivé v čase i prostoru. To, jestli něco funguje, pozná skoro každý.

J. Jurax 9.4.2021 15:10

Jo, a zejména každý pozná, že něco nefunguje.

P. Daimon 9.4.2021 9:35

Míra ani Mirda se neosvědčili. Koho zkusíme teď? :-/

V. Chadim 9.4.2021 9:20

Přetekla!

P. Milan 9.4.2021 9:16

Strašně dlouhé.

Mně se líbila myšlenka ze "Ztraceného obzoru":

My jsme umírnění i v ctnosti.

O. Istvanfy 9.4.2021 11:50

R^R^