27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

ÚVAHA: Století manipulace

Lidé rádi klasifikují, a tak jsme měli století páry, pak elektřiny, jindy zas elektroniky či biotechnologií. Byla určována velkými pokroky ve vědě a technologiích, která hluboce změnila a ovlivnila náš život.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Č. Berka 1.3.2019 16:24

hezky napsáno

https://www.tribune.cz/clanek/43056-svoji-praci-zasvetil-zkoumani-pameti-a-snaze-o-pochopeni-lidske-natury

J. Kanioková 2.3.2019 13:19

Souhlas

Technologický průmysl vás přivádí k závislostem - využívá, jak funguje váš mozek -

Ve Švédsku se obyvatelstvo podrobuje totalitním rozkazům stejným způsobem jako v komunistických diktaturách. Rozdíl spočívá v tom, že Švédové obecně přemýšlejí moc o propagandě moci, kterou si myslí, že dělají z vlastní svobodné vůle. - https://juliacaesar.blog/2019/02/27/teknikindustrin-gor-dig-beroende-utnyttjar-hur-din-hjarna-fungerar/

V. Student 1.3.2019 12:09

Adamovský jazyk.

Prý to byl jazyk prvních lidí. Čistý. Takový, že se v něm nedalo lhát. Určité stopové vlastnosti takové čisté řeči si ještě uchovává matematika, ale jak dlouho ještě?

Ty tlaky jsou obrovské. Je zneužívána k podpoře závěrů vyplývajících z "výzkumů" neziskovek, dokazujících, že příliv migrantů je pro společnost přínosný, že zákaz drog podporuje jejich užívání atd. Stále více jsou uváděny v život formulace, které autorovi v případě potřeby umožňují poskytnout jiné vysvětlení, dvojsmyslné, jaksi podivně nejasné...Kdo by nevzpomněl na Churchillova slova, že věří jen takové statistice, kterou s zfalšoval sám.

Jenže cesta ke zlepšení žádná není, je dost důvodů domnívat se, že se to bude stále zhoršovat, takže zmatky budou čím dál větší.

Slovu "pokrok" jsme zvyklí rozumět v pozitivním slova smyslu, ale já se trochu obávám, kam se ve jménu pokroku ve skutečnosti dostaneme. Aby mi nebylo špatně rozuměno, o techniku se neobávám, ta z matematiky vychází. Ale o jevy společenské ano, o ty se obávám hodně. Tam se totiž lže strašně.

J. Brunner 1.3.2019 17:45

Re: Adamovský jazyk.

Přesně tak.

Š. Hašek 1.3.2019 18:10

Re: Adamovský jazyk.

Mám dojem, že "jevy společenské" dokáže vyhodnotit jen ten, který těch jevů v životě zažil dost. Viz rada starších. A mám dojem, že ti starší byli zadobře i s matematikou/počty.

Uznávám, že mi není dvacet. A neházím všechny mlaďoše do jednoho pytle.

Š. Hašek 1.3.2019 10:12

Bylo, je a bude.

Hloupá reklama a hloupá informace dostihne sama sebe (viz to přísloví o krátkých nohách). Otázkou jen je, kolik škody předtím nadělá/jak ty nohy má dlouhé.

Určitě škody manipulace budou menší, pokud se odstraňování manipulace/vytváření jediných pravdivých informací nechopí stát. Informace budou zkrátka všeliké a nebude je autorizovat "Jourová". To bychom byli zas u cenzury. Některé věci nejsou až tak složité. A nerad bych se vrátil do "Husákova". Zkráceno.

J. Cyrany 1.3.2019 9:21

Jak se bránit

manipulacím byl politiky, cyklicky slibovaný předmět pro školáky na základních a středních stupních vzdělání. Proč nikdy nebyl plně zavedený je nasnadě. Jak by to vypadalo , kdyby si lidé byli schopni rozklíčovat , jak s nimi Moravec, Nora F., či Události a názory houpou ? A to praktikami , jak vystřiženými z knih o podsouvání žádoucích názorů.

K. Janyška 1.3.2019 9:20

K ČEMU JE DOBRÉ VĚDĚNÍ O SKUTEČNÉ PODSTATĚ LIDSKÉHO SVĚTA,

TEDY KOMPOZITIVNÍ TEORIE ?

Vědecká kompozitivní teorie, tedy suma informací získaná vědeckou kompozitivní, tedy skladnou, metodou společenských věd, navzájem provázaných a neodporujících si, viz slavná Kontrarevoluce vědy od nositele Nobelovy ceny A.F.Hayeka, je vždy nejvyšším, stále vědou aktualizovaným, věděním lidstva a přináší právě taková vysvětlení. Vždyť zkoumá a předkládá informace o samotné podstatě lidského světa a jediné možnosti lidstva existovat a jde do takové hloubky, že vysvětluje až samotnou lidskou mysl. Je to tedy vysvětlení lidské mysli jejím prostřednictvím.

Samozřejmě, výhradně bez pověr a mýtů a žádné náboženské nebo okultní předsudky nejsou povoleny. Jinak by přístup k tomuto zkoumání nebyl čistě vědecký a nebyl by prost jakýchkoliv zavádějících pseudovědeckých praktik, tedy by nebyl seriózní.

Co tedy relevatní společenští vědci zkoumají, když mají tak vysokou ambici lidstvu předložit hluboké a důkazy podložené vědecké informace, které, jak se ukázalo, zcela mění dosavadní představy lidí o svém původu a principech, které nám, lidstvu, umožňují být. Samozřejmě, imkdyž to nebylo původním záměrem, bylo to vědeckým postupem odhaleno a prokázáno. Okřídlené rčení, lidé si myslí o světě něco jiného, než by si měli myslet, tady dostává skutečně reálný a realistický průkaz.

K. Janyška 1.3.2019 9:21

Re: K ČEMU JE DOBRÉ VĚDĚNÍ O SKUTEČNÉ PODSTATĚ LIDSKÉHO SVĚTA,

V první řadě berou vědci do úvahy, samozřejmě za využití všech poznatků věd přírodních to, odkud se člověk biologicky vzal a jaké jsou jeho první jakési předlidské, pololidské a časem už lidské kroky na Zemi a jeho chování, které si už dovedeme představit a které umíme uchopit inteligenčním instrumentáriem našich myslí. Lidé svoji pouť vesmírem a po zemském povrchu začali ve smečkách a kmenech o velikosti zhruba 50 jedinců a žili v kmenové společnosti se vším všudy, drženi pohromadě altruismem a pudem sebezáchovy, tedy neosobními, genetickými a doslova přírodními principy, shodnými s ostatními druhy.

Kompozitivní teorie se však nezabývá genetickými a biologickými základy lidstva, ty si kdykoliv vypůjčí od věd přírodních, lépe řečeno, zahrne je v případě potřeby a jejich trvalé platnosti do výkladu, nýbrž kulturní evolucí a spontánnímí, tedy neosobními silami, které ji vyprovokovaly a vyprodukovaly. Zabývá se vznikem inteligence, rozumu, mentální výbavou člověka a zejména mezemi a mantinely, které nám souběžná souhra spontánních sil, které nás stvořily a dále nekonečně dotvářejí stran obsahu a výbavy našich myslí, doslova diktuje a klade.

Zabývá se tedy zejména objevem obchodu, coby základním hybatelem kulturního vývoje, neboť to on a důsledky z něho přinesl civilizaci, tedy přeměnu divocha v civilizovaného člověka a tento proces vyšší a vyšší subjektivizace a individializace jednotlivců probíhá stálem a je nekonečný.

K. Janyška 1.3.2019 9:21

Re: K ČEMU JE DOBRÉ VĚDĚNÍ O SKUTEČNÉ PODSTATĚ LIDSKÉHO SVĚTA,

Zejména se však zabývá řídící strukturou, a jiná není možná a nikdy nebyla, spontánním řádem civilizovaných a celého lidského světa. To je podstata a jediná možnost přežití lidstva a nelze ji zorganizovat. Je také jedinou možností, jak mohou jednotlivci a jejich organizace, sledovat nekonečný počet cílů a účelů svých jednání tak, aby nenaráželi do ostatních. Souběžně tato struktura vyvinula skrze interakci jednotlivců pravidla chování, která se stala obsahem souběžně se vyvíjející lidské mysli. Tedy spontánní řád lidského světa, tedy lidský svět, řídí nás, ne my jeho. Kdykoliv se pokusíme to zvrátit, a nepůjde to nikdy, přivoláme si na sebe katastrofu.

Tedy důvod existence kompozitivní teorie je, aby lidstvo vyvedla z toho strašného omylu, Myslí si, že je už tak chytré, že si může dělat co chce a že může řídit lidský svět. Nejde to a nikdy to nepůjde.

Lidská mysl je totiž vnitřní součástí tohoto supermechanismu, je složena z jeho pravidel chování a nemá žádnou možnost se dostat mimo něho a organizovat ho. Strašných příkladů takovéto nemožnosti je dost a dost, zejména v novodobých dějinách - SSSR a jeho světová socialistická soustava. Lidé však nevědí proč to dělají a nevědí ani proč jich u toho vždy tolik zahyne. Věčným pokusům zorganizovat nezorganizovatelné, tedy spontánní řád světa, tedy lidský svět sám, říkáme socialismus. Má nespočet podob. V poslední době například zejména rudočernými socialisty řízenou Evropskou unii.

K. Janyška 1.3.2019 9:22

Re: K ČEMU JE DOBRÉ VĚDĚNÍ O SKUTEČNÉ PODSTATĚ LIDSKÉHO SVĚTA,

Kompozitivní teorie, tato nejsložitější vědecká materie ze všech, nám odpověď dává, a stále přesněji. Jeji výuka však není možná, neboť náboženské a politické předsudky tomu zatím brání a nejsou tedy ani učitelé, kteří by tuto složitou koncepci zvládali. Kandidát na post prezidenta České republiky, bývalý předseda Akademie věd Drahoš, je toho důkazem. Ani slovem se o tomto neodstranitelném fenoménu vesmíru a tedy i lidského světa nezmínil.

Doufejmě všichni, že jednou učitelé budou. Situace dnes nepoučeného lidstva kompozitivní teorií se tak rapidně zlepší. O tom není pochyb. Až rozdíl mezi tím, jak lidský svět funguje ve skutečnosti a mezi tím co si lidé o tom myslí naroste do kritických rozměrů. Snad tu hroznou srážku přežijeme... Dzp.

P. Rada 1.3.2019 4:40

Dělat ovce?

V ledačem autor správně upozornuje na dnešní manipulační metody. V nadpisu i závěru však zřejmě mylně předpokládá, že v "ovce" lze lidstvo nějak nově zvenčí přetvářet.

Opak je spíše pravdou. "Ovcemi" svou podstatou dominantní stádové pohodlosti i převahou emotivnosti nad rozumem jsme už celá desetitisíciletí. Sapiens jsme se v pýše a pro odlišení uměle nazvali - ačkoliv nejsme dominantně přemýšlivější oproti emotivitě a nad ostatním životem máme jen podstatně rozvinutější schopnost představivosti - intencionality vyšších stupnů, což je náše nejmladší evolučně zakotvené schopnost.

Celá lidská historie - nejen poslední století - přeci ukazuje, jak jsme pravidelně žili ve víře a omylech třeba v tom jak a proč svět funguje. Dnes se této naší podstaty daří s rozvojem informatiky jen cíleněji a masivněji zneužívat. Podstatou lidství je totiž jak intencionalita - (vícevrstevnatá představivost viz Dunbar "Příběh rodu homo" - tak ona odvěká stupidita kterou jako evoluční dar ale i jako zhroucení zpětné vazby, velmi pěkně popisuje Koukolík:

https://zdravi.euro.cz/rozhovory/predstavujeme/275020

https://www.youtube.com/watch?v=62jgiFR3wIw

Ś. Svobodová 1.3.2019 10:10

Re: Dělat ovce?

No nevím. Zkuste si ten rozhovor s Koukolíkem znovu přečíst. Říká zcela jasně, že dnešní doba přetváří lidi jiným a novým způsobem. Deprivuje je debilizací.