2.12.2020 | Svátek má Blanka


Diskuse k článku

ÚVAHA: První přikázání politiky

Poslední dobou mnozí moudře rozlišují mezi islámem a takzvaným politickým islámem, jemuž jiní říkají islamismus a právem mu připisují odpovědnost za násilnosti a terorismus. Kvůli ochladnutí islamistického terorismu doporučují muslimským státům aplikovat oddělení světských věcí od náboženství, jak je tomu – cum grano salis – v euroatlantickém prostoru.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Dvořák 22.12.2017 10:21

Něco mi jistě uniklo,

ale nějak mi nedochází, jak v Izraeli docílí náměstek ministra zdravotnictví, aby dál jezdily vlaky.

A. Pakosta 22.12.2017 11:29

Re: Něco mi jistě uniklo,

Stačilo trochu pozorněji číst, ale mohu Vám to vyložit polopaticky:

Ministr je členem vlády - musí tedy hlasovat i o věcech mimo svůj resort, ale hlavně nese spoluzodpovědnost za všechna vládní rozhodnutí. Například o tom, že na izraelské železnici se nedrží šábes - vlaky prostě musí jezdit i v sobotu.

Tenhle pán je však členem jakési ortodoxní sekty Židů, která nepřipouští, aby její člen porušoval - byť nepřímo, jen svou spoluzodpovědností - tak základní článek víry, jakým je šábes. Jeho rabín mu proto zakázal být členem vlády, která jedná kacířsky.

Takže to ti chytrolíni obešli tak, že ten pán je "jenom" náměstkem, čili nikoli členem vlády, a za její rozhodnutí už nenese spoluodpovědnost. Třebaže jako náměstek v zastoupení neexistujícího ministra samozřejmě hlasuje.

Za sebe k tomu dodávám, že je to typická ukázka židovského pragmatizmu - viz můj další příspěvek.