26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

ÚVAHA: Pamatuj, že jsi prach a v prach se obrátíš

Každý, kdo na Popeleční středu (26. 2. 2020) navštívil katolický kostel a účastnil se církevní mše, uslyšel úvodní větu nebo slova: „Čiňte pokání a věřte evangeliu.“ Křesťané si tak připomínají nejen začátek postní doby, která končí Velikonocemi, ale i pomíjivost pozemského života a nutnost pokory a pokání.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 3.4.2020 17:09

No, ono učení marxleninské má taky své proroky i bohy, svaté knihy i svůj morální kodex, fanatiky a masu věřících i pohany, jež je třeba obrátit na víru pravou, kacíře, misionáře, strážce čistoty víry i mučedníky a bojovníky za svou pravdu.

Obě učení slibují ráj, to Kristovo na nebi a to marxleninské v komunismu až někdy v budoucnosti; zde musím přiznat, že tady je to Ježíšovo promyšlenější, neboť jeho ráj je sice až po smrti, ale zato pro každého, kdo nezlobil, kdežto ten komunistický v budoucnu, jehož se věřící zaručeně nedožije.

Hlásá marxléna jistě něco jiného než učení židovského rabína Jozuy zvaného později Christos neboli pomazaný, pečlivě ovšem později redigované; toť pochopitelné, neboť jde o jinou, hodně odlišnou víru svatou. Nicméně po mém soudu toto učení též naplňuje znaky náboženství. A lze je s jiným učením, i tím Ježíšovým, porovnávat, stejně jako lze křesťanské náboženství porovnávat třeba s hinduismem nebo druidismem.

J. Jurax 3.4.2020 16:48

Ano.

Kupříkladu církev svatá katolická je chudá jak kostelní myš.

J. Basler 3.4.2020 9:47

Tak jsem si článek přečetl podruhé a je to marný. Kolikrát už církve, náboženští vůdci takhle vyzívali lidi (chiliasmus)? A výsledek: p. Chmelíku, napište jeden dlouhodobý pozitivní výsledek podobného apelu! Prosím...

Najděte si reakce na epidemie v minulosti - skončilo to například obviněním Židů a mnoho lidí, kteří jim dlužili, uspořádali s radostí pogrom. Včetně jeho pozdější legitimizace - viz. Karel IV. v Norimberku.

11. září byl taky takový "apel" a mimo zvýšení kontrol na letištích to moc pozitivně neskončilo.

Bohužel náboženství už tu sílu nemá a nikdy už asi mít nebude - konec konců je to dobře. Strach, osobní ohrožení, velké ztráty majetku atp. - to ještě semkne lidi dohromady. Navzdory pitomým vůdcům a politikům, jako prožíváme tady v Evropě. Ale morální apely na takové změny...

Ale, ještě jednou prosím, napište příklad, rád se poučím.

V. Kolman 3.4.2020 9:46

Mnoho lidí vás pane Chmelíku nebude mít rádo. Máte totiž pravdu a píšete jasně a srozumitelně.

K. Salajka 3.4.2020 7:39

Vcelku přesná rekapitulace. Jen k třetímu odstavci mám výhrady. Ve skutečnosti většina lidí má nárok na čím dále menší peníze (inflace se nezmiňuje), vyšší zabezpečení nemáme, protože peníze ztratily na ceně. Pojišťovny slouží jenom bohatým, pro chudé umí "plnění ořezat". Neznám nikoho, kdo by neměl problémy s dodržením délky dovolené a jejím čerpáním, mimo státní službu. O kratší pracovní době si můžou zaměstnanci nechat zdát, bezplatné přesčasy jsou normou. Při většině cest po světě si dál připadáme jako chudí příbuzní.

Zatímco podle čísel ekonomika dosud rostla, podmínky obyčejných lidí se ve většině parametrů měnily k horšímu (včetně běžné zdravotní péče).

J. Basler 3.4.2020 7:06

Hezky napsáno, to ano. Nicméně mockrát jsem četl, že ti, co zažili Velkou válku (nebyla tehdy ještě první), říkali, že nic takového se už nesmí stát. Stačilo 20 let... To je ten problém, lidé zapomínají rychle a změnit se, vlastně od základu, je problém ještě větší a v podstatě neřešitelný. Takže asi takto na to pohlížím já. Jedna z mála věcí, co jde kupředu pořád, je věda. Srovnáme-li epidemii SARSu a dneškem, tak se všechno zrychlilo, možná se zkrátí doby nasazení nových léků (pokud se eliminují žaloby při problémech s nimi). Takže je naděje, nejsme ve středověku a "díky bohu" hodně věcem rozumíme už docela dobře.

P. Victorin 3.4.2020 5:58

Určitě je lepší, když se "služebník boží" vyřádí úchylným kázáním, jako zde, než úchylností na nezletilém chlapečkovi...

P. Dvořák 3.4.2020 7:04

Ne že bych obhajoval prcání nezletilých.

Ale když vezmu v úvahu, že duchovní (od paleolitu a Boha Ohně až do dnešních dob a jakékoliv víry) prznili a przní duše miliard lidí . . . eh!

P. Victorin 3.4.2020 7:27

Vážený pane Dvořáku, osobně jsem byl celoživotně inspirován výrokem přisuzovaným Marku Twainovi, který v ČJ zní: "Náboženství vzniklo, když se prvý podvodník setkal s prvým hlupákem.... /citace/". V souvislosti s Vaší reakcí k tomu dodávám, že opravdu nevím, kdy se stalo, jak MT vtipně uvádí. Zda za paleolitu, či v historii lidstva jindy.... Zdravím! :-)

L. Harvánek 3.4.2020 7:53

A největším prznitelem lidských duší jsou nikým nevolení odborníci sídlící v Bruselu.

R. Langer 3.4.2020 10:56

No však oni se nepochybně za duchovní vůdce považují, o tom vůbec nepochybujte. Je to totiž stejná verbež.

L. Netolická 3.4.2020 10:26

Kolik těch kněží na světě znáte, kolik u nás? Nedávno byl jeden kněz osvobozen, zjistilo se, že si to hoch vymyslel.

R. Langer 3.4.2020 5:50

Hm, a copak dělají v téhle době duchovní, určitě to budete vědět, mohl byste nám o tom poreferovat? Copak radí svým ovečkám? Chodit do kostela?

V. Němec 3.4.2020 8:30

Doporučují modlit se, modlit se, modlit se, oprášit všechny modlitby, hlavně růžence, držet půst, rozjímat s Ježíšem.

Nelžu, mám to z první ruky - doručené e-mailem od zbožného muže.

R. Langer 3.4.2020 10:47

No, tak to je snad víceméně v pořádku.

J. Novak 3.4.2020 1:36

Nebezpečnost všech virů na světě je proti nebezpečnosti jakéhokoliv náboženství naprosto směšná .. s těmi debilitami bojujeme několik tisíc let a furt nic, virová nákaza je otázka několika měsíců. Počty obětí se liší o několik rádů ..

Z. Lapil 3.4.2020 9:16

S "těmi debilitami", jak říkáte, bojujeme někdy od doby osvícenství. Předtím to bylo normální.

L. Netolická 3.4.2020 10:32

Chápu, pane Nováku, že např. katolické náboženství se vám nehodí. Miluj bližního svého jako sebe samého, nelži, nekraď, nepodváděj, nebuď líný, jednej poctivě...,to je dle vás hodně nebezpečné hlásání, viďte. To jsou dle vás debility. Aha.

J. Jurax 3.4.2020 17:34

Ano.

A všichni křesťané ty debility dodržují. Za hojných náboženských válek milovali bližní své jak sebe samé, za Velké války žehnali kněží téhož náboženství, ba i ritu, na obou stranách zbraním, aby účinněji zabíjely ty na druhé straně. Nekraď a nepodváděj - knihy smolné svědčí o tom, že proti tomuto hřešících křesťanů bylo po celé věky dostatek.

Nelži ... no, to bych nechtěl rozebírat, příkladů lhoucich křesťanů jsou tuny ...

Ovšem pokrytecky je hlásají co učení svého boha a mají na ně patent, ač ty debility lze dodržovat i bez berličky křesťanského, resp. katolického náboženství.

A nakonec - katolické náboženství zdaleka nejsou jenom tyhle debility. Nebo jo?

Z. Koutecký 3.4.2020 1:01

Nebojte se pane Chmelíku, uskrovní se všichni, kteří budou muset. Nevím jak Vy, ale já určitě, to Vám můžu klidně už dneska slíbit. Ti, co si dávají vozit kaviár a lanýže letecky se uskrovnit muset nebudou. Což je vlastně dobře, protože jinak by mnozí ti, co tyhle pochoutky produkují, prodávají a dopravují by přišli o práci. Horší to bude třeba se Škodovkami, těch už se asi milion ročně neprodá.

P. Princ 3.4.2020 0:21

Kazatel, ten tu ještě scházel.

P. Victorin 3.4.2020 5:54

Skvělé! :-)