28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

ÚVAHA: Od blahobytu k degeneraci a…

Naše civilizace i my si žijeme opravdu dobře. O tom svědčí i nákupní vozíky opouštějící supermarkety či vyprodaná divadla (tedy ještě nedávno).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Stoklásek 13.3.2021 13:15

No ponechal bych stranou karmické otázky, v tom máte trochu hokej. Ale ten mechanismus vzniku problému má trochu jinou dynamiku. Platí to jak o firmě, tak o společnosti. V okamžiku, kdy je společnost nebo firma dostatečně bohatá, vytvoří se vrstva lidí, kteří nemusí poměřovat svoji činy a užitečnost s přínosem pro komunitu (na reprodukci životních potřeb), ale dokáží v ní přežít bez toho, že by byly k užitku. Ono mít ve společnosti takové lidi je užitečné, protože ji tito myslitelé mohou ji posunovat dále (viz filozofové, encyklopedisté a jiní... v osvícenectví atd.). Problém nastává, kdy se tato intelektuální elita začne rozšiřovat z důvodů bohatnutí společnosti a začnou do ní pronikat méně bystří a intelektuálně méně zdatní jedinci, kteří ji nic nepřináší, ale snaží se do všeho mluvit. V případě firmy to popsal D-fens ve své knize „Zm.di, vohnouti a my“ jako „koeficient zazm.dování firmy“. Stačí se zeptat někoho, kdo prošel mezinárodním korporátem. Problém nastává, když se této neproduktivní vrstvě umožní nekalibrovat rozhodnutí na jeho reálné výsledky (zároveň tito lidé mají hypertrofovaný šestý smysl vyhnout se jakékoliv výsledkově měřitelné práci). To je příklad absolventů současných teologických fakult, jako jsou sociologie, sociální antropologie, práv, mediální komunikace atd. Přestane se vyznávat princip kauzality. Technik ví, že když se ohne trám, tak to není kvůli tomu, že se mu chtělo, ale z důvodů působení síly v určitém směru. A to je ten největší průšvih. Ve své podstatě pak to dopadá, že jedna druhořadá herečka, která by v normální společnosti prodávala v Los Angeles v nádražním bufetu, dokáže v blahobytné společnosti otřást tisíciletou monarchistickou institucí.

S. Stoklásek 13.3.2021 13:18

Jak z toho ven – jednak vytvořit ve společnosti jistý étos sounáležitosti. Jak v tragickém stavu je, dokazuje chování lidí typu Krainová, Havlová a jiných dovolenkářů, či neomezovačů za koronavirové krize. Ještě větší katastrofu představuje vymizení pocitu studu, což je jedna z nejdůležitějších křesťanských emocí - mohu selhat (to se může stát každému), ale abych se mohl kát, musím se nejprve stydět. V české společnosti se nestydí vůbec nikdo. Další musí být boj proti relativizaci jazyka a pojmů, nemyslím středověký spor o univerzálie, ale proti posouvání tisíciletých významů. Největším problémem ale je omezování konkurence ve společnosti na všech rovinách. Spíše to myslím ve smyslu, že není možné zbavit se špatného učitele, úředníka, žáka. Každý má právo na štěstí. Praktické dopady a nejzásadnější společenské dopady jsou vidět ve školství. Bohužel jejich projevy budeme sklízet v budoucnu. Každý má přece nárok na štěstí, maturitu, docenturu. Maturita byla dříve potvrzením kvality, dnes je to prostředek k odřezání alespoň nejhoršího spodku. Proto Bob Kartouz a jiní dotační násoskové bojují pod různými záminkami proti výkonovému školství. Zdálo se, že zrušení maturity z matematiky pionýrkou rozkladu Buzkové je coruna opus této tendence, ale pak přišla Katka se svojí inkluzí. To se vracím k tomu, že současné školství umožňuje některým jedincům skrz něj proniknout někam, kam nepatří a labilizovat přirozenou stratifikaci společnosti. Pak už pomůže jen zastavit přívod peněz typu dotací, protože tito lidé jsou na nich závislí.

J. Brunner 13.3.2021 15:49

R^

J. Lukavsky 14.3.2021 9:48

"jako jsou sociologie" inu tyto duchamorné disciplíny vypadají dnes jako zcela neužitečné. Leč kupř. sociologie a historie (historia magistra vitae) by nám měly říci, zda dnešní rysy degenerace společnosti jsou zákonité a proč a co s tím lze dělat. Pokud s tím lze něco dělat. Zatím s tím žádná společnost nedokázala něco udělat. No čekám na knihu M.Bárty "Sedum zákonů", má vyjít brzy. J.L. end